Novinky

Jak to máme s hračkami?

Hračky jsou pro děti zdrojem inspirace, zábavy, ale i důležitou učební pomůckou, která jim pomáhá poznávat svět, na tom se shodují odborníci napříč spektrem. Hračky jsou jedinečný fenomén – tu svoji nejmilejší z dětství si uchovává asi polovina žen. Internetový obchod Duch hraček zrealizoval originální průzkum s více než 1500 respondentkami, ve kterém porovnal, jak hračky vybírají babičky a jak maminky. Liší se tyto generace mezi sebou, nebo se při volbě hraček nic nezměnilo?

deti_skolka.jpg

Kolik za hračky utrácíme

Zatímco skoro polovina maminek nakupuje hračky jedenkrát měsíčně a utratí za ně více než 500 Kč, babičky nakupují spíše v rámci výjimečné příležitosti, zato je jich více než pětina ochotná utratit až 2 000 Kč. Svým vnoučatům kupuje alespoň občas hračky 93 % babiček, 60 % babiček navštěvuje hračkářství pravidelně, alespoň jedenkrát měsíčně. Maminky se v návštěvách hračkářství také nedrží pozadu, ovšem přes 50 % zrealizuje nákup ve svém oblíbeném e-shopu. 

Bezpečí především

Materiál hraček je pro maminky i babičky důležitý, vyžadují zdravotní nezávadnost a certifikace – ať už se jedná o přírodní materiály (dřevo), nebo plast, u kterého očekávají omyvatelnost. Pasé nejsou ale ani hračky plyšové – přednost dostávají ty, které se dají vyprat. U hraček sledují maminky odolnost, aby vydržely nápor zápalu dětských her. Často v kontextu s hračkami uvádějí slovo „bezpečný“. Při nákupu hračky uvádí více než tři čtvrtiny respondentek, že se řídí přáním dítěte – a to babičky o něco více než maminky.

Přidaná hodnota hračky

Maminky i babičky přemýšlí už při nákupu hračky o tom, jak dlouho asi dítěti vydrží a co mu přinese. 95 % uvádí, že je zajímá, co se díky hračce naučí a pro více než polovinu respondentek je toto kritérium důležité. „Více než polovina všech žen má celkem realistické očekávání, že hračka dítěti vydrží, než z ní „vyroste“ – to může být v prvním roce dítěte během několika týdnů, u hraček pro starší děti, které jsou i větší investicí, doufá plus minus třetina žen, že se k ní dítě bude vracet až tři roky,“ uvádí speciální pedagožka Lenka Matějková. „Pokud hračku zvolíte tak, aby si s ní mohli hrát sourozenci společně, je větší pravděpodobnost, že její obliba u dětí vydrží déle.“

hracka

S čím si hrají děti nejraději

Žebříčkům nejoblíbenějších hraček kraluje stavebnice a další tvořivé hračky. Zatímco kreativní hračky a hračky typu smetáček a lopatka či dětská kuchyňka si v poslední době získaly dětská srdce, pouze v jedné odpovědi z více než 1500 zazněl tablet. „Klasika, kterou je stavebnice nebo společenské hry, rozvíjí fantazii a především umožňují trávit čas spolu s rodiči a sourozenci,“ uzavírá speciální pedagožka Lenka Matějková.

   
05.05.2017 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. [2] tyjity [*]

  Z článku vyplývá, že internetový server Duch hraček (dosud jsem o jeho existenci neslyšela) zjistil, že z jeho 1500 zákaznic téměř polovina ( tj. 750) nakupuje hračky jedenkrát měsíčně a utratí za ně více než 500 Kč, tj. 6000,- ročně. Vůbec nic to ale nevypovídá o tom, kolik peněz utratí za hračky zbytek matek v této zemi. Ani to neznamená, zda výše uvedené zákaznice nenakupují hračky i v dalších e-shopech či kamenných obchodech. Takže se jedná o marketingový průzkum zajímavý pouze pro majitele e-shopu Duch hraček, z kterého nelze informace nijak vztáhnout na chování všech matek či babiček v republice.

  superkarma: 0 09.05.2017, 10:43:07
 2. avatar
  [1] kalbac [*]

  Sml67

  superkarma: 0 05.05.2017, 13:23:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme