Rodina

Jak správně vybrat dětské boty?

Nekupujte dětem boty o číslo větší, aby do nich dorostly, můžete narušit správný vývoj nohy i chůzi. Zapomeňte na podpatky a pantoflíčky. Dbejte na to, aby byla podrážka dost silná. To jsou rady odborníků na téma nákup dětských bot.

shoes

Nakupování bot je oblíbenou dámskou zábavou, ale pokud nakupujete s dětmi, může se rázem proměnit v horor. Děti boty nenakupují příliš rády, neumí vám říci, jestli jim bota sedí, zda je pohodlná, a nepomáhají většinou ani s výběrem. Parádivé malé slečny zase výběr umějí zkomplikovat tím, že trvají na těch růžových balerínkách, i když je venku deset pod nulou. Jak na to, abyste se každého nákupu dětských bot nemuseli obávat, a podle čeho vybírat, aby byl spokojený váš potomek i vy? Přečtěte si rady odborníků.

1. Dvakrát měř, jednou řež

Chcete-li si ušetřit nekonečné obouvání a zouvání botiček vašeho potomka, pak vždy ještě před tím, než začnete vybírat, změřte jeho nožku. Ve většině obchodů najdete měřící desky, které vám alespoň rámcově napoví, o kolik čísel vyrostlo dítko tentokrát. „Děti rostou jako z vody, proto jim přeměřte nohu pokaždé, když jdete nakupovat boty. Rozdíly ve velikostech se u předškolních dětí objevují už po jednom nebo dvou měsících,“ doporučuje ze zkušenosti Roman Puchala, zástupce společnosti CCC Boty. Vyhnete se tak také nejen dětskému pláči a větám typu „au, mami, to bolí“, ale navíc vás nebude moci vaše parádivá slečna tak snadno přesvědčit o tom, že ty krásné s kamínky jí jsou jako ulité a ty praktické tenisky jsou jí „strašně velké“, i když tomu tak vůbec není.

2. Ani velké, ani malé

„Rodiče často kupují svým potomkům boty větší, aby do nich takzvaně dorostly. Je to sice počínání logické, vzhledem k tomu, jak rychle rostou, rozhodně ho ale nedoporučujeme,“ říká Puchala. Dětská noha je ve fázi růstu a stejně tak se ještě formuje chůze a velké boty by mohly narušit správný vývoj obojího. V botách i o několik čísel větších noha „cestuje“ a děti by si tak mohly přivodit hodně nepříjemné puchýře a odřeniny. Navíc v příliš velkých botách děti budou tím spíše zakopávat a mohly by si vyvinout i špatnou chůzi, například typické „šoupání nohama“, kvůli tomu, že mají botu příliš volnou a dlouhou. Další problém by mohl nastat u bot s ortopedickými vložkami, kde je potřeba, aby chodidlo sedělo přesně na vymodelovaných plochách.

Pravidlem je, že byste dětskou botu měli kupovat v průměru o číslo větší, než je velikost dětské nohy. Tato rezerva zaručí, že botka pár měsíců vydrží, a zároveň v ní noha není utlačená a může zaujmout zcela přirozenou pozici. Při koupi větších bot ale dbejte na to, aby se v nich dítě v obchodě pár minut procházelo, a kontrolujte přitom, zda se mu nevyzouvá pata. Pokud ano, zkuste najít boty užší nebo o kousek menší.

3. Zapomeňte na podpatky a pantoflíčky

Dětské boty na podpatcích mohou sice vypadat rozkošně, ale rozhodně dětské noze nesvědčí. Nejenom, že je náročné v nich chodit a dítě si může zažít špatnou chůzi, ale jsou i velmi nebezpečné pro samotný vývoj nohy a klenby, na které celé tělo stojí. Chůzí na podpatcích a v pantoflích se totiž posilují zcela jiné svaly než při běžné chůzi, a mnohem více tak dítěti hrozí, že bude šmajdat nebo mít ploché nohy.

„To ale neznamená, že by děti neměly nosit sandály a otevřené boty. Naopak, otevřené a polootevřené boty z prodyšných materiálů jsou ideální pro jarní a letní sezonu. Noha může volně dýchat a tolik se nepotí,“ doporučuje odborník z CCC. Ideální jsou pro děti páskové baleríny nebo sandály s pásky přes nárt i patu.

4. I podrážky jsou důležité

Při nákupu dětských bot nezapomeňte zkontrolovat podrážku. Děti ještě nemají tak vyvinutou stabilitu, a proto by podrážky měly mít vzorek dostatečně hustý a hluboký, aby boty na kluzkém terénu co nejméně klouzaly. Navíc by měly být podrážky poměrně pevné a vysoké, aby se dítěti dobře šlo i po nerovném povrchu. Např. nerovnost běžných dlažebních kostek si dospělí díky velikosti své nohy už ani neuvědomují, dítě na nich ale zakopne lehce.

5. Nechte dítě vybrat

Děti zpravidla nákup bot příliš nemilují a často se vzpouzejí proti botám, které jim maminka vybrala. Zkuste jim tedy dát na výběr. Jakmile najdete typ boty, která dítěti sedí, dejte mu možnost vybrat si barvu bot, vzor tkaniček, nebo třeba i jen barvu krabice. Zapomeňte na to, že si vybralo třeba neladící barvu, toho si nikdo na ulici nevšimne a vaše dítko bude mít z nákupu mnohem větší radost.

   
08.02.2011 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [14] janculka [*]

  Mě ani ne, já jsem tam šla na doporučení kamarádky, takže jsem to očekávala.

  superkarma: 0 30.11.2016, 22:08:10
 2. [13] tatka [*]

  Tak to je logické. To mě právě překvapilo u vesele tkanicky ten jejich zájem. Určitě se tam budu ráda vracet...

  superkarma: 0 29.11.2016, 17:43:32
 3. [12] janculka [*]

  Tak oni podle mě hlavně ví, že když budete spokojení, tak se budete do kvalitního obchodu, kde tomu rozumí vracet. Já potom nezkouším chodit jinam, když jsem někde spokojená a myslím, že nejsem jediná.

  superkarma: 0 22.11.2016, 08:15:24
 4. [11] tatka [*]

  U vesele tkanicky jsem nakupovala boty nedávno. Poradili mi tam, líp něž kdekoli jinde. Byla jsem překvapená jednáním a zájem o náš výběr, aby byl správný.

  superkarma: 0 21.11.2016, 21:23:02
 5. [10] Kaciola [*]

  Měla jsem čas tak jsem zaskočila na omrknutí. A hodně bot se mi líbilo, teď nevím které se budou líbit dětem.

  superkarma: 0 26.10.2016, 05:21:19
 6. [9] janculka [*]

  Už jsi tam byla? Já odcházím vždy spokojená nadmíru.

  superkarma: 0 24.10.2016, 23:44:27
 7. [8] Kaciola [*]

  Oni si na tom zakládají, že umí dobře poradit ve vesele tkanicce.

  superkarma: 0 21.10.2016, 22:08:26
 8. [7] Kaciola [*]

  To nevadí, my si tam zajedeme. Stojí nám to za to.

  superkarma: 0 02.10.2016, 21:14:35
 9. [6] janculka [*]

  http://www.veselatkanicka.cz/detska-obuv-praha.html Já myslím, že jen tady.

  superkarma: 0 29.09.2016, 23:14:58
 10. [5] Kaciola [*]

  Kde v Praze mají obchod? A jenom v Praze?

  superkarma: 0 22.09.2016, 00:41:53
 11. [4] janculka [*]

  My chodíme boty zkoušet do obchodu v Praze www.veselatkanicka.cz. Mají tam šikovný personál, který se nám věnuje a radí nám vždy ohledně výběru co se komfortu a zdravotní stránky pro nožku týče.

  superkarma: 0 18.09.2016, 22:08:24
 12. [3] Jarkka [*]

  Vždy jsem vybírala dětské boty o kousek větší a pokaždé bylo vše v nejlepším pořádku. A doporučuje to tak kdekdo.

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:48:37
 13. [2] martasko [*]

  teď jsme kupovali první bačkůrky, malá byla nadšená, zkoušela a pořád si vybírala barvičkySml30, je v tomhle asi trošku netypická, ale mě to pomohlo Sml22

  superkarma: 0 08.02.2011, 11:27:14
 14. avatar
  [1] hubajda [*]

  Cacorku uz mam velkou a ma vetsi nohu nez ja ,ale kdyz byla mala tak jsem ji daval nozku do toho merice co mivaj v obuvy u detskych velikosti a vzdy jsem koupila dobre

  superkarma: 0 08.02.2011, 10:32:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme