Domácnost

Jak si prosvětlit byt

V krátkých dnech zimních měsíců náš organismus trpí.

Jde o potřebu slunce a světla, která naše těla i duše postrádají. Jak si tedy prosvětlit místnosti našich domovů, jsme se pokusili shromáždit v tomto článku.

 

Pokud bychom nechtěli úpravám věnovat mnoho času ani peněz, postačí mnohdy úprava oken. Záclony jsou někdy zbytečně a příliš neprůhledné a rovněž není nutné, aby zakrývaly celou plochu oken. Zkrácené záclony jsou také praktické, vnitřní parapety jsou zkrácením záclon odkryty a dají se lépe využít.

Pokud vaše okna lemují závěsy, lze je nahradit závěsy z částečně průsvitného materiálu. Tyto propustí více světla, ale svou funkci „neprůhlednosti“ našich oken zvenku plní i nadále dostatečně.

Stále více lidí volí i okna zcela bez záclon. Tato úprava má své výhody, například právě v zaručeném prosvětlení místnosti, ale na druhou stranu tu hraje roli fakt, že například v bytech uprostřed sídliště ztrácíme podstatně pocit soukromí.

Volba je na každém z nás.

 

 

Na odborné rady ohledně prosvětlení bytu jsme se zeptali odborníka, MgA. Jana Šípka z pražského atelieru APA-ESOX.

 

 

Prosvětlit byt lze v první řadě vhodně volenými barvami - vliv barev na člověka je zprostředkovaný, a to vlastním fyziologickým působením barev (rozšíření, zúžení místností), a tak nepřímo mohou mít barvy vliv na změnu působení prostoru. Rovněž zde hraje roli bezprostřední vliv impulzů.

Impulzivně bohaté barvy - oranžová, žlutá, červená - jsou vhodné na malé plochy v prostoru. Impulzivně chudé barvy - modrá, zelenomodrá, fialová - se pak hodí pro velké plochy.

Bílá je barva absolutní čistoty a pořádku. Při barevném uspořádání prostoru hraje bílá hlavní roli, odděluje ostatní barevné skupiny od sebe, neutrální plochou zesvětlením oživuje a člení. Při prosvětlování bytu s barvami pracujte, milé dámy, přesně opačně než u oblečení!

 

Velmi důležité je také nezahlcovat prostor nábytkem a postradatelnými krámy. Žijeme v době multifunkčních spotřebičů a nábytku, ale skutečnost vypadá spíše opačně. Po předcích máme zakódováno schraňování předmětů - ovšem jejich životnost je dnes několikanásobně kratší.

 

 

Pan architekt v závěru svého vyjádření a k problému zbytečného schraňování věcí uvedl následující fakt.  „Například můj děda měl celý život jeden zapalovač. Já jsem za svůj život nashromáždil barevných zapalovačů na jedno použití nepočítaně.“

 

Je pravdou, že bychom se nad shromažďováním věcí měli v mnohých případech zamyslet. Jistě to úzce souvisí s nakupováním levných a mnohdy zcela zbytečných věcí.

Ale ohledně spojitosti nakupování a prosvětlení bytu si uvědomme, jak působí a vypadá zcela prázdná místnost, kterou máme příležitost vidět například po vymalování.

Je o hodně větší a díky nepřítomnosti nábytku působí daleko světleji, že…

 

 

Magistru umění, panu Janu Šípkovi poděkovala

 

 

   
12.01.2005 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] RenataP [*]

  Je pravda, co toho dokáží naši rodiče shromáždit. Zaneřádit "přebytky" i sebevětší dům.
  Já pravidelně vyhazuju i "přebytečné" oblečení, protože do toho mini trika se už stejně nikdy nevedju ....
  Moje matka mi řekla, že si neumím vážit věcí, když to takhle lehkomyslně vyhazuju a sama skladuje moje kalhoty ala 13 let a svoje svatební šaty...
  Já mám radši přehlednost a pořádek

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:53:56
 2. avatar
  [7] Gedžitka [*]

  Jo to shromažďování krámů znám, já to nesnáším a co nepotřebuju hned vyhazuju, i kdyý si občas řeknu, že by se to dalo někdy použít, pak se stejně rozhodnu to vyhodit, protože ve chvíli, kdy by se to použít dalo už ani nevím, že to v bytě je. My bydlíme v bytě po mých rodičích a toho bordelu, co stihli nashromáždit. a ještě se všichni odstěhovali jen s tím, co se jim hodí a co potřebujou a ty krámy tu nechali. Ještě nás čekají časem vyklidit skříně a sklep, což bude taky hrůza .

  superkarma: 0 12.01.2005, 15:42:15
 3. avatar
  [6] Léthé [*]

  Tak bez záclon bych já být nemohla…připadala bych si jako když se stěhuji. Taky jsem měla nějakou dobu v kuchyni záclony do půl oken, jenže okamžitě se ten uvolněný a oku přehledný parapet stal odkládacím pultem.Takže zase jsem prodloužila záclonu až parapetu.
  Kdysi jsem měla v kuchyni krásně žlutou záclonu…bohužel byla horší kvality, moc nevydržela a je již dávno vyhozená. Ale s ní jsem vždy měla pocit, jako když venku svítí sluníčko ….znovu o ní uvažuji .

  superkarma: 0 12.01.2005, 13:38:32
 4. [5] Anai [*]

  Jo s tím pracovním či nepracováním s barvami též nerozumím. Jinak má pan architekt naprostou pravdu! Já mám malý byt, ale žádný "skladovací" nábytek, prádelník, šatník i knihovna jsou zabudované ve zdi, shromažďovat předměty zakódováno nemám, spíše naopak, i za každý nový obleček či boty jedny vyhodím a byt (43 m2) vypadá veliký a prostorný a to v něm žijeme prakticky dva! Moje kamarádka má též 2 místnosti, jen o něco menší, ale spoustu věcí, takže přestože má krásně zařízený nový byt, působí to tak nějak celé hrozně stísněně, já bych radši všechno vyházela vč. nábytku, ale fakt spoustě lidí je strašně líto se něčeho zbavit, nejen těm starým, ale i mladším....

  superkarma: 0 12.01.2005, 12:18:20
 5. avatar
  [4] zlatovlaska.r [*]

  Jo, jo rada nad zlato

  superkarma: 0 12.01.2005, 12:18:19
 6. avatar
  [3] Dašenka [*]

  Při prosvětlování bytu s barvami pracujte, milé dámy, přesně opačně než u oblečení!
  Tak to je "dobrá" rada, ale představovala bych si víc konkrétnosti a ne obecné informace.

  superkarma: 0 12.01.2005, 11:34:54
 7. avatar
  [2] Petique [*]

  Já na zimu záclonu sundávám úplně, a je to lepší.

  superkarma: 0 12.01.2005, 10:30:00
 8. avatar
  [1] Žábina [*]

  v kuchyni jsem si dala záclony jen do 1/2 oken a je to fakt ...mám odkrytý parapet a na něj si vždy na jaře koupím dvě kytičky v květináči a tím se prosvětlí celá místnost ...

  superkarma: 0 12.01.2005, 09:28:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme