Cestování

Jak se ve střední Americe hledá gynekolog

Milé ženy-in,
tak o tomto tématu bych mohla skoro napsat knihu, zkušenosti s nemocnicemi celého světa mám, bohužel, docela bohaté, ale také mám jednu velmi čerstvou vzpomínku, o kterou se s vámi podělím, je sice trochu delší, ale snad se nebudete moc nudit. Takže: Jak se ve střední Americe hledá gynekolog.

Je půlka prosince, půl šesté ráno a budík nemilosrdně pípá. Mám opar. Hmmm, to nám ta dovolená pěkně začíná. Za čtyři hodiny už sedíme v letadle, které nás odnáší na druhou stranu světa, až do daleké Guatemaly. Občas mě píchne v břiše, ale víc pozornosti věnuji dobrému Bailleys, které nám servíruje celkem pohledný stevard. Noční přílet, rychlé ubytování a pár hodin spánku. Ráno mě stále píchá na pravé straně břicha, zatím to před Michalem (má drahá polovička) zatloukám, a tak odjíždíme do Hondurasu. Není to zase taková dálka, asi 6 hodin, ale silnice i autobusy jsou příšerné.

Další noc mě břicho bolí docela hodně, vpravo dole... proč mi jenom tenkrát ten slepák nevyndali a místo toho rozehnali ledem? I tak ale zvládáme mayské pyramidy a celý den couráme po okolí Copánu. Břicho stále bolí. A tak další den, v neděli, balíme věci a měníme plány, vracíme se zpět do Guatemala City, města, kterému bychom se jinam vyhnuli velkým obloukem. Taxíkem dojedeme ke krásné nemocnici, vejdeme na pohotovost a připadáme si jak v americkém filmu. Sestřičky usměvavé, všechno laděné do modré barvy, čisťounko, jen tu nikdo nemluví anglicky. A má španělština končí u objednání jídla v restauraci a věty, že mě bolí břicho. Naštěstí se najde doktor v zácviku, který zvládá základy angličtiny. Musím se převléknout do modrého „pyžama“, dostáváme malou místnůstku pouze pro nás a začne vyšetření. Všechny výsledky (včetně krve, moči) byly do hodiny a břišní specialista, kterého ke mně zavolali, mi vyloučí zánět slepého střeva. Ufff, docela jsem si oddechla, akorát stále nevím, co mi je. Nějaký zánět tam stejně je, výsledky krve nelžou. Dostávám antibiotika, hlavně abychom zaplatili a na shledanou. Ještě dostanu poučení, jak poznám slepák. Prý když bych chtěla skákat na pravé noze, tak to prostě nepůjde (???). Stálo nás to kolem 4 tisíc korun a tak zobu prášky a jedeme dál. Máme dovolenou!

V jednom městečku u moře potkáváme párek Čechů, holčina se přiznává, že je lékařka, a jelikož si stále stěžuji na bolest břicha, doporučuje ultrazvuk, zřejmě to budou gynekologické potíže. Podotýkám, že jsem nikdy potíže tohoto rázu neměla. A tak zvažujeme, co podniknout dále. Vrátit se do hlavního města, nebo pokračovat v plánované cestě, do malého státečku Belize? Vyhrává Belize a to, že oficiálním jazykem je angličtina. A tak se lodí vydáváme do téhle malé zemičky patřící královně Alžbětě, jejíž břehy omývá Karibské moře.

Lodí doplujeme do Punta Gordy, městečko sice není příliš velké, ale nemocnici tu mají. No nemocnici... spíš takové vesnické zdravotní středisko. A gynekolog přijíždí jednou za čtrnáct dnů. Zřejmě tedy ne každá žena, co vypadá jako těhotná, bude skutečně nastávající matkou. Holt, statné karibské černošské ženy... Je čtvrtek a Vánoce se blíží, Štědrý den připadá na neděli.

Sedáme do autobusu a příšernou hrbolatou cestou jedeme 3 hodiny do nejbližšího velkého města Dangrigy (cca 6 tis. obyvatel). Nemocnici nacházíme rychle, není už tak pěkná, ale pořád vypadá mnohem lépe než v Barmě. Je kolem půl šesté odpoledne a otevřeno má pouze pohotovost. Tam sedí paní doktorka mluvící špatně anglicky. Všechno je takové... no trochu špinavější, a tak když jí vylíčím své problémy, odešle mě na ultrazvuk, prý další den. Jako ve snu se najednou zjeví pan doktor z ultrazvuku, sice má po službě a v sedm rande, ale pacienti jsou přece přednější, a tak jdeme na to. Piju několik litrů vody, prokládám to tatrankami z domova a čekám, až se mi naplní močový měchýř, aby se pak doktor mohl pořádně podívat, co mě trápí. Větráky jedou naplno, po stěnách běhají ještěrky, do toho bíle nastříkané vánoční stromečky a z rádia znějí anglické kolegy a americké vánoční songy. Kolem osmé zjišťuje, že mám zánět vejcovodu, a tak mu platíme cca 800 Kč za snímky. Ošetření je gratis. Nabízí nám, že zavolá místnímu gynekologovi, jestli by nepřijel, což s díky odmítáme, pátek je také den a už tak jsme byli na obtíž až až. Dusnou noc trávíme v motelu naproti nemocnice a druhý den se vracíme.

Celkem snadno nacházíme pana doktora, který pochází z Kolumbie, je mu tak 30 a krásně se směje (pro upřesnění, on i většina Belizanů jsou potomci afrických otroků). Odvede nás do ordinace, vyšetří mě, všechno vysvětlí a předepíše mi několik léků. Věnuje se nám asi hodinu, moc rádi bychom se mu nějak odvděčili, ale jak? Tak alespoň z Prahy odesíláme dva pohledy do daleké Belize... Ošetření i léky byly opět zdarma, což doteď nemůžeme pochopit. Nabízeli jsme jim, že vše uhradíme, ale nikdo o tom nechtěl ani slyšet.

Ještě ten samý den jsme odpluli na jeden z malých korálových atolů, abychom se trochu po tom spěchu zregenerovali. Antibiotika zabrala téměř okamžitě a za pár dnů jsem o nějakých problémech nevěděla. A tak jsme si konečně bezstarostně užili dovolenou.

A doma? Můj gynekolog nad zprávou z Belize a mou poznámkou, že mu nesu ukázat fotky z dovolené, vytřeštil oči a jen zašeptal: „Ono je to anglicky.“ Odvětila jsem, že může být rád, že to není ve španělštině. A tak doteď nevím, co přesně mi bylo, hlavní je, že už mám tohle martýrium za sebou.

Co nejmíň nepříjemných zážitků na cestách vám všem přeje
paviocko


Uf, tak to je jako z dobrodružného románu! Děkujeme za nádherný a napínavý příspěvek!

Musím přiznat, že ženské potíže mě naštěstí nikdy na našich dobrodružných výpravách především v oblastech bývalého SSSR nepostihly a v Indii jsem si při pohledu na místního zubaře urychleně rozmyslela i bolení zubu :). Navíc místními doporučovaný betel skutečně zabral :).

Zažila jste na cestách nějaké zdravotní potíže? Musela jste vyhledat lékařskou pomoc, zvládla jste to sama nebo Vás léčili domorodí šamani? Napište nám o svých zážitcích na redakce@zena-in.cz!

   
19.04.2007 - Zahraničí - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [23] Karolina* [*]

  paviocko: Belize je nejchudsi zeme ve Stredni Americe. Kdyz jsem tam byla ja, tak to tam vypadalo tristne. Priroda krasna, ale jinak O skvelem pristupu lidi nepochybuji. Nekolik let jsem zila v Kostarice a cestovala kolem. Lide byli vsude , ale zivotni uroven . Jestli se mi povede presvedcit muze, na duchod se stehujeme do Kostariky. Tam bych sla do nemocnice s klidem.

  superkarma: 0 19.04.2007, 16:25:45
 2. avatar
  [22] paviocko [*]

  Karolina: náhodou ošetření v Belize bylo výborné, fakt jsme z toho měli hodně dobrej pocit. Hlavně přístup lékařů byl špičkovej! Taky nám říkali, že v Dangrize je nejlepší místní nemocnice, tak nevím... ono to máš prašť jako uhoď, Guatemala nebo Belize....

  superkarma: 0 19.04.2007, 15:51:54
 3. [21] Karolina* [*]

  paviocko: Belize bych si k osetreni nevybrala, ani kdyby tam mluvili cesky. Pred deseti lety tam jezdil jeden muj znamy chirurg z Kostariky operovat. Rano odletel, odoperoval a vecer letel domu, kdyz bylo potreba zustal dva dny. Co tam delali s akutnimi pripady, si neumim ani predstavit. Vidim, ze se to moc nezmenilo.

  superkarma: 0 19.04.2007, 15:33:54
 4. avatar
  [20] tyrkys [*]

  Majucha: taky mi to tak přijde .

  superkarma: 0 19.04.2007, 14:53:33
 5. avatar
  [18] kareta [*]

  Chci vlastnit pojišťovnu, to je ale prima job

  superkarma: 0 19.04.2007, 14:33:38
 6. avatar
  [17] tyrkys [*]

  Majucha: hmmm, ale takové podmínky má bohužel skoro každé cestovní pojištění, pokud si nesjednáš navíc nějaké extra rizikové.

  superkarma: 0 19.04.2007, 14:31:19
 7. avatar
  [16] tyrkys [*]

  paviocko: přesně to mám také, ale ještě nikdy jsem ho (naštěstí) nevyužila. Ráda slyším, že s ním nejsou problémy

  superkarma: 0 19.04.2007, 14:29:52
 8. avatar
  [15] paviocko [*]

  Majucha: to máš pravdu, bohužel tak to je.... :o( Na krev jít nemůžu, prodělala jsem zřejmě boreliozu, a tak mě nechtěj - teda 2 roky. hned pak taky půjdu darovat!

  superkarma: 0 19.04.2007, 14:28:44
 9. avatar
  [13] paviocko [*]

  kareta: mám pojištění k platební kartě od ČSOB. Stojí asi 300,- na roku + 500,- za visa kartu. Je tam nějaká spoluúčast, ale ne moc vysoká. A hlavně, je to časově neomezené, jako doba cestování. Už jsem tohle pojištění využila dvakrát a naprosto bez problémů s proplácením.

  superkarma: 0 19.04.2007, 13:59:05
 10. avatar
  [12] kareta [*]

  paviocko: a kolik stálo to pojištění?

  superkarma: 0 19.04.2007, 13:50:26
 11. avatar
  [11] paviocko [*]

  kareta: naštěstí jo, proplatili mi to v pohodě. I kdyby ne, tak těch 5 tisíc oželím....

  superkarma: 0 19.04.2007, 13:32:30
 12. avatar
  [10] Florencie [*]

  paviocko: jsi hotová spisovatelka! Je to super a skvěle se to čte

  superkarma: 0 19.04.2007, 13:13:48
 13. avatar
  [9] kareta [*]

  A bylo ti k něčemu pojištění?

  superkarma: 0 19.04.2007, 12:59:24
 14. avatar
  [8] paviocko [*]

  Majucha: takhle to fungovalo v Indonesii :o))) Mimochodem, indonéská paní doktorka se nás zeptala, jestli máme vlastní antibiotika. Měli jsme. Pouze s českým příbalovým letákem. Zepatala se: "Jak se to bere?" my na to: "je tu napsáno 1x denně". Ona: "Tak to ber 1x denně a vyléčíš se".

  superkarma: 0 19.04.2007, 12:58:59
 15. avatar
  [7] paviocko [*]

  gentiana: určitě ne. Možná nějakej podobnej zážitek, ale rozhodně ne můj!

  superkarma: 0 19.04.2007, 12:57:05
 16. [6] gentiana [*]

  Nebylo to tu už náhodou?

  superkarma: 0 19.04.2007, 12:16:43
 17. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Hlavně žes přežila Ale dobrodrůžo to je, ne že ne

  superkarma: 0 19.04.2007, 11:41:10
 18. avatar
  [4] wampiregirl [*]

  Teda, to bylo dobrodružství . Na takové se pak s úsměvem vzpomíná.
  Jinak super napsané

  superkarma: 0 19.04.2007, 11:16:00
 19. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  tedy to jsi si užila

  superkarma: 0 19.04.2007, 10:51:58
 20. avatar
  [1] gerda [*]

  Páni! Já, onemocnět někde tak daleko, tak mi ke všem příhodám břišním asi přibude i psychiatr Jsi rozený dobrodruh!

  superkarma: 0 19.04.2007, 10:50:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme