Na Ženě-in probíhala anketa, vníž jsme se vás ptali, jak vypadá vaše běžná snídaně, a zda vůbec snídáte. Je dobré vědět, že většina zvás si opravdu najde čas na nejdůležitější jídlo dne. A většina ztěch, kteří snídají, dokonce snídá zdravě.

Jak tedy dopadla naše anketa mezi čtenářkami? Na otázky odpovídalo celkem 2191 čtenářek. Většina odpovídajících byla ve věku 21 až 30 let (35,78 %), vtěsném závěsu pak osoby ve věku 31 až 40 let (31,31 %).Nicméně zapojily se všechny věkové kategorie. Nejčastěji zrodin se třemi až čtyřmi členy.

Odborníci na zdravou výživu by se určitě zaradovali. Víte totiž, co je pro vaše tělo správné. Ze všech dotázaných většina znich (téměř 73 %) snídá pravidelně. Oproti tomu pravidelně snídá jen občas 16 % dotázaných a 11 % pravidelně nesnídá vůbec. Další dobrou zprávou je, že většina zvás alespoň občas (47 %) považuje své snídaně za zdravé, 41 % dotázaných snídá zdravě denně a o nezdravosti své snídaně je přesvědčeno 11 % dotázaných.

Pro mnoho lidí je důležitá ranní káva, jiní zase nejsou ve své kůži, když si po ránu nedopřejí snídani, a čtenářky to vanketě jen potvrdily. Vědomí, že se dotyčný nasnídal, je důležité pro 72 % procent dotázaných, záporně odpovědělo 11 % a neutrálně „Je mi to jedno“ odpovědělo 17 %.

V Anglii nebo na dálném východě by vás nejspíš poučili, že pití čaje není jen obyčejný příjem tekutin, ale příjemný rituál. Podobně vnímá část dotázaných i svou snídani. Nikoliv jako příjem potravy, ale jako rituál svou snídani vidí 24 %, jen někdy to tak má 40 % a záporně odpovědělo 33 %.

„Když muž se ženou snídá…“ praví text známé písně. Scházíte se u snídaně srodinou či partnerem? Může být pro vás nepředstavitelné, že posnídáte sama bez rodiny? Nebo možná snídáte raději sama, protože si neumíte představit, že by vás váš milovaný sledoval, jak si máčíte sušenku do čaje? Jak jsou na tom naše čtenářky? Každé ráno se u jídla schází srodinou 16 % respondentů, o víkendech a svátcích, když jsou všichni doma, společně snídá 56 % a společné snídaně nemá ve zvyku 27 % dotázaných. Většina zvás (61 %) si snídani vychutná lépe o víkendu, kdy je na ní víc času, ale 35 % dotázaných si na snídani udělá čas vždycky. Že je snídaně pro děti důležitá, je přesvědčeno 97 % čtenářek, 1,14 % má opačné mínění.

A jak takové snídaně vypadají? Patříte mezi ty, kteří si na svůj ranní rituál udělají vždycky čas, nebo jen vrychlosti vypijete kávu a snídani si koupíte až cestou do práce? Největší část dotázaných (42 %) se nasnídá doma, vpráci snídá 33 % a 24 % to někdy stihne doma, jindy si bere snídani do práce. Jednoduchou snídani přitom preferuje 26 %, pestrou stravu upřednostňuje 19 % a pestrou snídani sjednoduchou různě střídá 55 %. Sladkou a slanou snídani podle chuti střídá většina -64 %, sladkému dá přednost 23 % a slanou snídani preferuje 13 % dotázaných.

Pojďme se na chvíli „podívat“ na ranní tabule ostatních domácností. Pokud byste si snad myslela, že mezi nejoblíbenější snídaně patří smažená vejce či rohlík se salámem, spletla byste se. Trend zdravého životního stylu dorazil i do našich domácností. Na snídaních je to znát. Cereální výrobky snídá 33 %, občas si je dopřeje 59 % a záporně odpovědělo 7 % čtenářek. Ztěch, co cereálie snídají nejčastěji, volí tmavé pečivo (44 %), sušenky (11 %), bílé pečivo (8 %) a tyčinky si dopřává jen asi 0,5 % dotázaných. Ovoce, případně ovocné džusy, snídá 15 %, občas 50 % a vůbec si je nedává 34 %odpovídajících. Po ránu nejčastěji pijete čaj (63 %), kávu (29 %), minerálku (4 %) a džus (4 %).

BeBe Dobré ráno během dne mlsá 40 % čtenářek, ksnídani si je dává 9 %, občas ho posnídá 35 % a záporných odpovědí bylo 15 %.

Jak vypadají snídaně některých čtenářek?

Aknelkah: „Přes týden snídám v pět hodin ráno, uvařím si čaj a dám si k tomu něco dle chuti. Někdy to je chléb se sýrem, jindy jogurt s ovocem, jindy oplatky nebo buchta.“

Konvalinka: „Na všední dny do práce si připravuji snídani večer - celozrnné pečivo s ledovým salátem a buď šunkou, nebo sýrem, džus. O víkendech si děláme rodinný švédský stůl, kde nikdy nechybějí olivy!“

Markutka: „Jsem na mateřské, tudíž snídám doma. Přes týden si vezmu pečivo s něčím, o víkendu snídáme s manželem společně a naše snídaně je pestrá, složená z pečiva, různých druhů sýra, salámů a k tom rajče. K pití preferujeme čaj s mlékem."

termal: „Snídám čaj s citronem a medem, k tomu si dám většinou jogurt s ovesnými vločkami nebo müsli. Nebo Bebe sušenky. V sobotu a neděli snídám koláč s tvarohem nebo mákem, vánočku, ovocný koláč, prostě to, co si upeču. A k pití kakao nebo bílou kávu.

Čtěte také...

Jak si v létě dobít baterky?

Reklama