Máte malé dítě? Nebo roste jako z vody? Nechci vás strašit, ale může mít poruchu růstového hormonu. Jak zjistit, že takovou poruchu vaše ratolest má a co to vlastně znamená?

smal

Hned na začátek na vás vychrlím dva cizí pojmy: nanismus a akromegalie. S tím druhým z nich jste se pravděpodobně již setkali. Lidé trpící akromegalií jsou obři, kolosové dosahující nezměrných výšek a mající velice specifickou stavbu těla i tváře. Je už asi jasné, že lidé trpící nanismem mají opačný problém, jde totiž o liliputy.

Problémy s růstem mají i další zdravotní komplikace. Již v dětství je ale můžete odhalit.

Kam vede akromegalie?

Popišme si to na příkladu, který uvádí ve svém odborném článku „Nedostatek růstového hormonu v dospělosti a jeho léčba" endokrinolog Jiří Jenešovský: „V roce 1887 popsal Minkowski kazuistiku třicetiletého hudebníka s akromegalií, u něhož bylo při pitvě nalezeno rozšíření tureckého sedla zvětšenou hypofýzou. Tento muž hrál původně na violu, musel ale změnit hudební nástroj, když se jeho prsty staly v důsledku akromegalie příliš neohrabanými. Hrál pak dále na flétnu - ale i této činnosti musel zanechat při hypertrofii rtů. V konečné fázi své nemoci musel zanechat hudby vůbec, protože v důsledku slábnutí zraku nemohl číst noty...“

Jak to odhalit?

Jak zjistit, že moje dítě má problémy s růstovým hormonem? Takovouhle otázku si asi teď položíte. Způsobů je více...

  • Růstový graf - ten má každé dítě ve svém očkovacím průkazu. Je z něj možné přesně sledovat vývoj růstu maličkého.
  • Srovnání se stejně starými dětmi - bylo-li vaše dítě vždy mezi kamarády a najednou je nejmenší, je třeba začít si dávat pozor. Ovšem srovnání jde použít jen u dětí do deseti let, později už mohou být pod vlivem puberty.
  • Oblečení - jestliže vaše dítě přestalo potřebovat stále nové oblečení a vejde se dlouhodobě do starého, je dobré zamyslet se nad příčinou.

Co přináší nanismus...

Liliputáni jsou na tom na rozdíl od obrů o trochu lépe. Dožívají se vyššího věku a jejich vzrůst je většinou nijak neomezuje. Důkazem toho jsou četní herci, z našich například Jiří Krytinář, který o své nemoci říká: „Ve třech letech jsem onemocněl měknutím kostí a v sedmi mi řekli, že budu malý. Tenkrát jsem si uvědomil, že to budu mít těžký a že budu muset bojovat.“

Kdo za to může?

Růstový hormon (GH), který se vytváří v podvěsku mozkovém, čili hypofýze. Hypofýza v této souvislosti poslouchá nadřazenou část mozku - hypotalamem, a to zejména v noci. Hypotalamen určuje, kolik růstového hormonu bude tělo vytvářet. Účinek na růst je pak zprostředkován dalším hráčem do téhle partie, totiž růstovým faktorem IGF-I. Zajímavé je, že tvorba GH může být narušena i později v životě, například úrazem nebo protinádorovou léčbou.

Pozor! To, že se jedná o vážnou chorobu, potvrzuje fakt, který říká, že při špatném, nebo naopak nadměrném zásobování těla růstovým hormonem dochází nejen ke změnám v tělesné konstituci a složení těla, ale i k dalším obtížím, z nichž nejvážnější je riziko infarktu, a to 1,7 krát u mužů a dokonce 2,5 krát u žen!

Jaké jsou možnosti léčby?

Na léčbu jsem se zeptal pediatričky Ivany Borovkové a zjistil jsem, že se nedostatek růstového hormonu řeší dodáváním ho dítěti substitučně, což provádí endokrinolog. Nadbytek může mít různé příčiny, které se samozřejmě zkoumají. Může jít například o nádor na hypofýze, který se pak léčí standardními postupy.

Reklama