Novinky

Jak svatý Martin k huse a vínu přišel...

Dnes očekáváme vzácnou návštěvu, na níž se lidé každoročně těší už celá staletí. A nic na tom nemění, že jeho bílý kůň přicválal už o pár dní dříve. Svatý Martin má totiž mnohem více předností, než první sněhovou nadílku. Díky němu si pochutnáváme na husí pečínce, mladém vínu či rohlících. Víte ale, proč a jak tyto tradice vznikly a kdo to vůbec svatý Martin byl?

„Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá, přijede-li Martin na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.“

Martin Tourský se narodil se roku 316 nebo 317 v římské provincii Panonie ve městě Sabaria (pravděpodobně Svatý MartinSzombathely v dnešním Maďarsku). Jméno mu otec, římský voják, vybral po bohu války „Martovi“. Ten jej také v patnácti letech poslal do války, aniž by bral ohledy na jeho zájem o křesťanství. I tak se z něj ale stal důstojník a byl přidělen k císařským gardistům. Přesto zůstal skromný a dobrý.

Podaroval žebráka

Legenda o plášti vypráví, jak se cestou do tábora podělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem. Noc na to se mu pak prý zjevil Ježíš oděný do poloviny pláště. Brzy na to se Martin nechal pokřtít, odešel z armády a bojoval proti pohanství i bludařství mezi křesťany. Následně zvolil poustevnický život. Po vysvěcení na kněze vykonal několik zázraků včetně oživení dvou mrtvých lidí.

Zemřel vyčerpáním

Po čase byl vysvěcen na biskupa, ale dál žil jako asketa. Vydával se na misijní cesty po celé Francii. Před odporem pohanů jej chránily zázraky, které vykonával. Zemřel v osmdesáti letech vyčerpáním na jedné ze svých misijních cest. Biskupa chudoby a chudých, jak jej lidé nazývali, pochovali právě 11. listopadu roku 397. Svatému Martinovi je zasvěceno přes 4,5 tisíce kostelů a kaplí po celém světě. A lidé jej oslavují dodnes.

„O Martině po ledu, o Vánocích po blátě.“

Svatomartinská husa

Dozlatova upečená, se zelím a knedlíky. Jestli se chystáte péct takzvanou Svatomartinskou husu, měli byste vědět, jak vlastně tato tradiční pochoutka vznikla. Když pomineme fakt, že právě na podzim jsou husy ideálně vykrmené a připravené na porážku, existují hned dvě pověsti vážící se ke svatému Martinovi. Jedna z nich praví, že jej husy rušily kejháním při kázání. Proto každoročně pykají na pekáči. Trest za jejich hlučnost hraje hlavní roli i ve druhé legendě. Podle ní se svatý Martin ze skromnosti schoval v husinci, aby tak unikl jmenování na biskupa. Jenže husy se ukázaly jako zrádkyně a pěkně nahlas jej vyzradily. Přesto je svatý Martin dodnes považován za patrona domácích zvířat, husy nevyjímaje.

Víte, že i konzumace husy měla svá pravidla? České tradice praví, že sluhovi patřilo křídlo, aby při své práci „létal“, výše postavený sluha pak dostal stehno. Zbytek patřil hospodáři.

„Jde-li husa o Martině po ledě, bude se po něm ještě dlouho koupat.“

Svatomartinské víno

Svatý Martin je spojen také s prvním vínem nového ročníku. Právě na jeho svátek vinaři načínají a chutnají takzvané Svatomartinské víno. Svěží a ovocná vína zrající pouze několik týdnů. Nést jméno Svatomartinské mohou jen některá vína. Na území České republiky k nim patří odrůdy bílých vín Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. U červených a růžových vín to je Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Navíc musí projít hodnocením nezávislé komise, která posuzuje vlastnosti vína.

Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.

„Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.“

„Martínkům“ končila služba

„Na den sv. biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tomu pijíce, štědrého Martina chválíce; páni, žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánů se zjednávají.” Tuto říkačku z osmnáctého století pravděpodobně slyšíte poprvé, ale vystihuje podstatu tohoto data. Kromě hostin a koled bylo spojeno také s koncem služby čeledínů a děveček u hospodáře. Dostávali výplatu (kterou často během bujarého veselí projedli a propili za jediný den), Martinské rohlíky plněné mákem a zároveň sjednávali novou službu na další rok. Někdy se jim proto říkalo také „Martínkové“, což bylo ovšem i synonymem pro hýřivce. Ne nadarmo mravokárci říkávali: „Kdo Martínka často světí, husy, kury mu zaletí. Dům, dvůr, louku i dědinu, přivede vše na mizinu.“.

Něco na tom bude... Vy si ale nenechte kazit náladu a svatého Martina oslavte, jak se sluší a patří.

„Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima.“

   
11.11.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [11] murat [*]

  murat — #10 zase čtu nepozorně. ono to v článku je Sml52

  superkarma: 0 11.11.2016, 11:35:30
 2. [10] murat [*]

  Pentlička — #1 Podle jedné legendy se husa jí proto, že husy svatého Martina při kázání rušily, a proto si odpykávají trest na pekáči.

  Druhá legenda říká, že Martin byl tak skromný, že se před volbou biskupem skrýval v husníku, ale husy ho svým štěbetáním prozradily. Sml22

  1. na komentář reaguje murat — #11
  superkarma: 0 11.11.2016, 11:24:26
 3. [9] murat [*]

  U nás husa samozřejmě bude. Sml59

  superkarma: 0 11.11.2016, 11:21:41
 4. [8] murat [*]

  Allma — #5 proč 900? husu koupíš za 250.-

  superkarma: 0 11.11.2016, 11:21:18
 5. [7] Misička [*]

  Husa k obědu nebudeSml80

  superkarma: 0 11.11.2016, 10:23:06
 6. avatar
  [6] Eliana [*]

  husa nebude, ale rohlíčky už se konzumujíSml31

  superkarma: 0 11.11.2016, 09:48:25
 7. avatar
  [5] Allma [*]

  No u nás husa nebude, bo 900 za oběd nedám Sml24

  1. na komentář reaguje murat — #8
  superkarma: 0 11.11.2016, 09:25:46
 8. [4] babinka [*]

  Zajímavé čtení a tradice je fajn...bude husa...Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 11.11.2016, 09:23:08
 9. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  zajímavé čtení také upeču husu Martin je můj mužSml59

  superkarma: 0 11.11.2016, 08:44:11
 10. avatar
  [2] Ni-ka [*]

  Pěkné čtení

  superkarma: 0 11.11.2016, 08:44:09
 11. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Četla jsem, že sv. Martin se ze skromnosti schoval mezi husami, když ho chtěli jmenovat biskupem. To má být spojení sv. Marin + husa.

  1. na komentář reaguje murat — #10
  superkarma: 0 11.11.2016, 08:08:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme