Domácnost

Jak správně vybrat myčku

Myčky nádobí mají za sebou jíž více než 100letou historii a staly se samozřejmou součástí mnoha domácností po celém světě. Málokdo pochybuje o tom, že se skutečně vyplatí a to jak velkým rodinnám, tak třeba dvoučlenným domácnostem. Mnoho uživatelů s ní má již dlouhodobé zkušenosti a pořizuje si nový model, jiní se chystají koupit svou první. Ať tak či tak, nabídka na trhu je široká, proto jsme připravili několik tipů, na co se při výběru myčky zaměřit a na co rozhodně nezapomenout.

myčka

VELIKOST MYČKY – Je důležité zvážit správnou velikost myčky. Vybírat můžete ze standardních 60 cm širokých, nebo užších myček se šířkou 45 cm. Uzké myčky jsou vhodné pro jednu nebo dvě osoby, jejich kapacita je většinou do 10 sad nádobí, větší rodina ocení standardní 60 cm myčku, která pojme až 14 sad nádobí. „Na trhu jsou dále k dispozici tzv. kompaktní (stolní) myčky (např. značka Indesit). Ty jsou praktickým pomocníkem do omezených prostor malých kuchyní nebo například do chat a chalup. Se svými rozměry 45 x 55 x 50 cm je totiž můžete umístit kamkoliv, kde bude k dispozici připojení na vodu a odpad, například na pracovní desku. Kapacita těchto myček je kolem 6 sad nádobí a jsou vybaveny jedním drátěným košem,“ doplňuje Martina Křižáková, produktová specialistka společnosti Indesit.

VESTAVNÉ NEBO VOLNĚ STOJÍCÍ – Funkcemi nebo účinností se tyto dva typy myček neliší. Jediným rozdílem je tedy vizuální stránka a možnosti prostoru vaší kuchyně. U volně stojících myček můžete vybírat podle typu a vzhledu ovládacího panelu a také podle barvy (standardně bílá nebo nerez). Vestavné myčky mají ovládací panel vnější a nebo plně integrovaný (umístěný na vrchní vnitřní straně dvířek, který není zvenčí při zavřených dvířkách vidět).

ÚSPORA ENERGIE, VODY A ČASU – Při výběru hledejte na energetických štítcích energetickou náročnost myčky. Nabízeny jsou nejčastěji v energetické třídě A nebo B, některé značky, jako například značka Hotpoint, nabízejí výrobky již i ve třídě A+ a A++ , a spotřebují okolo 0,9 kWh. K úsporám při mytí v myčce je kromě nižších nákladů na energii a vodu nutné přičíst také ušetřenou cenu za teplou vodu, bez které se při mytí nádobí v dřezu neobejdeme. Studie uvádějí, že mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujeme cca 30 litrů vody. Moderní myčky dosahují při standardních cyklech spotřeby cca 10 – 15 litrů vody. Zatímco nádobí v dřezu umýváte několikrát za den, myčku stačí zapnout pouze jednou denně. A navíc, mytím nádobí v dřezu strávíme v průměru 3 týdny v roce. To je spousta času, který myčka odpracuje za vás. Navíc nádobí usuší a vyleští, takže nemusíte ztrácet čas ani těmito neoblíbenými aktivitami.

myčka

VYBAVENÍ VNITŘNÍHO PROSTORU – Výrobci dbají i na flexibilní vybavení vnitřních košů, aby se optimálně využily všechny části myčky. „Trendy novinkou jsou např. třetí odkládací posuvné prostory umístěné na vrchu horního koše, najdete jej u nových modelů značky Hotpoint, nebo přímo v horní části myčky jako třetí koš. Ty jsou určeny pro malé nádobí a pro příbory,“ uvádí Martina Křižáková. Sledujte také počet filtrů na zachycení nečistot, mělo by jich být co nejvíce, protože významně ovlivňují kvalitu mytí a šetrněji nakládají s nádobím, ideální je 3 úrovňový filtr.

FUNKCE A PROGRAMY – Moderní myčky nabízejí mnoho funkcí pro optimální a efektivní umytí nádobí. Při výběru podle tohoto parametru vždy přemýšlejte, jak často vaříte, kolik nádobí zašpiníte a zda dané možnosti skutečně využijete. Myčky jsou vybaveny chytrými senzory, které automaticky stanoví úroveň zašpinění měřením zakalení vody a následně regulují množství vody, tlak trysek, teplotu a délku cyklu (např. Sensor System v myčkách značky Hotpoint), dále programy pro různé typy nádobí včetně např. Ultraintensive, Baby Cycle nebo Special Guest. Některé myčky jsou vybaneny možností využití odlišného tlaku v horním a spodním koši, kdy je možné mýt ve stejnou domu křehké nádobí v horním koši a silněji zašpiněné pánve v koši spodním (např. Duo Wash).

myčka

Praktickým pomocníkem je elektronický ukazatel nedostatku soli a leštidla nebo např. možnost odloženého startu. Samozřejmostí by měl být tzv. Aqua Stop nebo Water Control, který dokáže zabránit škodám způsobeným přetečením a únikem vody např. při poškození hadice.

HLADINA HLUKU – Při výběru se ptejte také po hlučnosti myčky, mnoho z nich je již v provedení super tichém s omezením hluku na pouhých 42 dB, nemusíte se tak obávat nadměrného hluku pokud myčku umístíte do obývací části s kuchyňským koutem.

ČESKÉ NÁVODY, OVLÁDÁNÍ A ZÁRUČNÍ LISTY – Při koupi vždy ověřte důvěryhodnost prodejce a zkontrolujte, zda má myčka k dispozici český návod, ovládání v češtině a také platný český záruční list. Vyvarujete se tak koupi spotřebiče určeného pro jiný trh, u kterého budete obtížně nárokovat případné servisní služby autorizovaných servisů, a např. ovládání v cizím jazyce vás nemile překvapí.

myčka

PRODLOUŽENÁ ZÁRUKA – Mnoho výrobců nabízí zdarma prodloužené zárůční lhůty. To je jistě při výběru spotřebiče pomyslnou třešničkou na dortu. Například značka Hotpoint poskytuje na vybrané spotřebiče plnou 5-ti letou záruku (více na www.extrazaruka.cz).

Volně stojící myčka HOTPOINT LDFA++ 12H14X - maximální využití vnitřního prostoru myčky až pro 14 sad

myčka HOTPOINT LDFANové flexibilní vybavení vnitřních košů Flexiload umožňuje optimální využití každé jejich části. Spodní koš, jehož stěna je zvýšena o 2,5 cm a dráty zesíleny o 5 mm, je doplněn o praktické držáky na objemné nádobí, které zajistí optimální umístění a perfektní stabilitu, dále o posuvný a rozložitelný košík na příbory a nové držáky koše s nerezovými doplňky, které najdete i na horním koši. 2 + 4 horní sklopné držáky umožní lepší využití prostoru. Skvělou novinkou je třetí odkládací posuvný prostor umístěný na vrchu koše. Je určen pro malé nádobí a pro příbory. Doplněn je o držáky ve tvaru příborů pro jejich lepší polohování. Novinkou ve vybavení interiéru myček je tvar ostřikovacích ramen a trysek a 3úrovňový filtr, které zajistí správné rozstřikování vody. Díky programu Duo Wash s využitím odlišného tlaku v horním a spodním koši je možné mýt ve stejnou dobu křehké nádobí v horním koši a silněji zašpiněné pánve v koši spodním.

Díky novému systému Sensor System dokáže myčka Hotpoint dosáhnout maximální účinnosti mytí v energetické třídě A++ při jakékoliv míře zašpinění nádobí a maximálně optimalizovat vybraný cyklus. Senzor stanoví úroveň zašpinění měřením zakalení vody a následně reguluje množství vody, tlak trysek, teplotu a délku cyklu. Sensor se vzájemně doplňuje s výkonným motorem Flexipower, myčka HOTPOINT LDFAkterý mění provozní rychlost a tlak vody právě dle zašpinění nádobí, což znamená maximální využití efektivity a síly motoru. Exklusivní systém ExtraSilent zaručuje maximální tichost s omezením hluku na pouhých 42dB.

Myčka má kapacitu 14 sad nádobí. Vybrat si můžete z 12 programů, např. Ultraintensive pro silně zašpiněné nádobí, Baby Cycle pro dokonalou hygienu a dezinfekci dětských kojeneckých lahviček a dudlíků nebo Special Guest pro umytí nádobí, které používáte pouze při slavnostních příležitostech a to za 36 minut.

Samozřejmostí je LCD displej  v češtině pro snadnější ovládání a volbu mycích cyklů, časovač odloženého startu až o 24 hodin a bezpečnostní prvky, jako např. Water Stop.

Doporučená maloobchodní cena je 16 990 Kč (nerez varianta).

Myčka je k dostání také v bílé variantě pod označením LDFA++ 12H14 s doporučenou maloobchodní cenou 15 990 Kč. Vestavná varianta myčky se stejným vybavením, funkcemi a využitými technologiemi je k dispozici pod označením LFTA++ H214 HX s doporučenou maloobchodní cenou 25 990 Kč.

   
04.04.2012 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [44] klika [*]

  free — #36 Do myčky se dá nasypat zvlášť sůl, naplň plný zásobník a i když se pak použijí normální tablety, myčka si vezme sůl a změkčí vodu. měli jsme stejný problém, sklenice byly úplně bílé, musela jsem je cídit utěrkou, aby se z nich dalo pít.. byla jsem z toho nešťastná. Napsala jsem výrobci tablet a přišla mi odpověď, ať udělám toto se solí. Od té doby jsou sklenice samý lesk. Opravdu, určitě vyzkoušej. Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 10.04.2012, 21:51:51
 2. [43] MaVy [*]

  free — #36 zkus nastavit v myčce,at si bere víc soli,na změkčení vody,ten povlak může být způsoben tvrdou vodou

  superkarma: 0 07.04.2012, 15:40:52
 3. avatar
  [42] capkova [*]

  Mám už druhou. První byla ARDO a druhou mám MIELE- je to moje moc dobrá kamarádka.

  superkarma: 0 07.04.2012, 10:38:28
 4. avatar
  [41] tajnostii [*]

  Stále trvám na tom,že myčku nechciSml23

  superkarma: 0 06.04.2012, 22:31:48
 5. [40] jerenika [*]

  ..malá myčka by se nám hodila Sml67

  superkarma: 0 06.04.2012, 19:06:34
 6. avatar
  [39] cibulicka [*]

  mám ji rok a jsem šíleně ráda,že mě manžel přemluvil,já ji zprvu nechtěla,a nyní bych ji nedala ani za nic

  superkarma: 0 05.04.2012, 23:17:23
 7. avatar
  [38] astra [*]

  miluji ten pocit při zapnutí kouzelného tlačítka Start Sml24

  superkarma: 0 05.04.2012, 18:49:58
 8. [37] sida [*]

  Myčku jsme pořizovali loni, menší 45 Jsme jen dva a zapnu ji každý druhý den.Jsem za ni ráda, kuchyň je pořád uklizená, špinavé nádobí nikoho neznervózňuje.Máme novou celou kuchyň, není velká, ale stačí. Vše zabudované, to je také veliká úspora času při úklidu.Když si vzpomenu na každodenní mytí nádobí a mastného plynového sporáku, který se musel ještě  několikrát v roce vytáhnout a vydrbat i vše kolem něj..no, moc se mi ulevilo..Navíc myčka nádobí skutečně umyje, ručně takhle nádobí umýt nelze.Pokud si lidé myslí, že když jsou jen dva, tak myčku nevyužijí, tak omyl. Nemusí se zapínat každý den a během dvou dní se ta menší opravdu zaplní. Jen to chce koupit vůni do myčky a nechávat ji lehce pootevřenou,druhý den už nádobí v zavřené myčce může být dost cítit. Za mne - myčka je skvělá věc, po pračce druhá nej kamarádka..Sml59Velký hrnec nechám odmočit ve dřezu a ráda umyju ručně. Však je to tak 1 x do týdne.Jednou za čas i velké hrnce nechám umýt myčkou a jsou stále jako nové. Staré nádobí mi myčka umyla od všech usazenin, je zas parádní, můžu do ní dávat i mřížky z digestoře.Všem váhavcům doporučuji, taky jsem váhala, můj přítel ji nechtěl vůbec a teď jsme oba rádi, že tu stojí.Sml16

  superkarma: 0 05.04.2012, 15:34:54
 9. [36] free [*]

  Já bych spíš potřebovala vědět, jaký prostředek používat, abych neměla zašedlé skleničky.

  1. na komentář reaguje MaVy — #43
  2. na komentář reaguje klika — #44
  superkarma: 0 04.04.2012, 22:10:06
 10. [35] Jala [*]

  Makynka — #14 Taky jsem si to myslela, ale manžel ji prosadil - naštěstí!Takže si ji už 13. rok nemůžu vynachválit!

  A centrál - totéž. To je super věc !!!Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 04.04.2012, 19:50:47
 11. avatar
  [34] ekleinovka [*]

  Dříve bez myčky ani ránu,teď jsme bez myčky a myjeme růčo - vlastně taťka je taková naše myčka,ten nejvíc

  superkarma: 0 04.04.2012, 18:21:24
 12. avatar
  [33] kobližka [*]

  magic11 — #10 Myčku nemám,i když občas o ní přemýšlím.Ale nějak se mi nezdá ta úspora vody.Jestli je teda pravda,co se píše.Mě by zajímalo,jestli je to pravda a ne jen reklamní tah.Jsme sami s manželem,tak si říkám,že těch pár klousků nádobí mě nezabije.

  superkarma: 0 04.04.2012, 17:54:26
 13. avatar
  [32] hubajda [*]

  denkas — #29 to stejne mamka a ted by bez ni nebyla dokonce si jednu poridila aj na chalupu

  superkarma: 0 04.04.2012, 17:42:07
 14. [31] Saritka [*]

  Myčka by se mi líbila, ale jsme sami už , děti mají své, tak manžel o ni nestojí, asi by se moc nevyužila.Sml23

  superkarma: 0 04.04.2012, 17:00:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] daska59 [*]

  Ani mě se nevyplatí, navíc to nejhorší nádobí stejně musíte umýt růčo.

  superkarma: 0 04.04.2012, 16:52:00
 2. avatar
  [29] denkas [*]

  LudPa — #27 Mě taky nechxytala ,nechtěla sem a ted sem ráda ,že ji mám! tramtarára ,že ji mám!!Sml30

  1. na komentář reaguje hubajda — #32
  superkarma: 0 04.04.2012, 15:47:20
 3. [28] Trefa [*]

  Trefa.ja mycku nemam,ale dcera ji plne vyuziva a moc spokojena.ja uz bez ni vydrzim.

  superkarma: 0 04.04.2012, 15:36:05
 4. avatar
  [27] LudPa [*]

  Pořád mě myčka nějak nechytla.

  1. na komentář reaguje denkas — #29
  superkarma: 0 04.04.2012, 15:27:23
 5. avatar
  [26] majdis [*]

  až vybourám zet ...bude myčka

  superkarma: 0 04.04.2012, 15:12:10
 6. avatar
  [25] delfi.na [*]

  což o to, myčku bych chtěla, ale nenašla jsem pro ni místo, ať měřím jak měřím, prostě se mi tam nevejde Sml80

  superkarma: 0 04.04.2012, 14:22:40
 7. avatar
  [24] arminka [*]

  pro nás dva ? na co 10 sad,myčka se u nás nevyplatíSml58

  superkarma: 0 04.04.2012, 14:11:45
 8. avatar
  [23] Kytinkak [*]

  já ji mám, děti odešli a zeje prázdnotou

  superkarma: 0 04.04.2012, 12:40:34
 9. [22] doginka [*]

  Myčka by se do naší staré minikuchyně nevešla. Ale zanedlouho se budeme stěhovat a stále nevím,zda si myčku pořídit, či zůstat bez ní

  superkarma: 0 04.04.2012, 11:38:44
 10. [21] kajinek [*]

  Pro nás dva by se myčka nevyplatila.

  superkarma: 0 04.04.2012, 11:29:12
 11. [20] kulisek [*]

  Myčka by se mi do kuchyně už nevešla a ani mi nechybí.

  superkarma: 0 04.04.2012, 11:01:58
 12. avatar
  [19] Makynka [*]

  Sml16 tak to je asi všude stejné. Najednou je vlastně i práce to umyté nádobí uklidit Sml24

  superkarma: 0 04.04.2012, 10:42:04
 13. avatar
  [18] gaba23 [*]

  Klára Křížová — #13 napřed hádky, kdo umyje nádobí a teď, kdo vyklidí myčku Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 04.04.2012, 10:15:17
 14. [17] babočka12 [*]

  myčku doma mám,je to velká pomocnice.dnes už je velký výběr,a taky záleží na ceně.já jsem si vybírala,aby byla úsporná na vodu,energii,tedy A+.mám větší - vařím denněSml16

  superkarma: 0 04.04.2012, 10:05:45
 15. [16] MichaelaPol1 [*]

  Dnes je již nepřeberné množství výběru, vše je to jen otázka peněz...

  superkarma: 0 04.04.2012, 09:32:40
 16. [15] step1 [*]

  Myčka se mi nikam nevejde, nahrazuje mi ji manžel.

  superkarma: 0 04.04.2012, 09:13:01
 17. avatar
  [14] Makynka [*]

  Já jsem myčku původně taky nepotřebovala, ale manžel mě přemluvil, abych si jí do nové kuchyně pořídila a teď bych jí nedala ani za nic. Myčka a centrální vysavač jsou moji nejlepší pomocníci v domě.

  1. na komentář reaguje Jala — #35
  superkarma: 0 04.04.2012, 09:07:44
 18. [13] Klára Křížová [*]

  blesksoft — #9 nezměnily se hádky kdo myčku vyklidí? Sml30 u nás to tak někdy je

  1. na komentář reaguje gaba23 — #18
  superkarma: 0 04.04.2012, 08:49:45
 19. avatar
  [12] saruz [*]

  Myčku zatím nemám a ani ještě nezvažuji její koupi,mytí nádobí ručně mi nevadí.

  superkarma: 0 04.04.2012, 08:40:12
 20. [11] FAXÍK [*]

  ještě myčku nemám a až ji jednou budu vybírat, tak snad si vyberu tu nejlepší!!!

  superkarma: 0 04.04.2012, 08:19:13
 21. [10] magic11 [*]

  řinka — #5 Moji rodiče jsou také sami 2, koupili si myčku jen na 9 sad a jsou moc spokojení. Ze začátku jsme museli lámat dědu, ale dal si říct a teď by neměnil, úspora vody i času je velká Sml67

  1. na komentář reaguje kobližka — #33
  superkarma: 0 04.04.2012, 08:15:34
 22. avatar
  [9] blesksoft [*]

  pořídili jsme myčku ty věčné hádky kdo mi pomůže Sml32

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #13
  superkarma: 0 04.04.2012, 08:08:01
 23. [8] Roland [*]

  Myčku nemáme, ale hodila by se.

  superkarma: 0 04.04.2012, 08:07:52
 24. [7] lidicka [*]

  Myčku mám už 10 let a jsem maximálně spokojenaSml22

  superkarma: 0 04.04.2012, 06:32:40
 25. avatar
  [6] ramborka [*]

  Introvertka — #3 řinka — #5 plně souhlasím, také myčku vůbec nepotřebuju

  superkarma: 0 04.04.2012, 06:08:01
 26. avatar
  [5] řinka [*]

  Nevím,pro dva?Stejně musím každý kus vzít do ruky,seškrábat, logr vyndat, naskládat,to mám dávno umyto a hlavně mi nádobí nevadí mýt.Sml80

  1. na komentář reaguje ramborka — #6
  2. na komentář reaguje magic11 — #10
  superkarma: 0 04.04.2012, 00:46:52
 27. avatar
  [4] Jindriska8 [*]

  Introvertka — #3 Tak jsme na tom stejněSml22

  superkarma: 0 04.04.2012, 00:29:34
 28. avatar
  [3] Introvertka [*]

  myčku zatím nepotřebuju, nevadí mi mytí nádobí

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #4
  2. na komentář reaguje ramborka — #6
  superkarma: 0 04.04.2012, 00:20:11
 29. [2] dadma [*]

  Já mám myčku již kolik let a je to dobrý pomocník.

  superkarma: 0 04.04.2012, 00:16:13
 30. avatar
  [1] vmarta [*]

  jeje taková stolní by nám stačila..Sml59

  superkarma: 0 04.04.2012, 00:07:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme