bazénLéto už se nám pomalu blíží ke svému konci a za okny se rýsuje podzim. Horké letní dny strávené u bazénu s míchaným nápojem v ruce tak střídají chladnější dny s knížkou a šálkem dobrého čaje v ruce. Než se zcela ponoříte do jejího děje a necháte se pohltit příběhem, nezapomeňte své bazény společně se všemi zážitky správně zazimovat. Tak, aby šly i příští léto opět snadno vyvětrat.

Čím dříve, tím lépe

Zazimování venkovního bazénu se nevyplatí provádět v kvaltu na poslední chvíli. Čím pečlivěji to uděláte, tím snadněji ho následující rok opět zprovozníte. Přípravy na zimní spánek vašeho bazénu nijak nepodceňujte. Správným zazimováním totiž předejdete možnému poškození a snížení jeho funkčnosti. Pokud se v bazénu už nějakou dobu nekoupete a předpověď počasí jeho dalšímu používání ani nenasvědčuje, je ten správný čas pro jeho zazimování. Ideální je doba, kdy nejnižší noční teploty vzduchu ještě neklesají pod bod mrazu a teplota vody je minimálně mezi 10 až 15°C.

Nadzemní vs. zapuštěný bazén

bazénPříprava venkovního bazénu na příchod zimy se liší podle druhu, který na své zahradě máte. Úklid nadzemního bazénu je oproti zapuštěnému opravdu snadný. Nadzemní bazén stačí vypustit, za použití kartáče a čisticího prostředku ho vyčistit, následně vysušit a uložit na suché místo, kterým může být například kůlna, garáž nebo zahradní domek.

Pokud však plánujete vodu v nadzemním bazénu přes zimu ponechat, řiďte se jednotlivými kroky jako u bazénu zapuštěného.

Zazimování zapuštěného bazénu

Příprava zapuštěného bazénu na zimu je sice o něco složitější než u toho nadzemního, ale pokud se budete držet pomocného návodu, zvládnete to levou zadní. Nebo k tomu můžete přizvat svého manžela a z pod knížky pozorovat, jak se mu (ne)daří. Teoretický základ Vám tu dáme, praxi už může ovládat vaše druhá-drahá polovička.

Na začátku je důležité zkontrolovat kvalitu vody. Ta musí být na zimu čistá, proto ji nechte důkladně přefiltrovat, usazeniny na dně a po stranách bazénu vyčistěte kartáčem nebo houbičkou a pomocí síťky odstraňte nečistoty plovoucí na hladině. Nezapomeňte ani na pečlivé vyčištění samotné filtrace, která může být po celosezónním používání zanesena. Kvalitní voda obsahuje optimální množství chloru a hodnoty pH. Za pomoci testovacích proužků proto zkontrolujte, zda se hodnoty pohybují v ideálním rozmezí 7,2 až 7,6. Pokud je vše v pořádku, můžete začít vodu z bazénu upouštět.

bazén„Pokud váš bazén obsahuje nadstandardní prvky, jimiž jsou například bazénová světla, solární kolektory nebo zařízení pro bezchlórovanou úpravu vody, je dobré se poradit s odborníky. Ti je buď rovnou odmontují, nebo vám mohou poradit s dalšími věcmi týkajícími se zazimování,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

V případě plastového zapuštěného bazénu se voda upouští tak, aby hladina klesla o 10—20 cm pod dolní okraj trysek. Během zimy je pak dobré hladinu občas zkontrolovat a případně ji podle potřeby regulovat, aby nedošlo k poškození bazénu. Pokud ale vlastníte keramický nebo betonový bazén, vypusťte všechnu vodu.

Všechno příslušenství odmontujte

bazénNa závěr přijde test zručnosti: je totiž zapotřebí rozebrat a demontovat veškeré příslušenství – čerpadlo, hadici, filtrační jednotku, schůdky a v případě, že máte u bazénu i panel na solární ohřev vody, tak i ten. Jednotlivé části poté osušte a schovejte na suché místo. Solární panely uložte do prostorů, kde teplota vzduchu přes zimu neklesne pod bod mrazu, předejdete tak možnému poškození celého zařízení.

Pokud jste určité množství vody v bazénu nechávaly, jedna malá rada. Na hladinu umístěte polootevřené plastové lahve nebo kousky polystyrenu. Ty poslouží jako prevence proti poškození bazénu ledem. Na závěr přikryjte celý bazén plachtou a v zimě se můžete bez obav těšit na další koupací sezónu. Máte bazén? Jak řešíte jeho zazimování vy?

Reklama