.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska – a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

Cestování

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska – a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

Chorvatsko se díky své příznivé poloze, nádhernému moři a pohostinným domorodcům těší stále velké oblibě u českých turistů, a to i přesto, že při jeho návštěvě musíme sahat do kapes čím dál hlouběji. Jak aspoň trochu ušetřit na jinak příjemné dovolené u Jadranu, si zkusíme shrnout v následujících řádcích.

Ušetřit se dá ledacos. Samozřejmě nás jako první napadnou peníze, ale není to jen o nich. Často nám přijde škoda plýtvat svým časem, a dokonce čím dál častěji bereme také ohledy na svou psychiku a chceme si ušetřit nervy (smích).

Češi ovšem rádi šetří peníze. A proč také ne, že? Mezi základní šetření na cestě do tolik populárního Chorvatska patří zvládání poměrně dlouhé cesty na jeden zátah (mluvíme o jízdě autem, u autobusu tato starost samozřejmě odpadá).

 • Nebo vy snad víte o někom, kdo si soudně řekne, že je to dálka jako blázen, a ubytuje se v nějakém motorestu, aby si kvalitně odpočinul a mohl druhý den bezpečně pokračovat v cestě? Hm.

Když už se tedy na tuto cestu vydáváte, ušetřete si zbytečné (a někdy i závažné) problémy a před cestou se dobře vyspěte. I pokud sama neřídíte, je dobré, když budete bdělá a budete hlídat řidiče, aby ho nepostihnul mikrospánek. Není to kdovíjaká objevná rada, ale nevěřily byste, milé ženy, kolik nezodpovědných jedinců se vydává kolikrát na noční jízdu po celodenní šichtě. Nechci zde rýpat, ale ano, jsou to většinou muži...

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

Cestujete-li s malými dětmi, ušetřete si stres tím, že je necháte před odjezdem být co nejdéle vzhůru, aby následnou cestu co nejvíce prospaly. Asi není třeba připomínat, že je strategické vybavit (úměrně věku) své potomky nějakou elektronickou hrou, nebo filmem. V obou případech doporučuji přibalit sluchátka, ušetříte si nervy...

Hitem letošní sezony (ostatně je to dlouhodobý trend) je šetření na dálničních poplatcích ve Slovinsku, jež se nám zdají neúměrně vysoké hodnotě, kterou za ně získáváme. A tak objíždíme krátký dálniční úsek po dlouhých okreskách.

Komentovat to nebudu a pro ty, kteří chtějí tuto objížďku rovněž zkusit, přidávám radu: nadefinujte si objížďku bod po bodu pokud možno přímo do navigace. Značení na místních silnicích není kdovíjaké (koneckonců není to Slovinskem doporučovaná objížďka, že) a ušetříte si tak nadávky při případném bloudění. Trasa je velmi pěkně popsaná (a zanesená do mapy) zde.

 • Když už jsme u té cesty, buďte připraveni na to, že se rakouští sousedé zřejmě inspirovali na naší D1 a začali s opravami svých jinak přepychových dálnic. Dobrou zprávou je, že stále ještě nedávno nové chorvatské dálnice jsou bez vady a sympatické je, že ani úpravy, na které jsme zvyklé od nás, se v sezoně (až na akutní výjimky) neprovádějí.

A pak tu máme bod, který nelze přeskočit, neboť každý tam musí - toalety na cestě.V Rakousku zaplatíte povětšinou na pumpě 50 centů, abyste mohli projít turniketem na wc. Když si uchováte lísteček, který vám vyjede, odečtou vám tuto hodnotu pak od nákupu ve zdejší prodejně.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

V Chorvatsku jsou toalety na pumpách zdarma, čisté, dobře vybavené (toaletní papír). a pokud zrovna nepřijel nějaký autobus, tak i bez fronty. I tak si případné nepříjemné překvapení můžete ušetřit tím, když se vybavíte vlastními hygienickými potřebami. Inu, nikdo není dokonalý...

Chcete-li si ušetřit oteklé nohy od dlouhé cesty, použijte stahovací cestovní podkolenky (koupíte ve zdravotních potřebách cca za stovku). a pokud nesnášíte cestování, ušetříte si obvyklé příznaky, když si několik dní před odjezdem budete kapat Bachovy esence TRAVELS.

 • Samozřejmě nemalý peníz ušetříme, když si na cestu připravíme svačinky a pití, zvlášť v Rakousku je pro našince poněkud draze.

Čekání v dlouhých frontách na dálniční poplatky si ušetříte, když budete platit platební kartou a číst pozorně tabule, které vás nasměrují do správného vjezdu pro platící kartou (tam jsou fronty o poznání menší, někdy žádné).

A spoustu peněz si ušetříte (a nejen je), když budete respektovat stanovenou rychlost. Chorvatští policajti jsou sice opálení fešáci, ale neznají smilování. Zákon je zkrátka zákon.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

Peníze dále ušetříte patřičným pojištěním. Třeba ve Slovinsku už nás chytly dvakrát obří kroupy a poznamenaly auto nepříjemnou a velmi viditelnou vzpomínkou. Nezapomeňte podobnou událost neprodleně nahlásit a zaznamenat místo, kde k ní došlo (pojišťovna si samozřejmě ověřuje, zda tam tou dobou zmíněná přírodní příhoda proběhla).

Jde možná o maličkosti, ale vyplatí se na ně myslet. Podobnými drobnostmi je možné ušetřit i během samotného pobytu, ale o tom třeba zase někdy příště.

Přečtěte si také:

Zkuste také:

   
01.08.2014 - Středomoří - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [26] Marcela Macáková [*]

  Rikina — #25 Ano, v dětství jsem to vlakem jela a přesně, jak píšete - pohodlíčko :-) Akorát ta cena je vyšší než autobus :-( Pěkný den.

  superkarma: 0 03.08.2014, 14:25:10
 2. [25] Rikina [*]

  Marcela Macáková — #22 Sml22 možnost jet do Chorvatska vlakem se nabízí už několik let, přes léto.

  Lůžkové vozy jsou pohodlné, člověk se pěkně vyspí a ještě se může courat po vlaku sem tam, dát si občerstvení, dojít na WC, a není v tomhle odkázaný na zastávky autobusu. V autobusu je málo místa, člověk je tam jako skrčenec, a když jede s cestovkou, tak mu ještě pustí film, před kterým není kam utéct. Letadlem jsem nikdy neletěla, je to pro mě moc drahé, a nemyslím si, že bych někdy v dohledné době si mohla dovolit cestovat letadlem, takže o tom vůbec neuvažuju. Sml80

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #26
  superkarma: 1 03.08.2014, 09:52:36
 3. avatar
  [24] monkee [*]

  Taky jsme si cestu dělili, i když to bylo třeba jen do Rakouska nebo Slovinska. Odpoledne do ČB, tam nocleh (kemp nebo VŠ koleje) a druhý den ráno odpočatí hurá na jih. Jednou i cestou zpátky jsme dali v Rakousku pauzu s noclehem a návštěvou miniměstečka v Klagenfurtu a Wörthersee. I pauzy se dají užít účelně.

  A dálniční poplatky je ZBYTEČNÉ platit hotovostí. Ta je určena na zmrzlinu, občerstvení a suvenýry.

  superkarma: 1 02.08.2014, 14:41:21
 4. [23] slávenka [*]

  Nikar — #12 přišla jsem až teď na magazín, takže Vám Nikar odpovídám. Spokojeni jsme byli, Orebič je klidné městečko, byli jsme ubytovaní, tak jako glady, v hotelu Bellevue. Na písčitou pláž jsme zašli jen jednou a muž chytil zánět spojivek.Sml15Ale určitě si zajeďte na ostrov Korčula a na Mljet. Mě mrzí, že když už jsme byli tak daleko autem, tak jsme se nepodívali do Mostaru, Dubrovníku, Medžugorje...ale snad se tam ještě někdy podíváme.Sml16 Děti byly sice ještě menší, ale byla to naše nejlepší dovolenáSml67.Tak Vám přeji šťastnou cestu a příjemný pobytSml58Sml16

  P.S. Vínko bílé je tam dobré, jen  to jejich červené mně "nesedlo"Sml30Sml26pivo se dá.

  superkarma: 0 02.08.2014, 13:05:43
 5. [22] Marcela Macáková [*]

  átéčko — #21 V jízdním řádu 2013/2014 je nabízeno přímé sezónní spojení lůžkovým vozem řazeným od poloviny června do

  konce srpna na vlaku EC 276/277. Lůžkový vůz odjíždí z Prahy v úterý a v

  pátek v 9:39 a do Splitu přijíždí další den ráno v 9:32. Na zpáteční

  cestu se vydává vždy ve středu a v sobotu v 17:40 a do Prahy přijíždí v

  18:21 druhého dne. (zdroj: http://www.cd.cz)

  1. na komentář reaguje Rikina — #25
  superkarma: 1 02.08.2014, 11:21:12
 6. avatar
  [21] átéčko [*]

  Rikina — #6 Vlakem? Tak já vážně neznám nikoho, kdo jezdí do Chorvatska vlakem. To už raději letadlem, busem, nebo vlastním autem! Mně nevadí ani ta cesta autobusem, jak je tam nádherně a jak se tam vždy těším. U toho letadla mi vadí doprava na letiště - v noci a to dvouhodinové čekání po odbavení. To je větší nuda než autobus.

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #22
  superkarma: 0 01.08.2014, 20:48:12
 7. avatar
  [20] L_B [*]

  Nikar — #18 orebic je super...Sml22Sml67 - byli jsme tam predloni a cestu jsme taky rozdelili na dva dny - prespali jsme ve Varazdinu, ktery urcite stoji za to videt (kousek od madarsko-chorvatske hranice)

  ...za vylet urcite stoji uz zminovana korcula - da se dojet lodi jenom do mesta nebo se nechat prevezt rovnou s autem a udelat si tam celodenni vylet - projeli jsme ji celou a je na co koukat...Sml67 - je tam prave i ta pisecna plaz...

  ...a urcite doporucuju celodenni vylet do Dubrovniku - kdyz uz budete tak blizko...

  ...my jsme letos dali i delsi vylety - Bosnu (Mostar) a Cernou horu (Kotor - ten jsem si zamilovala snad nejvic)

  superkarma: 0 01.08.2014, 15:56:24
 8. avatar
  [19] glady [*]

  Nikar — #18 je tam vyhlášená pláž Trstenica, ale já mám raději oblázky....nevím kde budete ubytovaní, my jsme byli v hotelu Bellevue a odtamtud to je dost daleko, přes celý Orebič....

  jo a víno nekupujte přímo v Orebiči, ale v některé vesničce,

  přímo u moře na promenádě je 2 X tak dražší......

  superkarma: 0 01.08.2014, 15:28:18
 9. [18] Nikar [*]

  Mila Glady, díky za tipy, my zatím přemýšleli nad výletem na Korčulu a pak do Bosny. NO a tady už mám dost tipů, skoro jak z cestopisuSml16. Díky. Super. Mám fakt radost. Ano, vínko je dobrý nápad, to určitě nakoupíme, nejenom domů, ale i na trávení pěkných večerů :-). Otázka, prý je tam i písčitá pláž, ano nebo ne?

  1. na komentář reaguje glady — #19
  2. na komentář reaguje L_B — #20
  superkarma: 0 01.08.2014, 14:53:58
 10. avatar
  [17] glady [*]

  Nikar — #14 jo a nezapomeňte si koupit místní výborné vínko, na Pelješacu jsou vyhlášeny hlavně  Dingač a Plavac případně Postup.....je to vinařská oblast a na obchůdky s vínem narazíš  v každé vesničce....Sml24Sml58

  superkarma: 2 01.08.2014, 13:43:47
 11. avatar
  [16] glady [*]

  glady — #15 další tip na výlet :  Viganj..je to kousek od Orebiče a je to  surfařský ráj, když fouká správný vítr  Sml22

  superkarma: 0 01.08.2014, 13:40:07
 12. avatar
  [15] glady [*]

  Nikar — #14 Korčulu určitě dejte, je to jen cca 15 minut lodí,ale nejezděte velkou Jadrolinií, ta kotví daleko od města, jeďte malou soukr. lodí, jezdí jich tam plno.. přeju kráásnou dovolenou...Sml16Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje glady — #16
  superkarma: 0 01.08.2014, 13:33:53
 13. [14] Nikar [*]

  glady — #13 My právě přes Maďarsko nepojedeme, máme to trochu od ruky, jsem z Chebu, takže přejedeme hranice do SRN a hned jsme na dálnici. Nad Korčulou jsme také uvažovali. Pojedeme po dálnici, tak to snad bude odsejpat (to je hrozné slovoSml16)

  1. na komentář reaguje glady — #15
  2. na komentář reaguje glady — #17
  superkarma: 0 01.08.2014, 13:28:04
 14. avatar
  [13] glady [*]

  Nikar — #12 Orebič se mi moc líbil, určitě udělejte výlet na Korčulu a případně na ostrov Mljet,kde je přírodní rezervace.....teď je fajn, že dálnice vede až skoro k hranicím s Bosnou, takže se jede super....Sml22

  nevím odkud jsi,  ale nám se opravdu osvědčila cesta přes Slovensko a Maďarsko (jsme z Moravy)

  1. na komentář reaguje Nikar — #14
  superkarma: 0 01.08.2014, 13:10:25
 15. [12] Nikar [*]

  slávenka — #9 glady — #11 díky za info dámy, taktéž si myslíme, že to bude záhul a hlavně i kvůli malému, aby to zvládl, dáme tu pauzu, trochu se proběhne, pak se v klidu vyspíme a odpočatí dáme druhou polovinu cestu. Už se fakt těším, a jak ta bylo? Byly jste spokojené?

  1. na komentář reaguje glady — #13
  2. na komentář reaguje slávenka — #23
  superkarma: 0 01.08.2014, 12:56:50
 16. avatar
  [11] glady [*]

  slávenka — #9 Orebič je dost daleko, byli jsme tam letos a zpáteční cestu jsme jeli nonstop jen s krátkými přestávkami na kávu, tankování apod. Jeli jsme 15,5 hodiny... Sml24

  1. na komentář reaguje Nikar — #12
  superkarma: 0 01.08.2014, 12:52:19
 17. [10] Marcela Macáková [*]

  Nikar — #4 Je to rozumné, ale bohužel na základě průzkumu, který jsem dělala pro potřeby tohoto článku, to skutečně řidiči podceňují. Přeji pěkou dovolenou.

  superkarma: 1 01.08.2014, 12:51:47
 18. [9] slávenka [*]

  Nikar — #4 přespat někde v penzionu je rozumné, my jsme jeli do Orebiče na jeden "zátah" asi 21 hodin(ještě nebyla nová dálnice)...už nikdy víceSml23

  1. na komentář reaguje glady — #11
  2. na komentář reaguje Nikar — #12
  superkarma: 1 01.08.2014, 12:42:59
 19. avatar
  [8] glady [*]

  my jezdíme přes Maďarsko a naprostá pohoda......Sml59

  superkarma: 1 01.08.2014, 12:04:23
 20. avatar
  [7] Ivásek [*]

  slovinskou dálnici objíždíme každoročně - bez problémů... letos v dubnu jsme zkusili po cestě ze Zagrebu zpět do ČR jet i v Chorvatsku mimo dálnici a luxusní záležitost to byla - silnice super, žádný provoz, za mýto jsme ušetřili a ještě jsme viděli spoustu hezkých panoramat Sml30

  superkarma: 1 01.08.2014, 09:42:55
 21. [6] Rikina [*]

  Jela bych vlakem. Lepší než autobus zcela určitě. A možná i levnější. Jestli se někdy ještě vypravím do Chorvatska, autobusem to určitě nebude, to už jsem vyzkoušela a auto nemám, takže moc si vybírat nemůžu. Sml57

  1. na komentář reaguje átéčko — #21
  superkarma: 0 01.08.2014, 09:18:26
 22. avatar
  [5] *modrá [*]

  já myslím že kdo chce na dovolené šetřit ml by sedět doma na prdeli Sml57

  superkarma: 2 01.08.2014, 09:03:39
 23. [4] Nikar [*]

  Nebo vy snad víte o někom, kdo si soudně řekne, že je to dálka jako blázen, a ubytuje se v nějakém motorestu, aby si kvalitně odpočinul a mohl druhý den bezpečně pokračovat v cestě? Hm....no nevím, ale třeba my ano. Na konci měsíce odjíždíme s přáteli na dva týdny do Orebiče. A vzhledem k tomu, že tuto trasu budeme absolvovat poprvé, navíc s dvouletým prckem, dáváme si na noc přestávku ve Slovinku u chorvatských hranic s tím, že tam přespíme. Třeba se bude zdát, že jsme "divní", ale nejsme. S prckem jsme byli nejdál na jeden zátah na Slovensku (cesta 7 hodin) a víme, že toho měl po krk, navíc neradi řídíme v noci, takže tam prostě přespíme. 

  1. na komentář reaguje slávenka — #9
  2. na komentář reaguje Marcela Macáková — #10
  superkarma: 5 01.08.2014, 08:45:34
 24. avatar
  [3] wich [*]

  Do Chorvatska radím hlavně dobrou náladu a užívat. I když coloročně cestuju všude možně, Chorvatsko mám ráda pořád, je to taková naše chatička Sml30Sml67

  Rada snad jediná - pozor na Poláky na silnicích a nenechat si jimi zhnusit dovolenou, když se náhodou ubytujete v jejich blízkosti Sml32Sml57

  Slovinskou dálnici neřeším, za krásnou dálnici si ráda připlatím a v těch penězích, co se na dovolenou vynaloží, už je tenhle poplatek za dálnici marginálie.

  IVECO — #2 Sml67 přesně

  superkarma: 3 01.08.2014, 08:42:11
 25. [2] IVECO [*]

  datura — #1 dcera o nic nepřišla, to jsou rady celkem o ničem, skutečnost je poněkud jiná

  jezdíme tam i několikrát do roka už 15 let a pokaždé je to trošku jiné, jak s frontami na platidlech, tak s objížděním Slovinské dálnice Sml22

  1. na komentář reaguje wich — #3
  superkarma: 1 01.08.2014, 07:53:45
 26. avatar
  [1] datura [*]

  Škoda, rady přišly pozdě, dcera včera odjela Sml15

  1. na komentář reaguje IVECO — #2
  superkarma: 0 01.08.2014, 06:29:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme