Zdraví

Jak si vybrat správnou botu?

 

Začíná jaro, a to znamená navštívit obchody a vybrat si boty pro novou sezonu. Na první pohled to vypadá, že je z čeho vybírat. Ale jak mají vypadat kritéria pro výběr obuvi? Tento článek by měl odpovědět na otázku, jak má správná bota vypadat.

 

Firma Scholl se velice pečlivě zabývá technologií výroby obuvi, která splňuje i nejnáročnější zdravotní kritéria. Standardně vyrábí např. obuv širší, než je běžné – vše proto, aby měly nohy maximální pohodlí. Scholl také nabízí kromě širokého výběru barev, velikostí, šířek a svršků z různých materiálů dle potřeb zákazníka také několik druhů stélek, které mají různé funkce: Podporují nožní klenbu, absorbují otřesy při chůzi, mají gelové vycpávky, a tím chrání chodidlo, stimulují a masírují jednotlivé části chodidla, v nabídce jsou i vyjímatelné stélky, které se dají omýt nebo vyměnit za vámi uzpůsobenou vložku, stélky obsahující antibakteriální složky, které zabraňují množení škodlivých mikroorganismů, atd. Pro letošní jaro a léto jsou v nabídce především stélky Adapta (u pantoflí a domácí obuvi), která kromě podpory nožní klenby a absorbování otřesů kopíruje přirozený tvar chodidla, a tím mu poskytuje stabilitu, a stélku Gelactiv, která obsahuje gelové vycpávky, a tím absorbuje energii vzniklou při nárazech při chůzi po tvrdých terénech (dlažba, asfalt apod.).

 

Kdy vyrazit na nákup obuvi? Nejlépe odpoledne. Jistě jste si všimli, že máte nohy objemnější večer po celodenním stání a sezení než po ránu. Pokud byste nakupovali ráno, mohlo by se stát, že by vás, přestože vám ještě dopoledne nové botky tak pěkně sedly, mohly později začít dřít a nebo vám dokonce tlačit na některou z reflexních plošek chodidla. A podle jakých kritérií vybírat správnou obuv?

 

1. Bota by měla být pohodlná

 

Scholl vyrábí obuv z několika druhů materiálů, převážně přírodních. Jsou šité tak, aby se daly pohodlně vyšlápnout, a přitom si udržely svůj tvar. Je všeobecně známo, že dámská obuv, zvláště ta na vysokém podpatku, bývá nepohodlná, ale ani pánové v těžkých, uzavřených polobotkách to nemají lehké. Pro všechny má Scholl v nové kolekci velký výběr bot šitých tak, aby byly poddajné a přitom pevné.

 

2. Obuv má mít správnou šířku

 

Šířka obuvi se značí písmeny. Každý jsme jiný - někdo má širokou nohu, někdo úzkou, někdo má vysoký nárt, někdo delší palec, někdo „vbočený palec“, někdo kladívkové prsty. Renomovaní výrobci bot již dnes vědí, jak je pro jejich zákazníka šířka boty důležitá. Proto u obuvi značky Scholl označení písmenem najdete.

 

3. Bota musí mít správnou velikost (délku)

 

Zeptejte se muže, jak velkou má nohu. Zaručeně si přidá jedno až dvě čísla. Zeptejte se ženy na číslo boty. Jistě si jedno až dvě čísla ubere. Špatné pro nohu jsou obě varianty, protože podle velikosti jsou daná i ostatní kritéria, jako je délka podpatku, výška i šířka boty. To vše se s velikostí mění. Když si koupíte malou nebo velkou botu, má to velký vliv na styl chůze, a tím na celý pohybový aparát.

Ještě mnohem více než dospělým škodí špatná velikost bot malým dětem, tedy nohám, které se teprve vyvíjejí. Způsobují nesprávný vývoj nejen chodidel, ale celého vzpřímeného postoje, protože ten je na chůzi také závislý. Také pozor na nošení botiček po starších sourozencích. Mohou být nesprávně vyšlápnuté, malé nebo naopak velké.

 

4. Vyberte správnou výšku podpatků

 

Co je ještě zdravé a co už ne? Výška podpatku do 2,5-3 cm se dokonce doporučuje. Je to dobré pro těžiště těla a pro Achillovu šlachu, která při takové výšce podpatku není při chůzi tolik namáhaná. Zároveň při tomto sklonu chodidla ještě není kladena nadměrná zátěž na záprstní kůstky, nebo chcete-li příčnou klenbu. Scholl právě s ohledem na zdraví a pohodlí svých zákaznic nabízí ve své kolekci tyto výšky podpatků.

Důsledky dlouhodobého nošení vyšších podpatků jsou celkem známy: Velká zátěž na příčnou klenbu, zkracování Achillovy šlachy, bolesti páteře, nedostatečná svalová pumpa lýtek, která má za následek žilní nedostatečnost, atd. Bohužel jsou tyto problémy stále podceňovány. Proto doporučujeme nosit vysoké podpatky pouze výjimečně a vždy ve spojení s gelovými vložkami do bot (Party Feet), které působí jako prevence přetěžování chodidel, a tedy i bolesti nohou.

 

5. Střídejte obuv  

 

Různé střihy, různé výšky podpatků, ale také uzavřené boty za páskové sandály. Boty s volnou patou by měly být pouhou alternativou, rozhodně ne nejčastější obuví. Celodenní chůze v „žabkách“ je náročná i pro úplně zdravou nohu. Fáze kroku, kdy botu neseme nad podložkou a celou váhu boty musíme unést pouze na záprstních kůstkách a jedné meziprstní blance, není zrovna ideální. Noha musí podstoupit obrovskou jednostrannou zátěž, aby botu na noze udržela. I na domácí nošení jsou lepší sandály. Pokud volíte pantofle, nejlepší jsou zdravotní, které mají dva nebo tři pásky přes nárt a přezky na variabilitu šířky.

Když už zmiňuji pantofle, nesmím zapomenout na přezouvání. Naši západní sousedé často kritizují naše „české“ domácí přezouvání. Ale má to svůj význam, právě s ohledem na střídání obuvi. Domácí obuv má jiný tvar než společenská, bývá mnohem prodyšnější a lehčí. Nemyslím, že by se nutně muselo chodit v kanceláři a ve školách v trepkách, ale boty, ve kterých trávíme osm až deset hodin v uzavřené místnosti, by měly být rozhodně pohodlnější a prodyšnější.

Někdy je příjemné vyměnit obuv za bosou nohu. Ovšem na dnes tolik moderních plovoucích podlahách se chůze naboso míjí účinkem. Hladkost povrchu nedovoluje žádné vnímání nerovností terénu, a tedy ani přirozenou masáž svalstva a reflexních bodů chodidel. Bohužel ani u malých dětí to za stejných důvodů k vývoji vzpřímeného držení těla nepřispívá.  

 

 

6. Každá aktivita vyžaduje jiný typ obuvi

 

Při výběru obuvi je důležité také to, aby bota splňovala správný účel. Tedy lodičky nepatří do hor, uzavřená obuv do třicetistupňových veder, pohorky na koberec v kanceláři atd. Scholl nabízí široké portfolio pohodlných bot pro každou příležitost. Stačí si jen vybrat z nové kolekce.

 

7. Vybírejte s rozumem

 

Poslední a pro mnohé nejdůležitější kritérium pro výběr je cena. Ale z výše uvedeného je jasné, že boty jsou nejen módní doplněk, ale také velmi důležitou součástí zachování si dobrého zdraví. Mají vliv nejen na nohy, ale ovlivňují i klouby, páteř, držení těla a díky reflexním ploškám na chodidle celý organizmus. Investovat do nohou se zkrátka vyplatí. Z kolekce obuvi Scholl jaro/léto pro rok 2008 je možné si vybrat boty nejen hezké, ale především zdravé a pohodlné.  

 

Jana Mazalová

Podiatrie/Fyzioterapie

Relax centrum Švehlovka

   
17.04.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [29] Martina59 [*]

  Zkuste sportovní boty od five-ten

  superkarma: 0 03.04.2013, 10:45:23
 2. avatar
  [28] maat [*]

  tedy in podle živočišného druhu kikina

  superkarma: 0 17.04.2008, 21:48:28
 3. avatar
  [27] maat [*]

  nenávidím nakupování bot.nějak se nepočítá, že se v nich má i chodit.třeba sebepohodlnější lodičky jsou k ničemu, když v nich nepřejdu město, nebo nedejbože nakoupím.dovléct 10 kg nákup v lodičkách je mučení.právě řeším trochu decentní boty ke kalhotám. Ani salomony, ani trekové kotníčkové jaksi nejsou dost vhodné.Asi nakonec koupím nekřesťansky drahé polobotky dr.martens nebo gladiátory.léto trávím v trekových sandálech lizard, jsou super pohodlné a prý i dlouho vydrží.(ano, když už mám dobré boty, nerada se s nimi loučím)Zajímaé je, že u nás boty nakupuje , zaručeně mi vybere dražší, než by kdy napadlo mě, ale bývají spolehlivé a nositelné.a co na tom, že nejsou zrovna in.

  superkarma: 0 17.04.2008, 21:47:08
 4. avatar
  [26] Suzanne [*]

  Ch.Z. Kochanská: všechno pantofloidní

  superkarma: 0 17.04.2008, 16:39:07
 5. avatar
  [25] Lilinka [*]

  Nojo, nakupování bot je moje noční můra. Mám číslo 40, naštěstí musím říct, že posledních pár let je výběr i v těcho větších velikostech , ale mám nohu hodně úzkou. A všechny botky větších velikostí jsou i široké a já z nich vypadávám. Teď jsem sháněla letní boty a jsem fakt ráda, že už to mám za sebou Ani se mi nechce počítat, kolik párů jsem měla na noze a vyhovoval mi pouze jeden.

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:58:06
 6. avatar
  [24] Ch.Z. Kochanská [*]

  verkaH: To věřím, že je problém, já si s velikostí 36-37 jakž takž vyberu.

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:50:52
 7. avatar
  [23] verkaH [*]

  Draco: Ch.Z. Kochanská: můžu vám jen závidět. Vlasním nohu vel. 34, která se se dnes dělá jen jako dětská bota. Na uvedených stránkách v řadě junior moc velký výběr není. A v většině obchodů s obuví také ne. Ono se snadno řekne: střídejte obuv. Ale jak střídat tenisky s teniskami (eventuelně balerýnkami)?

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:43:49
 8. avatar
  [22] Ch.Z. Kochanská [*]

  Draco: Loňské modely se mi líbily víc.

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:42:22
 9. [21] Draco [*]

  Ch.Z. Kochanská: Přesně to jsem chtěla napsat Jednou za čas ty stránky projdu a nějaké ty botky objednám, většinou něco na léto Velikost mám ověřenou a zatím jsem vždycky byla moc spokojená, jsou velmi pohodlné, kvalitní a vypadají dobře v takovém případě by se nemělo koukat na cenu

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:35:03
 10. avatar
  [20] Ch.Z. Kochanská [*]

  Suzanne:
  http://www.scholl.cz/

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:26:14
 11. avatar
  [19] Suzanne [*]

  Jo, chtěla bych pohodlný dostatečně široký boty, ale pantofle, žabky nebo polosportovní polobotky prostě nemůžu nosit denně. Jiná botka od Scholl by nebyla?

  superkarma: 0 17.04.2008, 14:55:01
 12. avatar
  [18] ifulinkaa [*]

  taky jsem kupovala zásadně u Baťů,ale opslední dobou se mi zdá,že pokud nechci vyloženě módní výstřelek,tak tam nic moc nenajdu,ale zase se uživím ve výprodeji se svou 36-37...

  superkarma: 0 17.04.2008, 13:39:24
 13. avatar
  [17] femme [*]

  april: hezký a hlavně děsně pohodlný

  superkarma: 0 17.04.2008, 13:36:45
 14. [16] Mánek [*]

  miluji botky od Bati, mám jen kladné reference s nima.

  superkarma: 0 17.04.2008, 13:22:04
 15. avatar
  [15] april [*]

  femme: Ty Riekery jsou fakt moc hezký Já mám vyhlídnutý Gabory v Quelle, nejsou vyloženě mezi prsty, ale zase jsou dobrý na mírně vbočenej palec - http://www.quelle-international.com/cz/default/produkt-images/_w600_h510/0/7/2/0723162_I600_200020852917.jpg jenže stojej dva litry.
  A na ty meziprstový to chce mít kliku, některý fakt dřou, ono je to i o tom, jak jsou šitý a jak člověk má nohu.

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:54:32
 16. avatar
  [14] Luciš [*]

  http://www.boty-obuv.cz/zbozi/damska-obuv/pantofle/

  i ve 42, díky bohu za ty dary

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:24:51
 17. avatar
  [13] lilithheta [*]

  ToraToraTora: Jj, většina žabek to dělá. Ale sehnala jsem jedny za pár babek od čongů, ale ty byly úžasné. Pohodlné a vůbec nedřely. Škoda, že jsem je za ty dva roky už zrychtovala a nedají se nosit. U číňanů jsem je už neviděla, jen v jednom butiku - jsou to přesně ty samé jen o 400Kč dražší

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:13:48
 18. avatar
  [12] femme [*]

  ToraToraTora: http://www.otto-shop.cz/detail.php?idp=3977319&search=RIEKER&from=listing mám je v černé a červená a nemají fakt chybu

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:13:37
 19. avatar
  [11] femme [*]

  ToraToraTora: mám dvoje žabky zn. Rieker a vůbec nevím, že mám nějaký pásek mezi prsty

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:09:52
 20. avatar
  [10] Ch.Z. Kochanská [*]

  Minulý týden se mi fakt povedl nákup obuvi. V obchodě mi krásně seděly, asi jsem měla po celým dni zahřáté, oteklé a lehce zpocené nohy. Ráno jsem je obula a po prvním kroku za mnou zůstaly na podlaze. Jsou s podpatkem, tak je lze nosit jen se silonkama. Jenže po ránu studené nohy v silonkách v botě pěkně kloužou. No, zkusím je vrátit.

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:54:26
 21. avatar
  [9] Meander [*]

  OlgaMarie: Taky tak
  Naštěstí se mi většinou líbí boty, které mi padnou. Teď jsem si koupila jakože pánské polobotky od bamy a jsem naprosto spokojená.

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:49:18
 22. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Solei: to je fakt, ani nevím, co mě to popadlo, před dvěma roky jsem si koupila žabky a mezi palcem a ukazovákem jsem si tak se dřela za pár chvil kůži, že jsem nemohla obout dlouho skoro nic...už je nechci ani vidět

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:36:10
 23. avatar
  [7] ifulinkaa [*]

  ráda chodík kolem lékárny,kde mají tyhle botičky vystaveny,ale když se podívám na žabky,za 1400,tak nákup zase odložím...ale asi se tam podívám po sandálech

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:26:22
 24. avatar
  [5] Alisa [*]

  mám scholl zabky a jsou opravdu pohodlne.. popremyslim i o tech na podpatku...

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:43:47
 25. avatar
  [4] Luciš [*]

  Právě rozcházím v práci nové nazouváky na léto, mám je jako papuče se silonkama, až je rozejdu, budu v nich moct v létě naboso Scholl pantofle ke sportovnímu oblečení jsou super, ale ne vždy můžu být v práci v tříčtvrťákách

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:32:21
 26. avatar
  [3] Solei [*]

  já už se těším na ty krásky co budou po pražské dlažbě chodit v žabkách se zalepenými prsty, protože ty žabky dřou

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:07:44
 27. avatar
  [2] Aja [*]

  Začíná jaro? A nezačalo náhodou už před měsícem?

  superkarma: 0 17.04.2008, 08:11:18
 28. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Mně můžete o botách radit, co chcete. Stejně si koupím boty, které se mi hlavně líbí, i kdybych si je měla vzít jen jednou. Jsem absolutně nepoučitelná.

  superkarma: 0 17.04.2008, 08:03:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme