Diskuze

Jak se stát spisovatelem - čteným?

Kdo mi poradí jak se přiblížit čtenářům. Okolí mi říká: píšeš fakt skvěle. Co vy na to?

03.09.2003 - Diskuse o všem možném - autor: otazník

Nutná registrace

Pro přispívání do diskuzí je nutná registrace.

Příspěvky:

 1. [8] otazník [*]

  Křečkomyš: zkusila jsem kontaktovat redakci, ale zatím bez jakékoliv odezvy...

  superkarma: 0 21.10.2003, 12:57:48
 2. avatar
  [7] Lucajda [*]

  Křečkomyš: s tím vzájemným chválením na Písmákovi bych tak úplně nesouhlasila. Já tam mám své texty už rok. Hodně dlouho trvalo než začaly být čtené, ale lidi si tě nakonec najdou a pokud mají důvod zařadí mezi své oblíbené autory. Mám u textů pravidelné kritiky od lidí, kterým jsem jejich dílko nikdy nepochválila a je jich většina. Publikovala jsem zde zhruba šedesát textů. Nemohu tvrdit, že reakce jsou kdovíjak objektivní, jsou to reakce běžných čtenářů, popř. ostatních autorů a ne renomovaných kritiků. Pokud někdo doopravdy píše špatně počet tipů a kladných kritik tomu v převážné většině odpovídá. Já teď z Písmáka rovněž odcházím, ale mé důvody se týkají spíš mých dalších literárních plánů jimž moc nesvědčí, že takové množství mých textů visí na síti.
  A psaní pro noviny (i internetové) má rovněž svá úskalí. Jde totiž o zájem redakce, který být může a nemusí. Dále málokteré noviny mají zájem o "umělecké" texty, spíše je poptávka po textech publicistického charakteru - nejde-li ovšem o periodika speciálně literární.
  otazník: Stejně bych na nějakém serveru s volným publikováním vytrvala a psala a psala. Sama se podle reakcí přesvědčíš, že se lepšíš. Je to práce na mnoho let. Já po deseti letech psaní (a mé první pokusy byly opravdu velmi naivní) konečně začala trochu publikovat a připravovat sbírku (netuším jak to s ní dopadne).
  přeju hodně štěstí - a to upřímě.

  superkarma: 0 24.09.2003, 13:45:57
 3. avatar
  [6] Křečkomyš [*]

  Na Písmák jsem hodila pár svých věcí, ale už tam nechodím. Můj dojem je takový, že se tam všichni chválí navzájem, když mi někdo pochválí básničku, tak já musím pocukrovat tu jeho... Není to objektivní. Radím ti jediné - začni psát pro nějaké noviny, nejlépe internetové, tam poznáš podle reakcí čtenářů okamžitě jak jsi na tom. Někdy je to tvrdé, ale vyučíš se. Což takhle rovnou psát pro Źenu in?

  superkarma: 0 22.09.2003, 19:19:59
 4. [5] otazník [*]

  Lucajda:
  Díky za připomínky, jsem už přihlášená na písmáku a reakce mě ani moc nezaujaly. To začínání už trvá asi 10 let, ale teď jsem na sobě začla pracovat trošku víc. Na mé osobní stránce je jen malé torzíčko. Mám rozepsaných více dalších věcí. Jedna je už na dobré cestě dokončení. Jinak má matka je češtinářka a její připomínky mě na čas tak uducaly, ale já se fakt nedám. Každopádně díky za rady. Budu psát a psát a...

  superkarma: 0 18.09.2003, 10:42:42
 5. avatar
  [4] Lucajda [*]

  otazníku, nevím jestli ti budu schopná opravdu uspokojivě poradit. V literatuře se už pár let pohybuji, kromě jiného dělám internetový lit. časopis ( http://sweb.cz/promlky ) a tak vím, že je to především velikánská mnohaletá dřina. Myslím, že prvotně by ses vůbec neměla ptát jak být úspěšná, ale hlavně číst, číst, číst a psát a psát. Napíšeš spousty poměrně špatných věcí než si najdeš osobitý styl a témata. Literatura není o tom psát co přináší život, ale předat osobitý pohled osobitou formou.
  A na to, že ti známí říkají, že jsi úžasná nedej, to říkají vždycky . Otázkou ale je kolik a jak kvalitního toho kromě tvých textů přečetli. Bez urážky, je to tvrdý, ale takhle tvrdej na tebe bude každej šéfredaktor a každej vydavatel pokud to budeš se psaním myslet vážně.
  Projdi na internetu seznamy stránek a vyhledej literární servery s volným publikováním (vložíš text a ten se objeví na stránkách, žádná redakce o něm nerozhoduje). Je to už zmiňovaný http://www.pismak.cz , popř. http://www.totem.cz . Je jich ale mnohem víc. Pak si počkej na reakce ostatních autorů a neuraž se, když nebudou hned nadšené, to nic neznamená. No a pokud nadšené budou tak můžeš zkusit "papírové" literární časopisy, jejich seznam i s adresami najdeš třeba u mě na Promlkách. Další dobrou zkušeností jsou literární soutěže. Nejdřív by tě totiž měla poznat odborná veřejnost a až pak můžeš pokračovat směrem k řadovým čtenářům. Chce to načas zapomenout na jakékoliv vydávání knih, protože to je otázka let a ne měsíců. Mám s nakladateli své zkušenosti. Ale nevzdávej to a piš, jestli je to to co chceš dělat, tak se to podaří!

  superkarma: 0 08.09.2003, 12:44:30
 6. avatar
  [3] pajda [*]

  vanbee: existují servery pro lidi, kteří píší - www.pismak.cz zkus to na nich - tam se dostaneš i ke srovnání...

  superkarma: 0 07.09.2003, 18:22:16
 7. [2] otazník [*]

  pisu povídky nebo vyprávění
  http://home.tiscali.cz/lucincinastranka/

  superkarma: 0 04.09.2003, 06:37:07
 8. avatar
  [1] Lída [*]

  A co píšeš?

  superkarma: 0 03.09.2003, 16:01:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Rubrika: Ostatní

Novinky

Dnešní vydání

Doporučujeme

Nově založené

Nejprohlíženější

Nejdiskutovanější

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme