Zdraví

Jak ulevit dětem

Hypnóza, akupunktura a další doplňkové terapie snižují účinně bolest malých pacientů v nemocnici

Kanada 30. 9. 2003
Když se má některý z malých pacientů podrobit lékařskému zákroku, jako je například lumbální punkce nebo vyšetření žaludku, ke snížení jeho úzkosti a bolesti používá doktorka Chantale Wood  hypnózu.
Technika je jednoduchá. Jedná se o to, pomoci dítěti soustředit svoji pozornost tím, že ho požádáte, aby si představilo nějaký příjemný zážitek.
Například, že jí třešeň, zatímco mu krkem prochází endoskop. „Jeden malý chlapec si představoval fotbalový zápas,“ vypráví anestesioložka, vedoucí Jednotky léčby bolesti v nemocnici Robert-Debré, v Paříži. “Byl tím zápasem tak vzrušný, že jsem mu musela nechat představit si poločas, aby se přestal hýbat, než jej lékař vyšetří.”
Po vyšetření mají děti pocit, že se probouzí z příjemného snu, a následujíchích vyšetření se obávají mnohem méně.
“Hypnóza uvádí v činnost stejné sféry mozku jako morfium,” vysvětluje doktorka Wood. “Tento stav vyvolá vylučování endorfinů, které působí hlavně část mozku zvanou cingulum.” Před delšími zákroky nechává anesteziolog dětem inhalovat směs kyslíku s kysličníkem dusným, neškodný plyn, který je uvede do lehce euforického stavu a usnadní autosugesci v hypnóze.

Tato technika je pouze jednou z několika metod (bez použití léků), které mohou být využity lékařským personálem při vyšetřování dětí.
Na své konferenci, na druhém mezinárodním kongresu Paliativní péče v dětském lékařství, který se konal v Montrealu 29. a 30 září, představila doktorka Chantale Wood několik dalších metod.

U chronických pacientů se pomocí kinetické terapie, zahrnující masáže a další techniky používající dotyk, zvyšuje krevní oběh, snižuje se vylučování hormonů stresu a zlepšuje se spánek. “Masáž navíc přeruší začarovaný kruh bolesti, která provokuje svalové křeče, které zase provokují bolest,” vysvětluje doktorka Wood.
Masáže zlepšují stav dítěte, které trpí na astma, autismus, rakovinu, mentální zaostalost, atd.

Akupunktura se také osvědčila. Studie vedená v roce 1997 prokázala, že po deseti ošetřeních děti trpěly méně bolením hlavy než děti v kontrolní skupině.
Další studie, uveřejněná v roce 2002 dokázala, že jedno ošetření akupunkturou snížilo žaludeční nevolnost a zvracení způsobené chemoterapií a chirurgickými zákroky.
Účinek je srovnatelný s účinkem léku droperidol a trvá po dobu 24 hodin.

Přeloženo a upraveno podle článku http://www.CyberSciences.com/Cyber/3.0/N3298.asp

 

        
   
02.01.2004 - Zdraví - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Díky bohu, jednou se snad alopatická medicína propojí s alternativní a budou spolupracovat: z vlastní zkušenosti vím, že pak to funguje.
  Kosmo: paliativní péči v dětském lékařství chápu tak, že paliativní metoda (neovlivňující jinak průběh vlastní choroby) bez vedlejších následků umožní vyšetření, uleví od bolesti apod. Jinak přece velká část "moderní" medicíny je "paliativní" - je to jako vyšroubovat žárovku u kontrolky v autě, když signalizuje, že dochází olej...

  superkarma: 0 02.01.2004, 23:24:34
 2. avatar
  [7] Bobi [*]

  Všechno lepší než chemikálie do dětí...

  superkarma: 0 02.01.2004, 19:11:15
 3. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  kosmokosmo: proc, Kosmo? Vubec nic o tom nevim, muzes to nejak vysvetlit? Muzou zustat nasledky? Muze se proste nepovest?

  superkarma: 0 02.01.2004, 13:38:42
 4. avatar
  [4] kosmokosmo [*]

  kubi....paliativni pece v detskem lekarsktvi.....z toho az mrazi.......

  superkarma: 0 02.01.2004, 04:09:54
 5. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  trdlo: no ja bych snad radej byla bez paliativni terapie.......Ty snad ne?

  superkarma: 0 02.01.2004, 04:08:19
 6. avatar
  [2] trdlo [*]

  to kdyby doktori pouzivali i na nas, to by byla parada

  superkarma: 0 02.01.2004, 01:27:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme