baterieNa účtech za energie se objevují každoročně vyšší a vyšší částky. K tomuto, pokaždé nepříjemnému zjištění, se lze postavit dvěma způsoby. Buď přimhouřit oči a vyšší cenu platit dál, anebo začít šetřit. Tipů a triků, jak ušetřit za vodu je mnoho a důvody nemusí být vždy jen ekonomické, ale i ekologické.

Mezi nejdražší položky, které jsme povinné v domácnosti platit, patří právě vodné a stočné. Zejména během suchého léta, kdy je zapotřebí zavlažovat zahradu, napouštět bazén a často se osvěžovat ve sprše, se většině z nás při pohledu na složenku protočí panenky.

V praxi připadá průměrně 90 litrů na osobu denně, z čehož 60 litrů připadá na osobní hygienu. Ročně tak každý spotřebujeme 45 000 litrů vody.

Místo do vany raději do sprchy

Až 50% celkové denní spotřeby vody připadá na mytí. Namísto koupele ve vaně se raději osprchujte, tak můžete ušetřit až 70% spotřeby vody oproti koupání. Při sprchování využijte úsporných sprchových hlavic se stop ventilem.

bateriePokud si ale svůj život bez koupele představit nedokážete, vyberte si anatomicky tvarovanou vanu, která je v místě nohou zvýšená a zúžená, a tak se do ní nevejde tolik vody, jako do vany klasické.

Při čištění zubů nenechávejte vodu neustále téct, kohoutek otevírejte, jen když opravdu potřebujete.

Speciální pákové termostatické baterie automaticky nastavují optimálně teplou vodu, čímž se zkrátí proces zbytečného procesu odtékání, než vám začne téct teplá voda.

Úsporná toaleta

Na druhém místě ve spotřebě vody se umístil splachovací záchod. Během jednoho spláchnutí se spotřebuje až deset litrů vody. Pořiďte si proto toaletu s automatickým WC stopem, který dávkuje množství vody na malé a velké splachování.

Zbytky jídla nesplachujte do záchodu, ale odneste je na kompost či hoďte do koše, ušetříte tak další množství vody.

Pití a mytí

Hodně lidí si strhává záda pokaždé, když domů vláčí balení pitné vody v domnění, že je její kvalita lepší. Voda z vodovodu je však v dnešní době stejně kvalitní nebo dokonce kvalitnější než voda balená, proto si bez obav natočte tu kohoutkovou.

Mnoho lidí se tahá s litry balené vody v domnění, že je její kvalita vyšší. Voda u vodovodu však v dnešní době je stejně kvalitní nebo dokonce kvalitnější jako balená, proto si bez obav natočte tu kohoutkovou. Navíc nebudete znečišťovat přírodu plastovými obaly.

Pokud potřebujete rozmrazit potraviny, nedělejte to pod tekoucí vodou. Lepší je nechat je postupně vychladnout přes noc v lednici místo v mrazáku. Tento proces je navíc mnohem zdravější.

baterieZeleninu a ovoce neoplachujte pod tekoucím proudem vody, raději si napusťte umyvadlo nebo misku. Stejně tak postupujte i s mytím nádobí, myjte ho v napuštěném dřezu a poté jenom krátce opláchněte.

Ač se to díky počáteční investici nemusí zdát, opravdu nejúspornější je používání myčky. Oproti ručnímu mytí spotřebuje polovinu vody, navíc uspoří energii i na její ohřev.

Na mytí podlahy nebo oken si připravte vodu do kýblu, kde budete hadr propírat, nemáchejte ho pod tekoucí vodou.

Využití dešťové vody

bateriePokud pěstujete muškáty či jiné balkónovky, obstarejte si samozavlažovací truhlíky, které zamezí zbytečnému přelévání.

Na zahradu si pořiďte sud k zachytávání dešťové vody, kterou v kombinaci se sudovým čerpadlem můžete využít pro zalévání zahrady.

Pravidelně jednou ročně zkontrolujte veškerá těsnění a koncovky hadic. I kapání vám během roku dokáže „vykapat“ pěknou částku na složence.

baterieTip odborníka:
„Kvalitní zavlažovací systémy jsou vyráběné s ohledem na co největší úsporu vody. Navíc jsou vybavené čidlem, které reaguje na aktuální stav vody srážkové. Ideální je také schraňování dešťové vody do objemných nádob, ty nejmodernější lze zabudovat i do země. Měkkou dešťovou vodu mají rostliny nejraději,“ říká Stanislav Eder, OBI market Štěrboholy.

Perte smysluplně

Při nákupu pračky dbejte nejen na energetickou náročnost, ale i na spotřebu vody. Využívejte plnou kapacitu pračky, nezapínejte ji poloprázdnou. Důsledně prádlo třiďte a naučte se využívat nabízených programů, není nutné prát všechno prádlo na dvouhodinový program, který spotřebuje zbytečně moc vody.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama