Bulvár

Jak se z člověka stane vrah?


Zdravím všechny ženy-in,

chtěla bych se zeptat na jeden společenský problém - popřípadě by na toto téma mohl odpovědět nějaký psycholog.
Dnes jsem četla na magazínu Idnes článek o vrahovi z Bíliny - pro připomenutí - tři mladíci jen tak pro zábavu zabili svoji známou, podle soudu trpí hlavní z nich sexuální deviací. (Článek ZDE.)

Zajímalo by mě, kde se v človeku takováhle deviace bere. Myslíte že ho někdo v dětství zneužíval, nebo je to třeba nedostatkem lásky rodičů? Když to tak vezmu, tak aby měl človek strach mít děti - co se z nich jednou vyklube. I když něco takového asi není normální. Ale odkud je ten impulz, že se člověk vyvíjí tímto směrem.

Každý tvor vznikl z časti výchovou - tzn. to, co ho hlavně v dětství ovlivnuje ať už negativně nebo pozitivně (kde jsou hranice?) Ale asi to v něm už někde musí být a to pak vše dohromady vyústilo v tohle.

Děkuji za názory.

 

   
22.09.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [39] Alenka0010 [*]

  Nevím, ale slyšela jsem kdysi v televizi nějakého psychologa, který v reakci na nějakou momentálně dost brutální vraždu, řekl, že vrahem může být každý z nás, stačí nějaký zkrat v mozku či co. Dokonce ani o sobě nemůže prohlásit, že nikdy vraždit nebude. Je to děsivé, ale asi je to tak. Vždyť mnohdy vrazi pochází ze zcela fungujících, úplných a bezproblémových rodin. Je to všechno v našich rukou, záleží na tom, jak se my sami rozhodneme.

  superkarma: 0 26.09.2005, 12:18:25
 2. avatar
  [38] Meander [*]

  DDolores: Pochopila jsem to dobře. Já mluvila o myšlenkách, nikoliv o přípravě. A pokud někoho nešťastnou náhodou srazím na přechodu, nemůžu být vrah.

  superkarma: 0 23.09.2005, 15:37:54
 3. avatar
  [36] Girasole [*]

  Myslím si, že kdybychom znali odpověď na tento problém, měli dostali by jsme Nobelovu cenu. Moje kamarádka "má" dnes již 18 letou dceru, která sedí už rok a půl za pokus o vraždu své mámy (tedy mé kamarádky). Žádná televize, drogy, nic z toho, čemu se dnes připisuje vina za agresivitu dětí a mladých lidí, nic z toho na Ester vliv nemělo. Přesto si ve svých 16 počkala na to, až její máma usnula před televizí a začala jí bodat. Zkrátím to, moje kamarádka naštěstí přežila, i když s následkama. Ester sedí ve vězení a zbývá ji ještě půl roku do vypršení trestu. Znám ji od miminka a opravdu nikdy nic nenasvědčovalo tomu, že může dojít k takovéto tragédii. Jsme z toho všichni špatní.....

  superkarma: 0 23.09.2005, 14:34:29
 4. avatar
  [35] Meander [*]

  DDolores: Ono se zavírá za myšlenku? Kolikrát jsi o někom řekla, že bys ho zabila? Btw. i ten žárlivý manžel, který zabije milence, je vrah.

  superkarma: 0 23.09.2005, 11:17:26
 5. avatar
  [34] Beruška1 [*]

  Nevím, proč tu na mě někdo útočí za můj názor. Tak se podívejte i na ty kreslené filmy pro děti, někdo tam někoho zmlátí, jemu se nic nestane a život jde dál. A v počítačových hrách je to to samé, hrdina má 10 i více životů. Pokud dětem někdo nevysvětlí, že je to skutečně jenom hra a ve skutečnosti to možné není, pak si to nese v sobě a má chuť si to vyzkoušet i v reálném životě. Já jsem vůbec byla docela v šoku, když jsem zjistila, kolik maminek pustí ráno dětem televizi, jen aby od nich měly pokoj. A když k tomu vezmu i neustále se vnucující reklamu, tak sdělovací prostředky mají na současném chování dětí a mladých lidí hodně velký podíl.

  superkarma: 0 23.09.2005, 10:15:04
 6. avatar
  [31] Suzanne [*]

  to je jako s povodněmi a zemětřeseními... Je jich střídavě oblačno pořád stejně, ale dneska víme o KAŽDÉ vodě, která se kde na zeměkouli vzedme. A máme hrůzu, kam že se to ten svět řítí...

  superkarma: 0 22.09.2005, 23:14:48
 7. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Zrovna o tomhle případu byl pořad v televizi, mluvil tam jeden z aktérů (ne ten hlavní, co to vymyslel), a mám z toho pocit, že tady zafungovalo něco jako smečkový pud. Každý jeden z nich by v životě vraždu nespáchal a do poslední chvíle to nemysleli vážně, ale navzájem se tak vyhecovali, že najednou holka byla mrtvá. ONI ji zabili, ale každý JEDEN z toho byl dost v šoku. Byla to dost silná a dost děsivá reportáž.

  superkarma: 0 22.09.2005, 20:36:14
 8. avatar
  [29] Vivian [*]

  Vraždí se odjakživa, takže televize a počítače ani moderní doba za to asi nemůžou... Dnes se to díky médiím akorát dost dramatizuje

  superkarma: 0 22.09.2005, 18:58:54
 9. avatar
  [28] Meander [*]

  Z člověka stane vrah tím, že někoho zavraždí. Může o tom přemýšlet, přát si to, zabývat se tou myšlenkou 24 hodin denně, ale dokud nevraždí, není to vrah.

  superkarma: 0 22.09.2005, 17:54:52
 10. avatar
  [27] liman [*]

  Mickey Mouse: to je v pořádku, že se do toho buší, ale co dál? Mluví se, odsuzuje se a poté se všichni jdeme pobavit k počítači,televizi nebo do kina a tam nás to násilí baví, trávíme tím svůj volný čas. To jsem měl na mysli. Obecný postoj k násilí, ne to, co říkáme na veřejnosti, co se píše v novinách apod. Domácího násilí bylo vždy hodně a je dobře, že se to řeší veřejně. Ale to je jeden z prvků obecného násilí - v rodině je jediným argumentem facka, tak dítko má model řešení. Zcela jistě to není většinový problém, ale je to tady, nebo ne?

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:56:02
 11. avatar
  [26] Mickey Mouse [*]

  liman: Jediné, čeho si můžeš všimnout je, že zatímco dříve se násilí mlčky přecházelo, dnes je to vždy zásadní téma.

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:42:32
 12. avatar
  [24] Mickey Mouse [*]

  liman: Ale vždyť je to přesně naopak! Násilí je všude mnohem důrazněji odmítáno jako zcela nepřijatelné. Zatímco dříve bylo naprosto normální, že se děcka porvala, chlapi si dali do huby v hospodě, ženské si vjely do vlasů, výchova byla podle hesla "škoda rány, která padne vedle", msta byla omluvitelná... Nevím podle čeho ti připadá, že se násilí stává normálním jevem.

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:40:27
 13. avatar
  [21] liman [*]

  Nejde přece o to, jestli bylo dříve více nebo méně násilí, ale o to, že se z násilí stala normální věc. A to je snad vidět denně kdekoli? Navíc nevšiml jsem si, že bych tvrdil, že dříve násilí nebylo.
  Samozřejmě, že jsme si hráli na vojáky, četníky a zloděje, rozbít někomu hubu se dalo i u schovky. Ale obecně to bylo méně přijatelné okolím. Nemyslím, že média podněcují násilí, totéž hry - ale násilí se tam stává úplně normálním jevem, který všichni berou jako model chování. Člověk, který je mimo realitu nebo je ještě malým dítětem si tento model vezme jako zcela běžný.

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:34:11
 14. avatar
  [20] liman [*]

  Nyotaimori: ty jsi z Prahy?

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:26:01
 15. avatar
  [19] Mickey Mouse [*]

  liman: Názor, že média nebo hry podněcují násilí, je nesmyslný. Je to svádění pozornosti od podstaty. Děti už od hodně malinka umí rozlišit, že média násilí odsuzují, a že hry nejsou realita. Dřív si děti hrály na vojáky nebo na indiány a také to k násilí nevedlo!
  A s Nyo souhlasím, dříve bylo více násilí.

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:24:27
 16. avatar
  [17] liman [*]

  Asi se mnou nebude mnoho lidí souhlasit, ale násilí jsme v podstatě schopni všichni, to máme v genetické výbavě, jen si dovedeme tuto cestu zakázat. Nemyslím tím psychicky narušené, ale nás všechny. Je jen otázka působení vlivu okolí na nás v kombinaci s psychickou výbavou a konkrétní situací, jak se zachováme. V podstatě jsme velmi agresivní a v mezích nás drží jen výchova, společenské konvence a působení našeho okolí. U lidí, kteří jsou nevyrovnaní, ale jinka zcela v pořádku může dojít k excesu v okamžiku, kdy jsou tzv. zatlačeni do kouta, nebo také při ohrožení jejich priorit (život, zdraví majetek, zcela jistě děti). Dovedu si představit agresivitu matky při obraně dítěte a taky to, že v použití "zabití" jí brání jen její výchova, obecné myšlení okolí apod.
  U dětí je to ještě složitější, u nich se teprve model chování tvoří a tady určitě má vliv televize, počítačové hry, obecně tolerované násilí ve skupinách apod. Tady vzniká problém, že určité skupiny lidí znají jen násilí jako projev své vůle a používají ho. Je to ale oblast pro odborníky, ti by měli pojmenovat důvody vedoucí k násilí.

  superkarma: 0 22.09.2005, 16:11:49
 17. avatar
  [14] Žábina [*]

  no já nevím viděla jsem tento týden v TV jak spolužák zabil nožem druhého spolužáka, který ho šikanoval
  dal mu asi 10 bodných ran, hrozně brutální útok
  přitom to byl slušný, tichý kluk..nikdo by to do něj neřekl

  ale byl holt přinucen okolnostmi, šikanou, kterou už nemohl vydržet

  superkarma: 0 22.09.2005, 14:41:04
 18. avatar
  [13] Mickey Mouse [*]

  Beruška1: OLKE: Svádět sex.deviace na prostředí nebo vliv médií je naprostý nesmysl.
  Média mají asi stejný vliv na množství násilných trestných činů jako dříve měly knížky nebo ještě předtím vyprávění z křižáckých výprav. Normální člověk je schopný to rozlišovat a i v těch médiích jednoznačně umí určit, co je správné a co ne. Vždycky se lidé pohoršovali, jak vynález tramvaje nebo kapesníku povede k úpadku mravů a dekadenci. Dokonce ani není pravda, že by dříve bylo méně násilí.

  superkarma: 0 22.09.2005, 14:21:40
 19. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  Sex.deviace jsou vrozené (ne dědičné) a výchovou se s tím moc nesvede. Nemůže za to ani prostředí ani rodina ani "kam ten svět spěje". Dá se je jen potlačovat léky.
  Jenže takových lidí je málo. Většina násilníků se svého jednání dopouští pod vlivem špatných výchovných vlivů, prostě jim jaksi schází jiné vzory chování a výchova k odpovědnosti.
  V Bílině ten jeden bohužel nejspíš skutečně "není normální". A ti dva další se nechali strhnout z nudy a touhy se jeden před druhým vytáhnout. Čili právě z nedostatku vhodného vzoru.

  superkarma: 0 22.09.2005, 14:14:54
 20. avatar
  [10] Chameleonka [*]

  Doloress, také máme jednoho vraha ve svém těsném sousedství. Před 15 lety znásilnil a uškrtil patnáctiletou holčinu nedaleko zámku Štiřín. Přišli na něj až po roce a to jen díky DNA. Můj viděl záznam z jeho výslechu. Na otázku, jestli dívenku zabil, vehementně tvrdil, že ne. Na další otázku, jak se tedy na jejím těle našlo jeho sperma sdělil s dementním výrazem, že neví. Kromě deviace byl také alkoholik. Teď v létě ho pustili z kriminálu domů
  Jo a jeho tatíček byl léta předseda MNV a jeho matička dodnes pracuje jako vzorná soudružka na obecním úřadu obce Želivec
  Takže na tvůj dotaz neumím odpovědět, jen jsem se chtěla někde vyřvat ze svého zdravého nasrání, že někdo takovej si může zase vesele běhat po světě plným krásnejch mladejch holek ve svojí plný sexuální svěžesti

  superkarma: 0 22.09.2005, 14:13:54
 21. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  No já si myslím, že na vině jsou hodně sdělovací a komunikační prostředky. Stačí se někdy dívat, co všechno na nás chrlí všechny televizní stanice. A kdo se dobře vyzná na internetu, tak tam najde takové věci, o kterých mnoho lidí nemá ani tušení. Tak potom se nedivme, že ti mladí jsou takoví, jací jsou.

  superkarma: 0 22.09.2005, 14:04:24
 22. avatar
  [7] OLKE [*]

  Tohle je podle mě velmi složité...vždyť si vemte v čem jsme vyrůstali my a v čem vyrůstali naši rodiče a v čem vyrůstají naše děti?! Podle mě je to dobou, "svět" na děti tlačí, že musí být takové a makové aby se někam dostaly, dnes děti pomalu "musí" umět anglicky, na počítači..atd. aby vůbec měly šanci se "průměrně" uplatnit....podle mne je toho prostě na jeden lidský organismus moc a ne všichni ten nápor okolí zvládnou...i rodiče se chovají k dětem jinak....děti mají naprosto jiné žebříčky hodnot než jsme měli my nebo naši rodiče... já myslím, že to je jedno s druhým a hlavně je to děsně složité.... ovšem též děsivé.....

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:57:41
 23. avatar
  [6] Luciš [*]

  Myslím, že to je vrozená psychická porucha a výchovou se s tím nedá nic udělat. Viděla jsem nedávno dokument o této události a dobře mi nebylo chlapci frajírci, že ten jeden z nich prej nekrofilní sadista určitě není, sorry, ale když by to nevěděl studovaný psycholog, tak kdo

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:56:14
 24. avatar
  [5] sara.l [*]

  Jinak teda Doloress promiň,ale myslíš,že ti taky někdo odpoví proč se to stává a nějaké spekulace nebo dohady podle mě nejsou na místě

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:49:45
 25. avatar
  [3] sara.l [*]

  Jájja: myslím,že schizofrenie není dědičná

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:46:12
 26. avatar
  [2] Jájja [*]

  Myslím, že sexuální deviace jsou vrozené, třeba jako schizofrenie nebo vady chlopní, ale asi záleží na prostředí a okolnostech, jestli a v jaké síle se projeví.

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:37:04
 27. avatar
  [1] gerda [*]

  a vy si fakt myslíte, že tady je někdo schopen vyčerpávající a fundované odpovědi?

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:36:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme