Zdraví

Jak správně kojit?

Mateřské mléko je pro dítě tím nepřirozenějším zdrojem potravy. Přináší dítěti, díky svému složení, výhody z hlediska výživy, jeho zdraví a vývoje, zdraví matky a přirozené ochrany imunitního systému.

Ne každá maminka však kojí své dítě bez problémů. I když se jí daří prvotní problémy v porodnici zvládat, po odchodu domů si mnohdy neví rady. Základem správného a bezbolestného kojení je dodržování správné techniky kojení a vyvarování se častých chyb, kterých se matky nevědomky dopouštějí.
Bohužel vedle sebe nemají doma nikoho, kdo by je na chyby upozornil a kdo by jim řekl, jak správně postupovat a jak chybám předcházet. Díky některým chybám a nesprávnému kojení je stresována matka i dítě a v některých případech je to důvodem ztráty sebevědomí matky a předčasného a zbytečného ukončení kojení.

Jaká je tedy správná technika kojení a jaké jsou nejčastější chyby, kterých by se maminka měla vyvarovat?
* Bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, aby jí mohlo snadno uchopit.
* Matka dráždí bradavkou ústa dítěte a vyvolává tím jeho hledací reflex. Správnou reakcí dítěte jsou široce rozevřená ústa a „hledání“ bradavky. Maminka musí nabídnout prs tak, že dítě může bez problémů uchopit do úst nejen bradavku, ale i větší část dvorce, hlavně pod bradavkou.
* Dítě nalézá bradavku, přisaje se a pije mateřské mléko. Správná poloha dítěte je - obličej zabořený i nosem do prsu matky. I když se to zdá nepravděpodobné, při poloze kdy dítě má v ústech bradavku, část dvorce a má přitom nos zabořený do samotného prsu, a pije, je tato poloha je správná a dítě při ní může bez problémů nosem dýchat. Všechny matčiny prsty kromě palce by měly být pod prsem.

* Častou chybou kojících maminek je odtahování prsu prsty při kojení. Je mylnou představou, že dítě, které má zabořená nos v prsu nemůže správně dýchat.

* Matky by neměla přikládat k prsu plačící dítě. Když dítě křičí, jazyk je při křiku umístěn nahoře a dítě v této poloze nemůže správně uchopit bradavku.

Kdy dítě může uchopit bradavku?

* Dvorec a bradavka nejsou přeplněné mlékem
* Bradavka je dostatečně vytažitelná
* Dvorec ani bradavka nejsou oteklé

Co dělat v případě otoku prsu?

* Je nutné rozmasírovat otok směrem nahoru
* Nosit podprsenku, je–li bradavka nejníže uloženou částí prsu
* Nepoužívat k odstříkávání mechanickou odsávačku

 Známky správného přisátí k prsu:

* Brada a nos dítěte se musí dotýkat prsu
* Ústa jsou široce otevřená jako při zívání
* Většina dvorce je v ústech dítěte
* Více dvorce je vidět nad ústy než pod nimi
* Dolní ret je ohrnut ven
* Jazyk přesahuje dolní ret
* Bradavka i s dvorcem je na jazyku
* Tváře dítěte nevpadávají dovnitř
* Při sání se pohybují spánky a uši dítěte

Známky nesprávného přiložení:

* Brada a nos dítěte se nedotýkají prsu
* Ústa nejsou široce rozevřená
* Jazyk nepřesahuje dolní ret
* Dolní ret je ohrnutý dovnitř
* Dvorec není v ústech dítěte
* Větší část nezakrytého dvorce je pod ústy
* Při pití vpadávají tváře dítěte
* Tkáň prsu se před ústy pohybuje


Při jakémkoliv problému s kojením můžete kontaktovat Laktační Ligu.

Článek byl zpracován s MUDr. Annou Mydlilovou, Laktační Liga FTN Krč

   
02.04.2003 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Margarita [*]

  lidapall: ono prostě někdy není přáno, i když se člověk staví na hlavu

  superkarma: 0 02.04.2008, 22:22:42
 2. avatar
  [31] lidapall [*]

  v květnu 2007 se mi narodil klouček, císař.řezem, takže mléko jsem měla až 4.den po porodu, měla jsem ho kvanta! Protékalo mi skrz 3 tampóny do podprsenky! Chtěla jsem kojit, dokut to půjde, ale minimálně 3/4 roku. Bohužel koncem 4 měsíce úspěšného kojení se mi mléko přestalo dělat, možná už ani nebylo tak dobré, protože se Lukášek pouštěl a nechtěl sát, takže za 14 dní přibral 20gramů, tudíž jsem musela chtě nechtě přejít na umělou stravu. Dodnes nevím, co jsem udělala špatně. Pila jsem Gravimilk, čaje pro kojící matky, fenyklový čaj, vodu...asi 4litry denně

  superkarma: 0 02.04.2008, 21:19:10
 3. avatar
  [30] Vivian [*]

  Moje dítě teda nemá nos zabořený do prsu Pije asi jako to dítě na obrázku. A nemáme s tím naprosto žádný problém, kojení je v pohodě

  superkarma: 0 02.04.2008, 15:23:08
 4. avatar
  [29] Margarita [*]

  aha není, jsem si špatně přečetla, že je to ze článků před 5ti lety

  superkarma: 0 02.04.2008, 14:16:38
 5. avatar
  [28] Margarita [*]

  ty datůmky pod článkem jsou asi Apríl, ne?

  superkarma: 0 02.04.2008, 00:26:57
 6. avatar
  [27] Margarita [*]

  Opice: , nevzdávej to, já měla s mojí Kájinkou také krizi zhruba v tomhle věku. Od začátku to byl boj, mám malé bradavky, takže Káje - navíc nedonošené se hodně špatně pilo, ale zvládly jsme to, prostě jsem moc moc chtěla a nějak jsme to zvládly. Ovšem kolem toho 3. měsíce to bylo hodně krušné, jak píšeš, nepřibrala zrovna podle lékařských tabulek, MUDra mě naštěstí podporovala v kojení a že s příkrmem ještě počkáme, že hlady neumře. Bohužel kdo mě nepodržel, byla sestřička u oné dětské MUDry - navíc to byla moje tchýně. Dodnes jí to nemůžu zapomenout, byla jsem z toho vystreslá, že jsme měla mlíka čím dál míň. Ale sebrala jsem všechny síly, začala malou budit v noci - to se podpoří nejlépe tvorba mléka, kojila jsem snad pořád, no neobešlo se to bez večerního příkrmu, ale jen toho, jinak zbytek kojení a vybojovala jsem to, rozkojila a kojila až do konce 11. měsíce, kdy se Kája sama rozhodla, že už nechce mámino prsíčko, Ořvala jsem to, ale nakonec byla ráda, že nebudu muset - třeba jako Hana - řešit problémy s odstavením. Takže maminy bojujte, je to někdy moc těžké, ale stojí to zato

  superkarma: 0 02.04.2008, 00:24:51
 7. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Ta první fotka je krásná. Já chci dvojčata

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:45:30
 8. avatar
  [25] Simba [*]

  Já už jsem tyto rady v jednom článku četla ... tady na ž-i ...

  superkarma: 0 20.11.2003, 10:32:52
 9. avatar
  [24] kytička [*]

  Ja mela ze zacatku s kojenim problemy,ale diky laktacni poradkyni jsme se rozkojily a mlicko mame vzdy sebou, kojim rada a kdykoli je potreba.

  superkarma: 0 16.04.2003, 12:58:38
 10. avatar
  [19] medved [*]

  Libča: nebul, to jestli je matka dobra nebo spatna nevisi na mnozstvi mlika ktery do nej napumpuje i kdyz se to dneska casto tak prezentuje

  superkarma: 0 03.04.2003, 16:18:30
 11. avatar
  [18] Libča [*]

  jo me kojeni neslo..... snad priste

  superkarma: 0 03.04.2003, 14:04:55
 12. [9] Arturie [*]

  Synovi je 7 a půl měsíce a pořad kojím. Začátky nebyly lehké, dokonce jsem volala i na Linku laktační ligy, a tak si to teď užívám. Hlavně nedat na rady tchýní, že máte málo nebo nevýživné mlíko. Kolem 3. měsíce přijde krize, ale ta se překoná častějším přikládáním mimina. Nejen, že je kojení zdravé, ale taky ekonomické a pohodlné.

  superkarma: 0 02.04.2003, 09:54:59
 13. avatar
  [8] klara.kr [*]

  Ach nevzpomínám moc ráda na kojení, tři měsíce věčně nalitá a bolavá prsa, to bylo málem k zešílení. Měla jsem radost jak malý prospívá, ale to všechno okolo..... brrr.

  superkarma: 0 02.04.2003, 09:28:23
 14. avatar
  [6] Olka [*]

  Fionna: Mně se poprvé ztratilo mlíko když jsem znovu otěhotněla (asi ve 3. měsíci) po skoro dvou letech nekojení a užívání HA. Podruhé se mi mlíko pořád ještě neztratilo, nekojím už přes dva roky, užívám HA, která by měla snad působit proti tvorbě mléka. Je to jen pár kapek v teplé sprše, to neřeším, první měsíc po odstavení jsem mívala mokrou podprsenku, to bylo horší, ale časem to přešlo.

  superkarma: 0 02.04.2003, 08:50:06
 15. avatar
  [1] Olka [*]

  Matka by neměla přikládat plačící dítě

  superkarma: 0 02.04.2003, 07:30:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme