Rodina

Jak umýt miminko a přitom mu neuškodit?

HippKůže je velmi důležitý tělesný orgán, o který musíme pečovat od nejútlejšího věku.

Jednou z hlavních funkcí lidské kůže je ochrana před vlivy z vnějšího prostředí. V této souvislosti se mluví o tzv. kožní bariéře, která má svou strukturu. Je tvořena buněčnými elementy a mimobuněčnou hmotou, jejíž hlavní složkou jsou tukové látky. Jde o důmyslný systém povrchové vrstvy kůže (epidermis), který s určitou mírou prodyšnosti uzavírá tělesný povrch a brání průniku škodlivin. Je však velmi zranitelný, to zejména při nesprávném způsobu péče. Dokonce i čistá voda, pokud se používá často, může škodit. Mění pH kožního povrchu a narušuje celistvost kožní bariéry. Tím otevírá cestu všem rušivým a škodlivým faktorům do kůže a usnadňuje vypařování vody. A kůže je tím stále sušší a křehčí.

Denní hygiena našich miminek

HippZralý a donošený novorozenec se narodí s plně funkční kůží, která je však oproti kůži dospělých tenčí, kožní bariéra je zranitelnější. Kůže novorozenců a kojenců je náchylná k vysušování (přestože nebo právě proto, že obsahuje více vody) a je vnímavější k podráždění. Měli bychom ji ošetřovat daleko šetrněji a volit speciální přípravky denní hygieny s velkou pečlivostí. I v sortimentu „dětská kosmetika“ existují velké rozdíly. Jen některé z nich respektují specifika jemné a citlivé dětské kůže.

Na jedné straně stojí snadno narušitelná kožní bariéra, na druhé kontakt s látkami, které je nutno z kůže šetrně odstranit, aby kůži nepoškodily. Několikrát denně, při každém přebalování je nutné kůži zadečku a zevního genitálu očistit od potřísnění močí a zbytků stolice. Citlivým kojencům stačí několik desítek minut „nepohody“ a kůže se podráždí, vzniknou opruzeniny a tzv. plenková dermatitida (zánět kůže, který vzniká při vlhké zapářce při kontaktu s močí a stolicí). Lépe je tomuto problému předejít.

Čistota bez koupele

Vhodnou volbou pro každodenní intimní hygienu miminek jsou vlhčené ubrousky. Nemůžeme však použít jakékoli, ale jen ty, které jsou vyvinuty s ohledy na zvláštnosti dětské kůže. Jejich výhodou je nejen šetrnost, ale i fakt, že je může mít maminka po ruce, kdekoli potřebuje dítě přebalit. Otírají se všechny plochy, které se mohly dostat do kontaktu se stolicí a močí, tedy zevní genitál, zadeček a vnitřní plocha stehen. Vždy je nutné čistit směrem zepředu dozadu, od genitálu ke konečníku. Tím se brání zanesení infekce (případně zbytků stolice) k zevnímu ústí močové trubice. U holčiček je to zvláště významné, protože tato infekce je častým původcem nejen zánětu zevního genitálu (případně srůstu malých pysků, tzv. synechií), ale především zánětů močových cest. A tady jde už o zdraví.

Zdravý tip:

Nová generace čistících vlhčených ubrousků HiPP Babysanft:
Dětské čistící vlhčené ubrousky bez parabenů

Hipp

HiPP Babysanft Dětské čistící vlhčené ubrousky jsou pokožkou velmi dobře snášeny. Jsou napuštěny velmi jemným pleťovým mlékem, které obsahují extrakt z vysoce kvalitního BIO mandlového oleje, jenž nemastí pokožku.

Ubrousky obsahují přírodní bavlnu, jsou měkké a mají jemnou strukturu mycí houbičky – což je optimální pro citlivou kůži dítěte. Jsou vhodné také na otírání obličeje a rukou.

HiPP Babysanft Dětské čistící vlhčené ubrousky jsou vyvinuty tak, aby pomáhaly předcházet riziku vzniku alergií:

 • bez aromatických látek (bez parfémů), které mohou vyvolat alergickou reakci
 • bez minerálních olejů
 • bez éterických olejů, protože některé oleje způsobují alergické reakce
 • bez alkoholu
 • bez mýdla
 • bez PEG-emulgátorů
 • bez parabenů
 • bez živočišných složek
 • pH neutrální
 • běleno bez použití chlóru

Snášenlivost s pokožkou dermatologicky testována.

Více informací najdete na stránkách www.hipp.cz

Hipp

   
06.05.2013 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] iiifff [*]

  kqkkatka — #1 zkusila jsi sudokrém? Nám stačily pouhý dva dny a bylo po problému.

  superkarma: 0 22.05.2013, 12:03:27
 2. avatar
  [1] kqkkatka [*]

  moje male chudatko ma prísernné zapareniny a  to už celý mesiac  skoda že nie je teplejsie nechala by som ho rozbaleneho  a takto to len prebalujem a nelepsí sa to Sml80

  1. na komentář reaguje iiifff — #2
  superkarma: 0 19.05.2013, 00:24:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme