OBIPřestože kalendářně zima začíná až 21. prosince, první sníh a mrazíky k nám již dorazily. Proto je třeba se na zimu pořádně připravit. A to se týká nejen zazimování domu či příprav vánoční výzdoby. Nezapomeňte také na opeřence na vaší zahradě, kteří neodlétají na zimu do teplých krajin. Ročně jich tisíce zahynou v důsledku tuhé zimy, ale pokud si na zahradu či za okenní parapet pořídíte krmítko, můžete mnohým z nich zachránit život.

Nejen, že umístěním krmítka uděláte dobrý skutek, ale také se budete moci kochat pohledem na různé druhy ptáků, kteří se k vám budou rádi vracet. Krmítek existuje mnoho druhů a záleží jen na vás, jaké zvolíte.

krmitkaPokud máte dostatek času a nadšení, můžete si krmítko vyrobit sami, není to žádná věda. Stačí trocha šikovnosti a jedno volné odpoledne. Pokud si ale chcete ušetřit práci a čas, v hobbymarketech OBI si můžete vybrat z různých typů, které stačí zavěsit na příhodné místo.

Nejobvyklejší a nejpřirozenější jsou krmítka ze dřeva, ale použity mohou být samozřejmě i další materiály - plech, umělá hmota či dokonce klasická střešní krytina. Krmítka mohou plnit i okrasnou funkci, nabídka je široká a není problémem najít ani vysoce designové kousky.

krmitkaCo se týče funkčnosti, na tvaru krmítka téměř nezáleží. Stačí, pokud je dostatečně prostorné se základnou o rozměrech kolem 30x30 cm, má snadno přístupnou a ohraničenou plochu na sypání potravy a je kryto stříškou proti nepříznivému počasí. Při výběru nebo budování krmítka dbejte na to, aby nikde nemělo ostré hrany a nekoukaly z něj dráty či hřebíky, o které by se ptáci mohli zranit.

Ideální umístění? Alespoň 150 cm nad zemí

OBIPři výběru ideálního umístění pro krmítko je prioritou bezpečnost, aby hodující ptáci nebyli v ohrožení. Největším nebezpečím jsou pro ně potulující se kočky a kuny. Krmítko by proto mělo viset alespoň 150 cm nad zemí a nemělo by být umístěno přímo na větvích stromu, raději jej přivažte provázkem, nebo drátkem. Nemáte-li zahradu, na kterou byste mohli krmítko umístit, nezoufejte - stejně dobře poslouží připevněné k okennímu parapetu.

Jakou potravou opeřence pohostit?

Jakmile máte krmítko umístěné, začněte přemýšlet, čím ptáky pohostíte. Možnosti, co ptáčkům sypat, jsou celkem rozmanité - od chemicky neošetřených přírodních semen a plodů (například slunečnice, rakytník či černý bez) až po některou potravu z vaší kuchyně (jako kousky ovoce a zeleniny, drcená jádra ořechů či lůj). Vodu ptákům nedávejte. Během chvíle by zamrzla, a pokud ne, hrozí riziko, že do ní opeřenec spadne.
Krmivo pro ptáky vybírejte pečlivě, existuje i takové, kterým byste ptákům spíše ublížili. Raději se vyvarujte soli, koření, zbytků jídel nebo uzenin. Pokud si nejste jistí, co do krmítka nasypat, pořiďte si již namíchanou směs, jedná se o nejjednodušší řešení a máte jistotu, že ptákům neublížíte. Tyto směsi můžete koupit například v OBI, kde je na výběr z několika druhů.

OBITip odborníka:
„Ne všechny druhy ptáků se živí tím samým, proto nebuďte překvapení, pokud sýkorky vyzobají slunečnicová semínka, zatímco vrabci se vrhnou spíše na pšenici či oves. Čím rozmanitější potravu budete v krmítku mít, tím pestřejší osazenstvo můžete očekávat,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Krmítko pravidelně kontrolujte a plesnivou či jinak zkaženou potravu odstraňujte, mohla by ptákům ublížit. Průběžný úklid krmítku rozhodně prospěje. Také se vždy ujistěte, že je krmítko stále bezpečně upevněné.

Čím nahradit klasická krmítka?

OBIPokud si na zahradu nechcete pořizovat přímo krmítko, ale přesto byste ptáčkům přes zimu něco rádi nabídli, můžete na stromy zavěsit lojové koule v síťce. Pokud je nechcete věšet přímo na stromy, existují i speciální krmítka, které můžete zakoupit v hobbymarketech. Těmito lojovými koulemi potěšíte především strakapoudy a sýkorky.

OBIZačít s přikrmováním ptáků se totiž může již od listopadu. Množství potravy přizpůsobte počasí - pokud je sníh a mráz, dávky krmiva zvyšte, opeření obyvatelé vaší zahrady vám budou vděční. Krmit můžete až do jara, opět záleží hlavně na počasí.

Tato zimní péče o ptactvo se vám na jaře a v létě, kdy vám ptáci pomohou s bojem proti škůdcům, bohatě vyplatí. Co vy, milé čtenářky, již máte na zahradě krmítko, či se na jeho pořízení teprve chystáte?

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama