Domácnost

Jak se zbavit skvrn na prádle?

Skvrny jsou v oblasti praní velmi problematickým a často diskutovaným tématem. O některých po vyprání prádla ani nevíte, jiné ale po sobě zanechají stopy nebo se z velké části nevyperou. Jak si poradit se skvrnami? Jak je nejlépe odstranit? Přečtěte si rozsáhlý rozbor skvrn, jejich původ a rady, jak si s nimi poradit.

Při odstraňování skvrn platí dvě důležitá pravidla:

a) Skvrnu je nutné ihned po jejím vzniku namočit vodou a ideálně, pokud máte možnost, na ni nanést na cca 5 minut gelový prací prostředek. Gel se dobře vsákne do tkaniny a bude působit přímo na skvrnu. Tak nedojde k jejímu zaschnutí a pevnému spojení s tkaninou, a váš boj s jejím odstraněním byl úspěšně zahájen.

b) Po nanesení gelu na skvrnu nikdy části látky o sebe netřete – dostali byste jen špínu hlouběji do tkaniny!

K tomu, abychom skvrnu mohli dokonale odstranit, měli bychom se nejprve podívat na její původ. Vzniklé skvrny se totiž dají rozdělit do několika skupin, a tudíž se liší i možnostmi odstranění.

Skvrny dle původu:

1) Bělitelné

2) Pigmentové skvrny

3) Pigmentovo-mastné skvrny, např. make-up a deodoranty

4) Mastné, tukové skvrny - kožní tuk, potravinářské oleje, průmyslové oleje, vosk

5) Bílkovinové skvrny a uhlovodany - jsou to skvrny s živočišným původem (žloutek/bílek, mléko, krev)

Vybělitelné skvrny

Jsou to skvrny pocházející z přírody, respektive ty, které mají rostlinný původ, jako např. veškeré ovoce, zelenina, tráva, káva, kakao, čaj, kečup, banány, sojová omáčka, džusy nebo ovocné šťávy, sekt a med. Již se tedy nemusíte předem obávat toho, že vaše děti budou po společném pečení vánočního cukroví od hlavy až k patě zapatláni marmeládou nebo čokoládou.

Vybělitelné skvrny jsou bez problémů rozpustné ve vodě a k jejich odstranění by mělo stačit po včasném namočení pouhé vyprání v pračce. Pokud tedy budete mít skvrnu např. od marmelády, čokolády nebo červeného vína na bílém prádle, pak použijte univerzální prací prostředek pro bílé a stálobarevné prádlo např. Rex Automat, který za pomoci bělicích látek při teplotě 60 °C skvrnu odstraní. Dražší prací prostředky, které již obsahují i sofistikovanější látky, tzv. „aktivátory“ (např. Palmex, Persil) vám umožní skvrnu odstranit již při teplotě 40 °C. O dokonalý výsledný efekt se ve finále ještě postarají optické zjasňovače, které odstraní žlutý nádech prádla. Skvrna bude pryč a vaše prádlo bude i zářivě bílé. Pokud nebudete hned s výsledkem spokojena, doporučujeme celý postup ještě jednou zopakovat.

Nebo, při vybělitelných skvrnách jednoduše dávkujte více pracího prášku, neboť se tím zvyšuje i koncentrace aktivních složek a umožňuje silnější prací efekt.

Pigmentové skvrny

Jsou skvrny přírodního charakteru, které jsou ve vodě těžko rozpustné, jako např. prach, saze, hlína, rez antuka, dětská strava. Pro jejich odstranění je nutné zvolit dávkování pro silně zašpiněné prádlo, viz instrukce o dávkování na obalu pracího prostředku v kombinaci s dlouhým pracím programem a střední 60 °C teplotu.

Skvrny pigmentovo-mastné, tukové, bílkovinové či uhlovodany jsou ve vodě nerozpustné, a z toho důvodu je nutné kromě vyprání zvolit ještě jiné přípravky vhodné k jejich odstranění.

Takže jak si například poradit se skvrnou od:

Make-up

Na skvrnu nejprve naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

Deodorant / antiperspirant

Deodorant určitě sám o osobě nepatří mezi problematické skvrny, ale tím problémem, který nás velmi trápí, jsou nepříjemné žluté skvrny, které vzniknou spolupůsobením deodorantu a minerálních látek z lidského potu. K odstranění této skvrny použijte kyselinu citronovou, kterou obsahuje např. citron. Jím potřete takto postižená místa. Následně vymáchejte a perte v odpovídajícím pracím prostředku.

Svíčkový vosk

Optimálním řešením je chemické čištění. Pokud chcete skvrnu odstranit doma, je nutné nejprve mechanicky odstranit zbytky vosku. Prádlo vložte mezi dva savé papíry, nastavte teplotu žehličky podle druhu textilie a přikládejte ji jen zlehka a dodržujte symboly pro ošetření prádla. Následně na skvrnu naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Následně prádlo vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

Lak na nehty

Nejprve použijte odstraňovač laku na nehty, který je v dostání v drogeriích. Aplikujte chomáčkem vaty a lehce třete. Dobře větrejte. Nepoužívejte u textilií s acetátovými vlákny. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

Máslo/krém

Na skvrnu nejprve naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění. Mastné skvrny mohou být zvlášť odolné, a proto je někdy potřeba prádlo vyprat dvakrát, pokaždé s vyšším dávkováním silného pracího prášku.

Parfém

Použijte alkohol. Aplikujte chomáčkem vaty na savém podkladu. Dobře větrejte. Pozor u málo odolných barev např. u hedvábí. Následně na skvrnu naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

Zašpiněné límce a manžety

Na skvrnu nejprve naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla). U odolného, bílého a stálobarevného prádla můžete ještě následně použít bělení za pomoci speciální bělicí soli. Prádlo vkládejte do horkého roztoku. Dodržujte pokyny k použití uvedené na obalu. Následně vymáchejte, poté opět perte v odpovídajícím pracím prostředku.

V případě, že nemáte speciální odstraňovač skvrn, úplně postačí vyšší dávka kvalitního pracího prášku. Tímto získáte koncentrovanou prací sílu podobnou prostředkům na odstranění skvrn!

Co na kterou skvrnu?

Na rozdílné typy skvrn působí rozdílné složky pracího prostředku. Ten kromě standardních složek a pomocných látek obsahuje ještě tzv. speciální složky (např. bělicí látky, enzymy), které dávají pracímu prostředku „vlastnosti navíc“. Jejich poměr a přítomnost je dána kvalitou a cenou daného pracího prostředku. Čím je prací prostředek dražší, tím obsahuje více kvalitních složek, které mají prací sílu. Levné prášky ve svém složení mají místo drahých složek levné stavební látky, často pochybného původu.

V současné době se prací prostředky rozdělují do 3 základních kategorií ekonomický segment (Rex, Dosia, Bonux, Titan, Merkur), střední segment (Palmex, Tide a Lanza) a prémiový segment (Persil, Ariel).

   
02.11.2004 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [35] *modrá [*]

  Dík holky

  superkarma: 0 03.11.2004, 07:47:32
 2. avatar
  [34] Markýza [*]

  Sitta: slejd je vozíček, na kterém jezdí veslaři na lodích tam a zpátky- kolečka jsou namazaná nějakým(?) mazadlem, většinou je to šmír, ale občas i to co přijde pod ruku, na závodech se mazyly vesla v havlinkách i Panadolem, aby to rychleji jelo.

  superkarma: 0 02.11.2004, 21:06:07
 3. [33] Janane [*]

  Mé zkušenosti s Vanishem jsou velice dobré, sestřenice použila Vanish Oxi na 15 let staré skvrny na kojeneckém oblečení a bryndácích a nestačila žasnout, jak to všechno pustilo.

  superkarma: 0 02.11.2004, 19:42:39
 4. avatar
  [32] Susina [*]

  no to by mě zajímalo, čím vyperu skvrny od třesńového Capri Sonne, co mi Rišák vylil na světle zelený akrylový svetřík... že bych zkusila sehnat to žlučový mejdlo?? jinak jsem rozhodnutá, že svetřík střihnu pod prsama, zahnu, naháčkuju síťku s penízkama a bude z toho tričko na břišnění... taky způsob řešení skvrn.....

  superkarma: 0 02.11.2004, 16:15:43
 5. avatar
  [27] Sobik21 [*]

  Já taky používám prací řadu (L.O.C.) od firmy Amway, nejenže to funguje, ale je to i ekologický a šetrný k přírodě. S tou vysokou cenou to není zas tak úplně pravda. Vysoká je jen pořizovací cena, ale když se to rozpočítá-vysoká koncentrace, tak to vychází velice levně a navíc je to kvalitní. Vřele doporučuji.

  superkarma: 0 02.11.2004, 14:25:38
 6. avatar
  [26] Sirikit [*]

  Klara: na skvrny od trávy, mechu a podobných přírodnin dobře funguje neředěný LOC od firmy Amway. Funguje i na jiné skvrny - inkoust, propiska, mastnota a jiné podobné potvorné skvrny fleky a flíčky. Nevýhodou je jeho dost vysoká cena a poměrně malá dostupnost - prodává se jen před dealery.

  superkarma: 0 02.11.2004, 14:10:16
 7. avatar
  [25] Sirikit [*]

  Modra: zaschlé skvrny od krve se nejlépe zbavíš namočením do studené vody alespoň na půl hodiny, aby se zaschlá krev dobře odmočila. Potom je třeba skvrnu vymnout ve studené vodě a následně přeprat ve vodě teplé, stačí namydlit mýdlem. Aby opravdu zmizela, je dobře postříkat nebo potřít Vanishem a normálně vyprat.

  superkarma: 0 02.11.2004, 14:07:32
 8. avatar
  [20] *modrá [*]

  Tak jsem doufala že se dozvím jak se zbavit skvrnky od krve na manželově límečku, kterou nechal zaschnout a ono nic

  superkarma: 0 02.11.2004, 13:34:38
 9. avatar
  [17] Markýza [*]

  klukovi jsem fleky od slejdu na kalhotech vyprala jedině Solvinou, pak do pračky a gatě byly jako nový

  superkarma: 0 02.11.2004, 13:31:34
 10. avatar
  [16] Wiki [*]

  klara: nojo, na sexik na lesni mytince si nesmis brat nove svetle kalhoty

  superkarma: 0 02.11.2004, 12:59:23
 11. avatar
  [15] sharonka [*]

  Já mám dobré zkušenosti se žlučovým mýdlem. Bohužel si teď nevzpomenu, která firma ho vyrábí, ale je to taková bílá krabička a stojí něco kolem 50 Kč. Dlouho vydrží a co se nevypere po předeprání tímhle mýdlem, to už nevypere nic .

  superkarma: 0 02.11.2004, 12:48:03
 12. avatar
  [12] klara.kr [*]

  klara: speciální odstraňovač skvrn mi neodstranil fleky od mechu , kalhoty jsem musela vyhodit... byly tejden starý

  superkarma: 0 02.11.2004, 10:59:08
 13. avatar
  [11] ještěrka.ehp [*]

  Žábina: To je taky jediná rada z článku, která za něco stojí - jinak na všechno funguje specielní odstraňovač skvrn a vyprat - paráda

  superkarma: 0 02.11.2004, 10:55:24
 14. avatar
  [10] klara.kr [*]

  Žábina: Já taky a velmi razantně

  superkarma: 0 02.11.2004, 10:15:29
 15. avatar
  [7] Nanet [*]

  Žábina: taky jsem doteď fleky šmudlala

  superkarma: 0 02.11.2004, 09:22:27
 16. avatar
  [6] Žábina [*]

  tak to jsem nevěděla, že po namočení skvrny se nesmí látka o sebe třít...to já pravidelně dělám ...nu zase jsem chytřejší....

  superkarma: 0 02.11.2004, 08:45:21
 17. avatar
  [5] Landriel [*]

  artepa: přesně, nejvíc mě vytočí, když vyperu prádlo, pak ho tahám z pračky a skládám a náhle zjistím, že je tam flek. Jakoby bylo tak těžké vzít to hned, jak flek vyrobí, a říct mi o tom, z čeho to je.

  superkarma: 0 02.11.2004, 08:33:49
 18. avatar
  [4] klara.kr [*]

  Nedávno jsem smažila řízky, olej vyprsknul na kalhoty, ... dost konkrétní skvrna

  superkarma: 0 02.11.2004, 08:32:56
 19. avatar
  [1] artepa [*]

  Nevím jak kdo, ale já skoro nikdy envím od čeho je konkrétní skvrna.

  superkarma: 0 02.11.2004, 06:23:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme