Obracíme se v něčem k antice, kdy vládl všeobecně kult těla. Dnes se některé myšlenky vrací a muži jsou okolnostmi (když už ne svojí vlastní touhou) hnáni trávit hodiny a hodiny u sportu, mučením se v posilovnách a úpravou svého zevnějšku. Žádá to doba.

Pochopitelně že si za to mohou sami. Po ženách upravenost vyžadovali vždycky, a tak se není co divit, že se stále větší emancipovaností došla bída na Kozáky, tedy i na české chlapy, kteří jsou v ledasčem i díky minulému režimu stále pozadu a dá se říct, že v kdečem i docela natvrdlí. Metrosexuály z nich nikdo dělat nechce, ale rozhodně by se měli zamyslet nad tím, jak chodí oblečeni, co nosí za účes a jaký používají deodorant, když už ne parfém.

Pro začátek by sice úplně stačilo, kdyby muži pochopili, že jejich vzorem v oblékání by neměla být léta osmdesátá, ba dokonce ani devadesátá, a že by různobarevná saka pastelových barev měli dávno vyřadit ze šatníku. Ani se značkovou sportovní soupravou (byť v řádu několika tisíc) se nechodí jinam než cvičit nebo běhat a fajfky a tři pruhy skutečně neznamenají dobrý vkus v oblékání. Pro úplný začátek by i stačilo, kdyby jim došlo, že dnešní sandály jsou vyrobeny tak, že jim v nich noha bez ponožky skutečně nebude klouzat a neublíží si, ani když vyrazí naboso. 

o začátku by třeba mohli i nechat se někde ostříhat a nenechat se okudlat od sousedky, která z nostalgie stříhá všem v baráku havla nebo podobnou hrůzu. Krasavci s vlasy nahoře sestřiženými a s dekou až na záda, nebo ti s neposednou mastnou patkou dnes skutečně terno neudělají už ani na malých městech.

Ale proč bychom měli být skromní? Zajděme dál, než se mnohý z českých mužů bojí i pohlédnout! Bavme se o úpravě ochlupení, kosmetice, parfémech a takových slovech, jako je manikúra a pedikúra!

Všechno souvisí se vším a dost často stačí jen vytáhnout paty z rodné vísky, aby se muž dříve či později chytil za nos a shledal, že se obléká poněkud jinak, než všichni kolem něho. Je pravda že v některých profesích (třeba IT) si toho nemusí všimnout vůbec, nebo že jsou i muži, kterým podobné prozření trvá několik let (zpravidla dokud jim to někdo nevpálí přímo do obličeje), ale jinak není třeba Čechy podceňovat – přece jenom už by se mělo něco dělat s popisem Čechů v jednom arabském cestopise z 10. století, kde se o nich píše, že jsou tlustí, vousatí a pijí pivo…

Takže tedy jak vypadá ono prozření? Jeden z důvodů může být nová práce. To se tak jde na squash nebo do posilovny a najednou při kradmém pohledu kolem (jinak než kradmě se muži ve sprše nikdy dívat nebudou) onen nešťastník zjistí, že všichni kolem jsou nějak málo chlupatí… To zjištění je většinou šokující. Kam jsem se to dostal? Jsou teplí? Určitě se vyrojí spousta otázek.

Dalším, ne zas tak častým impulsem, je koupě časopisu pro muže, kde kdosi radí, co je dneska in. Tato možnost ale není tak obvyklá, hodí se až pro další fázi, které se budeme věnovat za chvíli.

Naopak častým impulsem je přítelkyně. „Holky říkají, že ten jejich se holí. Prý je to pohodlnější. Proč ty se neholíš?“ „Jsem snad buzerant?“ zazní zřejmě lakonická odpověď.

Jenže v obou případech byl již červ pochybností zplozen. Ukáže se, že kolegové teplí nejsou, a kdo chce s vlky být, musí s nimi výt! Taky se ukáže, že přítelkyně si nemyslí, že se holí jen buzeranti a že to nebyl jen pitomý nápad, se kterým by zas dala pokoj. A ty nové strojky zvládnou všechno během chvíle, stačí nastavit délku. Pak už následuje rychlé zjištění, že jakás takás úprava je skutečně pohodlná, což ovšem český muž rozhodně aspoň několik měsíců nepřizná. Bohatě stačí, že už podobnou potupnost provádí.

A teď je vhodný čas na pánské časopisy (nejsou myšleny ty ero a pornografické). Když už má muž za sebou první fázi, je na čase koupit si pár čísel nějaké tiskoviny vhodného typu a přečíst si už i zbytek toho, co znamená být „moderní muž“.

Následují objevy takového typu, že chlupy čouhající z nosu jsou skutečně nechutné (o uších ani nemluvě), že upravené nehty nejsou nic špatného a že známkou chlapáctví není mastná pleť plná zanesených pórů. Navíc se v podobných časopisech píše, že není nijak těžké se všech kosmetických vad poměrně pohodlně zbavit. A koneckonců zkusit by se to třeba mohlo.

Pokud se muž dostane až sem, může se směle zařadit do moderní evropské společnosti (jasně že je potřeba mnoho dalších detailů nejen v této oblasti, ale až tak nároční být hned napoprvé nemůžeme). A že to není pravda? Ale je. A že je to odporné a nepřirozené? No a? V dějinách už bylo nepřirozených věcí…

Reklama