Domácnost

Jak složité je zařídit ložnici

Řeknu vám, není to legrace vybrat si slušnou postel. Roštů a matrací jsou snad stovky druhů a vybrat rám je ještě horší, skoro všechny jsou pěkně ošklivé!

Kniha autorek A. Řezníčkové a H. Prokopové je celkem dobře zpracovaná a řeší postupně všechny problémy, se kterými se při zařizování ložnice budete muset potýkat. Pochopitelně jsou tu ona základní pravidla, která jsou známá snad všem:

Ložnice je klidový prostor!
Nemělo by se v ní pracovat!
Měla by být orientována na východ.
Měla by mít min. 12 m čtverečních.

Samozřejmě jsou i další pravidla, která se trochu dotýkají poněkud ezoteričtějších oblastí, jako třeba to, že by pod ložnicí neměla téct spodní voda (ale to se v knize neřeší), která může senzitivnějším lidem rušit spánek. To, že by ložnice neměla být za oknem do rušné ulice, už autorky uvádějí. Stejně by postel měla být umístěna přesně podle světových stran (z východu na západ nebo ze severu na jih), a ne jen tak nějak v pokoji.

Pak také uvádějí, že daleko důležitější než vzhled rámu je jeho velikost a matrace na něm umístěná. Asi mají pravdu, ale vybrat v nabídkách všech obchodů s nábytkem ucházející postel je skutečně nadlidský výkon. Nevkus střídá kýč, který je u jiných nahrazen nepraktičností doplněnou děsem v očích potenciálního spáče.

Kovové rámy jsou sice hezké, ale opět je nelze doporučit lidem citlivým na magnetické pole Země, ti by se na nich nemuseli vyspat (třeba já na jedné musím občas spát a strašidelně trpím).

Pochopitelně všechno je na vkusu spotřebitele, ale ten je skutečně dost limitovaný tím, co je na trhu k dostání, a to skutečně není žádná sláva, i když se na první pohled může zdát, že postelí je neskutečné množství. Až ale skutečně začnete shánět lůžko svých snů, zjistíte, že je to boj.

V knize se jako jedno z hlavních témat řeší prostor. Je to pochopitelné. Autorky jsou zastánkyněmi výklopných postelí, které jsou skutečně praktické, ale chybí jim onen pocit, který bych nazval „postelovitostí“. Ale místo skutečně nezaberou.

Pokud máte více než jedno dítě, zastává se kniha výsuvných lůžek, protože palandy podle výzkumů skutečně nejsou vhodným řešením. Pokud se pro ně rozhodnete, tak by měly být do L, aby děti nespaly přímo pod sebou.

Pokud ale máte naopak prostoru přebytek, vyslovují se autorky za oddělené manželské ložnice. Prý se podle nich dá s erekcí přes tu předsíň dojít a zvyšuje to touhu. Také mladí „singlisté“ (já bych tedy řekl singleři) si prý nemusí zvyknout na někoho jiného s odlišnými návyky, a proto je dobré mít ještě jednu postel jinde. I kvůli chrápání.

Nejhrůznější je v knize sdělení, že 25 % Čechů se v ložnici nevěnuje sexu. Dost se mi ulevilo, protože já nemám ložnici. Prý v ní pracují a zapomínají na primární funkci!!! Tak pozor na to! Je to prý nezdravé a nepřirozené!

Důležité je i to, čím se přikryjeme. Peří, zdá se, odzvonilo, máme tu dutá vlákna, která se vyrábějí podle ledních medvědů (ti mají dutou srst). Čím více dutovláken, tím více tepla. Dnes je spaní věda srovnatelná s vesmírným výzkumem.

A nejinak je tomu i u roštů a matrací. To je tak složité, že jsem to ve čtvrtině vzdal a přestal se snažit chápat. Nejjednodušší asi bude, když vy i já přijdete do obchodu a řeknete, co tak asi chcete a kolik na to máte peněz. Ano, i postele mají dnes cenové třídy, a ne každý má na F1 v postelovém průmyslu. Je to zkrátka a dobře skutečně věda pro medvěda! S dutou srstí.

Kniha se ale rozhodně šikne každému, kdo chce spát po novu a už ho nebaví kanape po dědovi (matrace se prý mají vyměňovat po sedmi letech!). K nevydržení je na ní pouze sazba, protože chvilkami opravdu netušíte, kde pokračuje text. Když už to ale najdete, můžete se zasmát i několika rádoby vtipným hláškám, které tu a tam autorky utrousí, abyste získali pocit, že vybrat si novou postel je legrace. Není. Je to zatracená dřina a věřte, že vím, o čem mluvím.

 

 

Publikaci vydalo nakladatelství Grada.

   
03.04.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Meander [*]

  Jestli mi v nemocnici něco fakt těžce vadilo, byla to polohovací postel. Moje záda málem podala demisi.

  superkarma: 0 04.04.2007, 16:56:30
 2. avatar
  [20] pohodarka [*]

  tes: polohovaci postel je sice dobra, ale ne nijak zvlast na dlouhodobe spani a to, ze musis mit hlavu vysoko bude spis problem s tvym telem a nebo psychosomaticky a kdyz k reseni budes potrebovat postel, tak si tim jenom uskodis...nakonec

  superkarma: 0 04.04.2007, 09:36:56
 3. avatar
  [17] Vivian [*]

  tanecnice: na co polohovací postel?

  superkarma: 0 03.04.2007, 18:00:05
 4. avatar
  [16] tyrkys [*]

  Vivian: Moje má 7,09 . Alespoň se tam nebojím.
  Mně svítí odpoledne. Když jdu občas spát ráno, také se moc nevyspím

  superkarma: 0 03.04.2007, 17:17:56
 5. avatar
  [15] Meander [*]

  Vivian: Mně ráno svítí do ložnice slunce tak, že se odráží v oknech protějšího baráku. Pěkně me to štve.

  superkarma: 0 03.04.2007, 17:13:56
 6. [14] tanecnice [*]

  a jinak mam v planu novou koupit, ale desim se uz predem, preci jenom Cechy jsou na nakupovani zemi silenou, ja osobne jsem hrozne zklamana z kvality sluzeb a odbornosti

  superkarma: 0 03.04.2007, 16:55:55
 7. [13] tanecnice [*]

  ja myslim, ze dobry zaklad na koupi nove postele, je aby, byla polohovaci.Tim se zuzi vyber

  superkarma: 0 03.04.2007, 16:54:08
 8. avatar
  [12] Vivian [*]

  Naše ložnice má necelých 10 čtverečných metrů a úplně to stačí, nevím, nač by byl další prostor, když tam je stejně jen postel...
  Na východ taky orientována není, bohužel nemám tu možnost pootočit barákem , ale nijak nám to nevadí, aspoň nám ráno nesvítí slunce do očí .

  superkarma: 0 03.04.2007, 15:34:27
 9. avatar
  [11] tyrkys [*]

  Rikina: já měla doteďka také vše v jednom a z nové ložnice jsem nadšená. Spí se mi mnohem líp.

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:44:01
 10. avatar
  [8] MEK [*]

  právě jsme s přítelem zkoušeli plánovat ložnici v 3D formátu a šlo to docela fajn

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:58:45
 11. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Na co v našem klimatickém pásmu dutovlákna s teplem? Jó, jsou takoví,co si v ložnici ani v největších mrazech nezapnou topení a radši se zachumlají do duchny, ale já se obávám, že bych z ní už v životě do té kosy nevylezla Mám lehkou prošívanou deku, jen abych měla NĚCO na sobě, a v ložnici přiměřeně teplo, aby se tam dalo spát i bez vzdutých vláken.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:21:40
 12. [6] Rikina [*]

  Dřív jsem ložnici zvlášť mít nemohla, jeden pokoj musel stačit na všechno. A teď, když už je to rok, co bych si případně tu ložnici dopřát mohla, se mi do toho nechce. Druhá věc je, že nemám peníze na postel, a to vůbec, takže už 13.rok spím na matraci na zemi, a na tom se v dohledné době taky nic nezmění...

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:07:58
 13. avatar
  [5] Lídy [*]

  Ložnici máme na západ (v paneláku si člověk diktovat nemůže). Barvy bílá a sv.modrá, částečně starorůžová. Momentálně pořizujeme postele - horror !

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:50:53
 14. avatar
  [4] Luciš [*]

  Mám kovový rám x let a dokud jsem na ní spala sama, spinkala jsem jako v nebi, za to teď pořád slyším: "Co furt mlaskáš!"

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:12:48
 15. avatar
  [3] tyrkys [*]

  Mám svoji ložnici čerstvě od minulého čtvrtka. Zatím v ní není nic kromě postele, nočního stolku a malé komody. Spala jsem hlavou pod oknem s nohama směrem ke dveřím a dnes jsem ráno stěhovala postel - okno nad hlavou mi nedělalo dobře, tak uvidím, jak se mi bude spát teď.
  Meander: je také bílá, nakonec jsem barvy zadši vynechala...

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:00:00
 16. avatar
  [2] Meander [*]

  Moje ložnice bude bílá.

  superkarma: 0 03.04.2007, 11:54:11
 17. avatar
  [1] Amálie [*]

  Ložnici právě zařizuju. Barvy růžová, olivově zelená a převažovat bude béžová. Knihu si kvůli tomu pořizovat nebudu, vlastních nápadů mám víc, než dost.

  superkarma: 0 03.04.2007, 10:54:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme