Naše maminka měla v zásobě nepřeberné množství rad a návodů snad pro všechny možné situace. Se vším si věděla rady a odborníky zásadně vyhledávala, až když nebylo jiné volby.

Na bolesti ucha se u nás praktikovalo zásadně teplé máslo nalité přímo do ouška a nahřátý ručník (je fakt, že nikdo z nás dětí nikdy nemusel mít píchané ucho). Na bolesti hlavy „tygří" mast, na záda a nohy alpa nebo lesana atd.

Když si manžel spálil na slunci záda, maminka poradila natřít tvaroh, zapomněla ovšem dodat, že se má po chvilce setřít. Manžel si tak vychutnával tu úlevu, že usnul i s tvarohem. Po třech hodinách spánku na břiše se vzbudil s krunýřem na zádech. Tvaroh byl kvalitní, ve slušné vrstvě, a nešel ani odmočit ve vaně. Manžel chodil s tvarohem na zádech 3 týdny na stavbu. Již po pár dnech pracoval samostatně, protože se smrady v jeho blízkosti nedalo vydržet. O bolesti, kterou mu tvrdý tvaroh působil, ani nemluvě. Maminku nazval zákeřnou jedubabou a jejích dobrých rad odmítal využít. Ne tak sestra.

Celý život bojovala s panickou hrůzou ze zubaře. Prošla si sekáním, trháním a jinými lahůdkami, tak snad proto se zubaře bála jako čert kříže. Tenkrát přišla za maminkou ve zbědovaném stavu a že prý už pár dní bolestí nespala, zub ji bolí, tak ať mami poradí, co dělat.

Rada byla snadná: Evino, strč si do ucha česnek a za chvilku nebudeš vědět, že tě něco bolelo."

I šla poslušná dcera domů, oloupala pořádný stroužek česneku a šup s ním do ucha. A opravdu, maminka nelhala, bolest ustoupila a Evině se ulevilo. Pravda, jen dočasně. Po odeznění největší bolesti se snažila Eva stroužek z ucha vyndat, ale marně. Nešlo to prstem, jehlou ani háčkem na háčkování. Na bolest zubu zapomněla, zato ucho vypadalo hrozně. Rozrýpané, bolavé a boltec vytahaný do velikosti ucha slůněte.

Vystresovaná dorazila k mamině, ať jí ten zpropadenej česnek z ucha vyndá, když jí tak báječně poradila. No jo, když ty střevo sis ten česnek nezabalila do vaty. Ten sama nevyndáš. Budeš muset na ušní!" uzavřela debatu rázně maminka. O tom, že se o vatě nezmínila, se nehodlala bavit. To ví přece i děcko, že si člověk nebude cpát do ucha česnek bez vaty...

Chudák Eva absolvovala nejen nepříjemné ošetření u zubaře, ale i velice trapnou návštěvu na ušním. Tam musela potupně vysvětlovat, proč si ve svých téměř třiceti letech cpe do ucha česnek. Česnek odolával i lékaři a sestra chodila do ordinace několik dnů. Chechtala se jí půlka polikliniky a na odchodu musela slíbit, že už si nenechá od maminky dobře" radit. Přitom si mohla všechno nervování ušetřit a jít k zubaři hned. Ale zase na druhou stranu by nebylo na co vzpomínat...

Tak si pamatujte: Česnek v uchu při bolesti zubu na chvíli pomůže, ale nezapomeňte na vatu!

kominice

Reklama