.

Jak se žije ve Stockholmu?

Cestování

Jak se žije ve Stockholmu?

Naše letní dovolené nemusíme redukovat pouze na přímořská letoviska a rozpálené zlatavé pláže. Dnes potěším jistě ty z vás, kteří dávají přednost severskému drsnějšímu podnebí, navštívíme totiž hlavní švédskou metropoli Stockholm, které se skládá ze čtrnácti ostrovů, díky čemuž se jí přezdívá „Benátky Severu“.

Nádherná příroda, milí lidé, kultura, historie a všudypřítomná čistota jsou jistě lákavými atributy, které do Stockholmu, nejlidnatější metropole Skandinávie, každoročně lákají tisíce turistů. Jak se ale v tomto městě žije? Nač se můžeme při jeho návštěvě těšit? To vše a mnohem víc nám prozradí Sven, mladý muž, který v letních měsících do Stockholmu pravidelně z Česka odlétá za svou rodinou...

ddd

Svene, co pro tebe Stockholm znamená?
Stockholm je pro mě Eden Evropy, místo, kde si odpočinu a na celý rok naberu energii. Je těžké říct, co zde mám nejraději, ale asi to bude kombinace přírody (tedy mnoha ostrovů a moře) s velkoměstem. Život je tady v létě úplně jiný, lidé si opravdu užívají každou chvíli. V centru města (Slussen, Gamla Stan atd.) je rušno, parků je hodně a kaváren taky. Na okraji města je zase klid, snad každý dům, který je u vody, má k ní i přístup, a tak o koupání není nouze (voda má kolem 17-24 stupňů, záleží, jak moc hluboko je dno a jak praží slunce). Když se nad tím zamýšlím, tak asi nejraději mám mentalitu tamních lidí a zdejší krajinu.

fff

Jací Švédové jsou, jak bys je popsal?
Švédové jsou velmi otevření, milí, vstřícní a vždy pomůžou, asi to je jejich životním standardem nebo prostě jen mentalitou. Prodavač není obyčejný podavač, servírka vás neproklíná, když jí vytknete, že vaše kafe je špatně připravené, a naopak se vám snaží vyjít vstříc. Když ve městě nevíte kudy, angličtina vás zachrání vždy a zatím se mi nestalo, že by mi někdo neporadil. Pochopitelně jsou lidi, co nejsou sympatičtí, ale je to subjektivní otázka. Ale co se týče rad „kolik je hodin“, „kudy tam a tam“, „kde to najdu“, poradí každý, a to od 70leté babičky až po motorkáře.

fff

A co kulrurní vyžití, je bohaté?
Jistě! Definitivně nejlepší jsou muzea, Stockholm jich má přehršel (http://www.visitstockholm.com). Pak ostrovy Djurgården, kde je Skansen a zábavný park Gröna Lund, též i ostrov Lidingö, kde se nachází nádherná zahrada sochaře Carla Millese - Millesgården. Za vidění jistě stojí Globen Arena, tam se pořádají koncerty. Nezapomenutelné jsou tu výlety horkovzdušným balonem, ale i rodinné výlety na ostrovy jako jsou Fjäderholmarna atd. I ostatní místa, která májí všechna města: restaurace, kina, divadla, opera, plavby na lodi, výlety do obchodů, zábavných center a podobně stojí jistě za návštěvu.

dd

Co ve Stockholmu nejčastěji ve volném čase s rodinou podnikáte?
Přes léto je pochopitelně víc možností. Hodně rodin vyráží na okolní ostrovy na výlety, jiní zase no centra, závisí to na programu. Je tu opravdu velké množství festivalů – přes hudbu a tanec počínaje až po divadla konče. Allsång på Skansen je klasickým oblíbeným open-air koncertem, každé úterý se vysílá v televizi.

dd

A co například jídlo? Co bys nám doporučil?
No, jídlo je zde opravdu drahé, a to nejen v restauracích, kde je ještě dražší, chod pro jednoho se pohybuje kolem 200-300 SEK což je 600 až 900 Kč, můj nejoblíbenější předkrm je poloviční Toast Skagen, a pak jako hlavní jídlo různě připravovaný losos (marinovaný, uzený, pečený, vařený...). Švédové si potrpí na kvalitní pečivo a všeobecně na kvalitní jídlo. Ty, které znám, si kupují jen ekologické potraviny. Můžete zde počítat ale s opravdovou kvalitou, miluji tamní obchody, které v Česku s takovou šíří sortimentu a kvalitou prostě nenaleznete. Ostatně, přijeďte se přesvědčit, máme tu krásné slunečné počasí!

uzuu

 

Svene, děkuji Ti za cenné tipy!

Čtěte také:

   
06.08.2014 - Zahraničí - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] evelyn [*]

  Bydlim na jihu Svedska, letos se tu za mnou byly podivat kamaradky, ktere jsem poznala tady na babe a libilo se jim velmiSml16

  superkarma: 0 08.08.2014, 13:54:48
 2. [7] JustitiaJ [*]

  Byla jsem tam na služební cestě jen na dvě noci, je to tam moooooooooc krásné. Navíc když by člověk chtěl vidět to, co před 30 letou válkou bylo u nás, tak po domluvě může. Je to krásné místo.

  superkarma: 0 06.08.2014, 19:41:57
 3. [6] DCOlga [*]

  Ve Stockholmu jsem nebyla, ale v jiží části Švédska ano, bylo tam krásně, příroda, čisto, málo lidí, prostě nádhera.

  superkarma: 0 06.08.2014, 17:01:20
 4. avatar
  [5] wich [*]

  rendvo — #3 To se nedá vůbec srovnávat. Ale ono stačí vyjet jenom do Německa a kvalita je podstatně lepší, včetně výběru.

  superkarma: 0 06.08.2014, 13:24:56
 5. avatar
  [4] wich [*]

  Manžel občas jezdí pracovně i do Skandinávie a já mu obzvlášť tam ráda dělám doprovod. Skandinávii miluju úplně celou, Stockholm nevyjímaje Sml59

  superkarma: 0 06.08.2014, 13:24:17
 6. avatar
  [3] rendvo [*]

  ráda bych se po přečtení článku koukla do těch obchodů zda mají obravdu lepší šíři sortimentu a kvalitu surovin.Sml16

  1. na komentář reaguje wich — #5
  superkarma: 0 06.08.2014, 13:13:24
 7. avatar
  [2] gerda [*]

  Skandinávie je mi milá od A až do Z. Počínaje modrookými ramenatými blonďákySml16, přes literaturu (Moberg a spol.) a konče krásnou přírodou s bezva lidmi. Ale jen to chladno severu už nám Švédsko nezaručí, nedávno tam byla teplota vyšší než u nás, a to tu byla vedra!

  superkarma: 0 06.08.2014, 10:58:23
 8. [1] Breberka456 [*]

  To zní lákavě, a fotky jsou moc pěkné.....ale kde je fotka Svena Sml80

  superkarma: 0 06.08.2014, 07:49:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme