Během prosincových dní se již tradičně objevují v řadě našich měst vánoční trhy, nebo aspoň pár stánků na náměstí. Máme tak šanci si užívat vánoční atmosféru a nepodléhat pocitu beznaděje, že je to jen o těch tlačenicích v nákupních centrech, které se zvrhávají do nevídaného šílenství. Tedy jak u koho samozřejmě, nechceme zobecňovat.

Vánoční akce ve vašem městě mají tu výhodu, že se na nich můžete zastavit víceméně kdykoliv, zpříjemnit si třeba cestu z práce, potkat známé, zkrátka se na chvilku zastavit v tom shodu všedních, ač adventních dní.

Vánoce

Řadu z nás to ale táhne za poznáním nových míst, nových chutí a vůní (i když přiznejme si, že na Vánoce jsou chutě a vůně prakticky všude stejné). A tak vyrážíme do větších měst, případně dokonce zahraničních měst, nebo na tolik poslední dobou oblíbené vánoční akce na našich památkách, o kterých jsme psali zde.

Pokud si takový výlet chcete užít a neztratit poslední zbytky zdravého rozumu, je třeba ctít pravidla, která jsme pro vás posbírali od znalkyň podobných akcí. Tedy dnes už to vědí, ale před tím taky nevěděly. Inu, žádný učený z nebe nespadl....

Místo vybírejte pečlivě a ověřte si, zda tam skutečně vámi požadovaná akce probíhá

Zdá se to jako logická věc, ale člověk občas v samé radosti, že dostal rodinu na výlet, zapomene na základní pravidlo - důvěřuj, ale prověřuj. Své o tom ví paní Anna.

Vánoce

„Nikdy nezapomenu na náš první a poslední vánoční výlet, který jsem naplánovala pro naši rodinu. Děti byly školou povinné, a tak nebyl problém je někam nalákat. Horší to bylo s manželem, protože ten toužil po jediném - sedět na gauči a hledět do ohně, tedy do prázdna... Ale já jsem prostě moc chtěla vyjet na nejmenovaný zámek, kde se podle mojí kolegyně z práce koná naprosto báječná akce, kde si děti pohrají a dospělí pobaví. Manžel samozřejmě remcal celou cestu, ale to nebylo nic proti tomu, když jsme na místo dorazili a viděli všude pusto prázdno. Brána zavřená, nikde živáčka. Asi nemusím říkat, že s podobnými akcemi byl v naší rodině konec. Škoda. Mimochodem, ukázalo se, že kolegyně na té akci byla rok předtím...“

Sledujte předpověď počasí v místě, kam se chystáte

Samozřejmě že když je normální zima (jako roční období), nikoho by nemělo překvapit, že je zima (jako chladno). Jenže jedna věc je přeběhnout na dopravní prostředek a dojet do práce, a něco jiného je strávit celý den po únavné cestě v cizím městě, když je třeskutý mráz. O tom vypráví paní Veronika.

„Je to už pár let, co jsme vyrazili s rodinou na vánoční trhy do Vídně. Těšila jsem se tedy hlavně já, protože děti byly ještě relativně malé, a abych byla upřímná, asi by je víc bavil trh u nás doma na náměstí, kde by potkaly spoustu svých kamarádů. Ale vidina rakouské metropole, kde jsem navíc nikdy nebyla, byla příliš lákavá. Vstávali jsme brzy ráno a z Pardubic do Vídně dojeli už mírně podráždění a polámaní. Ale to pravé (ledové)peklo nás čekalo až na místě. Mráz nás štípal do tváří po pár minutách a děti fňukaly (za vydatné podpory manžela), že chtějí někam do tepla a je jim úplně jedno, že si neprojdou slavné trhy před zámkem Schönbrunn a na Radničním náměstí a že neochutnají tradiční lahodnou grilovanou klobásu. Skončili jsme u McDonalds. Dali si hranolky a teplou čokoládu. Druhý pokus. Opět zima a touha po teplu po několika minutách. Nahlédla jsem do krásné kavárny, ale ceny ani prostředí mi nepřipadaly pro našince vhodné. Takže hádejte - ano, další McDonalds a další hranolky... Tak jsme prožili náš vánoční výlet do Vídně a předčasně z ní prchli před štiplavým mrazem zpět domů.“

Vánoce

Připravte se na nemalé výdaje nebo nechoďte na akci s hladovou rodinou

Grilované maso, klobásy, trdla, vydatné polévky... asi tak vypadá nabídka jídla na většině vánočních akcích. Vše krásné voní a v zimě chutná zvlášť. A to nemluvíme o svařáku, který je sice z toho nejlevnějšího vína, ale jelikož nabídka vychází z poptávky, cena stoupá vzhůru.

Představa, že se najíte s rodinou do sytosti a utratíte tak nějak přiměřeně, bere záhy za své. Pavla našla řešení.

„Jezdíme už roky na jeden hrad, kde se pravidelně konají vánoční trhy. Samozřejmě chápu, že ceny za vše se zvyšují úměrně s rostoucím počtem zájemců, ale co je moc, to je moc. Ještě před pár lety jsme si mohli dovolit sníst vše, co nám padlo do oka, takže jsme se tam v podstatě naobědvali i tak nějak více posvačili, koupili si sladkosti, svařáky, dětem horká jablíčka. Ale když jsem minule zjistila, že téměř průhledný pláteček opečeného uzeného stojí jako celé grilované kuře v lahůdkách, zvolila jsem v rámci zachování rodinného rozpočtu jinou strategii. Naobědváme se doma a na trhu už opravdu jen ochutnáváme. Od každého trochu a všichni se podělíme. Nejsme žádní šetřílci, ale nechat někde za jídlo přismahnuté na grilu tisícovku, to si raději někdy zajdeme na poklidnou večeři do nějaké příjemné restaurace.“

Přejeme vám příjemné předvánoční dny - usrkávejte svařák a punč, nechte děti vyrobit vlastnoručně svíčku a poslechněte si nějakou tu skupinu, která většinou vyhrává vánoční písně. Zkrátka užívejte si pohodu, kterou akce v tento čas nabízejí.

Přečtěte si také

Reklama