Zdraví

Jak si čistit zuby s rovnátky?

rovnatka

Nedávno jsme psali článek na téma rovnátka pro dospělé. Dnes na něj navážeme. Pokud byste se rozhodla ortodontickou léčbu podstoupit, je dobré vědět, co obnáší péče o zuby s rovnátky.

Zubní hygiena pacientů s rovnátky vyžaduje zvýšenou pozornost. Ve chvíli, kdy na zuby nalepíme rovnátka, vzniká mnoho dalších zákoutí. Tam se pak zvlášť po jídle uchycují nečistoty, které se přeměňují v plak. Dochází k množení bakterií, a hrozí tak vznik zubního kazu či zánět dásní až paradentóza.

Proto byste si měla po každém jídle alespoň důkladně vypláchnout dutinu ústní. Tím se uvolní ty největší nečistoty.

Doporučuje se čistit zuby i rovnátka několikrát denně. V průběhu dne pro „základní údržbu“ používejte klasický zubní kartáček. Pro péči o rovnátka se používají speciálně zastřižené ortodontické kartáčky tak, aby dokázaly vyčistit přilepené zámečky ze všech stran. Ty společně s mezizubním kartáčkem použijte k důkladnému očištění těžko dostupných míst alespoň jednou denně, nejlépe večer.

K čištění rovnátek můžete použít i zubní nit. Zaveďte ji do mezizubního prostoru pod drátkem a protáhněte. Jemným tlakem proti zubu pohybujte s nití nahoru a dolů. Každý zub vyčistěte vždy čistým kouskem nitě.

Jaké pomůcky pro dentální hygienu používáte vy?

   
25.01.2010 - Zuby - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [2] Marie Šrámková [*]

  Rovnátka - fůj!  Ale když kouknete do společenských pravidel Gutha-Jarkovského, mnohem horší - než nechutně oblemcané drátky - jsou vystrkované růžové dásně - vlastně - vyvalené sliznice - fuj, fuj, fuj! něco tak slizce nechutného společenská poravidla tehdy zakazovala. Teď bohužel ne!

  superkarma: 0 25.01.2010, 08:52:21
 2. avatar
  [1] marry.lu [*]

  jojo, jednou si na ně našetřim . . .

  superkarma: 0 25.01.2010, 08:51:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme