Domácnost

Jak si vybrat kočku? Nechte si poradit od Hanky Žertové

Veterinářka a zvířecí psycholožka Hanka Žertová vám odhalí všechna úskalí při soužití s kočkou. V dalším dílu našeho seriálu se dozvíte, jak si vybrat kočku, tak aby se vám nejen líbila, ale abyste s ní byly kamarádky...

cat

V našem seriálu o životě s kočkou jste si již, milé čtenářky, vybavily domácnost a připravily ji na příchod nového člena - té nejúžasnější kočičky na světě!

No jo, ale která to je? Jak si vůbec kočku vybrat, aby byla ta pravá pro vás? Právě to se dozvíte v dalším pokračování od veterinářky Hanky Žertové...

Jak vybrat tu pravou?

zertova

Spousta koček si své lidi najde sama. Prostě se najednou objeví na prahu domu, nebo se důvěřivě přidají k vybraným lidem na parkovišti či u obchodu, popřípadě zoufale mňoukají v opuštěné kůlně nebo zahradní chatce právě ve chvíli, kdy ti praví lidé procházejí kolem. Soužití s takovou kočkou bývá zpravidla velmi šťastné.

Je lepší kotě nebo dospělá kočka?

Můžete-li si vybrat, zvažte především, zda pořídíte kotě nebo dospělou kočku. Kotě je roztomilé, stále něco podniká, je zvědavé a odvážné, dokáže si hrát s každým kouskem provázku či papíru, se zátkou od láhve, s gumičkou nebo knoflíkem. Ve všem, co se jen trochu pohne, vidí potenciální kořist a okamžitě loví. Statečně bojuje se všemi domnělými nepřáteli i s vlastní nemotorností, denně posiluje všechny svaly a trénuje koordinaci pohybu, zdokonaluje se v běhu, šplhu, skoku dalekém i vysokém. Pořídíte-li koťata dvě, nemusíte mít televizi. Postarají se vám o hodiny zábavy. Ovšem než se taková kočičí omladina trochu zklidní a naučí se pohybovat s elegancí a pověstnou opatrností, je třeba počítat s mnoha poničenými věcmi, od váziček a květináčů přes záclony a závěsy až po parádní sedačku.
Rozhodnete-li se raději pro dospělou kočku, poohlédněte se po ní například v některém z útulků. Získáte oddanou kamarádku a bude vás hřát dobrý skutek. Jen nepodceňte zdravotní stav takto nabyté kočky. Ještě před adopcí se zajímejte o její zdravotní kartu, kde by měly být záznamy o prodělaných onemocněních a o způsobu jejich léčby, o odčervení, vakcinaci, kastraci, provedených zdravotních testech a laboratorních vyšetřeních. Kopii této karty vezměte s sebou k vašemu veterináři, kterého byste měli navštívit buď ještě před nabytím kočičky, nebo co nejdříve poté. Je možné, že kočka bude muset užívat nějaké léky nebo dodržovat speciální dietu, alespoň po dobu, než se plně aklimatizuje v novém prostředí.

Je lepší ušlechtilá, nebo obyčejná kočka?

U koček začala řízená plemenitba poměrně pozdě a dbalo se především na exteriérové ukazatele. Proto se dají jen velmi obtížně předpokládat povahové odlišnosti příslušníků jednotlivých plemen. Sice ve své praxi pozoruji, že některé problémy s chováním jsou častější u konkrétních plemen, ale nemám tolik pacientů, abych mohla vytvořit nějakou směrodatnou statistiku. Tyto poznatky mohou být navíc zkreslené zvýšenou oblibou určitých plemen koček, kterých pak za mnou logicky přichází více, nebo mohou problémové kočky pocházet ze vzácnějších linií, kde je kvalitních chovných jedinců málo A tak mi nezbývá než konstatovat, že co se týče povahy a chování koček, je lépe nespoléhat na charakteristiku plemene uvedenou v atlasu nebo na internetu a raději počítat s tím, že vaše kočička jakéhokoli původu bude jedinečná osobnost se spoustou zcela originálních vrtochů.
Za zamyšlení však stojí výběr barvy kočky. Pokud máte kolem domu jen zahrady a uvažujete o tom, že vaší kočce umožníte volný výběh ven, je ideální barvou klasický „mourek“, tedy kočka šedohnědé barvy s různě vyjádřenou černou kresbou v podobě vertikálních pruhů. Krásně splyne s okolím a přimáčknutá k zemi může nepozorována lovit myši, ale také sledovat pobíhající psy nebo děti. Bude-li kočka výhradně doma, dbejte naopak, aby s prostředím co nejvíce kontrastovala. Modrá kočka na šedém koberci není za šera vůbec vidět a hrozí, že na ni šlápnete nebo o ni zakopnete.

Jak se pozná dobrý chovatel?

Rozhodnete-li se pro koupi kotěte, ať ušlechtilého nebo obyčejného, nekupujte je na výstavě, v obchodě s chovatelskými potřebami nebo jen podle obrázků na internetu. Seznamte se s chovatelem, který koťata nabízí, a s podmínkami, ve kterých je odchovává. Vyplatí se kontaktovat více chovatelů a porovnávat.
U koťat je totiž velmi krátké a časné tzv. socializační období. To je časový úsek, kdy se kotě nejsnáze a bez zábran seznamuje se všemi záludnostmi prostředí a učí se v něm žít, a kdy se setkává také s ostatními živočichy a učí se s nimi vycházet, popřípadě je lovit nebo s nimi bojovat. Kotě při učení napodobuje chování matky a dalších domácích dospělých koček, ale zároveň získává vlastní zkušeností, které pečlivě ukládá do paměti, aby se jimi řídilo po celý svůj kočičí život.
Socializační období u koťat trvá zhruba od třetího do dvanáctého týdne věku. A protože ušlechtilé kočky (ani jiné - ale tam to nikdo nehlídá) by se neměly prodávat před dvanáctým týdnem, znamená to, že celou tuto důležitou životní etapu kotěte má ve svých rukou chovatel. Na něm nejvíce záleží, zda bude kotě přítulné, bude mít rádo pohlazení a pomazlení, nebude se bát dětí ani návštěv, zda se bude snášet se psem, zda se nechá chovat, koupat, fénovat a česat atd. Při návštěvě u chovatele si tedy všímejte nejen toho, zda je vrh vyrovnaný, zda jsou koťata čistá a veselá, ale zaměřte se i na ostatní kočky v domácnosti, na prostředí, ve kterém žijí, na způsob, jakým s nimi chovatel zachází, na to, jak se koťata i dospělé kočky chovají k novým podnětům, k cizím lidem, popřípadě k jiným zvířatům.
Před odběrem se přesvědčte, že všechna koťata z vrhu, ale i dospělé kočky jsou alespoň na pohled zdravé: Podívejte se, zda mají čisté uši, oči, okolí nosu a řitního otvoru. Prohlédněte si pozorně srst na krku a na zádech, zda tam nerejdí blechy nebo nejsou-li tam černé krupičky - zaschlé bleší exkrementy. Požádejte chovatele o dokumentaci k dosavadnímu odčervování a k provedenému očkování. Uzavřete s ním písemnou smlouvu o koupi kotěte a důkladně si ji před podpisem přečtěte. Když narazíte na hygienické nedostatky, nešetrné zacházení s koťaty, nejasnosti ve smlouvě, prostě na cokoli co vám zásadně vadí, vyberte si raději jiného chovatele.
Stále se najdou „chovatelé“, kteří odchovávají koťata téměř v úplné izolaci, v nehygienickém prostředí, bez kontaktu s lidmi, a dávají je novým majitelům příliš brzy. Takovým je lépe se vyhnout a nepodporovat jejich aktivity. To už je lepší ujmout se nechtěných koťat odnesených do útulku, a snažit se dobrou péčí rychle dohonit, co bylo na začátku jejich života zameškáno.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

   
24.01.2012 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] Jindriska8 [*]

  Bez kočiček je doma smutnoSml22

  superkarma: 0 04.02.2012, 16:34:50
 2. avatar
  [45] DanaD [*]

  Danulka K. — #44 tak kdyby nahodou, vis kam se obratitSml16

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:31:57
 3. [44] Danulka K. [*]

  Dano, bylo mi smutno bez kocourka, mám teď pejska - malého maltézáčka a ten mi nenechá smutnit.Děkuji za poslání odkazu na kočičky, je to super.

  1. na komentář reaguje DanaD — #45
  superkarma: 0 03.02.2012, 15:21:43
 4. avatar
  [43] DanaD [*]

  tepito — #42 a jakou mas?Sml16

  superkarma: 0 02.02.2012, 19:52:26
 5. avatar
  [42] tepito [*]

  DanaD — #41 souhlasím-vždy budu mít kočku

  1. na komentář reaguje DanaD — #43
  superkarma: 0 02.02.2012, 19:43:27
 6. avatar
  [41] DanaD [*]

  Danulka K. — #40 Sml79  ale bez kocky je doma smutno

  1. na komentář reaguje tepito — #42
  superkarma: 0 02.02.2012, 11:47:40
 7. [40] Danulka K. [*]

  měla jsem kocoura - britského modrého, dcera jej zakoupila manželovi,když marodil s rakovinou a mohu říci, že kocourek se natolik povedl,že se u muže usadil a nehnul se od něho a byl jeho společníkem do posledních chvil jeho života. Za měsíc po manželově smrti zemřel asi steskem. Již jiného nechci.

  1. na komentář reaguje DanaD — #41
  superkarma: 0 02.02.2012, 11:34:24
 8. avatar
  [39] tepito [*]

  je lepší,když si kočka vybere mě...

  superkarma: 0 02.02.2012, 06:19:22
 9. avatar
  [38] vlaďuš [*]

  Rikina — #34 No já s tím měla problém i v reálu. Sml22 Velkej byt, 6 kotat a máma... Šílený,ale hrozně milý

  superkarma: 0 28.01.2012, 18:29:37
 10. avatar
  [37] DanaD [*]

  Rikina — #36 jo jde, ale  musi se trenovat od malaSml30

  superkarma: 0 26.01.2012, 06:08:39
 11. [36] Rikina [*]

  DanaD — #35 Tak já zas nejsem blázen, abych vláčela kočku na mnohokilometrové túry. To by se jí nelíbilo zcela jistě. Jednou za čas, nenáročný výlet, a ještě by se z větší části nesla. Nebo tu a tam menší procházka, jen tak pro zpestření, žádné úžasné sportovní výkony. Sml57 Kdybych na vlastní oko neviděla kocoura, který takhle "výletní" byl, ani bych moc nevěřila, že to vůbec jde. Sml80

  1. na komentář reaguje DanaD — #37
  superkarma: 0 26.01.2012, 01:08:09
 12. avatar
  [35] DanaD [*]

  Rikina — #33 tak to poak siamku nebo orientalku, ale  da se vycvicit  treba i britka, ale  nevim, jak dlouho by je to baviloSml16

  1. na komentář reaguje Rikina — #36
  superkarma: 0 25.01.2012, 23:20:07
 13. [34] Rikina [*]

  vlaďuš — #32 Sml67 tak to jsem jednu přehlídla Sml57 ale v tom klubku to je těžký se dopočítat Sml30 

  1. na komentář reaguje vlaďuš — #38
  superkarma: 0 25.01.2012, 22:57:58
 14. [33] Rikina [*]

  DanaD — #29 Jo! Takhle nějak bych si to představovala. Kočička na kšírech a šup na vejlet. Sml67 Sml30 

  1. na komentář reaguje DanaD — #35
  superkarma: 0 25.01.2012, 22:55:22
 15. avatar
  [32] vlaďuš [*]

  Bylo jich opravdu 7, máma a 6 kotat,ale bylo to občas dost nepřehledné. Z těch všech zbyl jeden kocour,teď je mu už 10. Máma se ztratila,4 jsme darovali a jednoho nám zastřelil myslivec skoro před očima.

  1. na komentář reaguje Rikina — #34
  superkarma: 0 25.01.2012, 19:10:43
 16. avatar
  [31] DanaD [*]

  Lyoness — #30 ne tahle neplave, jen stoji na brehu a pozoruje  ryby a vrci na psySml16

  superkarma: 0 25.01.2012, 16:19:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Lyoness [*]

  DanaD — #29 Tak to je husty Sml52

  Taky plave?

  1. na komentář reaguje DanaD — #31
  superkarma: 0 25.01.2012, 16:14:11
 2. avatar
  [29] DanaD [*]

  Rikina — #27 tak ty siamky a orientalky jsou na to idealni, kamaradka si vodi  siamku Miu na prehradu a ona si to tam uziva,  Livi tam uzovky a nosu nam je vsem na dekuSml30

  1. na komentář reaguje Lyoness — #30
  2. na komentář reaguje Rikina — #33
  superkarma: 0 25.01.2012, 16:07:30
 3. [28] Rikina [*]

  vlaďuš — #24 jsem napočítala 6 - asi. Sml57 Tak prozraď - kolik? Sml58 

  superkarma: 0 25.01.2012, 15:59:04
 4. [27] Rikina [*]

  moula — #23 no, já jaksi nemyslela cestování v autě.  Sml80 Auto nemám. Já myslela pěší kočku. Sml57 

  1. na komentář reaguje DanaD — #29
  superkarma: 0 25.01.2012, 15:57:58
 5. avatar
  [26] DanaD [*]

  kobližka — #25  Sml30 a vyhravas kocku

  superkarma: 0 25.01.2012, 00:10:08
 6. avatar
  [25] kobližka [*]

  vlaďuš — #24 Tipla bych si že 7....

  1. na komentář reaguje DanaD — #26
  superkarma: 0 24.01.2012, 21:31:55
 7. avatar
  [24] vlaďuš [*]

  Tak a ted malý kvíz. Kolik je na fotce koček ?Sml52

  1. na komentář reaguje kobližka — #25
  2. na komentář reaguje Rikina — #28
  superkarma: 0 24.01.2012, 20:48:24
 8. avatar
  [23] moula [*]

  Rikina — #8 tak na voditku me nasi nechodeji, ale cestovni jsou v pohode, Liza utulkova a Kenny von Mastal maji dvakrat rocne 3 a pul tisice mil jednim smerem, prvnich par mil nadavaj a pak to procumi z okna. Kdykoli jedem, potkavame v autech cestujici kocule, zvyknou si rychle.

  1. na komentář reaguje Rikina — #27
  superkarma: 0 24.01.2012, 19:53:29
 9. avatar
  [22] DanaD [*]

  kyka — #19 hele to je dano od prirody, kocici holky jsou daleko mazanejsi nez kluci - musi odchovat kotata, vsemu je naucit a jeste je ubranit pred predatory... no a kocouri, ti se musi jen nazrat a najit tu spravnou dirku Sml16

  Ale ani  tak bych to nezevseobecnovala. Kotat uz jsem odchovala opravdu hodne  neda se rict, ze by kocky byly  zlobivejsi, je to proste jedinec od jedinceSml16

  superkarma: 0 24.01.2012, 16:42:15
 10. avatar
  [21] DanaD [*]

  Lyoness — #20  Sml30Sml30 npo hlavne mu nenechavej doma mobil, vsechny kocky totiz znaji telefon na Kubisovou

  superkarma: 0 24.01.2012, 16:39:49
 11. [20] Lyoness [*]

  DanaD — #18 Jo jo, tuhle jsem vencila a mela jsem otevrenou ventilacku. A jedna pani mi dole povida: No to je hrozny jekot, chudinka kocicka, co ji tam delaji...

  Sml52

  1. na komentář reaguje DanaD — #21
  superkarma: 0 24.01.2012, 16:36:22
 12. avatar
  [19] kyka [*]

  My máme Mainskou mývalí, nebo spíše Mainského mývalího, neb je to kocour. A to zmiňuju schválně, protože z naší rodinné zkušenosti jsou nějak ti kocouři méně problémoví. Je to v naší široké rodině už 8 kočičí stvoření a pokud byl problém, byl vždycky jen s kočkou, s kocoury nikdy. Kočky byly vždycky takové "mrchy" třeba s chozením mimo záchod když se jim něco nelíbí, rády škrábly atd. U kocourků se nám to nikomu nikdy nestalo a to ani u dětí, které koucouři milují. A Mainskou mývalí rasu tu doporučuju, je to mazel a naprosto chápu, že se používá i k léčení, děti si s ním můžou dělat co chtějí - samozřejmě mu nesmí ublížit a on je miluje.

  1. na komentář reaguje DanaD — #22
  superkarma: 0 24.01.2012, 16:33:28
 13. avatar
  [18] DanaD [*]

  Lyoness — #16 hlavne aby nevolal pani Kubisove, ze ho zanedbavasSml30

  1. na komentář reaguje Lyoness — #20
  superkarma: 0 24.01.2012, 16:07:34
 14. [17] Lyoness [*]

  superkarma: 1 24.01.2012, 15:47:19
 15. [16] Lyoness [*]

  Rikina — #8 DanaD — #9 presne porid si orientalku. Eda s tim naprosto nema problem... Sam se ven cpe. A jako spolecnost ma pani psovou.

  A to byste meli slyset ten rev, kdyz s ni jdu ven a on musi zustat doma. Kdyz jdu ven ja... Nezajem. Hlavne mu musim nechat Icinku doma... Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #18
  superkarma: 0 24.01.2012, 15:43:47
 16. avatar
  [15] Dante Alighieri [*]

  meme — #12 Jo, jedna je málo, musí jí bejt smutno. Sml15

  superkarma: 0 24.01.2012, 13:37:47
 17. avatar
  [14] DanaD [*]

  meme — #12 Sml16 jedna je malo

  superkarma: 0 24.01.2012, 13:29:28
 18. avatar
  [13] DanaD [*]

  Rikina — #11 chce to vzit  kocicky od chovatele, kteri jsou zvykli na  kontakt slidmi Sml16

  superkarma: 0 24.01.2012, 13:28:52
 19. [12] meme [*]

  Tak my už kočku, respektive kocoura máme.Je to britská modrá.Vybírali jsme dlouho.Kocourek je dcery, ale milujeme ho celá rodina.

  1. na komentář reaguje DanaD — #14
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #15
  superkarma: 0 24.01.2012, 13:11:02
 20. [11] Rikina [*]

  DanaD — #9 no, říká se to. Sml80 Ale já už jednou siamku měla, zcela neplánovaně, neb ji manžel koupil od opilce v hospodě. Sml57 To byl malý kočičí ďábel. Nejvíc ji bavilo provokovat psy, a mí synci se jí chvílemi až báli. Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #13
  superkarma: 0 24.01.2012, 13:09:39
 21. avatar
  [10] kobližka [*]

  Dante Alighieri — #7 Sml30

  superkarma: 0 24.01.2012, 11:40:20
 22. avatar
  [9] DanaD [*]

  Rikina — #8 tak to si porid siamku nebo orientalku... to jsou  takovi napul psi a cestuji vesmes radi, akorat je lepsi mit doma  2 protoze jsou velice spolecenske a jedno zviratko se  doma nudi

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  2. na komentář reaguje Lyoness — #16
  superkarma: 0 24.01.2012, 11:26:54
 23. [8] Rikina [*]

  To já bych chtěla kočku "výletní". Takovou, co se nebrání jít ven na vodítku a dá se vzít na výlet jako pes. Ale takových koček je počertech málo. Sml80 Osobně jsem znávala jen jednoho zrzavého kocoura, který takhle cestoval s lidmi. Většina koček při pouhém spatření kšír a vodítka splyne s okolím a snaží se zmizet. Pokud jest odchycena, buď se pere jak o život, nebo volí pasivní rezistenci = vláčej si mě po hřbetě jak chceš, na vodítku já chodit nebudu. Sml57

  1. na komentář reaguje DanaD — #9
  2. na komentář reaguje Lyoness — #16
  3. na komentář reaguje moula — #23
  superkarma: 0 24.01.2012, 11:10:51
 24. avatar
  [7] Dante Alighieri [*]

  Jak si vybrat kočku? Jdu k popelnicím nebo k nějaký opuštěný stráni a když uslyším zamňoukání, zastavím se, odchytím a v podpaží si domů nesu náklad. Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 0 24.01.2012, 10:42:11
 25. [6] Lyoness [*]

  Ja vzdycky prisla ke kocce jak slepy k houslim a vzdycky z toho byla velka laska. Ted po letech, kdy jsem kocku nemela, mam k pani psove orientalniho kocoura a ten mel asi super chovatelku.

  Je svolny naprosto se vsim. Cestuje, je neuveritelne zvedavy, pritulny snad ke kazdemu, kdyz si hraje, ma zatazene drapky, posloucha. Jinak je to normalni kocka - proste desny zvire Sml52

  superkarma: 0 24.01.2012, 10:33:42
 26. avatar
  [5] DanaD [*]

  adara — #4 Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 24.01.2012, 08:24:26
 27. avatar
  [4] adara [*]

  DanaD — #1 Venouš a jeho sourozenci - my jsme chodili na návštěvy za Vendelínem pravidelně a poctivě a o to víc se Vendelín věnoval sourozencům, mamince, tetičkám a strejdovi Rudolfovi...:-)))

  1. na komentář reaguje DanaD — #5
  superkarma: 0 24.01.2012, 08:21:47
 28. avatar
  [3] DanaD [*]

  enka1 — #2 Sml30 a jak radi... i ti "mimomistni" .. nekolikrat dojedou, vsak  si to muzes overit  Sml30 - vis koho se zeptat

  superkarma: 0 24.01.2012, 06:53:57
 29. avatar
  [2] enka1 [*]

  DanaD — #1 A chodí?

  1. na komentář reaguje DanaD — #3
  superkarma: 0 24.01.2012, 06:47:20
 30. avatar
  [1] DanaD [*]

  Sml16 ja nutim budouci majitele svych kotat, aby si s nimi chodilli hravat co nejcasteji, idealni je tak 1x tydne Sml16

  1. na komentář reaguje enka1 — #2
  2. na komentář reaguje adara — #4
  superkarma: 0 24.01.2012, 06:24:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme