Rodina

Jak se vdává v Indii?

Svatba, osudová událost dvou zamilovaných, kdy se z Já stává My, má mnoho podob. Co dvojice, to jiná představa o svatbě. A také co země, to jiná svatební tradice a obřad. Vyzpovídaly jsme pro vás několik žen, které se vdávaly za hranicemi naší země.

Luci, mohla bys na začátek představit sebe a svého manžela?
Já jsem ze Slovenska a manžel je z Maharashtry, malého indického města Dhulia. Potkali jsme se v jednom z největších měst Indie, Pune. Manžel se narodil do chudší rodiny, ale vypracoval se natolik, že je dnes úpěšným podnikatelem. Vlastní několik restaurací, produkční dům v Mumbaji, věnuje se herectví a pomáhá dětem v dětských domovech. A v neposlední řadě podporuje mě a mé každodenní šílené nápady a jejich realizace.

Poznali jsme se v jeho restauraci, ale dobrými kamarády jsme se stali, až když jsem bydlela u něj v hotelu. Tam vše nabralo rychlejší spád a ani teď vlastně nevíme, od kdy jsme oficiálně spolu. Vdaná jsem od listopadu 2014 (hindu svatba) a prosince 2014 (úřední svatba).

indická princezna

Do Indie jsem se poprvé podívala v roce 2011, moc se mi tam zalíbilo, až jsem nakonec zůstala, vdala se a porodila dítě (sice v Rakousku, ale do Indie jsem ho přivezla).

Jak vypadají indické zásnuby? 
Naše zásnuby v Indii byly velké zhruba jako jsou běžné slovenské svatby. Dá se říct, že jsem to jako svatbu také brala. Manžel mě sice o ruku požádal „evropským způsobem“, ale dlouho si to připravoval a dokonce sledoval filmy, protože u nich nic takového není. O ruku mě požádal na Slovensku, ale skutečné zásnuby jsme měli v Indii. Tam bohužel moje rodina nebyla, tak se zúčastnili alespoň přes Skype.

indická svatbaMěli jsme spoustu hostů, kteří posedávali okolo a vše sledovali. Seděli jsme na zemi s manželovými rodiči, mými „indickými rodiči“, kteří zastupovali mé pravé rodiče, a s guru, který odříkal mantry v sanskrtě. Na prvním obřadě byl pouze manžel, na druhém jenom já a třetího už jsme se zúčastnili spolu. Je zajímavé, že v Indii si zásnubní prsteny dávají až během zásnub, takže já jsem ten svůj nedostala na Slovensku, ale až během této ceremonie. Manžel má zásnubní prsten také. Starší ženy, přirovnala bych je k pohádkovým sudičkám, nám na závěr udělaly kumkumem (červeným barvivem) tečky na čela, darovali nám rýži, mince, ovoce a zlato, a hostina a focení mohlo začít. Přípravami i celým obsahem to pro mě byla svatba.obřad

Už samotné přípravy na zásnuby musely dát obrovskou práci, jak vypadaly svatební přípravy?
My s manželem jsme svatbu vůbec neplánovali, vše bylo v režii jeho rodičů. Já si jen vybrala barvu a výzdobu pódia, typ květin a hudební skupinu. Přiznávám, že jsme ani neměli zájem se zajímat, protože jsme původně chtěli maličkou svatbu, ale jeho rodiče se zbláznili a skončili jsme s několika tisíci hosty. Nedá se ale čemu divit, šlo o svatbu nejstaršího syna, ke které je přistupováno s větším respektem, a tak musela být dostatečně pompézní. Od začátku bylo jasné, že svatba bude v Indii, na Slovensko bychom hosty pravděpodobně nedostali.

V Indii se do bílé oblékají pouze křesťanky, proto se na svatbách nevěsty oblékají do jiných barev, co jsi měla na sobě ty?
Byla jsem jedna z mála, která na sobě bílé svatební šaty měla.

pár

Jak probíhalo vyřizování všech dokumentů potřebných ke svatbě?
To nebylo, překvapivě, vůbec těžké. V Indii máte totiž na všechno lidi, sami byste nic neudělali. Tak jsme si najali právníka, který nás předal do rukou jiného právníka. Ten posbíral všechny naše dokumenty, pak jsme se podepsali, přísahali si věrnost, já se rozplakala, což vyvolalo překvapivé pohledy, protože poprvé v životě na svatbě někdo plakal, otočili jsme se a odešliJ Celé mi to přišlo jako pohádka, ve které jsem hlavní hrdinkou.

Měli jste rozlučku se svobodou podle místních zvyklostí? Jak probíhala?
Rozlučky zde nejsou moc rozšířené, i když i to se poslední dobou mění. Muži mívají rozlučky s tancem, alkoholem a zábavou, ženy buď mírnější rozlučky, nebo nic. U nás to bylo naopak, v Goa jsem měla rozlučku podobnou těm mužským, manžel se v místní restauraci setkal na večeři s pár kamarády.
obřad s
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, ke svatebnímu dni, jak to celé probíhalo?
Do rezortu, ve kterém jsme měli svatbu, jsme dorazili den předem. Dostali jsme pokoje a připravili se na večer, kdy se konal Sangeet – seznamování rodiny, kamarádů, tančilo se. Alkohol oficiálně přítomný nebyl, ale nakonec se mezi slovenskými a některými indickými kamarády přece jen objevil.

Ve svatební den jsme začali v pět ráno tzv. haldi, což je malování kurkumou, pak přišlo na řadu chystání nevěsty – vlasy, make-up.

ruce

Následovaly obřady na pódiu, jeden pro mě, jeden pro manžela a další společný. Dostala jsem kousek kurkumy ovázaný okolo zápěstí, zelené skleněné náramky, mangalsutru, což je zlatý náhrdelník, a manžel mi udělal červeným barvivem čáru na pěšinku do vlasů, čímž jsou značeny vdané ženy. Pak přišel čas na první změnu oblečení. Těžké, červené svatební sárí jsem vyměnila za bílé šaty a sedla do dzoli, muž na koně a svatebčané se bavili a tančili do rytmu bubnů. Po skončení jsme šli opět na pódium, udělali jsme sedm kruhů a sedm kroků, při kterých jsem slibovala, že o něj budu pečovat a budu ho milovat, a on mi zase slíbil, že nikdy nepocítím hlad a také se o mě vždy postará. Vyměnili jsme si květiny a díky mně guru poprvé v životě pronesl větu: „Můžeš políbit nevěstu“. Přiznávám, že všichni byli v rozpacích.

zdobení

Potom následovalo fotografování novomanželů, opět změna oděvů a oběd. Po něm jsme si trošku odpočinuli a začali se připravovat na večerní recepci. Během té jsme se opět fotili na pódiu, usmívali se na hosty a do kamer, které byly všude! Jako občerstevní byly švédské stoly a co by to bylo za svatbu, kdyby si Slováci nepřinesli flašku a za pódiem, v čele s nevěstou, natajno nepopíjeli.

Po recepci jsme poseděli s kamarády a odešli do hotelu. Normálně nevěsta odchází do domu, kde bude bydlet. Další den jsme měli novomanželský obřad doma, obřad štastného manželství a prosperity.

zasnoubení


Jaké dary se dostávají v zemi, kde jste se brali?
To záleží na vrstvě, do které muž patří. Mohou to být květiny, ale také dům nebo vrtulník.

Vaše svatba vypadá téměř idylicky, objevilo se ale něco, co se ti moc nelíbilo?
Ano, moc se mi nelíbil zvyk, při kterém jsme stáli na pódiu a fotili se s každým hostem. To bych dokonce ještě překousla, ale nepřekousla jsem důvod – tchán je vážená osoba a co by si lidé pomysleli. Svatbu jsem trochu vnímala jako PR pro rodinu, do které jsem se vdávala, protože na svatbě bylo několik velmi významných hostl, dokonce král Maharashtry. Tím pádem jsem si svatbu moc neužila, protože jsem toužila po více romantiky. Navíc nebylo ani příjemné stát na pódiu a fotit se s každým hostem. My jich měli totiž více než tři tisíce.

Můžete si také přečíst:

   
12.04.2016 - Manželství - autor: Barbora Aydin

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Matinea [*]

  Kopíruji: "...toužila po více romantiky" Sml80

  Teď se ani nedivím tolik té chybě, ale tyto obřady (zásnuby + svatba), tak jak je popsala, se jí nezdály dost romantické Sml80

  superkarma: 0 13.04.2016, 00:08:43
 2. avatar
  [29] AnteaX [*]

  Sluší jim to, myslím, že jim to bude klapat, protože manželka miluje Indii i s tím horším, co obnášíSml16 Jiné zvyky, země, prostě všecko, těžko to my Evropané pochopíme, ale pro Indii mám slabost. Děje se tam spousta hrůz a přepadávání žen, přesto je to magická země, která změní váš pohled na život.

  superkarma: 0 12.04.2016, 20:47:46
 3. avatar
  [28] Matinea [*]

  No, je to jak z Bollywoodu. Ne, netoužím po tom a ani neobdivuji Sml23

  superkarma: 0 12.04.2016, 18:18:45
 4. avatar
  [27] SNÍŽEK [*]

  neriskovala bych to,ale přeju hodně štěstí. Sml72

  superkarma: 0 12.04.2016, 16:30:11
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  Veroula — #24To je to, žijí spolu v Londýně, pro oba je to jiná země, než odkud vyšli. Já bych v Indii taky nechtěla žít a už vůbec bych tam nechtěla mít provdanou dceru. Ani za boháče.

  superkarma: 2 12.04.2016, 14:07:21
 6. avatar
  [25] chanahd [*]

  Nevěstě to moc sluší. Ženich je taky fešák (ač vousy nemusím). Ale to je asi tak vše. V Indii bych nechtěla bydlet ani za nic. A taky mi přišlo smutné že ženich měl kvanta lidí na svatbě, nevěsta ani rodinu.

  superkarma: 0 12.04.2016, 13:49:24
 7. avatar
  [24] Veroula [*]

  Svatba jak z pohadky (i kdyz osobne by mi stacil jeden obrad, muselo to byt unavne), nevesta krasna a zenich atraktivni. Take by me zajimalo jak se budou mit tak za pet let. Ale nemyslim si, ze proto, ze je cizinec, jim to automaticky nevyjde. Kamaradka ma pritele Inda, ziji v Londyne a chvali si to. On ma pry velky smysl pro rodinu a je verny jak pes (jeji slova☺)

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 0 12.04.2016, 13:16:29
 8. [23] bobani [*]

  do té země , kde se znásilňuje jako na běžícím pásu , bych ani nepáchla

  superkarma: 1 12.04.2016, 12:38:24
 9. avatar
  [22] kobližka [*]

  I kdyby byl ženich celý ze zlata,i kdyby majetek přehazoval videmi,tak NIKDY,NIKDY,NIKDY !!!!!!!!!!!!

  superkarma: 1 12.04.2016, 11:55:00
 10. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  RybkaL — #14zila jsem dlouho v cizine a nekdy me samotnou prekvapi, co jsem schopna napsat. Ale ja nejsem profik, ani redaktor. Sml80

  superkarma: 0 12.04.2016, 11:45:44
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  Ricardo — #10Mně se teda líbí, má jiskru. Navíc, mladý a krásný boháč, asi i inteligentní, když zvládne podnikání, to se často nevidí. Spíš se mu divím, že si vybral - nemyslím to zle - takovou bledulku bez břinku. Ale asi se přitahují protiklady.

  superkarma: 0 12.04.2016, 11:35:31
 12. avatar
  [19] Motty [*]

  RybkaL — #18 Je mi jasný, že to byl spíš překlep Sml16

  superkarma: 0 12.04.2016, 11:07:51
 13. [18] RybkaL [*]

  Motty — #15 No jo, chybička se hned vloudí :-) S tím tvrdým to vypadá fakt děsivě!

  1. na komentář reaguje Motty — #19
  superkarma: 0 12.04.2016, 10:42:29
 14. avatar
  [17] kareta [*]

  A líbí se mi ten svatební proslov- ona bude pečovat a milovat a on se o ni bude starat, aby nikdy neměla hlad, moc hezkéSml67Sml67

  superkarma: 0 12.04.2016, 10:38:41
 15. avatar
  [16] kareta [*]

  Sml30ty bláho, fotit se s 3000 lidmaSml6

  Jinak nádhera, nevěstě gratujulu a přeji hodně štěstí v životěSml16. Ženich je fešák, úplněj SandokáánSml67

  superkarma: 0 12.04.2016, 10:36:42
 16. avatar
  [15] Motty [*]

  RybkaL — #14 Úplně bezchybná ne, jestli se píše s měkkým i Sml16 Ale jinak ten měsíc v Indii musel být opravdu zážitek Sml67

  Ráda čtu tyhle články, ale vím, že do tak jiné mentality a kultury bych určitě neodešla, ani za láskou ne.

  1. na komentář reaguje RybkaL — #18
  superkarma: 0 12.04.2016, 10:31:12
 17. [14] RybkaL [*]

  Eva_CZ — #7 proč jste tak tvrdé, Vám se nikdy nestalo, že jste udělay v psaní chybu? Jsem češka, čeština mě docela bavila, ale že bych byla 100% bezchybná? To teda ne...

  1. na komentář reaguje Motty — #15
  2. na komentář reaguje Eva_CZ — #21
  superkarma: 0 12.04.2016, 09:55:14
 18. [13] RybkaL [*]

  Tak tenhle článek jsem si opravdu ráda přečetla. Já jsem v Indii byla měsíc na dovolené, žádný hogo fogo pobyt s cestovkou, takže jsme se dostali mezi obyčejné lidi s obyčejnými životy... První týden jsem tam dost probrečela - přišlo mě, že je tam staršná bída, chudoba, nemocné děti, špína, smrad... Ale pak jsem se do této země zamilovala a viděla to krásné, lidé mi už nepřišli tak chudí, ale bohatí duchem a když jste zdraví a máte co jíst a kde bydlet, tak na těch hmotných věcech až zas tak moc nezáleží... Takže si možná dovedu představit, že bych tam i mohla žít, kdybych tam potkala svoji lásku. Prostě jsou lidi, kteří tuto mentalitu "neskousnou", pro jiné je to ráj na zemi. Bylo by ale zajímavé poslechnout si zážitky těchto nevěst, které se vdaly do jiné země, s odstupem času, jestli pro ně vše zůstalo tak idylické a jestly jsou i nadále spokojeny.

  superkarma: 1 12.04.2016, 09:53:06
 19. [12] funnka [*]

  Ricardo — #10opravdu je fešák,ale takovým divokým stylem.Já vousáče nerada,takže nic pro mě

  superkarma: 0 12.04.2016, 09:15:11
 20. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Eva_CZ — #7 Je to Slovenka Sml80 Tam mají příčestí minulé s měkkým i. Tohle bude otázka korektora Sml22

  superkarma: 0 12.04.2016, 09:13:41
 21. [10] Ricardo [*]

  gerda — #1 opravdu je to takový fešák? na Indii možná, ale v ČR určitě neSml15 a já se jí divím, že tam ztratila srdce, podle mě tam ztratila něco jinéhoSml57

  1. na komentář reaguje funnka — #12
  2. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 0 12.04.2016, 09:04:23
 22. [9] Sofineza [*]

  nechápu ty mladé holky, proč to dělají? chtějí se zviditelnit, být něco extra nebo co? to nemáme dost svobodných českých chlapců, že musí hledat v jiných vodách? je tam tráva zelenější nebo co?

  superkarma: 0 12.04.2016, 08:58:59
 23. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  No, ja bych si TO nevzala ani omylem. Sml23

  superkarma: 3 12.04.2016, 08:49:24
 24. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Starší ženy, přirovnala bych je k pohádkovým sudičkám, nám na závěr udělali kumkumem

  Nauc se cesky!

  1. na komentář reaguje Suzanne — #11
  2. na komentář reaguje RybkaL — #14
  superkarma: 2 12.04.2016, 08:49:04
 25. [6] zlá teta [*]

  většinou to skončí špatněSml15

  superkarma: 1 12.04.2016, 08:43:17
 26. [5] Goldenhair [*]

  ať nám nevěsta napíše za 5 let, jak úžasně se máSml24

  superkarma: 1 12.04.2016, 08:43:06
 27. [4] iřka [*]

  Hezké to sice je,ale já bych do něčeho takového nešla. Sml16

  superkarma: 0 12.04.2016, 08:35:48
 28. avatar
  [3] Suzanne [*]

  To vypadá úchvatně Sml22 Hodně štěstí!

  superkarma: 0 12.04.2016, 08:11:11
 29. avatar
  [2] cherinka [*]

  Svatba asi hezká, nicméně za mě tedy ne. Sml80

  superkarma: 0 12.04.2016, 07:48:41
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Ženich je opravdu fešák, nedivím se jí, že tam ztratila srdce. Snad jim to vydrží, kulturní a společenské rozdíly jsou stále obrovské. Do jaké kasty ženich patří? To jsem v článku neviděla.

  1. na komentář reaguje Ricardo — #10
  superkarma: 1 12.04.2016, 07:00:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme