Styl

Jak si správně vybrat podprsenku?

Na trhu je dnes obrovská nabídka podprsenek. Můžeme se nekonečně dlouze přebírat barvami, krajkami, jemnými materiály, střihy. Některé jsou sexy, jiné praktické, vyztužené nebo nevyztužené, další jsou označeny jako funkční... A pak tady máme velikosti - přesněji spoustu velikostí. Tak která je ta správná? Samozřejmě neexistuje jediná správná podprsenka pro všechny ženy na světe, můžu ale uvést pár tipů, jak se k té správné alespoň přiblížit.

Správná velikost

podprsenky

Bohužel naše maminky nám s výběrem podprsenek moc neporadí. Tak, jak jde kupředu vývoj technologií, jde kupředu i vývoj podprsenek. Mimo jiné se zásadně změnil systém číslování. Moje babička nosila trojku a maminka jedničku. Ano, zdá se že přesně odtud pochází ten chlapský model číslování velikosti poprsí. Přibližně do roku 1990 se podprsenky číslovaly čísly 1, 2, 3, 4... Číslo udávalo velikost poprsí, velikost obvodu byla univerzální. Někteří výrobci hlavně italských značek v tomto modelu číslování stále pokračují, takže i dnes se můžete s podobným číslováním setkat.

K nejběžnějšímu označení velikosti podprsenky se dnes používá číslo a písmeno, např. 75B. Číslo udává velikost obvodu a písmeno velikost košíčku. V číslování jsou ale značné rozdíly. Velikost obvodu u podprsenky by měla alespoň přibližně sedět s naším obvodem pod prsy v centimetrech neboli z konfekční velikostí. Pozor ale na španělské/francouzské číslování - španělská osmdesátka není stejná jako evropská osmdesátka. Nejvíce firem šije velikosti 70 až 90, některé v současné době začínají s velikostí 65 a jen velmi málo šije velikost 60, např. značka Freya. Podobné je to i s velikostmi na opačném konci škály, jen pár firem se soustředí na nadměrné velikosti, např. Elomi.

tab

Obvod podprsenky je obvykle ušitý z méně či více pružného materiálu. Na tento „fyzikální“ fakt by měly pomyslet hlavně ženy s větším a těžším poprsím. Protože fyzika není povětšinu oblíbeným předmětem žen, vysvětlím na příkladě ze života: Žena má oblečené jednoduché tepláky na gumu které ji nepadají. Pokud si stejná žena vloží do obou kapes těžší klíče (má těžší prsa), tepláky začnou padat - musí si přitáhnout gumu (zmenšit obvod). Obvod musí být tedy tak pevný, aby udržel váhu poprsí a nezvedala se jeho zadní část.

S košíčky je to možná ještě těžší. Existuje číslování evropské a anglické. Zatímco rozdíl evropských košíčků je 2 cm, rozdíl anglických košíčků je 1 palec (2,54 cm). Anglické číslování navíc používá velikosti DD, FF, GG, HH, JJ a vynechává košíček I. Porovnání velikosti je zobrazené v tabulce:

tab

Jak vidíte, u menších košíčků rozdíl není velký, ale u těch větších např. u H je rozdíl hloubky značný. Je dobré tedy znát nejen svou velikost ale i to, v jakém číslování je vedena. U nás v Bra Expertu prodáváme podprsenky až do anglické velikosti K, které teoreticky odpovídá evropskému košíčku R-S.

Zde je pár tipů, jak by měl sedět košíček správné velikosti:

 • Kostice musí lemovat celé prso, směřovat k podpažní jamce a nesmí píchat do měkké části prsa.
 • Prso by nemělo z košíčku vypadávat spodem ani přetékat vrchem nebo z boků.
 • Vrchní část košíčku se nesmí zařezávat do poprsí.
 • Košíček by měl být hezky vypnutý.
 • Při pohledu z profilu by měly být prsa viditelně podepřené a ve správné výšce. Neměly by klesat dolů.

Správný materiál

podprsenkyVýběr materiálů je mnohem jednodušší než výběr správné velikosti. Musí Vám být hlavně příjemný, sama víte, jak citlivou pokožku máte. Na druhou stranu počítejte s tím, že podprsenky pro větší a těžší poprsí musí být pevné. Pevný materiál vybírejte taky pro sportovní a kojící podprsenky. Vzhledem k zátěži, kterou tlumí, by měly pružit jen minimálně. Bavlněnou podprsenku bychom kojícím matkám doporučila maximálně na spaní.

Správný střih

Střih by měl poskytovat plnou oporu. Ramínka by měly být široké úměrně k velkosti košíčku. Postranice (boční části) by se neměly kroutit a měly by být dostatečně široké hlavně u dam větších konfekčních velikostí. Podprsenky typu Push up jsou vhodné jenom pro méně obdařené dámy, těm s větším poprsím spíš uškodí, prsa nepodrží a opticky budou vypadat jako spadlé. Naopak balkonetový střih bez vycpávek budě lahodit plnějšímu poprsí a navíc je velmi pohodlný. Do podprsenkyhlubokého výstřihu zvolte dekoltovou (plunge) podprsenku, která vykouzlí sexy „čárku“. Odepínací podprsenku zvolte do topu bez ramínek nebo s jemnými ramínky. Mimochodem, Freya je vyrábí až do anglické velikosti G a krásně velké poprsí také udrží.

Výběr barev

Co se týče barev, tam už je to na úplně vás. Nebojte se barev a osvěžte svůj šatník třeba fuchsiovou, modrou nebo fialovou dle vaší chuti. Zvažte koupi „nenáviděné“ tělové - je velmi praktická obzvlášť pod světlé halenky a trika.

Správný nákup

podprsenkyZávěrem je dobré zmínit se o správném nákupu. Nejlepší je vybírat ve specializované prodejně s individuálním přístupem, kde Vám kvalifikovaný personál dobře poradí a můžete vyzkoušet několik podprsenek ve vaší velikosti. Hledejte doporučení na kvalitní prodejnu, ne všude se personál dostatečně vzdělává a je ochoten Vám pomoci. Vybírat podprsenku v nákupní samoobsluze je taky možné, ale ne úplně praktické. Pokud jste trpělivá a zvládnete několikanásobné běhání do kabinky, hledání velikosti s asistencí manžela nebo kamarádky, proč ne. Nejtěžší je koupě prádla na e-shopech, pokud máte pochybnosti o velikosti nebo střihu, hledejte raději kamennou prodejnu. Balíček do domu je sice pohodlný, ale několikeré vracení zpátky je zdlouhavé a hlavně velmi neekologické.

 

Zdroj a více informací: www.braexpert.cz

   
28.02.2012 - Móda - autor: Ivana Bednářová Častvajová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [44] elijenka [*]

  Ahoj všichni,

  chtěla bych Vás poprosit o vyplnění dotazníku, který je zaměřen na velikosti podprsenek D+, výsledky nejen poslouží k vypracování mé diplomové práce, ale měly by hlavně pomoci ke zlepšení podprsenek v této velikosti. Moc Vám děkuji Monika

  http://32813.vyplnto.cz/

  superkarma: 0 30.09.2013, 18:07:11
 2. [43] helča 65 [*]

  Sml16 Podařilo se mi najít značku, která mi sedí, ale bohužel ji přestali vyrábět. Nosím klasické střihy bez kostic, velikost 75G, což je dost velký problém, protože výrobci si asi myslí, že žena s větším poprsím musí mít objem nejméně 95 pod prsy. A když už se mi podaří sehnat potřebnou velikost, má při objemu 75 úzká ramínka, která při celodenním nošení působí doslova muka. Sice jsem si pořídila podložky pod ramínka, ale moc to nepomohlo. Nad tím by se snad mohli zamyslet výrobci a vyrábět část těchto podprsenek se širšími ramínky. Zatím jsem ten typ, který nosím, se širokými ramínky nesehnala, prý se nevyrábí. Sml80

  superkarma: 0 06.03.2012, 08:24:28
 3. avatar
  [42] tajnostii [*]

  Dobré rady

  superkarma: 0 28.02.2012, 19:39:19
 4. [41] Jala [*]

  carmi — #26 No schválně - kolik?

  superkarma: 0 28.02.2012, 18:57:59
 5. [40] jukl [*]

  vybrat tu správnou - to je věda

  superkarma: 0 28.02.2012, 18:33:33
 6. [39] MaVy [*]

  saruz — #30 to teda ne já mám obvod 70 a košíček A,nosím dražší a i takhle velkou možnost výběru nemámSml15,ale nic ve zlémSml16

  superkarma: 0 28.02.2012, 16:06:41
 7. avatar
  [38] bonda [*]

  Jednou jsem zkusila koupit si drahou triolu, do měsíce mi praskla kostice, když jsem to reklamovala a vyměnili mi i, tak praskla zas druhá. To si raděj na trhu koupím lacinou z polsk, vydrží mi chvíli, než kostice prorazí látkou, pak ji vyhodím, protože zašití nepomůže.

  superkarma: 0 28.02.2012, 15:22:30
 8. avatar
  [37] Májík [*]

  Já teď nedám dopustit na značku TIMO. Mám od nich dvě podprsenky a už jsem si troufla jí koupit i po netu, když jsem si předtím v kamenném obchodě vyzkoušela velikost. A když mám náhodou cestu do krajského města,tak zavítám do jejich podnikové prodejny,kde mají ceny stejné jako na netu a ušetřím za poštovné, protože při velikosti 70F je fakt docela problém něco pěkného a ne šíleně drahého sehnat a to jsem ochotná dát za jeden kousek tak kolem tisícovky.

  superkarma: 0 28.02.2012, 15:19:32
 9. [36] Anime Otaku [*]

  Hanula — #33 Ano, je dražší, ale chybí jim velké košíčky. Nějak zastavili výrobu u velikosti D.

  Trefa — #34 Ja v tomhle nedopustím na polskou produkci. Mají většinu velikostí a co se kvality týče, tak při ceně do 600 kč mi vydrží déle než dva roky.

  superkarma: 0 28.02.2012, 15:13:39
 10. avatar
  [35] luneta [*]

  gaba23 — #16 taky jsem měla jednu z normálního obchodu za 700,-,tak jsem si myslela,jak mi dlouho vydrží a po pár nošení se začal jeden košíček kroutit,to už i podprsenka od větnamců vydrží dýl

  superkarma: 0 28.02.2012, 13:44:47
 11. [34] Trefa [*]

  Trefa:je lepe koupit drasi podprsenky,od cizich vyrobcu,ja jsem za dve podprsenky zaplatila,1.700kc

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #36
  superkarma: 0 28.02.2012, 13:16:40
 12. avatar
  [33] Hanula [*]

  Sml16kupuji jednom Triumph - je sice dražší, ale za to sedí...

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #36
  superkarma: 0 28.02.2012, 12:33:49
 13. [32] free [*]

  Už dlouho jsem nenarazila na sedící podprsenku.

  superkarma: 0 28.02.2012, 12:32:20
 14. avatar
  [31] ekleinovka [*]

  No,mám problém s tím,že když se mi nějaká moc líbí,tak většinou něco přečuhuje,musím si na výběr spprávné velikosti udělat více času

  superkarma: 0 28.02.2012, 12:24:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] saruz [*]

  Dneska je radost podprsenku nakupovat,všude je velký výběr a ve speciálkách spodního prádla navíc ochotné prodavačky,co rády při výběru pomůžou. Sml16

  1. na komentář reaguje MaVy — #39
  superkarma: 0 28.02.2012, 11:45:11
 2. [29] magic11 [*]

  Záleží i na střihu a materiálu, já mám teď doma podprdy ve velikost od C po F, když jsem F zkoušela, nevěřila jsem, možná špatný popisek Sml30Sml30

  superkarma: 0 28.02.2012, 11:06:58
 3. avatar
  [28] Lucimo [*]

  paja.hor — #19 Hlavně je třeba pod prsy měřit ve výdech, velmi na těsno a přes prsa tak nějak normálně. Kolik máš tyhle míry?

  superkarma: 0 28.02.2012, 10:31:42
 4. [27] Karo Líná [*]

  paja.hor — #19 Těch 105 máš pod prsama? A kolik cm máš přes prsa?

  superkarma: 0 28.02.2012, 10:30:20
 5. avatar
  [26] carmi [*]

  Májík — #4 Taky jsem zašla k paní Konarovské a byla jsem překvapená, že mi dala podprsenku s menším obvodem a většími košíčky a seděla perfektně. Ale ta cena!

  1. na komentář reaguje Jala — #41
  superkarma: 0 28.02.2012, 10:18:14
 6. avatar
  [25] ToraToraTora [*]

  Mám prověřené výrobce, u kterých 75F prostě sedí jak velikostí, tak tvarem košíčků a jsou velmi kvalitní.  Jinde nehledám, bo z toho bylo vždy jen zklamání a prsa pro ostudu.

  superkarma: 0 28.02.2012, 10:05:14
 7. avatar
  [24] Lucimo [*]

  No, lepší než drátem do voka, ale jako už pár dam předemnou...ovod podprsy nerovná se velikost podprsenky, určitě ubrat 5-7, jinak se to do týdne vytahá. Já mám pod prsy asi 77 a běžně si kupuju i podprsenky velikosti 65. Měsíc nosím s extenderem, pak povolí a už nosím bez. Tohle ocení hlavně ženské s velkými prsy, protože podprsenka má držet na obvodu, né na ramínkách.Sml67

  superkarma: 2 28.02.2012, 09:41:16
 8. [23] FAXÍK [*]

  super článek, už vím proč mi ty podprsenky nesedí a proč mne škrtily Sml52

  superkarma: 0 28.02.2012, 09:35:43
 9. [22] terezek [*]

  Souhlasím s Anime Otaku, akorát to bohužel není hcyba jen tady v článku, ale například ve všech internetovývh obchodech s prádlem, v katalozích, prostě všude. Já mám třeba obvod cca 82 a kdybych di koupila 80, bude mi po dvou dnech nošení ta podprsenka na obvod velká. Kupuju si 75, někdy i 70 a jsou akorát, pevně drží, ale nezarývají se. Prasa mám malá, ale ten obvod v tabulkách prostě nesedí.

  superkarma: 0 28.02.2012, 09:22:44
 10. [21] Saritka [*]

  Díky za rady , je to potřeba.Sml22

  superkarma: 0 28.02.2012, 09:13:09
 11. [20] macamala [*]

  Danulka K. — #5 Taky si kupuji spodní prádlo jen v kamenném obchodě. Mohu si ho vyzkoušet. Na podzim jsem potřebovala spodničku pod sukni, aby se mi nehrnula. Nikde ji neměli, jen v jednom obchodě, ale ta byla na délku sukně pod kolena, což nenosím. Nechala jsem se zlákat a objednala ji přes internet, přišla mi, ale veškeré cedulky apod. byly jen polsky. Prodejci jsem to napsala, navíc už spojení Made in Poland mám dost z rádoby českých potravin. Nakonec jsem sehnala lepší a z lepšího materiálu v Německu.

  superkarma: 0 28.02.2012, 09:12:10
 12. [19] paja.hor [*]

  Já mám spíš jiný problém - obvod hrudníku 105, ale košíčky C, tahle kombinace taky nikde moc není. Do malých velikostí se nevejdu obvodem a do velkých mám zase malá prsa...začarovaný kruh

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #27
  2. na komentář reaguje Lucimo — #28
  superkarma: 0 28.02.2012, 09:07:38
 13. [18] Roland [*]

  zsuzsika — #7 Také jsem nad ní přemýšlela.

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:56:59
 14. [17] Anime Otaku [*]

  Jen tam máte chybku v té tabulce obvodů, protože kdž je obvod hrudníku například 85-87 (to mám já), tak obvod podprsenky by měl být 80. na největší zapánání to sedne krásně a jak se bude materiál rozahovat, tak bude sedět i později. Kdysž si koupím obbvod 85, tak ji za půl roku musím zapošívat (což jde špatně) protože mi zapínání leze až na lopatky.

  Jinak velikost 80F sháním orpavdu jen na internetu protože v kemenných obbchodech se mi častio prodavačky snaží tvrdit, že F košíčky se dělají až k obvodu 95. Ale štvě mě, že je malý váběr prádla této velikosti a když už,  tak košíčky jsou vysoké, takže nacpat je do trika s výstřihem je problém.

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:48:07
 15. avatar
  [16] gaba23 [*]

  luneta — #12 na podzim jsem si koupila značkovné podprdy v akci. Rušili loňské modely a jedna podprsenka mě vyšla kolem 180 kč. Tak jsem spokojená, koupila si pět v různých barvách.

  Tisícovku jsem dala za podprsenku jednou, když jsem potřebovala spodní prádlo na ples pod průsvitné šaty.

  1. na komentář reaguje luneta — #35
  superkarma: 0 28.02.2012, 08:39:39
 16. [15] lidicka [*]

  podprsenky moji velikosti těžko sháním, tak když natrefím na tu správnou velikost koupim dvě najednouSml16

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:38:12
 17. [14] Anai [*]

  Do letních a večerních šatů bez ramínek či se špagetovými jsme objevila na aukru "zázrak": silikonovou. Není sice vysloveně push-up, ale lehce zvětší, podpoří a žlábek vytvoří taky, jen ji bohužel prodávají ve strašně maličkých velikostech, takže i já (!!!) musím mít "D" - největší. Je fakt, že pro majitelky větších prsou by asi takováto opora prostě nestačila. jinak přilepíte na prsa a nevíte vůbec, že na sobě něco máte, odpadá starost s tím, že někde něco kouká, prostě paráda - navíc za babku (asi 150 Kč i s poštovným). Večer opláchnete vlažnou vodou, necháte uschnout a je to. Trvanlivost asi nebude valná, ale sezonu to určitě vydrží.

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:34:54
 18. avatar
  [13] Žofie [*]

  Ty tepláky s gumou, to je dobrý příkladSml22 A určitě souhlasím s kamennou prodejnou. Mám zkušenost, že když si jich zkouším deset skoro stejných, vyjde z toho jedná, která sedí.

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:24:59
 19. avatar
  [12] luneta [*]

  dadma — #2 tak drahou podprsenku bych si nikdy nekoupilaSml80

  1. na komentář reaguje gaba23 — #16
  superkarma: 0 28.02.2012, 08:19:39
 20. [11] Budliky [*]

  Já si podprsenku správnou vybrat neumím, mám větší prsa a to je problém.Proto, když narazím na takovou, která mi padne, tak si koupím hned dvě.Teď zrovna potřebuji, to zase bude práce. Ach, jo!!!!!!!!!!!!Sml15

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:13:21
 21. avatar
  [10] tepito [*]

  nakupuju po netu od výrobce-zatím jsem se vždy trefila..Až bude nejhůř,tak známá šije podprsenky,mám kam zaskočit.

  superkarma: 0 28.02.2012, 08:07:29
 22. [9] jithule [*]

  dobrá rada, určitě jsem nečetla článek naposledy

  superkarma: 0 28.02.2012, 07:50:35
 23. avatar
  [8] Kytinkak [*]

  myslím, že dobře padnoucí podprsenka dodává i dobrý pocitSml59

  superkarma: 0 28.02.2012, 07:31:49
 24. avatar
  [7] zsuzsika [*]

  poslední dobou mě dost zaujala  reklama na ahbra podprsenku, že by byla tak fantastická?Sml80

  1. na komentář reaguje Roland — #18
  superkarma: 0 28.02.2012, 07:14:05
 25. avatar
  [6] zsuzsika [*]

  je to pravda,že  nejdůležitější je správný výběr,k článku se vrátím ještě určitě několikrát,je pro mě prospěšnýSml22

  superkarma: 0 28.02.2012, 07:10:07
 26. [5] Danulka K. [*]

  Já nakupuji spodní prádlo vždy jen v kamenné prodejně, ozkouším, protože má prsa jsou natolik originální - ha,hi, že mě málokterá vyhovuje. Dávám do podprsenek docela služný peníz, něco ta moje prsa musí vylepšit.

  1. na komentář reaguje macamala — #20
  superkarma: 0 28.02.2012, 06:58:43
 27. avatar
  [4] Májík [*]

  Drahně let jsem nosila špatnou velikost podprsenky, až se na netu objevilo video od paní Konarovské, jak si pořídit správnou velikost, tak jsem to podle návodu zkusila a ejhle, mám o 10cm menší obvod a o 2 čísla větší košíček a podprdy mi selí jak ulité, že jsem dokonce riskovala koupit si podprsenku na netu, když jsem si jí tedy předtím vyzkoušela v kamenném obchodě. A to pro mě do té doby byl nákup podprsenky spíš za trest, běžně jsem jich v kabince měla 10-15 a byla jsem ráda,když mi aspoň jedna seděla.

  1. na komentář reaguje carmi — #26
  superkarma: 1 28.02.2012, 06:46:08
 28. avatar
  [3] PBD [*]

  Pěkný článek.Kamenná prodejna je kamenná prodejna..Ale já i s on-line náklupe podprsenky mám jen dobré zkušenostiSml22

  superkarma: 0 28.02.2012, 05:41:09
 29. [2] dadma [*]

  Zrovna jsem si říkala, že si zítra až půjdu z kosmetiky a budu tedy ve městě,tak si koupím nějaké podprsenky.Uvidím podle ceny,když se vejdu do tisícovky, tak dvě ,když ne tak jednu.

  1. na komentář reaguje luneta — #12
  superkarma: 0 28.02.2012, 01:06:22
 30. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Dobrá rada a pěkné prádlo.Na spodním prádle hodně záleží a ženy by o sebe měly dbát.Sml22

  superkarma: 0 28.02.2012, 00:22:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme