dog

Každý pátek se setkáváte s radami veterinářky Hanky Žertové, která znáte nejen z našich stránek, ale například i ze serveru www.zvirataazdravi.cz či z televizní Polepšovny mazlíčků. Tentokrát Hanka Žertová radí čtenářce Šárce, jak zabránit pokousání dítěte...

Čtenářka Šárka: Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně našeho pejska. Jedná se o Yorkšírského teriéra, kterému jsou 3 roky. Vždy byl ke všem milý (i k dětem) a za pohlazení by dal vše. Ale v poslední době se nám už párkrát stalo, že vyjel na děti. Když u nás byla návštěva, tak si s dítětem hrál a bylo vše v pořádku. Pak ho dítě chtělo pohladit a on po něm vyjel. To se stalo už několikrát. Nekousne, ale škrábne zubama... Mám strach, protože máme 3měsíční dcerku a já nevím, kde je problém. Nerada bych, aby ji pokousal, ale vždy, když po dítěti vyjede, tak je strašně skleslý a ví, že udělal něco špatně. Jediné, co mě napadá, je, že se něčeho lekne, ale čeho, když si sám pro podrbání přijde, a pak tohle??? Děkuji za odpověď!
Když je v domě návštěva, bývá u toho určitý rozruch a nervozita, kterou pes velice silně vnímá. Jsou to cizinci na jeho území, kteří se pohybují kolem míst, která jsou mu příjemná, většinou se konzumuje dobré jídlo, na které si také dělá nárok, a hosté zcela zaměstnávají pozornost páníčků, o kterou pes většinou stojí ze všeho nejvíc. Jsou-li u toho navíc děti, které se chovají daleko živěji a hlučněji než dospělí a pes těžko odhaduje jejich reakce, bývá podrážděný a rozčilený. Své znepokojení dává najevo jasnými signály. Nejprve to bývá olizování, zívání, snaha odejít, odvracení hlavy, uši stažené dozadu, přikrčený postoj těla, stažený ocas, zdvihání tlapky. Říká tím: „Bojím se, držte se ode mne raději dál, prosím!“ Jakmile se začne takto chovat, hned ho klidně odveďte na místo, kde ho nebude nikdo rušit. Ideální je, když může být ve vedlejší místnosti oddělený od hostů mříží nebo přepážkou - může tak být účasten všeho dění, ale zároveň má jistotu, že na něj nikdo nešlápne nebo nešetrně nesáhne, že se nikdo nedostane na jeho místečko a k jeho misce. A panička ho čas od času může pochválit a odměnit jeho trpělivost nějakou dobrůtkou.
Pokud lidé nevnímají znepokojení psa a způsob, jakým ho dává najevo, je nucen to říci srozumitelněji - vycení zuby, zavrčí, vyštěkne, chňapne nebo dokonce citelně kousne. Když pak následuje trest, může se stát, že každou další návštěvu s dětmi začne brát jako velké ohrožení a počáteční mírné signály znepokojení docela vynechá a reaguje hned agresí („Běžte všichni pryč! Bojím se, že mi budete dělat nepříjemné věci a já pak budu ještě bit!“) Naučte se proto dobře „číst", co Vám říká, nikdy ho nenuťte snášet hlazení dětí a nikdy ho nenechávejte s dětmi samotného. Podobné zásady dodržujte i s Vaší holčičkou, vyhnete se tak pokousání.

dog

Polepšovna mazlíčků: Corry

V minulém díle jste viděli příběh psychicky nemocné fenky Corry. Tahle osmnáctiměsíční dobrmanka útočí na všechny lidi kolem, je jedno, zda jde o rodinné známé, nebo náhodné kolemjdoucí. Napadá auta, cyklisty a další pohybující se objekty. Co si o něm myslí Hanka Žertová?

Je příběh Corry něčím výjimečný, nebo se s podobnými setkáváte často?
Cora je psychicky nemocný pes a její chování bude vždy nevyzpytatelné. Dobrá ovladatelnost a kázeň jsou v jejím případě důležité, ale samy o sobě problém nevyřeší. Takovéto zvláštní chování se vyskytuje nejčastěji u dobrmanů a německých ovčáků s citlivou nervovou soustavou, u jiných plemen psů je vzácné. Někdy je možné zvládnout problém změnou prostředí a způsobem zacházení se psem, jindy pomohou léky, ale často takoví psi končí utracením, protože jsou svému okolí nebezpeční.

Kde mohou pánečci Corry udělat největší chybu?
Corru je třeba mít stále pod dozorem nebo dobře zabezpečenou. Nesmí zůstat sama s dětmi. Nikdo cizí nemůže vstoupit na zahradu nebo do domu, pokud se tam Corra volně pohybuje. Venku ji nelze pustit z vodítka. Každé selhání bezpečnostních opatření by mohlo mít vážné následky.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Bojíte se, že pes pokouše vaše dítě? Jaké jsou vaše zkušenosti s výchovou psa a dítěte v jedné domácnosti?

Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji do diskuze pod tímto článkem, nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

Reklama