Ladovské Vánoce

Pozdní budíček, odpolední procházka nebo návštěva příbuzných, bruslení nebo televize, posezení v hospůdce s přáteli... Tak vypadá ve většině českých rodin průběh vánočních svátků.

Ale není to škoda? Nestojí zato si slavnostní atmosféru Vánoc nějak okořenit? Pokud nepojedete na lyže a nechcete poslední volné dny v roce prolenošit, sbalte rodinu a vyrazte na výlet. Kam se však vydat? Nápadů je tolik, že tentokrát uděláme změnu a vybereme netradiční tipy.

O svátcích se už tradičně nabízí pro doplnění atmosféry návštěva některého z betlémů, kterých každoročně v republice přibývá jako hub po dešti. Během rodinných procházek také navštěvujeme místní pamětihodnosti, vyšperkované kostelíky, zavítáme na výstavy a samozřejmě i na charitativní „adventní“ koncerty.

Chce to změnu

  • Vánoční plavby: O vánočních svátcích (kromě Štědrého dne) se můžete vydat na plavbu Lednicko-valtickým areálem. Mrazem ojíněné stromy zámeckého parku i lužního lesa můžete pozorovat z vyhřáté lodi Hans Adam. Okružní vyhlídkové plavby po Zámecké a Staré Dyji lze spojit s návštěvou lednického zámeckého parku. Plavby začínají v přístavišti přímo za zámkem.

    Na vánoční plavbu můžete po oba svátky, a dokonce i na Štědrý den vyrazit také vánočně vyzdobenou, dobře vytopenou lodí Svatopluk – od přístaviště v Břeclavi k přístavišti u Janova hradu a zase zpět. Děti si budou moci vyzkoušet zapalování svíček, zazpívat koledy a dospělí dostanou ke každé zpáteční jízdence svařené víno nebo čaj zdarma.

Loď Svatopluk

  • Vánoce v zoo: Nejkrásnější svátky v roce lze prožít i v Pražské zoo. Děti budou mít na Štědrý den vstup zdarma. Hned u vchodu tam na ně budou čekat koše, do kterých můžou dát pamlsky pro zvířátka. Za ně získají tiket, a pokud budou vylosováni, zoo jim dovolí některá zvířata nakrmit. Například slony, žirafu nebo lachtana.

    V sobotu a v neděli tu budou fungovat adventní dílny, kde si příchozí mohou vyrobit svíčky, nabarvit tričko nebo vyrobit jiný malý dárek. O prázdninách ve dnech 22. a 25.–30. 12. vždy od 17, 17.30 a 18 hodin se uskuteční podvečerní procházky zahradou. Pražská zoo je otevřená denně do 16 hodin, jen na Štědrý den se zavře už ve 14 hodin.

slon

  • Na Štědrý den, po oba vánoční svátky i na Silvestra můžete zavítat do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Afričtí kopytníci – zebry, nosorožci, žirafy, buvoli, antilopy – zůstávají ve venkovních výbězích do 15 hodin.

    Poté lákají k návštěvě především osvětlené tropické pavilony Vodní světy s mořskými i sladkovodními nádržemi a Ptačí svět s volně vypuštěnými ptáky. V pavilonu primátů lze navázat kontakt se stále zvídavými orangutany a dalšími lidoopy, svítící siluety zvou k prohlídce pavilonů slonů, hrošíků, nočních zvířat a šelem.

Tak co, necháte si poradit? Vyberete si?

Reklama