Bulvár

Jak skončil jeden český „Copperfield“

Podvodníci a padělatelé umí být neuvěřitelně vynalézaví – před některými by mohli smeknout i nejšikovnější eskamotéři.

Jana žila dlouho sama, nepříliš atraktivní, docela obyčejná rozvedená pětapadesátiletá žena, odjakživa taková „šedá myška“, navíc zdeptaná minulostí s nepříliš dobře zvoleným mužem. Už nic od života neočekávala, natož partnera. Syn žil přes půl republiky daleko, moc často se s ním nevídala.

kouzelníkJednou venčila svého jezevčíka v parku. Sedí na lavičce, Aron běhá okolo… Najednou zpozorní a rozběhne se k bílé bišonce, kterou drží na vodítku podsaditý, ale docela zachovalý starší pán. Zřejmě hárá. Jana vyskočila a běžela situaci zachraňovat.

„Jen ho nechte,“ smál se pán, „ona už mít děti nemůže…“.

A jak to tak mezi pejskaři bývá, slovo dalo slovo a za chvíli na lavičce seděli spolu. Starý pán Janu zaujal zajímavým vyprávěním o historii městské čtvrti, kde oba žili, prý býval historikem, ale už je čtvrtstoletí v penzi. Za chvíli Janě ani starý nepřipadal a navíc jí přišlo, že se znají roky. Proto přijala jeho pozvání na kávu.

Na Janu se usmálo nečekaně štěstí, měla najednou přítele. Milého, chytrého, i když ne nejmladšího, blížila se mu osmdesátka. Chodili spolu na procházky s pejsky, nebo po památkách staré Prahy, Josef Janě odkrýval její poklady. Jana jej chodila navštěvovat do malého bytu, občas mu něco uvařila – byla spokojená. Vdovec Josef žil velmi osaměle, děti nikdy neměl.

Jednoho dne Josef Janě svěřil, že je těžce nemocný a že už tu dlouho nebude. Má prý jen ji, a tak se rozhodl ustanovit ji jediným dědicem. Rozhodl se jí odkázat nejen byt 2+1, ale i docela slušný obnos, který celý život spořil na horší časy.

Jana zaplakala a zírala, nečekala to, ale samozřejmě přijala. Sama žila v nájmu v malém bytě, kde měla platit od nového roku regulované nájemné. Z platu učitelky mateřské školy vycházela i při vší skromnosti jen tak tak a nějaký ten vlastní byteček by se jí hodil.

O téměř 30 let starší Josef po třech letech vztahu zemřel. Jana zajistila pohřeb a po něm se vydala na notářství se závětí v ruce. Ano, závěť byla platná, peníze získala, ne však byt. Ke svému zděšení se dozvěděla, že byt byl zastaven před 3 lety proti půjčce 300 000 Kč. Dluh teď činil i s naprosto lichvářskými úroky zhruba cenu bytu. Proč si, proboha, Josef půjčoval? Nešlo jí to do hlavy! Vždyť měl tuhle sumu na knížce. Co ho to napadlo? Byl přecel duševně až do svého konce zcela zdráv!

Co se dalo dělat? Podle jejího názoru nic. Zklamaně se svěřila při jedné návštěvě svému synovi Lukášovi, který ji zrovna přijel navštívit.

Lukášovi, který vystudoval práva, se to ale vůbec nezdálo. Donutil policii k propátrání případu a prověření osoby, která Josefovi půjčila. Objevila se šokující skutečnosti: Josef a Jana nebyli zdaleka jediní, kteří se stali obětí Jana House.

Pod záminkou podpisu petice za práva občanů získával důvěru důchodců pokročilého věku po celé republice a především jejich podpisy. Počkal si do jejich smrti a poté olupoval dědice o miliony jednoduchým trikem, ke kterému potřeboval ovšem speciální znalosti a dovednosti.

Jak smlouvy vyráběl? Zní to neuvěřitelně, ale chirurgickým nožem. Papír rozřízl, oddělil text od podpisu a ten spojil patrně nějakým lepicím zázrakem se zástavní smlouvou. Na úřadě podplácel ženu, která podpisy ověřovala a smlouvy opatřila razítkem.

Koho by tohle napadlo?

Po pár měsících vyšetřování došlo ke zrušení všech zástavních smluv na Housovo jméno, ale hlavně k zatčení vynalézavého pachatele. Úřednice samozřejmě také zkrátka nepřišla.

Zato šťastná Jana nakonec přece jen byt získala... a možná bude žít šťastně až do smrti!

   
06.10.2014 - Společnost - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [30] cilani [*]

  Mickey Mouse — #29to je sice krásné, ale mohu říct, že v případě úmrtí dědečka notář žádné šuplíky neprohlížel, ani v případě známého maminky. Co se týká ne/přiznání daru od příbuzného - dá-li mi babi nějaké peníze, nehodlám to uvádět v žádném přiznání a myslet si o tom může každý co chce. Nebojím se, že by se naše rodina rozhádala, protože jeden dostal víc než druhý - je to čistě babiččina věc, jak chce naložit se svým majetkem a my ji do toho nemáme právo kecat a na tom se, naštěstí, všichni shodneme.. Sml80

  superkarma: 0 08.10.2014, 07:46:40
 2. avatar
  [29] Mickey Mouse [*]

  cilani — #28 Ve skutečnosti notář stejně musí zjistit, co všechno je součástí pozůstalosti, kdo všechno jsou oprávnění dědici (občas se objeví utajený levoboček). Při zajišťování pozůstalosti se samozřejmě sepisuje movitý majetek (tj. třeba i obsah šuplíků), všechny peníze v pojistkách, na účtech, v hotovosti, v akciích či podílech, všechny závazky (půjčky, úvěry, kreditní karty, nezaplacené služby), a také majetek nemovitý. Manipulace s pozůstalostí (včetně osobních věcí, hotových peněz v šuplíku, peněz na účtech) bez vědomí notáře je trestný čin!

  Notář si účtuje podle složitosti případu a procentem z výše pozůstalosti. Pokud je řešení pozůstalosti složité (hodně smluv, nutnost oceňovat majetek, složité smlouvy), bude notář drahý i když nakonec rozdělí pár korun. Takže vyhýbat se těm poplatkům není jednoduché - snad jedině zbavit se všeho majetku už před smrtí a dožít jen z ruky do huby u mladých na výminku.

  Rozdávání peněz a převody majetku před smrtí jsou kvůli darovací dani a různým poplatkům většinou dražší než řešení pozůstalosti, takže tímto způsobem příbuzní nic neušetří. Ledaže příbuzní dary zatají, což je opět proti zákonu a navíc riskují, že se někdo přihlásí s nějakým nárokem a pak se těžko prokazuje nabytí. (A takto se příbuzenstvo nejčastěji rozhádá, protože dary nelze nárokovat a nebývají spravedlivě rozdělené.)

  1. na komentář reaguje cilani — #30
  superkarma: 1 07.10.2014, 16:28:59
 3. [28] cilani [*]

  carmi — #25 no, tak to celkem chápu, že nechtějí, aby jim někdo koukal na konto a podobně.. taky by se mi to nelíbilo a koukala bych peníze budoucím pozůstalým raději rozdělit za života nebo je mít v šupleti nebo domácím sejfu, kde si je vyzvednou..

  Rikina — #26 vidíš a takhle nám je babi dá z ruky do ruky a nemusíme řešit daň a podobné.. Pozemek zas známého maminka převedla na něj ještě za života, než došlo ke změně zákona a ještě nemusel, jakožto syn, platit darovací daň..

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #29
  superkarma: 0 07.10.2014, 07:55:33
 4. [27] Rikina [*]

  carmi — #24 Tak ono je toho víc, kromě % z hodnoty pozůstalosti si notář účtuje například náhradu výdajů - za doručování písemností, za zjišťování a ověřování údajů, cestovné, a další věci, které souvisí s řízením o pozůstalosti, a to když se sečte, tak to může být docela pálka, aniž by to mělo souvislost s výší ceny zděděného majetku.

  superkarma: 0 07.10.2014, 02:33:42
 5. [26] Rikina [*]

  cilani — #23 Dědickou daň už dnes neplatí nikdo, byla zrušená. Sml80 Na dědictví se vztahuje zákon o dani z příjmů, a mám takový dojem, že to patří mezi osvobozené příjmy bez ohledu na stupeň příbuzenství. Dary patří také do §10 zákona o daních z příjmů, takže pokud vám babička něco dává za svého života, měli byste to zdanit vy, vnoučata, ve svých daňových přiznáních. I když i tam jsou snad nějaká osvobození, myslím do 15 000,- Kč. Pokud někdo zdědí nemovitost, platí daň z nabytí nemovité věci, a to jsou zase jiné paragrafy. Sml80 Dědictví, bez výjimky každé, projednává soud, zastoupený notářem, i když není co dědit, nebo jen dluhy.

  1. na komentář reaguje cilani — #28
  superkarma: 0 07.10.2014, 02:19:47
 6. avatar
  [25] carmi [*]

  cilani — #23 Pokud vím, tak notáři si právě nemovitosti ověřují a co se týče bankkovních účtů, tak ty dokonce do skončení dědického řízení zablokují.

  1. na komentář reaguje cilani — #28
  superkarma: 0 06.10.2014, 19:17:46
 7. avatar
  [24] carmi [*]

  Rikina — #21 Jenže ten notářský poplatek je dán určitým procentem z hodnoty pozůstalosti. Určitě je nějaký základní, když žádný majetek není, ale to bude opravdu jen pár šupů.

  1. na komentář reaguje Rikina — #27
  superkarma: 0 06.10.2014, 19:16:40
 8. [23] cilani [*]

  Rikina — #21bábuša má přes mega.. a nevím, jestli vnuci platí nebo neplatí dědickou daň, ale prozatím jsem si myslela,že ano.. Jinak, když si vzpomenu, jak to bylo po úmrtí známého maminky, tak tam se notář jen ptal, zda měla nějaký majetek, zda šperky. Nemovitosti a stav kont si nejspíš ověřit mohl, ale co má doma v šuplíku fakt neviděl (ani nechtěl) a nikdo mu to ani neměl v úmyslu ukázat..

  Rikina — #22To je to, že jsem znala svého dědu a tak celkem věřím, že se to nemusí až tak vylučovat.. Jasně, pán nedělal totální kraviny, ale někdy prostě člověk ujede (a ujede i mladší) Navíc nám tu těžko někdo přednese úplně přesně krok za krokem jak se to stalo..

  1. na komentář reaguje carmi — #25
  2. na komentář reaguje Rikina — #26
  superkarma: 0 06.10.2014, 15:24:33
 9. [22] Rikina [*]

  cilani — #20 No ano, to se zřejmě stává. Ovšem v tom článku nahoře se nepíše, že by pán byl popletený. Naopak se píše, jak byl zachovalý, duševně svěží a obdivován dámou o 30 let mladší. Asi by těžko obdivovala někoho senilního, schopného dělat ty totální hovadiny. Sml80 V tomto případě se mi prostě celý ten příběh jeví jakýsi podivný, což nevylučuje, že se nemohl stát, jen možná trochu jinak, než je popisován. Kdo ví. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #23
  superkarma: 1 06.10.2014, 15:04:15
 10. [21] Rikina [*]

  cilani — #19 celkem nerozumím tomu, co by měl stát "okrajovat" Sml80 i když babička všechno rozdá vnoučatům už za svého života, stejně její pozůstalost bude projednávat notář, to se dělá vždycky, a stejně se mu bude za to platit notářský poplatek. To by mělo smysl, kdyby šlo o nemovitosti nebo jiné věci, kde je potřeba dělat znalecké odhady, a šlo by o částky v řádu milionů, tak tam by se ušetřit dalo, ale pokud se bavíme o pár tisícovkách v šuplíku, tak nějaké "okrajování od státu" zní docela humorně. Sml57

  1. na komentář reaguje cilani — #23
  2. na komentář reaguje carmi — #24
  superkarma: 0 06.10.2014, 14:51:31
 11. [20] cilani [*]

  Rikina — #18 víš, on je někdy holt starý člověk prostě popletený a co je jasné tobě jemu prostě není ani po 100 opakováních. Když vezmu, jak babi nasazovala na dědu, že je jak malej, že támhle cosi podepsal a změnil dodavatele čehosi a támhle zase toto.. no a děda si dovolil umřít, babi je z toho už přes rok v háji a začíná se nám chovat jako ten děda.. prostě věk a jeho následky způsobují, že zejména starší lidé, jsou holt náchylní k tomu, aby udělali nějakou totální hovadinu. Nemůžeme je kvůli tomu všechny zbavit svéprávnosti, to si nezaslouží..

  1. na komentář reaguje Rikina — #22
  superkarma: 0 06.10.2014, 14:46:45
 12. [19] cilani [*]

  Rikina — #16ano, ale babi nechce, aby to, co dává vnoučatům okrájel stát.. Ona je rozhodnutá nás podělit všechny a nehodlá se kvůli tomu zabývat nějakou poslední vůlí - tu zrealizuje už za svého života.. Taktéž kámošův děda - ten to má doma, neb jeho syn je zadlužený a kdyby něco zdědil, nejspíš by o to rovnou přišel a to on nechce.. Neznám přesně všechny důvody, ale každý má nějaký..

  1. na komentář reaguje Rikina — #21
  superkarma: 0 06.10.2014, 14:42:27
 13. [18] Rikina [*]

  Anai — #14 Petiční archy nejsou prázdný papír, tam jsou řádky, sloupce, píše se tam celá adresa dotyčného, jeho podpis není na volném prostoru, ale často v malém "chlívečku", v houfu ostatních podpisů. Sml80 To je hodně nešikovný způsob získávání podpisů, zvlášt jestli to vyřezával nožem, to pak musí být okamžitě poznat, že ten podpis je z něčeho jiného. Sml80 Pokud je ovšem někdo schopen podepsat čistý list papíru, pod jakoukoli záminkou, tak ať si pak nestěžuje.

  1. na komentář reaguje cilani — #20
  superkarma: 0 06.10.2014, 14:37:17
 14. [17] Rikina [*]

  Nicméně jistá nedůvěra je na místě, ale ne vůči státu... Ten smutný příběh už jsem tu jednou psala, jak moje prateta ve věku 93 let sice měla peníze v bance, ale pojala myšlenku změnit banku. Tak šla a všechno vyzvedla, v hotovosti a odnesla domů, s úmyslem druhý den jít do té jiné banky a tam to vložit. Proč neudělala bezhotovostní převod, to už nikdo nezjistí. Každopádně tuto jedinou noc, kdy měla svoje peníze doma, přišli zloději, pratetu zmlátili a shodili ze schodů a odešli s penězi. Nic jiného je nezajímalo, ačkoli měla doma obrazy i starožitnosti v mnohem vyšší hodnotě, než byla ta hotovost. Věděli, že tam ty peníze budou, a šli najisto. Zajímavá náhoda, že? Kdopak jim asi dal echo? Takže já velice rozumím tomu, že někdo je nedůvěřivý vůči bankovním ústavům, či spíše k některým jejich zaměstnancům. Bohužel v tomto případě ač policie aktivně vyšetřovala, nepodařilo se nic prokázat tak nezvratně, aby někoho zavřeli. Respektive zavřeli - ty dva zloděje ano. Toho, kdo jim řekl, kam si mají pro ty prachy dojít, toho ne. Sml80

  superkarma: 0 06.10.2014, 14:31:07
 15. [16] Rikina [*]

  cilani — #15 přímí dědici - děti, manžel/ka žádnou daň neplatí, pouze notářský poplatek a tomu se stejně nevyhnou.

  1. na komentář reaguje cilani — #19
  superkarma: 0 06.10.2014, 14:20:08
 16. [15] cilani [*]

  Anai — #14 je to jednoduché.. nechtějí, aby jejich pozůstalost řešil stát. Státu často nevěří a nechtějjí, aby pozůstalé okradl formu daně... Moje babi to řeší tak,že peníze průběžně rozděluje, známého děda je má doma v šupleti a pozůstalí si je vezmou, až zemře...

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 0 06.10.2014, 13:46:48
 17. [14] Anai [*]

  gerda — #13 Taky šlo jen a jen o to, vylákat jakýkoliv podpis, tedy např. jsem uvedla petici. Ale příběh jsem si nechala vykládat asi 5x, než jsem ho napsala, taky jsem nechápala princip.

  Ano, je to tak, navíc nikdy nechápu, proč mají staří lidé peníze doma a ne v bance? Přitom média dnes a denně varují před násilníky, kteří pronikají do bytů v "převlečení" za dealery všeho možného. Marně! Pak člověk zírá, že chudý důchodce, který šetří, na čem může, má doma třeba půl milionu pod slamníkem.

  1. na komentář reaguje cilani — #15
  2. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 06.10.2014, 13:36:22
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  já kolikrát ani nemůžu pochopit princip podvodu, tak jsou spletité a propracované. Vůbec se nedivím, že senioři, kteří vyrůstali ve zcela jiné době bez bleskových informační technologií a kdy ještě platilo dané slovo, se neorientují. A když nemají oporu v rodině, kde by se mohli poradit, naletí snadno. K tomu se musí připočíst chátrající mozková kapacita, někdy jsou vděční i za to, že se k nim někdo přilísá a chová pouze slušně. Pocit osamělosti je zlý.

  1. na komentář reaguje Anai — #14
  superkarma: 1 06.10.2014, 11:32:38
 19. [12] Anai [*]

  Rikina — #8 Zpovídala jsem toho kamaráda, taky jsem tomu nechtěla věřit - ale mám to vyprávění z druhé ruky, aktéry neznám, leč stalo se to!

  Podobným způsobem podvodu se dá připravit o dědictví i svého příbuzného, bohužel.... Někteří staří lidé navíc podepíší cokoliv, když špatně vidí! Není třeba ani falšovat žádnou listinu!

  Když jde o peníze, nezná často bratr bratra, sestra sestru... jo, je to smutné, ale je to realita.

  superkarma: 0 06.10.2014, 11:27:17
 20. [11] Anai [*]

  paníliška — #10 No, vidíte, a to si fakt vymýšlet neumím! Všechny, ale naprosto všechny příběhy jsou autentické!!! Samozřejmě změním jména, často i věk účastníků, někdy si přidám něco atraktivního, ale nikdy ne pointu!!! Toto se stalo v rodině mého dobrého kamaráda.

  Jinak je to Jana a Josef - nenašla jsem nikde chybu!

  Podvodu se dopustil JAN HOUSE (viz konec 6. odstavce zespodu)! Samozřejmě to jméno je vymyšlené. A samozřejmě jej soudili - zda a na jak dlouho šel sedět, nevím.

  superkarma: 0 06.10.2014, 11:19:08
 21. avatar
  [10] paníliška [*]

  Rikina — #8 MYslím, že jméno autorky leccos napoví. Ta nás zásobuje samými těžko uvěřitelnými příběhy. Sml24

  1. na komentář reaguje Anai — #11
  superkarma: 1 06.10.2014, 10:51:28
 22. [9] cilani [*]

  Rikina — #8 no, ono lidi jsou naivnější, než si asi myslíš.. Zvlášť ta starší generace (dnes 70+). Podvodníci jsou často velmi vynalézaví..

  superkarma: 0 06.10.2014, 10:23:15
 23. [8] Rikina [*]

  Ono je celkem zajímavé už to, jak by ten podvodník získával informace o tom, který důchodce pokročilého věku je vhodným objektem k pumpnutí o miliony. Jednak by si musel zjistit stav majetku toho kterého důchodce, pak by musel zjistit, jak se to má s dědici, jestli jich není zbytečně moc a zda mezi nimi není právník Sml57 no a pak ta námaha s falšováním listin a podplácením úřednic... nějak se mi nezdá ten příběh moc pravděpodobný. Jo, kdyby šlo o jeden náhodný případ, beru. Ale systematicky po celé republice? Buď by byl ten podvodník neobyčejně schopný, pracovitý a šikovný, nebo měl neuvěřitelnou kliku, nebo jsou lidi naivnější, než se zdá. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #9
  2. na komentář reaguje paníliška — #10
  3. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 2 06.10.2014, 10:16:14
 24. avatar
  [7] gerda [*]

  Aha, tak on ten její starý chudák naletěl jako jiní, už to chápu. Teď už čtu za světla a pozorněSml30

  superkarma: 0 06.10.2014, 09:57:07
 25. [6] Rikina [*]

  Lidi holt mají nízké právní povědomí, a ještě k tomu naletí každému na všechno. Sml80 Jeden by myslel, když se sepisuje závět, že se ověří skutečnosti, jestli je všechno, jak má být. Prostým nahlédnutím do katastru nemovitostí by se zástavní právo okamžitě zjistilo, ještě za života Josefa, kromě toho ono není úplně jednoduché tam takový dokument vložit... pochybuji, že by stačilo podplacení jedné úřednice.

  superkarma: 0 06.10.2014, 06:25:22
 26. [5] Rikina [*]

  gerda — #4 Jan a Josef není jeden chlap, přece. Sml57

  superkarma: 0 06.10.2014, 06:21:46
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  A já tomu nerozumím. Když ty smlouvy vlastnoručně padělal a s papíry manipuloval, spáchal samozřejmě zločin. Ale jak ho mohli potrestat, když byl mrtvý?Sml80A jaký zas Jan, když se jmenoval Josef? Jsem z toho dočista tumpachováSml30 - nebo něco nechápu??Sml15

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 06.10.2014, 06:20:58
 28. [3] zwiki [*]

  Každá pohádka většinou dobře dopadne Sml16

  superkarma: 3 06.10.2014, 06:15:33
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Eva_Fl — #1 Jo, to mě taky rozesmálo Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 06.10.2014, 05:06:29
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  zachovalý starší pán. Zřejmě hárá. Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  superkarma: 3 06.10.2014, 01:23:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme