Domácnost

Jak se spočítá prací dávka? Cena za kilogram, litr nebo kus?

Pokud nakupujete prací prostředky, zajímá vás, kolik za celé balení zaplatíte v poměru k tomu, kolik z balení prášku laicky řečeno „vyperete praček“? Nám se situace kolem pracích dávek a dávkování zdá nepřehledná, proto chceme tomuto tématu věnovat článek – s návodem, jak se v počítání pracích dávek vyznat.

Představte si situaci – jste v obchodě a potřebujete si koupit prací prostředek. V regále jsou různě velká balení prášků, gelů, za různé ceny, některé v akci s vykřičníky, jak je cena výhodná. Ještě navíc jsou některé z nich jinak koncetrované než ty druhé.

praní

Čtěte také:

Jak se vyznat v tom, kolik za jednotlivou prací dávku zaplatíte? Některé akční ceny nemusejí být vůbec akční, když si dávku správně přepočítáte. Jak ale na to?

Každá značka s sebou přináší jistá specifika. Teď nemáme na mysli kvalitativní srovnání, ale rozdílné stupně koncentrace  a s nimi spojené dávkování. Ceny za kilogramy, litry či kusy jsou tak pro spotřebitele mnohdy zavádějící a nedávají jim jasný poměr – kolik a za kolik.

Obrátili jsme se s vysvětlením na firmu Henkel. Jako výrobce a distributor pracích prostředků uvádí na svých obalech počet pracích dávek v každém konkrétním balení, a zákazník tak má na první pohled jasné srovnání, co za své peníze dostává.

„K zavedení uvádění pracích dávek v každém konkrétním balení nás přivedly mimo jiné i zkušenosti ze západní Evropy, kde je cena za prací dávku běžnou měrnou jednotkou, protože jako jediná umožňuje spotřebiteli univerzální a objektivní cenové srovnání,“ komentuje Jana Očadlíková, manažerka marketingu divize Prací a čisticí prostředky Henkel ČR.

Značka počtu pracích dávek – dobré pro orientaci

Obaly pracích prostředků společnosti Henkel jsou na přední straně viditelně označeny značkou informující o počtu praní neboli pracích dávek s ohledem na koncentraci prostředku. Jejich počet je určen pro plnou pračku běžně zašpiněného prádla (4–5 kg). 

Rozdíly v koncentraci → jiné dávkování

Rozdílné stupně koncentrace pracích prostředků s sebou přinášejí rozdílnost v dávkování. Například pro plnou pračku běžně zašpiněného prádla vám postačí od 80 g (Persil Expert), přes 95 g (Lanza Max3), až po 100 g běžného pracího prášku (Ariel Automat 3D Actives). Podobné rozdíly jsou také mezi tekutými variantami, stejné tak u předdávkovaných přípravků. Ceny za kilogramy, litry či kusy jsou proto na první pohled dosti matoucí.

Uvedení počtu pracích dávek v každém konkrétním balení v rámci kategorie pracích prostředků společnosti Henkel tak přináší možnost jednoduchého srovnání, kdy spotřebitel na první pohled ví „kolik a za kolik“.

Jak to máte vy? Přepočítáváte balení na prací dávky? Je to pro vás důležité? Nebo to neřešíte, protože vám to přijde složité?

Náš tip: jaké novinky byste si neměli nechat ujít?

Čtěte naše články:

Více na www.persil.cz

Zapojte se do redakční diskuse a vyhrajte dárek!  http://zena-in.cz/clanek/zapojte-se-do-diskuse-jak-davkujete-praci-prostredky-jake-pouzivate-sledujete-etikety-a-novinky/kategorie/dum-a-byt/rubrika/domacnost

 

   
29.10.2013 - Dům a byt - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [5] králíček19111 [*]

  Sml80Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 03.11.2013, 08:32:12
 2. [4] alice.smajlik [*]

  Sml80

  superkarma: 0 01.11.2013, 16:17:44
 3. avatar
  [3] hubajda [*]

  ja si kupuji 8 kilovej ariel ted mam zalusk na profi co pouzivaji v Nemecku v pradelnach  a ten ma 13 kilo ale pry se dava jen malinko a to pak vychazi jako kdyby bylo misto 13 kil 16 kil tak uvidim

  superkarma: 0 29.10.2013, 16:45:58
 4. avatar
  [2] čurda [*]

  sleduji co za kolik si koupím, důležitá je účinnost ku ceněSml22

  superkarma: 0 29.10.2013, 15:45:24
 5. avatar
  [1] mmysulka [*]

  co já vím. Prát se musí, přece nebudu chodit ve špinavém

  superkarma: 0 29.10.2013, 14:37:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme