Bulvár

Jak se stát hokejistou

Jsou sporty, které, pokud vaše děti mají uspět, musí začít trénovat v útlém věku. Jedním z nich je i hokej. Co máte očekávat, pokud ze své ratolesti chcete mít Jágra, Hejduka nebo Haška?

 

Hokej je nádherná hra plná energie, síly, statečnosti, umu, sebeovládání i kolektivní spolupráce. Hokej je hra, která hlavně na severní polokouli baví milióny lidí, a také sport, který může vaše děti zaměstnat a svést ze scestí nicnedělání a drog.

 

Hokej nejde dělat náhodně a jen tak napůl. Pokud chcete dát své ratolesti šanci,  musíte ji přivést na stadión už v době, kdy se chystá do první třídy. František Pomahač, sekretář mládeže a vedoucí sportovních tříd HC Slavie Praha nám k tomu řekl: „Rodičům doporučujeme, aby do našeho náboru přivedli své potomky, když jim je šest let. Dvakrát týdně bruslí s rodiči a od první třídy pak děti chodí na led 3x týdně.“ Pan Pomahač nám dále řekl, že nedoporučují vodit na led menší než pětileté děti.

 

Hokej není zrovna levná hra. Výstroj pro šestiletého caparta vyjde přes deset tisíc - pokud věci kupujete nové - a zhruba na poloviční cenu, když je koupíte použité v bazaru. Dále musíte počítat s pravidelnou měsíční platbou za trenéry a ledovou plochu.  František Pomahač k tomu říká: „Extraligové týmy s velkými sponzory si mohou dovolit mládežnické týmy dotovat, a tak u nás rodiče přispívají jen cca 900 Kč měsíčně. Tam, kde sponzoři nejsou, se tyto měsíční poplatky vyšplhají i přes 2 500 Kč měsíčně."

 

A co se týče náročnosti hokeje jako sportu pro vaše dítě, nejde jen o peníze. S každým přibývajícím rokem se zvyšuje počet tréninků i zápasů, a tedy i času, který někdo z rodiny musí strávit u ledové plochy s potomkem.

„Je mi líto starších sester, které s knihou v ruce stráví mládí na zimáku... Rodiče by měli přemýšlet, zda se do hokeje položí spolu s dětmi, a pokud si nejsou jisti, že na to mají čas, ať se raději věnují méně náročnému sportu,“  řekl pan Pomahač. „Na druhou stranu není pravda, že byste třeba nemohli s malým hokejistou jet na hory…“

 

A když do svého potomka investujete jak čas, tak peníze, dáte mu šanci stát se hokejistou, a nevyjde to zcela podle vašich představ, nic se nestane. Určitě mu z toho zůstanou dobré vzpomínky, a hlavně hokej vychovává ke spolupráci, píli, statečnosti, odvaze i sebevědomí. To znamená, že mu dá víc než sezení u počítače nebo bloumání po ulicích.

 

Pokud vás zaráží, že jsem za celý článek nepoužil slovo chlapec, ale snažil jsem se uvádět bezpohlavní označení našich dětí, pak vězte, že to bylo úmyslné. Jak mi slávistický sekretář mládeže řekl, tak na Slavii každý rok přivedou rodiče tak dvě děvčata, která až tak do šesté třídy hrají normálně s kluky hokej. A prý jsou mnohdy lepší než jejich vrstevníci.

 

Sportu zdar a hokeji zvlášť.

 

Příště: co vás čeká, když budete chtít mít ze svého dítěte baletku, či baleťáka.

   
10.02.2005 - Společnost - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [11] lejla [*]

  Jana 01: Ze sve vlastni zkusenosti vim,ze nekteri kluci jsou do toho zapaleni a bavi je to a na uceni ten cas je taky.

  superkarma: 0 10.02.2005, 22:13:12
 2. avatar
  [10] Sama [*]

  Tak mi platíme 650 Kč měsíčně + výzbroj, ježdění po turnajích, soustředění atd atd. Ale nelituji peněz ani času. Honza začínal ve třech letech - ač to ten trenér tady nedoporučuje -díky tomu dnes hraje se staršími kluky a nevede si vůbec špatně. Vím, že z něj nikdy nebude Jágr, ale u nás to vyřešilo hyperaktivitu a navíc už před školou věděl, že některé věci se zkrátka musí i když se mu do nich nechce, takže jsme nikdy neměli problém s tím, že nechce dělat úkoly nebo nechce číst ...

  superkarma: 0 10.02.2005, 21:12:44
 3. [8] marketkass [*]

  peněz je to dost, my tedy platíme pouze 400 na led a připlácíme na turnaje, soustředění..., ale kluk se skvěle vyblbne. Nejsou to vyhozené prachy, my tím žijeme celá rodina, získali jsme nové přátele, prostě žijeme hokejem!!!

  superkarma: 0 10.02.2005, 13:45:30
 4. avatar
  [4] Sirikit [*]

  Obě moje děti chodily do sportovní školy - kombinace lední hokej - gymnastika. Žádné z nich se ale nestalo velkým sportovcem, ono to chce taky kus talentu a ten zřejmě chyběl. Ale pro kluky ten lední hokej je ideální, vyřádí se při tréninku i při zápasech tak, že jsou potom doma vzorní. Jen ty trenérské metody mi někdy připadaly trochu drsné. Stejně tak u gymnastiky. Tam mi vadila zase jiná věc - děvčátka ve věku kolem 10 až 11ti let vypadala na první třídu, moje dcera měla např. v 5. třídě váhu 25 kg. Obědy ve školní jídelně pro gymnastky byly přibližně takové - jedna naběračka polévky, 2 brambůrky, kousíček masa a nebo, pokud bylo bezmasé jídlo, tak třeba 1 koblih nebo jedna palačinka. Údajně proto, aby dívky zůstaly štíhlé. Dcera vydržela tuto řeholi (ráno vstávat na trénink co začínal v 5 hodin, po vyučování opět trénink do 19 hodin, večer úkoly a učení)do 12 let, pak to vzdala. Syn vytrval u hokeje do 14 let, pak přešel na závodní plavání a potápění.

  superkarma: 0 10.02.2005, 10:38:39
 5. avatar
  [3] lejla [*]

  Jana 01: Ze sve vlastni zkusenosti vim,ze nekteri kluci jsou do toho zapaleni a bavi je to a na uceni ten cas je taky.

  superkarma: 0 10.02.2005, 10:14:27
 6. [2] Jana 01 [*]

  Každý by chtěl, aby jeho dítě něco dělalo a třeba i něco dokázalo. Ale že by se z něj stal velký hokejista je malá pravděpodobnost - no nevím, jestli to všechno stojí za to. Vstávat dennně ráno ve čtyři, mít málo času na učení i volný čas atd... znám pár lidí, které si stěžují, že jim rodiče zkazili dětství právě tím, jak je posílali na různé přehnané aktivity.

  superkarma: 0 10.02.2005, 07:55:58
 7. avatar
  [1] Májík [*]

  No, koukám, že si synátor ještě vybral celkem dobře, když hraje od 6 let fotbal, je to přeci jen méně finančně náročnější. Ale o čase stráveném na trénincích, zápasech a turnajích vím své. A od první třídy s nima hraje fotbal i holka a je opravdu lepší, než leckterý kluk.

  superkarma: 0 10.02.2005, 07:03:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme