Bulvár

Jak se vyznat v lékárně

 

 

Lékárník není jen tak ledajaký prodavač, ale ani lékař, jak se mnozí domnívají.

Ve svém oboru má vysokou školu a jeho práci nemůže ani již zmiňovaný lékař nahradit.

Celoživotně se vzdělává, stejně jako lékaři či jiní odborníci.

Může nám tak velmi kvalifikovaně poradit a to nejen v případě, kdy hledáte 5(perlový náhrdelník)řešení zdravotních obtíží, ale i jak ušetřit.

 

Obecně platí, že v menších lékárnách se setkáte s osobnějším přístupem, ale možná s vyššími cenami.

Lékárny velké či lékárny v hypermarketech mívají nižší nájem a množstevní slevy od distributorů, takže tam mohou být ceny nižší. Osobní přístup ale může být nahrazen přístupem obchodníka.

Zajímalo by mě, jakou máte s tímto zkušenost vy, milé ženy-in. Nikdy nezapomenu na  jednu lékárnici v poměrně velké lékárně, která mě zrazovala od koupě borůvkového extraktu, jelikož mi postup krátkozrakosti OPRAVDU nezastaví. Maximálně sníží únavu očí, jenže tu jsem nepociťovala. Tak prý se možná dobře opálím, protože to obsahuje i beta-karoten. No, byla jsem opravdu uhranutá myšlenkou, že mi to OPRAVDU pomůže, takže jsem byla velmi ochotná ke koupi za několik set korun. Lékárnice mi nakonec řekla, že pokud chci něco podobného, ať si za pár kaček koupím obyčejný beta-karoten – výsledek bude stejný… Bylo by to prý vyhazování peněz. Kdyby ji tak viděl distributor onoho borůvkového výtažku!!!

Strávila se mnou chudák spoustu času, a tak jsem jim kasu nezaplnila.

Dodnes jsem překvapena z faktu, že se nechovala jako obchodník!!!

 

A jak to vůbec je s potravinovými doplňky a léčivy?

 

Potravinové doplňky mají pouze testy, že neškodí zdraví. Jejich účinek propaguje pouze reklama.

Jejich účinnost na ten který avizovaný zdravotní problém se nezkoumá. Tedy mohou je zkoumat výrobci, nikoliv však český zdravotnický ústav. Účinkovat tedy mohou, ale i nemusí.

 

Klasická léčiva musí mít všechny atesty a klinické zkoušky. Mají za sebou často i dlouhé roky sledování jejich účinnosti. Jejich účinek by tedy měl být stoprocentní.  Jelikož jsou v nich obsaženy silnější látky, mají větší množství negativních a vedlejších účinků na organismus.

Klasická léčiva používejte vždy se svolením lékaře, a to i ta volně prodejná.

Že je lék volně prodejný neznamená, že ho můžeme doma zobat jako lentilky.

 

A co když bojujete s váhou?  Některé zoufalé dámy se odhodlají utratit i hříšné peníze právě v lékárně.

Ale netuší, že je mnohdy lepší v boji s obezitou sáhnout po obyčejné vláknině za pár korun než po vychytralých mnohonásobně dražších koktejlech. Tyto koktejly jsou totiž vlastně pouze ochucenou a obarvenou vlákninou, u které platíme tu mega reklamu v médiích.

 

Rozšířeným názorem na umělé vitaminy je fakt, že většinou vyrábějí pouze drahou moč, protože je tělo neumí zpracovat tak dobře jako vitaminy přírodní.

Není to tak zcela pravda, a pokud chcete umělým vitaminům pomoci, pak je užívejte po jídle. V jídle se lépe vstřebávají a tělo je zužitkuje.

Naopak pokud budete tyto tabletky jíst nalačno, pak opravdu projdou tělem nevyužity, protože se neměly v čem rozpustit.

 

Umělé vitaminy nejsou v žádném případě zatracovány ve výjimečných situacích, například při velkém stresu nebo v těhotenství a v období kojení. Tam je vhodné tělu přidat některé důležité látky.

Při běžném „životním provozu“ a vyvážené stravě jsou ale umělé formy vitaminů opravdu zbytečné.

 

A na závěr jedna malá informace o platnosti receptů. Docela dost jsem v tom totiž tápala. A tak se vůbec nemusíte stresovat, když  nestihnete vyzvednout lék právě ten den…

Jak dlouho tedy platí recept?

-         normální recept od lékaře platí 1 týden

-          recept na antibiotika 3 dny

-          recept z pohotovosti 1 den

 

Tak se v lékárně neztraťte, a kdyby něco – zeptejte se svého lékárníka ! J

   
23.03.2006 - Společnost - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [26] lilithheta [*]

  Vivian: Ten pantenol se dá koupit bez receptu?

  superkarma: 0 23.03.2006, 19:57:40
 2. avatar
  [25] Vivian [*]

  V.Nováková: léky na tlak přes internet? a kde?

  superkarma: 0 23.03.2006, 18:48:43
 3. avatar
  [24] V.Nováková [*]

  já osobně dost nakupuji potravinové doplňky, ale jsem členem klubu Walmark a Medpharma a tak si nechám potřebné poslat a do lékárny jdu jednou za čas pro léky na vysoký tlak, a navíc se dá pohodlně nakoupit v internet.lékárně ! i tuto zkušenost již mám a jsem spokojená a nepříjemné a protivné lékárnice mi můžou být ukradeny !!!!

  superkarma: 0 23.03.2006, 18:39:19
 4. avatar
  [23] Vivian [*]

  Renato Petříčková, možná to už napsal někdo pode mnou, takže to možná zopakuju, ale ta "vaše" lékárnice se CHOVALA jako obchodník, i když jste měla pocit, že ne (tak se pozná opravdu dobrý obchodník ). Sice jste si u ní nekoupila bobule za několik set korun, ale získala jste dobrý pocit, že se na vás nesnaží jen vydělat, ale že vám chce opravdu dobře poradit i za cenu, že na tom tolik nevydělá, a vy (případně spousta dalších zákazníků, ke kterým přistupovala podobně) se tam zase ráda vrátíte a těch pár stovek (a časem třeba i víc) na vás vydělá později Kdyby vám prodala ty bobule za několik set, tak sice jednorázově vydělá, ale vy se pak lehko někde dozvíte, že stejnou službu vám udělá prepárát za pár korun, na lékárnici se naštvete, že vám to vnutila, jen aby na tom vytřískala peníze, a už k ní nepůjdete... a ona přijde o zákaznici...
  A vo tom to je .

  Já osobně do lékáren moc nechodím, akorát si občas kupuju pantenol (rostou mi po něm rychleji vlasy ) a pro něj si zajdu vždycky do nejbližší lékárny a neřeším cenu, není drahý...

  superkarma: 0 23.03.2006, 16:14:53
 5. avatar
  [22] Luciš [*]

  svetluszka: díky a mají tam otevřeno nejmíň do 20.00. Párkrát jsem tam byla, ale jak sem psala, kromě antitabs nic moc nekupuju, když nejsem nemocná (to si jednou za rok nezapamatuju, co kde kapky na kašel a brufen stojí), tak jsem nevěděla.

  superkarma: 0 23.03.2006, 14:19:13
 6. avatar
  [21] svetluszka [*]

  Luciš: chodím ke Kauflandu v Olomouci.... .

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:51:10
 7. avatar
  [20] Luciš [*]

  Lékárny a doktoři dostávají balení antitabs od farmaceutických firem jako vzorek pro pacientky mě se vždycky doktor ptá, jestli chci recept, nebo jestli si antitabs koupím. No koupila jsem si jednou, než jsem to pochopila neměl to ani o ždibec levnější, tak proč

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:44:50
 8. avatar
  [19] Clerenc [*]

  Juana ale nechybelo.......
  Kolikrat mi kamaradka lekarnice dala antiko bez receptu, ktery jsem ji pak ani nedonesla a nikomu to nikde nechybelo.....

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:07:41
 9. avatar
  [18] Juana [*]

  TESSA: No jo, ale jestli jsi neměla recept, tak se nedivím, že chtěli zálohu, přece nemůžou dát lék jen tak, to by jim přece pak chybělo ve skladu.

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:41:08
 10. avatar
  [17] Meander [*]

  Mě mohl trefit šlak v lékárně ve FN na Borech. Sestřičky si tam vybíraly dotované vitamíny a já za nimi stála v tom přetopeném vedru s trombózovou nohou a šly na mě mdloby.

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:02:14
 11. avatar
  [16] Kuře [*]

  My máme naprosto dokonalého pana lékárníka. Poradí, namíchá, objedná... Cenově jsou tak uprostřed, ale klidně mi řekne, že to co po něm naivně ptám, mi může pod jiným názvem prodat levněji. A naše pediatrička mu klidně zavolá, že posílá "jedny malé puntíky pro tekutý pudr" (tedy mládě s neštovicema) a on to namíchá, než tam dojdeme, abychom nemusely dvakrát ven. Ovšem jeho podřízené nejsou tak bezvadné, ale rozhodně patří mezi ty nejlepší, co znám.

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:00:45
 12. avatar
  [15] Meander [*]

  Žábina: Myslíš tu lékárnu vedle Řezníka nebo v Geře?

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:00:13
 13. avatar
  [14] Trinitty20 [*]

  w4ceva: Platí měsíc, teda aspoň mi to řekl doktor a je to pravda, pro brýle jsem si šla skoro přesně za měsíc :-)

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:28:14
 14. [13] TESSA [*]

  nemám moc dobré skušenosti s lékarnama nabízejí více přípravky které jsou drahší mají stejné složení jako ty levné nevím jestli zato dostávájí provize nebo co ale jedná se spíše o obchod co nejdráž prodat lék. a navic nemám příjemnou zkušenost potřebovala jsem pro dceru astmatický záchvatový spray lékařka měla dovolenou a dcera měla jet na lyžák slušně jsem poprosila lékarnici jestli bych ji nemohla donést recept do 3 dnů že ho potřebuju opravdu akutně podotýkám plně hrazený pojištovnou a lékarnice chtěla peněžitou zálohu 600 kč.tak tohle už není normální kdyby požádala o občanku a opsala si dané údaje tak ani neceknu ale takovou částku jsem ani u sebe neměla tohle už opravdu hraničí spíše s obchodováním

  superkarma: 0 23.03.2006, 09:41:18
 15. avatar
  [12] Janulina [*]

  Já chodím tam, kde je to levné . Už mám takové dvě vyhlédlé. Jsou v centru. Na kraji Brna je to hrůza.

  superkarma: 0 23.03.2006, 09:41:14
 16. avatar
  [11] Luciš [*]

  svetluszka: jo? Povídej prosím prosím
  nemám vůbec přehled, teďkom sem se divila, že antitabs, které byly dřív za 850 teď pořídím za 770 ve stejným kšeftu ???

  superkarma: 0 23.03.2006, 09:26:26
 17. avatar
  [9] Žábina [*]

  u nás máme jednu z nejlepších a nejlevnějších lékáren přímo na náměstí
  kdo by to řekl, že..nájem tam asi není zrovna nejmenší
  naopak do lékárny kterou mám přímo na sídlišti kde bydlím ze zkušenosti raději nechodím

  superkarma: 0 23.03.2006, 09:23:35
 18. avatar
  [8] Amálie [*]

  linde: děkuju, je fakt skvělá! Ještě spolu s obvoďákem maji mou naprostou důvěru, což už je dneska luxus. Zato zubaře nemůžu polapit žádnýho s rozumem na správném místě.

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:46:45
 19. avatar
  [6] Linde [*]

  Amálie: tak to máš fajn doktorku.
  Platí zákon, že doktor je povinen pacienta při psaní receptu informovat, že je tam doplatek a také verzi bez doplatku, já se stím ještě nesetkala Ani u praktického, ani u ženského.
  Vždycky se musím v lékárně nejdříve ptát, kolik bývá doplatek, abych s sebou měla vůbec dost peněz. Mockrát jsem musela recept vzít zpátky, že se stavím až příště a s penězi.

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:26:23
 20. avatar
  [5] Amálie [*]

  v lékárně

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:47:44
 21. avatar
  [4] Amálie [*]

  taky mam nejlepší zkušenost s lékárnou v jednom hypermarketu, ochota, znalost, dobrá zásobenost a rada tu je běžným standardem

  A moje gynekoložka má super přístup k vitamínům - má sice plnou čekárnu všech možnejch reklam, ale upozorňuje, že vitamíny jsou mnohonásobně lepší v dobré stravě a např.před otěhotněním doporučuje jen kyselinu listovou. Taky bezvadně zná cenu doplatků v líkárně o patro níž a rovnou při předepisování léku upozorní, kolik bude doplatek. Když je to pro pacientku moc, sama navrhne levnější možnou alternativu s doporučením, proč by se raději přiklonila k dražší variantě.

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:46:09
 22. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ...no, já zase nedám dopusti na lékárnu u jednoho supermarketu... ...všechno daleko levnější, a personál je naprosto úžasnej...

  superkarma: 0 23.03.2006, 06:26:01
 23. avatar
  [2] Linde [*]

  jsou lékárny předražené a k tomu nevrlý personál a znám i jednu velmi levnou lékárnu s hodnou a milou magistrou. U antikoncepce je tady rozdíl skoro 50 Kč oproti centru města a k tomu vždy pro malou daruje hrst vitamínových bonbónů.
  Tímto pozdravuji lékárnu U mamuta v nejmenovaném sídlišti lovců mamutů (já jen, aby to nebyla skrytá reklama )

  superkarma: 0 23.03.2006, 06:19:13
 24. avatar
  [1] gerta [*]

  Tomu říkám přátelská rada.Skutečně dobře zpracované informace.Ne vždy je člověk schopen-ochoten reagovat racionálně.A hlavně nenechat se ovlivnit reklamou,ale sám se vzdělávat.

  superkarma: 0 23.03.2006, 05:49:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme