sperk

Čas plesů, vánočních a silvestrovských večírků nadešel. Asi se hodíte do gala a vytáhnete i šperky, které nosíte jen příležitostně. A možná budou chtít trochu očistit. Jestli sáhnete podle častých rad po zubní pastě a kartáčku, děláte to špatně. Můžete svému šperku totiž ublížit. Jak o něj správně pečovat? Máme pro vás pár tipů.

Drahé kovy do bavlnky

Zlato i stříbro, i když se to možná na první pohled nezdá, jsou velmi měkké kovy. Na Mohsově sedmistupňové stupnici tvrdosti, kde 7 značí nejvyšší tvrdost, se pohybují mezi stupněm 2 a 4. Pro praxi to znamená, že není vůbec obtížné šperk poškrábat nebo zdeformovat. „K leštění šperků ze stříbra a zlata používejte pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. Papír, polyester nebo hrubé textilie často obsahují dřevěná nebo umělá vlákna, která by mohla šperk snadno poškrábat,“ vysvětluje šperkařka Petra Koutná.

Ať už pro leštění používáte jemné šperkařské látky nebo bavlnu, ujistěte se, že na nich neulpěly nečistoty. Stačí jen malé smítko, i to může na špercích zanechat okem nepostřehnutelné mikroškrábance, které klenotu výrazně ubírají na lesku.

Šperky si s chemií nerozumí

„Vždy si sundejte především náramky a prstýnky, kdykoliv uklízíte, sportujete nebo třeba myjete nádobí. Především drahé kovy, ale i některé drahé kameny nebo sklo jsou citlivé na chemikálie a především pak na odbarvovače a laky. Při styku s nimi tak může dojít k nenapravitelné škodě,“ radí Jiří Kubeš, majitel šperkařského portálu Fler.cz. To se týká nejen mycích prostředků, ale například i veřejných bazénů a vířivek, kde je pro likvidací bakterií používán chlór. Ten může povrch šperku naleptat a mnoho drahých kamenů účinkem této látky bledne.

Zubní pastu raději ne

Možná jste už slyšeli radu, že šperky se skvěle čistí zubní pastou. Ta totiž obsahuje takzvaná abraziva, která jsou součástí některých leštidel, a proto by měla fungovat i na drahé kovy a kameny. Opak je ale pravdou. Pokud totiž nevyleštíte šperk od abraziva opravdu důkladně, spíše mu ublížíte, než pomůžete.

„Jediné, na co je zubní pasta opravdu účinná, je čištění patiny na stříbře, ale jinak zapomeňte na babičkovské recepty a pro domácí čištění používejte buď speciální leštidla na šperky, slabý roztok amoniaku rozpuštěného ve vodě, nebo speciální napuštěné lešticí hadříky,“ varuje Petra Koutná. Vždy se ale podívejte na etiketu, zda chemikálie v nich obsažená nemůže poškodit drahé kameny, které jsou součástí šperku. Například perly, lapis lazuli, malachit, opál, korál, tyrkys a některé další nesmí přijít do styku s chemickými leštidly, jinak riskujete jejich vyblednutí.

Na otisky a zašedlost pomůže mýdlová voda

Pokud chcete ze šperků odstranit mírnou zašedlost nebo otisky prstů, namočte je na 2–3 minuty do teplé vody s kapkou tekutého mýdla, opláchněte čistou vodou a před jejich uložením je důkladně vysušte. „Mýdlovou vodu ale nikdy nepoužívejte na měkké kameny, jako jsou jantar, lapis lazuli nebo tyrkys,“ dodává k tomuto babskému receptu šperkařka.

Nejdřív make-up a pak šperky

Vždy nejdřív naneste make-up a nalakujte si vlasy a nehty, než si nasadíte šperky. Všechny tyto zkrášlující prostředky totiž obsahují chemikálie, které poškozují jak kovy, tak drahé kameny. Stejně tak je po sundání vždy jemně očistěte od stop make-upu nebo mastnoty. Náušnice je navíc nutné pokaždé očistit nejen z estetických, ale také z hygienických důvodů.

Zlatník se někdy vyplatí

Máte-li o své šperky právem strach, určitě se je nebojte svěřit odborníkovi. Mnoho zlatníků nabízí mezi svými službami i čištění šperků a za několik desítek korun vám šperk vyleští k nepoznání a navíc může spravit i některé drobné vady nebo deformace, aniž byste přišli o barvu nebo lesk. Ví, jak se zachází jak s drahými kovy, tak s kameny, a proto mu zpravidla můžete důvěřovat.

Jak se staráte o své šperky? Nosíte je? A který máte nejraději?

Reklama