Jde podle tepové frekvence určit, zda spalujete tuky, či cukry? Na toto téma jsme obdrželi čtenářský dotaz a rozhodli se zjistit víc u trenéra Pera Kopřivy. Výpočet optimální tepové frekvence není vůbec jednoduchý...

Čtenářka Káťa začíná po delší době s běháním, ale podle svého sporttestru zjistila, že se hrozně rychle dostane do tepové frekvence, při které podle informací na netu spaluje jen cukry.

běh


Vážená redakce,

je mi 27 let a při svých 178 centimetrech vážím 64 kilo. Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, ale ani vyloženě gaučový typ. Ráda plavu, chodím na dlouhé procházky, v létě na pochody s těžkým batohem. V poslední době jsem se však rozhodla na své fyzičce více zapracovat, zpevnit si tělo a doplnit endorfiny. Jelikož jsem dříve běhávala a teď máme hned za barákem krásný les, rozhodla jsem se soustředit právě na tenhle sport – není k němu zapotřebí nijak zvláštní vybavení, nejsem vázána žádnými vypsanými časy cvičení, nemusím nikde platit za lekce a fantasticky si při něm vyčistím hlavu.

Od začátku se snažím běhat spíš na výdrž než na rychlost, takže pěkně v klídku, pomaličku, bez lapání po dechu a hlavně alespoň 45 minut, nejméně ob den. Měla jsem z toho fajn pocit, jak pěkně mi to jde a jak se moje snaha začne jistě v budoucnu odrážet i na mé postavě.

Jenže ouha! Mezi řečí jsem se o svém běhání zmínila kamarádovi – velkému sportovci – a ten hned začal o tepové frekvenci a nutnosti jejího měření. A že má starší sporttester, který už nepoužívá, protože si koupil lepší, a že mi ho klidně věnuje.

Tak jsem si ho před dalším výběhem pečlivě dle návodu nastavila, zapnula a pak už jsem se jen nestačila divit. Jakmile jsem se jen trošinku rozběhla, po pár metrech jsem podle sporttsteru vypadla z pásma spalování tuků do fitness pásma (kde už se prý spalují jen cukry) a vrátila jsem se do něj jen při chůzi.

Doufala jsem, že je ten přístroj třeba jen špatně nastavený a snažila jsem se najít různé výpočty ideální tepovky na webu, ale ty informace se tak strašně rozchází, že jsem z toho úplně zmatená. Někde najdete vzorce na výpočet maximální tepové frekvence (vhodná tepovka má pak být asi 65 až 75% z ní), jinde se zase počítá s klidovou tepovou frekvencí, která se měří hned po ránu – což si tedy vůbec nedovedu představit jak se dělá, protože než si člověk navlhčí elektrody na hrudním pásu sporttesteru a všechno nastaví, je veškerý klid v háji a tepovka letí nahoru.

A po pravdě, ani váš článek z 4. 2. 2005 mi v mém tápání moc nepomohl. Proto se na vás obracím pro radu, nemohli byste napsat článek o tom, jak to tedy s tou tepovou frekvencí vlastně je? Opravdu jsem ve svém věku na tom s kondicí tak strašně špatně, že jediná aktivita na spalování tuků je pro mě chůze, nebo někde něco jen počítám špatně?

Podle Ing. Petra Havlíčka se prý může tepovka dvou lidí stejného pohlaví a věku lišit až o 40 tepů a snad ji mohou nějak ovlivnit i užívané léky...

Jsem z toho zmatená, ale na vyšetření u sportovních specialistů jednak nemám peníze a jednak bych se tam mezi vrcholovými sportovci cítila jaksi nepatřičně a třeba by podobný článek zaujal i další začínající běžkyně.

Předem děkuji za jakékoli informace i za skvělou práci, kterou vaše redakce odvádí!

S pozdravem,
Káťa


O tepové frekvenci jsme si povídali s trenérem Mgr. Petrem Kopřivou.

Jde skutečně podle tepové frekvence poznat, zda spaluji tuky nebo cukry?
Ano, lze. Existují jisté obecné principy, ale je to velice individuální. Spíš než orientační vzorce bych doporučil laboratorní vyšetření, kde vám přesně řeknou, jaká tepová frekvence j pro vás vodná.

Kolik takové laboratorní vyšetření stojí a kde ho provádí? A jak se tam budou tvářit na člověka, který rozhodně není vrcholový sportovec?
Je to kolem tisícikoruny. Dělají se určitě v Ostravě, v Praze... Konkrétně vám teď po telefonu neřeknu kde, ale když mi čtenářky pošlou dotaz na stránky, mohu jim poslat odkazy. Nemyslím si, že by se tam na člověka dívali nějak špatně, naopak, laboratoře počítají s tím, že k nim chodí i lidé, kteří začínají.

Narazil jste na obecné principy. Mluvíte teď o tom vzorečku 220 tepů mínus věk?
Tenhle vzoreček je hodně jednoduchý a obecný. Při výpočtu tepové frekvence, nad kterou spalujete převážně cukry, hraje roli i klidová tepová frekvence. Každopádně ano, obecně se uvádí u mužů tepová frekvence 120 až 140 tepů, u žen, kterým to srdíčko pracuje trochu jinak, je to o 10 až 20 tepů více. Čili jste-li magazín pro ženy, bral bych opravdu hodně orientačně 150 tepů. Jak jste zmiňoval těch 220 tepů mínus věk, tak u žen je to 230 tepů mínus věk a z výsledného čísla 60 až 70 procent. Jak vidíte, už tady se dostáváme do docela velkého rozmezí, proto doporučuji ta vyšetření.

Když chce člověk, který není žádný pecivál, začít sportovat víc, jaký sport je pro něj vhodný? Teď tedy myslím, aby se dostal na správnou tepovku. Čtenářka nám psala, že to vypadá, že při běhání jí tepovka okamžitě vyletí...
Často si lidé myslí, že mají hned začít běhat, ale tak to není. Chce to začít pozvolně, nejdřív chůzí, pak rychlejší chůzí, potom střídáním pomalého běhu a chůze... Takovou pomůckou, pokud nemáte sporttester, je pocit mluvení. Když se cítíte při sportu příliš zadýchaní, že nejste schopní mluvit, pak už jste většinou s tepovou frekvencí moc nahoře.

Kamdál?

Reklama