Jak uřídit auto na ledu

První a základní nutností zimního ježdění jsou přezuté pneumatiky. Kvalitní zimní obutí snižuje riziko vzniku smyku a znatelně zkracuje brzdnou dráhu. Na zledovatělé vozovce je brzdná dráha, oproti suché vozovce, až desetkrát delší!

Dalším předpokladem jsou dobře seřízené brzdy. Nerovnoměrné brzdění totiž může automaticky navádět vůz do smyku a nepříjemně jej přetáčet. Jedeme-li do horských oblastí, samozřejmě přibalíme kvalitní zimní řetězy a ještě před cestou se ujistíme, že opravdu víme, jak je na kola nasadit.

 „Každému řidiči bych poradil, aby si na prázdném parkovišti vyzkoušel při první příležitosti, jak se vozidlo chová na sněhu či náledí, jak reaguje na brzdění, zatáčení a rozjezdy. V mezních situacích pak řidič lépe reaguje, protože už si to jednou vyzkoušel,“ radí Tomáš Svoboda, obchodní ředitel Auto Esa.

I přes vaši svědomitost a přípravu se ale stejně můžete dostat do nebezpečné situace. Jak tedy postupovat když nastane?

Situace Řešení
1. nedotáčivý smyk (vůz odmítá zatočit) Ubrat plyn a citlivě otočit volantem ve směru původní jízdy. Prudké brzdění v žádném případě nepomáhá.
2. přetáčivý smyk (záď vozu se přetáčí) Ubrat plyn a opatrně se snažit vyrovnat směr vozu. Volantem točíme na opačnou stranu jako je směr zatáčky.
3. jízda po ledu Volantem otáčíme jen minimálně
4. aquaplaning – auto ztratí kontakt s vozovkou kvůli kontaktu s vodou Vyšlápnout spojku, a jakmile se dostaví kontakt s vozovkou, začít brzdit
5. jízda do kopce Neztratit rychlost a jet na nejvyšší rychlostní stupeň, který auto snese
6. jízda z kopce Brzdit motorem
7. přejíždění mezi vyjetými stopami Zpomalit a opatrně se přesunout do vedlejšího pruhu s vyšláplou spojkou.

Ke smyku dojde u většiny případů chybou řidiče. V případě, že už k němu došlo a vy se nekontrolovatelně kloužete jako na saních, je důležité zachovat chladnou hlavu, pokusit se si z karambolu odnést pokud možno co nejmenší následky a neohrozit ostatní.

Co se v autě ještě může hodit:

Staré lyžařské rukavice Hodí se pro případ, že bude třeba vyprošťovat nebo tlačit váš nebo cizí vůz
Náhradní silné ponožky Nepostradatelné, když se vám promáčí nízká obuv.
Stará zimní bunda Opět se hodí v případě, že bude třeba tlačit vůz. Když vůz konečně zabere, většinou vás ušpiní rozbředlý sníh od protáčejících se kol
Dostatečná zásoba paliva Nevyplatí se dojíždět na rezervu. Může se stát, že v noci někde uvíznete a pak se vám dostatek paliva bude hodit alespoň na zatopení.
Reklama