Bulvár

Jak se zdraví princezny?

Národ český již pohříchu zapomněl na časy, kdy jeho zemi vládly vznešené rody slavných jmen. Dnes se pyšníme správou demokratickou, leč, jako každé cizí peří, příliš nám nesluší, ba co více, v podání novodobého „panstva“ připomíná leckdy spíše výstup tragikomický. Což není s podivem, neb klauny měl tento národ vždy excelentní.

Zavítá-li k nám však host vznešeného rodu, stále ještě nás v zádech zamrazí, a byť nám z bot čouhá chmel a konopí, snažíme se posbírat pozůstatky dvorské etikety. Leč naneštěstí jsou to pozůstatky vskutku žalostné – jak jinak by se mohlo stát, že by mnozí byli schopni oslovit britskou princeznu Annu, která k nám zavítá, aby zhlédla Velkou pardubickou steeplechase, „princezno“, místo „Vaše královská Výsosti“, jak se patří a sluší.

A víte Vy vůbec, jak se mají jednotliví páni a paní oslovovat? Ne? Tak prosím...

Erbovním měšťan Urozený a slovutný měšťane
Baron dříve Urozený nebo Blahorodý pane, dnes Excelence
Hrabě dříve Vysokorodý pane nebo Hraběcí milosti, dnes Excelence
Bezprostřední hrabata (rody rovné královským) Osvícenosti
Kníže dříve Knížecí Milosti, dnes Jasnosti (Durchlaucht)
Členové knížecí rodiny dle titulu, Jasnosti nebo Excelence
Vévoda mediatisovaný Výsosti
Vévoda titulární Jasnosti
Král a královna Veličenstvo
Členové královské rodiny Královská Výsosti

Titul Excelence původně patřil králům langobardským, franckým a do počátku 14. století také císaři. Dnes je vyhrazen také hrabatům a osobám vynikajícím stavem - prezidentům, předsedům vlád a ministrům, generálům, velvyslancům, arcibiskupům a biskupům.

Pokud před tituly od Excelence výše - tedy od barona - přidáte oslovení „Vaše", rozhodně neuděláte chybu. 

Zdroj: Heraldické minimum

Věděla jste, jak oslovit princeznu? Použila jste někdy nějaké z výše uvedených oslovení? Víte, jak správně oslovit kněze nebo mnicha? Jak se oslovuje císař či papež? A jestli se dává při oslovení přednost titulu vědeckému, akademickému či šlechtickému?

   
25.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Eviza [*]

  Vzpomínám si na film Manželé z roku II (Belmondo, Jobertová...), když se tam proti Belmondovi postavil jakýsi šlechtic a Belmondo ho oslovil "občane" a vzal na něj vidle.

  Když si prostudujete historii jakéhokoli šlechtického rodu, tak tam moc důvodů k nějaké úctě nenajdete.

  superkarma: 0 21.12.2011, 01:16:34
 2. [18] Tobbi [*]

  Dášule: Dědovi mého přítele říkali "Otče" všichni, krom přítelovy maminky a tety

  superkarma: 0 25.09.2007, 23:40:07
 3. [17] Tobbi [*]

  ivana.kuglerova: A kde má chlapec to císařství? Ať koukám, jak koukám, všude samé republiky. Nezbylo mu ani malilinkaté knížectví.

  superkarma: 0 25.09.2007, 23:38:55
 4. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  gentiana: V te dobe to byla diplomacie .Jen to nepratelsvi se od dnesniho lisilo.Tenkrat prilis nesmlouvali a kdyz zrovna nenavideli tak naplno.Zase to vetsinou nemelo dlouheho trvani a pokud to vypadalo, ze prejit na druhou stranu prinese vetsi prospech, tak zrejme pouzivali jine osloveni.

  superkarma: 0 25.09.2007, 21:53:05
 5. avatar
  [15] ivana.kuglerova [*]

  gentiana: Taky si mě tahle forma komunikace získala .

  Dášule: To bych ale stejně tak o mnoha představitelích států mohla říct, že pro mě nejsou nijak excelentní (tedy výteční, leda že bych tím mínila, že jsou to pěkní výtečníci ) a mohla bych přejít na ona kozácká oslovení .
  Titulatura není o tom, co si o dotyčném myslím, ale jak se zdvořile oslovuje - a u papeže je to prostě ta Svatost - od Excelence se to nijak neliší...

  Jinak kamarád právník zatím pátrá a vzkazuje, že to vypadá, že zákon je i přes četné novelizace v platnosti, ale vzhledem k tomu, že se v něm píše: "Bývalí šlechtici nesmějí užívati svého rodného jména s přídomkem nebo dodatkem vyznačujícím šlechtictví," vztahuje se jen na zrušenou českou šlechtu, nikoliv na šlechtu zahraniční, která je nadále šlechtou a má tak býti oslovována.
  Takže Habsburg je jeho císařská Výsost

  superkarma: 0 25.09.2007, 21:26:16
 6. avatar
  [14] Dášule [*]

  ivana.kuglerova: S tím Vaše svatosti nebo otče nemohu souhlasit. Benedikt pro mě není nějaká Svatost. Jsem ochotna ho uznávat jako hlavu státu Vatikán a jako takového bych jej oslovila Excelence, ale není pro mě ani svatý ani není mým otcem. Pokud se týče kněží, i v době, kdy jsem chodila do náboženství, jsme kněze oslovovali hodností - pane kaplane, faráři, děkane /na Moravě, v Čechách se tato hodnost jmenuje vikář/. Pokud nebudu vědět jeho jméno,oslovím jej jeho pracovním zařazením, ale otče mu mohou říkat jeho věřící, bohužel většinou mu tak neříkají ti, kteří by mu tak říkat měli - jeho děti.
  Zákaz užívání šlechtických titulů - vzhledem k tomu, že tento zákon prosazoval TGM a není to výmysl komunistů, dá se doufat, že ještě platí. Každý z nich se nějak jmenuje a je možné je oslovavat pane, paní.

  superkarma: 0 25.09.2007, 19:55:40
 7. [13] gentiana [*]

  Myslím, že používání šlechtických titulů není zakázané jako tak, pouze šlechta právně neexistuje.
  A mám někde knihu o korespondenci v angličtině, kde jsou oslovení všech možných potentátů, takže kdybych psala britské královně, vím, kde hledat mustr.
  A k těm kozákům: oslovovat mepřátelské bližní ve stylu ovcomrde z Alexandrie, to by věru byla šťavnatá kapitola ve světové diplomacii. Juchů.

  superkarma: 0 25.09.2007, 19:53:49
 8. [12] a.... [*]

  Morgiana: ty si ho oslovuj jak chceš, ale my, kteří ctíme tradici monarchie ho oslovíme tak jak jsem napsala

  superkarma: 0 25.09.2007, 18:40:19
 9. avatar
  [11] ivana.kuglerova [*]

  Kdo si chce zastudovat:
  www.pozitivni-noviny.cz/IMAGES-1/slechtictvi/PREHLED%20ZAKONU.doc

  superkarma: 0 25.09.2007, 17:48:49
 10. avatar
  [10] ivana.kuglerova [*]

  ivana.kuglerova: Jinak ten zákon rozhodně nezakazuje oslovovat zahraniční šlechtu dle etikety

  superkarma: 0 25.09.2007, 17:35:53
 11. avatar
  [9] ivana.kuglerova [*]

  Dášule:
  Jak je to teď s tím zákazem užívání šlechtických titulů nevím, psala jsem kamarádovi právníkovi, snad mi to najde .

  Řekla bych, že oslovením "Vaše Excelence" to člověk u většiny nekrálovské šlechty nezvoře - oslovují se tak prakticky všichni, navíc tak lze oslovit i další významné osoby.

  Papeži přísluší oslovení "Vaše Svatosti" i když člověk není věřící, ale kdyby jo chtěl trucovat, může použít "otče" - to je oprávněné oslovení pro neřádového kněze, nebo Vaše Excelence, což je legitimní oslovení biskupa...

  superkarma: 0 25.09.2007, 17:34:47
 12. avatar
  [8] Kassy [*]

  navia: To jako myslíš, že jsme na tom až tak špatně, že naši úředníci neumí anglicky, aby s ní nemohli mluvit přímo? Nebo taky patří k bontonu mluvit přes tlumočníka, i když se domluvím bez něj?

  superkarma: 0 25.09.2007, 17:09:49
 13. [7] Tobbi [*]

  "byť nám z bot čouhá chmel a konopí" Hlavně ta tráva nám čouhá z různých míst

  Jinak z toho, že nemáme šlechtické tituly, nemám jako někteří členové národa žádný mindrák.
  Ale kdyby se někdy tituly měly vrátit, okamžitě navrhnu svému přítelovi, ať se přihlí o ten, který jeho rodině kdysi dávno patřil. Oni totiž zrestituovali staletý barák a k němu patří i luxusní hrobka, vybavená oltářem, lavicemi ve dvou řadách a kryptou. Na stěně jsou fresky a zmínka o tom, že "erbovní měšťan bla bla...".
  Následujícím krokem bude svatba a na oslovování urozená a slovutná měšťanko budu trvat!

  superkarma: 0 25.09.2007, 17:04:08
 14. avatar
  [6] Lukáš Čejka [*]

  Ja bych se inspiroval v minulosti a nebal se vzit za priklad ,jak se oslovoval sam sultan a jak ho naopak oslovovali kozaci.
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-kozaci-a-sultan-aneb-mezikulturni-dialog-v-17-stoleti-pus-/p_kultura.asp?c=A070922_182432_p_kultura_wag

  Je to sice jen podle legendy, protoze ta odpoved se nedochovala, ale i tak me to pobavilo

  superkarma: 0 25.09.2007, 16:57:45
 15. avatar
  [5] navia [*]

  Princeznu jsem nikdy neoslovovala, kněz, alespoň katolický, se oslovuje otče, mnich možná taky, císař nevím, papež....svatý otče, Vaše svatosti....., akademickému neboť šlechtické tituly byly zakázány po roce 1918.
  Jinak mi přijde školení úředníků na téma jak oslovovat princeznu tročku mimo, protože pokud s ní bude někdo vůbec mluvit, tak nepochybně přes tlumočníka a ten snad ví, jak ji oslovit

  superkarma: 0 25.09.2007, 16:52:38
 16. avatar
  [4] Dášule [*]

  Ivanko, nejste tak trochu poťouchlice? , Neměla to být narážka na ono krásné "sire", kterým oslovil jistý vysoce /ba nejvýše/ postavený prezident papeže? Ale teď vážně - mohla byste poradit, jak mají tyto lidi oslovovat občané země, kde zakázáno používat šlechtické tituly? Například u nás? Nebo se to týká jen bývalé české šlechty? Vím, že pan Schwarzenberk to má teď vyřešeno, je prostě pan ministr a navíc si myslím, že on je z těch, který je to jedno. Myslím, že s tím papežem to taky není legrace. Římští katolíci jej oslovují Vaše Svatosti, ale jak by jej měl oslovit třeba pan prezident Klaus. Evangelíci mu přiznávají nejvýš titul římského biskupa a oslovení Římský biskupe by se asi Benediktovi taky nelíbilo. Snad jediná schůdná cesta je Vaše Excelence - což je oslovení pro hlavu státu. Nedávno jsem chystala děkovací projev na promoci a oslovení /zvlášť, když se nevědělo, kdo tam bude/ mi taky dalo dost práce.

  superkarma: 0 25.09.2007, 16:50:29
 17. avatar
  [3] Dášule [*]

  Neblázni, ta to bys mohla platit pokutu. U nás je používání šlechtických titulů zakázáno zákonem.

  superkarma: 0 25.09.2007, 16:44:49
 18. [2] Morgiana [*]

  a....: pana Otto von Habsburga oslovíme pane Habsburgu nebo pane doktore nebo pane poslanče!

  superkarma: 0 25.09.2007, 16:34:27
 19. [1] a.... [*]

  Ano, hezké Ivano jen pro doplnění, pana Otto von Habsburga oslovíme Vaše císařské veličenstvo

  superkarma: 0 25.09.2007, 16:04:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme