Zdraví

Jak správně vyndat klíště a jak se před nimi chránit

klist

Určit se každému z vás už stalo, že se vám přisálo na tělo klíště. Nepříjemný cizopasník se ale musí co nejdříve odstranit. Víte, jak se to správně dělá?

Jak se klíště vyndává:

S každým klíštětem je nutné zacházet, jako by bylo nakažené. Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, místo a klíště zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi tři až pět minut. Alkohol je velmi účinný na virus a je schopen během velmi krátké doby rozleptat jeho obálku a znehybnit ho. Teprve poté se doporučuje použít nejlépe kleštičky určené k vyndávání klíšťat. Ty lze koupit v lékárně. Použít lze i pinzetu. Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej dostat ven z kůže. Místo se pak potře dezinfekcí. V žádném případě se nesmí klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat. Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti, ani po směru hodinových ručiček. Po vytažení je třeba jej smočit opět v kapce dezinfekčního roztoku a vhodit například do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše. Jako dezinfekce se může použít například Jodisol, Septoderm či jiný alkoholový dezinfekční roztok. V přírodě není nejlepší klíště odstraňovat, pokud k tomu nemáme možnosti za výše uvedených podmínek."
Osvědčil se vám jiný způsob? Někdo doporučuje udusit nejdříve klíště máslem nebo olejem, jiný mýdlem... Jak vyndáváte klíšťata vy?

Infikovaná klíšťata se vyskytují po celé České republice, avšak některá místa jsou rizikovější. Existují oblasti, kde je šance onemocnět „klíšťovkou" znatelně vyšší. Mezi ně patří: Jižní Čechy, Podhůří Šumavy, okolí Prahy, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí. Obecně se dá říct, že okolí Vltavy a Berounky je nejnebezpečnější. Klíšťata jsou nejaktivnější v období od 2. poloviny března do 1. poloviny listopadu. Nejvyšší výskyt klíšťat nakažených lymfatickou boreliózou je zaznamenán v květnu, v červnu a v září, pro klíšťovou encefalitidu je nejběžnější období od dubna do poloviny října.

Velmi účinnou ochranou proti klíšťatům jsou vyzkoušené repelenty.

Vedle stávajících repelentů Diffusil jsou tady další, neméně účinné novinky!

Značka Diffusil rozšiřuje své portfolio repelentů o úplnou novinku - repelentní mléko! Značka Biolit, expert na hmyz, uvádí vedle své široké nabídky přípravků proti lezoucímu a létajícímu hmyzu nově rovněž repelentní spreje včetně, oblíbeného repelentního mléka.

repelRepelentní mléko Diffusil Extra Plus je určené k přímé aplikaci na pokožku. Díky nové technologii - microenkapsulování* účinných látek - zajišťuje vysokou a až 8hodinovou ochranu proti klíšťatům a komárům. Patentované složení mléka hmyz a klíšťata nejen odpuzuje ale zároveň i usmrcuje, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům. Použít můžou i děti od 3 let.
Cena: 109 Kč.

repelRepelentní přípravek Biolit je určený k aplikaci jak na pokožku, tak i na oděv. Zajišťuje dlouhotrvající ochranu proti klíšťatům a komárům. Díky patentovanému složení odpuzuje
a zároveň usmrcuje, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům. Lze aplikovat na jakýkoliv druh textilu. Chceme-li se chránit před napadením klíšťaty, pak přípravkem postříkejte zejména nohavice kalhot, obuv a ponožky.
Cena: 89 Kč

repelBiolit repelent Power je repelentní přípravek určený k aplikaci na oděvy, ale lze použit i k aplikaci na nechráněná místa pokožky. Zvýšený obsah účinných látek zajišťuje vysokou a dlouhotrvající ochranu proti klíšťatům a komárům, na oděvu přetrvávající několik dní nebo do vyprání. Díky patentovanému složení je hmyz a klíšťata nejen odpuzován, ale i usmrcen již jen po krátkodobém kontaktu s ošetřenou pokožkou nebo oděvem, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům.
Cena: 99 Kč.

repelBiolit repelent Extra Power je repelentní mléko určené k aplikaci na pokožku. Díky nové technologii - microenkapsulování* účinných látek - zajišťuje vysokou a až 8hodinovou ochranu proti klíšťatům a komárům. Díky patentovanému složení odpuzuje hmyz a zároveň vykazuje i hubící účinek na hmyz a klíšťata, která přišla třeba jen do krátkodobého kontaktu s ošetřenou pokožkou, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům. Přípravek může být použit i k ochraně dětí od 3 let.
Cena: cca 109 Kč.

Všechny repelenty Diffusil a Biolit je možné zakoupit v hypermarketech a drogeriích.

*Mikroenkapsulace účinných látek znamená, že účinná látka je v přípravku uzavřena v plastikovém obalu, jako v míčku. Ten má však jen několik setin mm v průměru a účinná látka se uvolňuje jen postupně a po dlouhou dobu. Přitom je zaručena dostatečná insekticidní nebo repelentní účinnost a dráždění kůže ošetřené osoby je omezeno na minimum.

Více informací najdete na stránkách www.biolit.cz

   
27.05.2010 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Linde [*]

  jinak se mi osvědčil přípravek Antisept Juwim gel (prý usmrcuje ty viry v těle klíštěte), tím klíště potírat a pak vytáhnout pootočením pinzetou na klíšťata:

  superkarma: 0 29.05.2010, 23:09:13
 2. avatar
  [6] Linde [*]

  Sirikit — #1 při dlouhodobém užívání vitamínu B tvoje krev a i tělo hmyzu opravdu nevoní, ale i mnohým lidem, kteří jsou na tento pach vnímaví. Nekecám Sml22, vitamín B lze cítit z potu, stejně tak i česnek, pokud jej užíváš.

  superkarma: 0 29.05.2010, 23:04:48
 3. [5] Renička [*]

  Slyšela jsem názor,že při jakémkoliv "vytáčení" klíštěte stačí vpustit do těla jed.Také jsem slyšela,ze je dnes "in" klíště vytrhnout pinzetou.Tím nestačí do těla látku vypustit.Nevím,co je na těchto názorech pravdivého,ale já mám také osvědčenou metodu-krém či olej na klíště,chvíli počkám a v protisměru hodinových ručiček ho lehce odstraním.Hezký den,

  superkarma: 0 28.05.2010, 14:43:44
 4. [4] ovenka [*]

  Sirikit — #1 odstranuji klíštata stejným způsobem, nebo namydlím kousek molitanu a kroužím... je to účinné a rychlé a neutrhnou se kusadla.

  superkarma: 0 27.05.2010, 21:10:16
 5. avatar
  [3] Alka1 [*]

  Už jsem to na ŽENU-IN dávala několikrát. Nejrychlejší, nejsnadnější, nejbezpečnější a nejšetrnější prostředek k odstranění všech klíšťat jakékoliv velikosti na jakékoliv části těla jsou HÁČKY NA KLÍŠŤATA O´TOM. Sml67

  superkarma: 0 27.05.2010, 17:34:23
 6. [2] ilasan [*]

  můj osvědčený způsob je sprchový gel na žínku, přiložit na klíště a kroužit s žínkou po pokožce, většinou je to otázka vteřin, co se pustí; a pak definfekce na ranku. Já mám na to smůlu, jsem zaručený sběrač i na posekaném pažitu Sml15

  superkarma: 0 27.05.2010, 14:17:57
 7. avatar
  [1] Sirikit [*]

  Nejlépe se vyndává klíště s vatičkou navlhčenou mýdlem. Stačí jemně přejíždět a klíště se pustí samo. Mimochodem, je známo, že když člověk užívá vitamín B ve větším množství, jeho krev klíšťatům (a nejen jim, i ostatním hmyzům) tzv. "smrdí" a nezakousnou se. A pokud ano, buď se brzy sami pustí a nebo nezačnou sát. Mám to vyzkoušené, opravdu.Sml22

  1. na komentář reaguje ovenka — #4
  2. na komentář reaguje linde — #6
  superkarma: 0 27.05.2010, 12:22:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme