Domácnost

Jak se stát chovatelskou stanicí?


Chovat kočky není jen tak, a pokud nechcete být pouhým množitelem koček, ale chovat se zodpovědně nejen k určitému plemenu koček, ale i k případným zájemcům, pak musíte znát  pár věcí…
Do „profesionálního“ chovatelství koček mě zasvětila paní Lucie Vrabcová, chovatelka ruských modrých koček.

Jak je vůbec organizováno chovatelství koček? Je třeba být někde registrován?
Pokud máte doma kočičku s PP a rozhodnete se, že byste rádi koťátka nebo čas od času svou kočku ukázat na nějaké výstavě, je potřeba se přihlásit k nějaké chovatelské organizaci. U nás je asi nejznámější Sdružení chovatelů koček ČSCH. Dále u nás je i Bohemia Cat Club, Regnum Felis, Nezávislý chovatelský klub a Bohemia Edelkatze. Největším klubem je Sdružení chovatelů koček, který pořádá ročně přes 20 mezinárodních výstav. Další podrobnosti o jejich základních organizacích, do kterých se v případě zájmu přihlašujete, nejdete na jejich www stranách - http://www.schk.cz/schk/sdruzeni.htm. Sdružení chovatelů koček je členem mezinárodní organizace organizace FiFe – Federation Internationale Féline.

Co znamená „chovatelská stanice“ a musí člověk nutně být chovatelskou stanicí, aby mohl chovat kočky s PP?
Pokud byste chtěli koťátka s PP, je dobré se nejdříve začít shánět po chovatelské stanici. Pro její založení si musíte vyplnit formulář pro založení chovatelské stanice, který najdete na www stranách chovatelského klubu. Za založení musíte většinou zaplatit nějakou částku, která v případě ČSCH je kolem 1000Kč. Na formulář napíšete několik návrhů pro název Vaší chovatelské stanice a jeden Vám bude dle možností přidělen. Název bude originální a Vaše koťátka budou mít tento název v „příjmení“. Bez chovatelské stanice nelze mít koťátka s PP. Je dobré si zažádat dřív, protože se na vyřízení nějakou dobu čeká. Název je potom pro všechny Vaše koťátka všech vašich koček.

Kolik koček musí minimálně chovatelská stanice mít?
Chovatelská stanice může mít libovolný počet kočičích členů. Spíš je to na osobním zvážení a zodpovědnosti každého chovatele a dispozic jeho bytu či domu, aby kočky měly dostatek prostoru a nebyly stresovány.

Jsou dány nějaké podmínky pro chov? Ptám se  třeba na minimální rozlohu bytu či odpovídající péči. Kontroluje někdo kvalitu chovatelských podmínek?
Chovatelský řád najdete na již zmíněných www stranách. Prostor pro jednu kočku by měl být podle řádu 6m2 a výška 1,8m2. Nicméně se jedná o minimální prostor. Kvalitu chovatelských podmínek mají kontrolovat poradci chovu či další chovatelské orgány ČSCH.

Jak se změní život člověku, který život zasvětí chovu koček? Běžný chod domácnosti, četnost výstav, odchov koťat, připouštění... O výlety je asi postaráno, že?
Pokud se člověk rozhodne věnovat chovu koček s PP, zabere to jistě spoustu času. Je potřeba čas od času o víkendu navštívit některou z výstav. Pro vyšší tituly se jezdí na výstavy i do zahraničí. Před prvním vrhem je třeba kočku „uchovnit", což znamená navštívit některou z výstav a obdržet ocenění výborná. Toto „uchovnění“ je jen na dva roky. Pokud se vám podaří na třech výstavách získat titul CAC = třikrát být nejlepší ze všech koček v dané kategorii, získáte tak titul championa CH a chovnost na „věky“, tzn. do osmi let kočičky.
Hledání ženicha bývá občas problém, a pokud nemáte vlastního, tak se za ním musíte vydat občas i do zahraničí. Některá méně častá plemena nemají v ČR nepříbuzného kocoura a kočku. Na dobrém výběru záleží i to, aby koťátka byla typově co nejlepší. Chovatelé musí pečlivě vybírat. Protože se vozí kočka ke kocourovi, je nutné i obhlédnout místo, kde se krytí uskuteční, a majitele kocourka si důkladně „otestovat“. Za krytí se pak platí nemalé částky. Kočka i kocour musí být před krytím otestovaní na přenosné choroby FIP, FIV a FeLV.   

Co obnáší odchov koťat? Člověk jim musí věnovat maximum času, nebo lze nechat doma koťata bez dozoru a odejít do práce? Nebo kočka na konci březosti? To bych v práci asi neseděla moc klidně…
Tak krytí jsem už trochu přiblížila. Pokud se krytí podaří, nastává 58 – 75 dní březosti, kdy bychom neměli nastávající kočičí maminku stresovat . Omezíme cestování a vyloučíme výstavy. Kočce podáváme kvalitní stravu. S vitamínovými preparáty bych byla obezřetná.
Porod se většinou obejde bez naší pomoci, ale je dobré pár dní před termínem připravit kočce porodní bedýnku, ve které by měla dostatek prostoru a zároveň soukromí. Ale nám třeba kočička rodila na klíně. Bedýnky si ani nevšimla. Porod je dobré si nastudovat z nějaké odborné knihy. I když jej kočka většinou zvládne sama, naše přítomnost je žádoucí.
Koťátka pak první týden jsou slepá. Péči o ně zvládá kočka většinou sama. Koťátka každý den vážíme a zaznamenáme si jejich váhu. Pokud by některé nepřibývalo, je nutné začít s umělým dokrmováním, k tomu jsou určena speciální mléka pro koťata. Pokud zabezpečíme veškeré úkryty, elektrické dráty, jedovaté rostliny, nádoby s vodou…, můžeme na dopoledne nechat koťátka sama s mámou.
Veškerou hygienu kolem koťátek zvládla naše kočka sama. Uklízela po nich exkrementy a potom je sama naučila chodit na kočičí wc.
Koťátka je nutné odmalička sbližovat s lidmi. Ze začátku je jemně hladit a později je brát na krátkou dobu do rukou, aby si zvykla na člověka a stala se milými společníky.

Ač veškeré „papírování“, ježdění po výstavách, krytí a odchov jsou náročné, tak nakonec, když vidím výsledek v krásných a hlavně zdravých koťátkách, o které je zájem a jejich noví majitelé v nich našli své přátelé, mám nesmírnou radost.

Jak vidno, za radostí z koťátek je spousta práce, starostí, ale i papírování.  Ale stojí to za to, co říkáte?

Foto: www.ruskamodra.wz.cz

   
27.09.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] mikule [*]

  U psů je to podobné

  superkarma: 0 19.12.2006, 17:29:57
 2. avatar
  [11] rumcajs.tm [*]

  Já mám výhodu,že bydlím v lese,takže Náš Mikeš má rozlohu 1000 hektarů,ale jsou velké problemy,s klíšťatama.Jen bych poznamenal,že zřídit si chovnou stanici, není žádná prdel.Pamatuji si,když jsem žádal před 35 ti lety paní Vojtíškovou v Praze

  superkarma: 0 28.09.2006, 18:51:29
 3. avatar
  [10] Landriel [*]

  Ťapina: víš, mně i ti dva občas pijou krev, když trhají záclony, drápou sedačku, letiště, vyčůrají se nebo vybluvnou, kde nemají, ale stejně je miluju - to je jak s děckem - občas bych ji nejradši zabila, ale miluju ji...

  superkarma: 0 27.09.2006, 19:24:27
 4. avatar
  [9] Žábina [*]

  krásná kočule - myslím první fotku

  superkarma: 0 27.09.2006, 13:38:05
 5. avatar
  [8] Meander [*]

  Ťapina: Chovatelství koček se stalo hysterickým vědním oborem. Jsem ráda, že už se v tom nevyskytuju, dělají z těch koček kriply.

  superkarma: 0 27.09.2006, 12:44:26
 6. avatar
  [7] Gabi [*]

  Ruská modrá - nejkrásnější kočka vůbec

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:49:28
 7. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Meander: Když čtu na Ifauně, komu všemu by místní chovatelky nedaly kotě, zjistila jsem, že nemám šanci

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:44:55
 8. avatar
  [5] Meander [*]

  Landriel: Já skončila s chovem, protože jsem paranoidní a nevěřila jsem zájemcům o kotě, že to myslí vážně. Kádrovala jsem si je tak, že mi často likvidovala byt půlroční koťata.

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:43:40
 9. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Landriel: Ále dokázala, když by ti za tři měsíce stihli zdemolovat byt. Já jsem teda štěňata dávala docela s úlevou a máma Máša byla podle všeho téhož názoru

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:36:15
 10. avatar
  [3] Landriel [*]

  To jsou tak krásní mazlíčci, jenže já bych se žádného kotěte nedokázala vzdát...

  superkarma: 0 27.09.2006, 11:30:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme