Zdraví

Jak si udržet novou váhu?

Pustili jste se pod vlivem novoročních předsevzetí do rozumného hubnutí, úspěšně jste zeštíhleli, ale najednou nevíte, jak si svou nově nabytou postavu udržet? Bojíte se, že když přestanete striktně dodržovat naplánovaný jídelníček, kila půjdou zase nahoru, a vy se opět dočkáte nepříjemného zklamání a tolik známému jo-jo efektu? Tentokrát tomu tak být nemusí! Stačí, když…

váha

…si přestanete vybírat krátkodobé, zjednodušující a trýznivé diety a místo toho trvale přeladíte na zdravý životní styl, který lze udržovat neustále, aniž byste měli pocit, že držíte dietu. Dlouhodobě úspěšná je totiž jedině taková dieta, o níž nevíte, že ji držíte. 

…si uvědomíte, že i když jste si po všech nevhodných dietách konečně naordinovali zdravou redukci, při níž došlo k snížení váhy pomalu a postupně, musíte nyní tělu dopřát minimálně stejnou dobu, aby si na nový stav zvyklo. „Naše tělo si totiž dobře pamatuje všechny zběsilé pokusy o rychlé hubnutí a v případě neustálých změn pak zmateně „pro jistotu“ ukládá všechno do tukových zásob a mstí se jo-jo efektem,“  vysvětluje lifekouč a nutriční poradce Monika Nevolová pro Herbalife.

…tu a tam budete kontrolovat svůj energetický příjem. Dokud jste hubli, bylo třeba jíst cca kolem 4000 – 6000 kJ. Pro udržení váhy obvykle stačí pohybovat se v rozmezí 6000 – 8000 kJ. Po skončení redukce si porce jídla zvyšujte pozvolna týden po týdnu maximálně o 400 kJ. Pravidelně se važte (ideálně jednou týdně ve stejný den i denní dobu) a jakmile zjistíte, že váha jde nahoru, vraťte se zpět k sníženému kalorickému příjmu. Pozor ale, jinou spotřebu bude mít sportovec, jinou člověk se sedavým zaměstnáním a také chroničtí dietáři potřebují jiné množství energie!

…si zachováte zdravé návyky a nezapomenete na ně hned, jakmile se vejdete do o číslo menší velikosti oblečení. Zdravými návyky máme na mysli pravidelnou fyzickou aktivitu, pitný režim, pravidelnost ve stravování, dostatek času si zdravé jídlo pěkně vychutnat a samozřejmě pravidelný odpočinek.

budete reální. Počítejte s tím, že se objeví nejen krizové stresové situace ale u situace, které jsou doslova lákadly (svatby, večírky, Vánoce, pracovní rauty a podobně). Patří k životu a tak si nic nevyčítejte, když si tu a tam dopřejete něco nezdravého. Pamatujte ale, že cukry a tuky na odbourávání stresu působí jen krátkodobě a přinášejí spíše únavu. Mnohem lépe zafunguje, když se půjdete projít, zaběhat si nebo zatančit.

…se nepřestanete zajímat o to, jak by měl vypadat zdravý jídelníček a tahák „zdravých potravin“ z lednice nesundáte. Váš jídelníček tak zůstane pestrý, s dostatkem potravin bohatých na bílkoviny, vlákninu, vitaminy, kvalitní komplexní sacharidy a zdravé tuky.

nepropadejte panice, že dál už nehubnete, raději pozorně naslouchejte potřebám svého těla. Často by lidé chtěli ještě hubnout, ale hubnutí se zastaví, navzdory dietním snahám. Na místě je trpělivost, hubnutí se buď zase rozběhne, nebo to také může být signál, že jste se dostali na svou optimální hmotnost.

se nepřestanete mít rádi. Vaše okolí vás obvykle pochválí poté, co si všimne, že jste zeštíhleli, brzy však už se to bere jako samozřejmost. Vy se ale chválit nepřestaňte, protože zhubnout je sice občas náročné, ale mnohem těžší je si svoji optimální váhu udržet.

Autor: Monika Nevolová, lifekouč a nutriční poradce

   
11.01.2013 - Hubněte - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [6] Jiřička [*]

  Neuvěřitelné kolik článků a všeho možného na toto existuje...přitom to je naprosto jednoduché. Pohyb a rozumné stravování, příjem tekutin....

  Dnešní doba je plná požadavků na krásu a mnoho lidí na tom pararazituje.

  superkarma: 0 12.02.2013, 18:30:10
 2. [5] natallly [*]

  Taky hodně cvičím, taky zdravěji jím, už žádné sladkosti. Jen ovoce a zeleninu, oblíbila jsem si zeleninové saláty jen tak zakáplé olejem, olivovým (http://www.bassta.cz/produkty/potraviny/olivovy-olej), jiný už ani nepoužívám.

  superkarma: 0 29.01.2013, 13:22:43
 3. [4] okoloo [*]

  Já cvičím a zdravěji jím a je pravda, že výsledky už jsou vidět, ale bohužel tam, kde bych chtěla aby byli vidět nejvíce nejsou vidět vůbec. Ne a ne se zbavit té hloupé celulitidy. Jak to mám udělat? Znáte nějaké fígle? Uvažuju o liposukci (http://www.plasticka-chirurgie.us/nase-sluzby/telo/liposukce/), ale nejdříve bych to raději zkusila jinou cestou, poradíte jakou? Krémy mi nepomáhají.

  superkarma: 0 25.01.2013, 09:29:34
 4. avatar
  [3] Hanula [*]

  Sml16jím více vlákniny a piju vodu... uvidíme, zda se ručička hýbne směrem dolů.....Sml22

  superkarma: 0 11.01.2013, 10:12:00
 5. [2] Ivushka12 [*]

  Jj, dobře se to píše! Když mi bylo méně, atačila chcvilka...

  superkarma: 0 11.01.2013, 07:36:22
 6. [1] lidicka [*]

  Znovu: nepřejídat seSml52Sml52Sml52, k tomu nepotřebuji lifekoučeSml30

  superkarma: 0 11.01.2013, 05:57:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme