Bulvár

Jak to jde dohromady, posuďte sami

Milá redakce, musím zareagovat na Vaše téma, často to nedělám protože psaní není moje vášeň. 

Já jsem pokřtěná Mariana, druhým jménem Máří Magdalena. Ke svému jménu jsem přišla tak, že moje maminka a tety byly za II.světové války totálně nasazené v Německu, ale někde u francouzských hranic a teta je Marie a francouzi ji říkali Mariano a jelikož byla mojí kmotrou, tak jsem získala takové jméno. Leta jsem svátek vůbec neměla protože v našem kalendáři nebyl, mám pocit, že se objevil až tak kolem roku 1975 , ale to si nejsem tak moc jista tím rokem.

Jako dítě jsem si říkala Mája a to mi zůstalo do té doby než jsem se provdala na Moravu. Zde mi začali říkat Majko,je to tady zvykem.Nejhorší nešvar ovšem je když Vám někdo řekne Mařenko, nechci urážet Mařenky, ale každému patří oslovení jménem jaké mu patří.

Největší problémy s jménem jsem měla na základní škole kde učitelky nevěděly jak mi mají říkat, dokonce jedna z učitelek mně říkalo Magdo a to jsem považovala za největší potupu.

 U nás v rodině nikdo jiný se takto nejmenuje, jenom moje nejmladší vnučka má napsané v rodném listě Zuzana - Mariana.No říká se ji Zuzanko.

A když jsme u těch křestních jmen tak moje maminka se jmenovala Eugenie , nevím jak k tomu jménu přišla, ale tady v Čechách je jenom Evženie a tak se jí říkalo Žanko. Taky si se jmenem užila své.

Nakonec, ale můj názor je ten, že každé křestní jméno je pěkné když se pěkně řekne a jestli sluší k mému příjmení to nevím, ale možná ano , to musí posoudit jiní. Jmenuji se Mariana Antonická tak co vy na to? Jde křestní jméno s příjmením dohromady?

Text nebyl redakcí upraven.

Za sebe říkám, že jde. A snad vás neurazí, když řeknu, že to zní velmi křesťansky. Jen už tam chybí to „svatá".

A co vaše křestní jméno? Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

   
05.01.2010 - Blog redakce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [5] Rikina [*]

  Každému patří oslovení jménem jaké mu patří - proč? Sml80 Znám několik lidí, kterým se říká úplně jiným jménem, než které mají v úředních dokumentech, a kolikrát to o nich skoro nikdo ani neví, že se "správně" jmenují jinak. Není to nic proti ničemu. Mé matce se už desítky let říká Helenko, ačkoli její dvě skutečná jména jsou úplně odlišná a jménu Helena nepodobná. Jediné, na čem záleží, je, aby byl spokojen oslovený člověk. Jinak to může být každému buřtem. Sml57 

  superkarma: 0 05.01.2010, 14:32:53
 2. [4] magdaj [*]

  Já jsem Magda a nestěžuju si...Může být určítě hůřSml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 05.01.2010, 11:57:44
 3. [3] eli.emanuela [*]

  Taky mi to zní pěkně a "svatě". Sml16

  superkarma: 0 05.01.2010, 10:51:11
 4. [2] Bébina [*]

  "Každému patří oslovení jménem jaké mu patří". Tohle by se melo tesat do kamene. Mariana je krasne jmeno, oproti tomu Marie mi prijde docela nudne.

  superkarma: 0 05.01.2010, 10:50:56
 5. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml67 krásný jméno máš Sml67

  superkarma: 0 05.01.2010, 10:40:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme