Tento článek jsem původně chtěla zveřejnit na jaře a měl se jmenovat Jak neztloustnout v létě. Zavčas jsem si ovšem uvědomila, že opravdu nejsem ta pravá, která by se pod něj mohla podepsat. A pít víno a kázat vodu mi přijde dost nefér.

Bylo opravdu pěkné květnové odpoledne a za výlohou jednoho butiku mi padly do očí zlevněné šatičky. Měla jsem zrovna takovou tu povznášející náladu, že léto je tu s námi a kytkovaných vzorů není nikdy dost. I vkročila jsem do obchodu a málem se chytla do pasti prodavačky, v které ještě neumřely obchodnické geny.

Ačkoliv šaty rozhodně neodpovídaly mé velikosti, paní prodavačka, jež si uvědomovala, že jsou poslední a toho druhu jediné, je elegantně roztáhla a vyslovila bezelstně větu, která na mě měla ovšem zcela opačný účinek: „Ty vám v létě určitě budou, v létě každý trochu zhubne!

  • Jako bych dostala ránu palicí do hlavy.

V ten moment mi totiž v mysli začaly defilovat všechny mé letní prohřešky - grilované klobásky, které celý rok nepozřu, ale v létě je mohu kdykoliv a kdekoliv, orosené půllitry piva na túrách či vznešené sklenky vína, které prostě k dlouhým vlahým letním večerům patří. Ne, já opravdu nejsem člověk, který přes léto hubne, a myslím, že nejsem jediná, kdo tak kazí nějaké statistiky, nebo kde tento hubnoucí omyl všichni vzali.

ilustrační foto

A tak pokud teď taky žasnete, kolik ta ručička na váze ukazuje, pojďme si - když nám běží druhý poločas (léta) - trochu zabilancovat a vzájemně se podpořit v truchlení. Koneckonců platí, že sdílená radost, dvojnásobná radost, a sdílená starost, poloviční starost. Prostě vítejte v klubu normálních žen. A dovolme si trochu humoru a nadhledu, prosím...

Zelenina, kam se podíváš

Pokud to nemáte v genech, se zeleninou bývá potíž. Víme, že je zdravá, ale ne a ne jí stále vměstnat do našich jídel dost. Jednou se vymlouváme na cenu (v zimě), podruhé na složitou úpravu (škrábání, krájení a krouhání prostě například mezi moje oblíbené domácí práce nepatří). Nicméně léto nám přináší skvělou příležitost zařadit zeleninu do svého jídelníčku pokud možno bezbolestně (a to mluvím i o peněžence). V mnoha restauracích vyrukují s nabídkou velkého salátu v rámci poledního menu a také třeba obyčejný šopák dodá řadě jídel tu pravou letní - zahrádkářskou - atmosféru.

  • Kde co se týká zeleniny chybuji v létě já? Salát je OK, ale co ty majolkové zálivky, smažené kousky kuřete v něm, nebo dokonce rozpékané bagetky plné másla?

Zkouším teď také novou věc. Jde údajně o „tajný“ trik Francouzek, a to dát si před každým jídlem malý zeleninový salát. No před každým se mi to nedaří, ale snažím se...

  • A ještě jedna věc. Pokud máte problémy s trávením syrové zeleniny, nelamte věc přes koleno. Zeleninu zkrátka poduste.

Receptové intermezzo

V této části se vám prostě musím svěřit s receptem, s kterým slavím obrovský úspěch. Na oleji osmahněte cibulku, přidejte pokrájenou papriku, cuketu a nakonec rajčata (všeho přiměřeně). Mezitím si připravte kus kus dle návodu (přiměřeně). Ten dejte do pekáčku (já používám takový ten hranatý z jenského skla) a na něj podušenou zeleninovou směs. Není třeba solit, neboť úplně nahoru patří štědrá vrstva balkánského sýra (ano, uhodly jste, opět přiměřeně).

  • Ochutnejte a pak napište. :-)

Ovoce, ovoce, ovoce

Celý rok se těšíme, až bude léto, ceny ovoce klesnou... a ... no a my si budeme dopřávat do sytosti meruněk, broskví aj.

Samozřejmě že ani ovoce si z hlediska hubnutí nemohu zdaleka dát, kolik chci, ale na druhou stranu (a teď mě asi budou chtít někteří kamenovat), není lepší využít sezónu a dopřát tělu všechny ty vitaminy a vlákninu bez hysterického vážení? A když už mám z něčeho přibrat, není pro to vhodné právě ovoce? Samozřejmě to platí, pokud nemáte zdravotní problémy, které by se vám mohly tímto letním rozmarem zhoršit.

  • Co mi doporučil odborník na výživu? Zkuste melounovou kúru. Stačí úplně rozumnou, žádné extrémy, ale každý den kus melounu.

A moje nejmilejší letní vzpomínka na rané dětství? Babiččiným borůvkovým a ostružinovým kynutým knedlíkům s poctivým máslem se prostě o prázdninách na Moravě nic nevyrovnalo!

Velká letní zrada: Alkohol

Nechci tu podporovat alkoholismus, ale přiznejme si, že rozumné popíjení s přáteli prostě k letní pohodě patří. Co si teda, dámy, můžeme dovolit? Jedno malé pivečko a pak vinný střik v přijatelném množství? Až se bojím napsat své oblíbené „přiměřeně“ (smích).

  • Co mě život naučil? Dodržujte pravidlo prokládání vodou. Nejenže vám hlava nebude tak brzy padat, ale ještě dodáte tělu tekutiny a vypijete i méně alkoholu.

A ještě něco: Držte se dál od sladkých piv a pozor na přikusování smažených brambůrků a tyčinek neznámého původu atd. Mezi námi, je to asi „pěknej hnus“ i co se týká kvality.

Zmrzlina

Mám chuť napsat, že zmrzlina vám zmrazí úsměv na tváři, až se podíváte po dovolené na váhu, ale jelikož jsme si na začátky slíbily, že se nebudeme trápit, tak si jen připomeňme, že nejtěžší kalibr jsou poctivé smetanové (a taky nejlepší, že?). Pokud patříte mezi milovnice zmrzliny a léto si bez ní prostě nedokážete představit, zkuste hru „něco za něco“. Dáte si zmrzku? No proč ne, ale už se tam nevejde (rozuměj do denního příjmu) něco jiného o přibližně stejné kalorické hodnotě.

  • Praktický tip z internetu: Kalorické hodnoty potravin si můžete kontrolovat třeba na aplikace www.kaloricketabulky.cz a hrát si tak s možnými variacemi do aleluja.

Pitný režim

Toto je další záludnost. Všichni víme, že musíme dodržovat správný pitný režim. A zvlášť v létě (a horkých dnech) dbát na přísun tekutin, ale ruku na srdce: kolik z nás pije obyčejnou vodu, která je z mnoha hledisek nejlepší, celý den?

Z reklam a regálů na nás vyskakují barevné limonády, džusy a další nástrahy. O těch pivech a vínech jsme se už bavily...

  • Co jsem se naučila? Doma nebo na chalupě vezměte ten největší džbán, načepujte vodu (z kohoutku, pokud je tam pitná... a jako že u nás většinou pitná je skoro všude). Vymačkejte citron nebo limetku. Lístek máty neuškodí. :-)

Jiřina Kračmarová, instruktorka aerobiku, www.zijfit.cz

A na závěr ještě pár slov instruktorky aerobiku a fitness, abyste viděly, že v tom fakt nejsme samy.

Jiřina Kračmarová:

„K létu neodmyslitelně patří koupání, opalování, dovolená, ale také spousta dobrot, kterým se těžko odolává. Většina mých klientek přiznává, že těžko bojuje s odepřením si kopečku zmrzliny, nadýchané wafle, či lákavě vypadajících koblížků, případně ovocnému poháru s velkou porcí šlehačky. Tohle všechno může být právě příčinou stále se zmenšujících kalhot během léta. Čas od času však nikdy nikomu sladké pokušení neublíží, ale nemělo by se stát součástí každodenního jídelníčku. Všechny tyto laskominy se dají nahradit zdravou formou, a to čerstvým ovocem posypané tvarohem či skořicí nebo doma připravené lehké dezerty. Když budete chtít...“

A jak jste na tom vy? Co patří mezi vaše největší letní (stravovací) hříchy? Pište a dělejte mi chutě!

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz s databází instruktorů v celé ČR.

Foto: archiv Jiřiny Kračmarové, www.zijfit.cz

Reklama