Vánoční hvězda neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Ale ne vždy se tato květina dočká Štedrého večera, opadá a nám zůstanou jen oči pro pláč. Nechte si poradit, jak si vybrat správnou rostlinu i jak o ni pečovat.

Jak správně vybrat vánoční hvězdu v obchodě?
V prvé řadě vybírejte květinu v obchodě se stálou teplotou. Vánoční hvězda je náchylná na změnu teplot. Dále doporučujeme květinu důkladně prohlédnout, zda není viditelně napadená nějakým škůdcem, chorobou, jestli má dostatek zeminy v květináči nebo není přelitá.

Nepodceňujte také transport květiny do vašich domovů. Je třeba ji zabalit do transportního sáčku a ideálně ještě zabalit do papíru.

hvězda

Jak se o hvězdu starat, aby nám vydržela co nejdéle?
Po přenesení květiny z obchodu domů ji hned nezalévejte a nechte „ohřát“ na pokojovou teplotu, která jí také nejvíce vyhovuje. Zalévejte málo, odstátou vodou a nikdy jí nenechávejte vodu v misce. Vánoční hvězda nemá také ráda průvan a rozhodně byste ji neměli dávat přímo do blízkosti radiátoru. Ideální je udržovat v pokoji teplotu kolem 20 °C, méně než 16 °C vánoční hvězdě nesvědčí.

Je více druhů, nebo jen jeden?
Existují různé tvary této rostliny – ve tvaru pyramid, mini varianty, s jedním či více výhonky a velké dekorativní květiny. Na výběr je také více barevných variant – bílé, růžové, červené a také dvoubarevné. V obchodním řetězci Tesco jsou letos k dostání varianty červené vánoční hvězdy o rozměru květináče od 6 do 23 cm a pozlacená o velikosti 12 cm. 

Co dělat s hvězdou po Vánocích?
Vánoční hvězda po Vánocích většinou odkvete. Je dobré přemístit ji do chladnější místnosti a méně ji zalévat. Rostlinku doporučuji seříznout na cca 10 cm výšky. Takto ošetřená vám vydrží až do jara, kdy začnou růst nové výhony s listy a nastane vhodná doba na její přesazení.

hvězda

Pokud vám rostlina vydrží až do dalšího podzimu, začnou se u ní vytvářet květy. To je ale možné pouze za dlouhé periody tmy, proto je důležité udržet hvězdu 14 hodin v  nepřerušované tmě bez žárovek či jiného osvětlení. To zajistíme například zakrytím rostliny větší nádobou či neprůsvitnou krabicí. Od začátku dlouhé periody tmy kvete rostlina podle odrůdy za 7-9 týdnů. 

Na naše otázky odpovídala paní Stanislava Mele, manažerka nákupu obchodního řetězce Tesco.

Reklama