Češka Hana má zkušenosti hned ze dvou zemí. První těhotenství si prožila v Anglii a druhé v prosluněném Řecku. Jak dlouho zůstávají řecké ženy s dítětem doma a kdo jim nejčastěji hlídá potomky? Čtěte náš další rozhovor, kterým vás provede Barbora Aydin.

Můžeš se našim čtenářkám trošku představit? Kde bydlíš, počet dětí, koníčky,…
Již 12 let žiji v Řecku, konkrétně v Aténách. Předtím jsem žila 4 roky v Anglii, kde jsem se seznámila se svým mužem, Řekem. Máme 2 děti, dceru 14 let a syna 4 roky. Miluji přírodu, ráda cestuji, poznávám nová místa i lidi.

Jak probíhalo tvé těhotenství?
První těhotenství bylo bezproblémové. Hodně jsem plavala, chodila, jezdila na kole. Také porod proběhl velmi rychle, bez komplikací. V nemocnici jsem strávila jen 48 hodin po porodu. Tehdy jsem rodila v Anglii.

Druhé dítě bylo tak trochu „vymodlené“. Rok po narození naší dcery přišly ekonomické problémy, ocitli jsme se bez práce. Následovalo stěhování do Řecka, hledání zaměstnání, já se musela naučit i jazyk. Tehdy jsme si druhé dítě pořídit nemohli, i když jsem po něm moc toužila. Když se pak naše existenční situace stabilizovala, těhotenství nepřicházelo. Následovala různá vyšetření a zjištění, že manžel má tříselní kýlu. Podrobil se operaci, ale ani pak se jeho zdravotní stav nezměnil. Gynekoložka mi doporučila umělé oplodnění, ale já se bála a dlouho jsem váhala. Až návštěva odborníka a ujištění, že v mém věku na druhé dítě ještě pozdě není (bylo mi tehdy 38 let), mě přiměla umělé oplodnění podstoupit. Vše se podařilo hned napoprvé a první testy ukázaly, že čekám dvojčata. Během dalších vyšetření byl ale jednomu z embryí diagnostikován Downův syndrom. Nechtěla jsem miminko za každou cenu. Chtěla jsem zdravé miminko. Bylo by ode mne velmi sobecké přivést na svět postižené dítě, o které by se později musela starat má dcera. Přibližně ve třetím měsíci těhotenství jsem tedy podstoupila zákrok, během něhož došlo k odstranění postiženého embrya. Bylo to riskantní, ale vše proběhlo na jedničku. Zbytek těhotenství jsem si užívala. Jen porod probíhal císařským řezem, protože maličký se v bříšku neotočil.

atheny

Zdroj: profimedia

Byla jsi spokojená s péčí lékařů? Mohla bys, prosím, přiblížit, jak vypadá v zemi, kde žiješ, péče o těhotné ženy? Co se ti líbilo/nelíbilo?
Na péči si stěžovat nemohu. V Řecku je samozřejmě zdravotní péče pro všechny pracující a pojištěné lidi bezplatná, avšak situace ve státním zdravotnictví a zvláště pak v některých státních nemocnicích je dost neutěšená, tudíž mnoho Řeků dává přednost soukromým lékařům a hospitalizaci v soukromých nemocnicích. Nejinak je tomu i u těhotných žen.

Vzhledem k tomu, že jsem podstoupila umělé oplodnění na soukromé klinice, docházela jsem i po zbytek těhotenství na kontroly ke gynekologovi, který zákrok prováděl a nakonec i rodila v nemocnici, se kterou spolupracoval.

Můj lékař byl výborný profesionál a jeho klinika byla skvěle vybavena. Pokud jsem měla nějaké dotazy či obavy, nehleděl na čas, vždy mi vše vysvětlil, mohla jsem mu kdykoli zatelefonovat. Spolupracoval se špičkovými odborníky v oboru. Měla jsem k němu naprostou důvěru.

atheny

Zdroj: profimedia

Jak vypadala předporodní péče? Pořádají se nějaké kurzy? Navštěvovala jsi je? Měla jsi možnost navštívit nemocnice, na vše se zeptat, prohlédnout?
V Anglii celé mé těhotenství monitorovala porodní asistentka a lékaře jsem viděla pouze během ultrazvukových vyšetření. Také samotný porod vedla pouze jedna porodní asistentka, která přebíhala z pokoje do pokoje a kontrolovala současně tři rodičky! V Řecku jsem byla v péči lékařů od začátku až do konce.

Zatímco v Anglii jsou předporodní kurzy běžnou záležitostí, v Řecku je to velká neznámá. Možná je pořádají některé soukromé organizace, stejně jako jógu pro těhotné, ale nikdy jsem o něčem podobném neslyšela.

Soukromou nemocnici po předběžné domluvě samozřejmě navštívit můžeš, já jsem vše konzultovala se svým lékařem.

Mají v zemi, kde žiješ, ženy právo na mateřskou dovolenou? Jak dlouho? Dostávají nějaké peníze, jako je tomu v ČR? Co porodné?

Ženy zaměstnané v soukromém sektoru mají nárok na 17 týdnů mateřské dovolené. Z toho 8 týdnů si musí vybrat před plánovaným termínem porodu a 9 týdnů po porodu. Následně, pokud kojí, mají nárok na sníženou pracovní dobu o 1 hodinu denně po dobu 30 měsíců nebo, po dohodě se zaměstnavatelem, mohou prvních 12 měsíců mít pracovní dobu kratší o 2 hodiny denně a dalších 6 měsíců o 1 hodinu. Pokud žena nechce využít možnosti snížené pracovní doby, lze se se zaměstnavatelem dohodnout na placené dovolené po dobu 9 měsíců.

Ženy zaměstnané ve státním sektoru mají nárok na 2 měsíce mateřské dovolené před plánovaným termínem porodu a 3 měsíce po porodu. Následně mají nárok na 2 roky neplaceného volna a sníženou pracovní dobu o 1 hodinu do 4 let věku dítěte.

Na porodné mají nárok všechny ženy bez výjimky. Jeho výše se rovná asi třicetinásobku základní řecké denní mzdy. Bohužel, vyřízení porodného je nesmírně náročná záležitost, a to jak po stránce byrokratické, tak po stránce časové, jako ostatně téměř pokaždé, kdy přijdeš v Řecku do styku se státním aparátem.

Proč ses rozhodla rodit v cizině a ne v ČR?
Z praktických důvodů. Je tu můj druhý domov, mám tu svou rodinu. Rodit v Čechách by znamenalo alespoň 3 - 4 měsíce odloučení od zbytku rodiny. Manžel by zřejmě z pracovních důvodů nemohl být přítomen porodu a těžko bych také zajistila péči o starší, školou povinnou dceru.

Řecko

Můžeš nám přiblížit samotný porod? Hlavně péči lékařů, prostředí nemocnice?
První porod v Anglii probíhal přirozeným způsobem. První bolesti se dostavily pozdě večer, ale já jim nevěnovala příliš pozornosti, protože mi nepraskla plodová voda. Předem jsem věděla, že mě nemocnice nepřijme, nedostavují-li se bolesti v pravidelných desetiminutových intervalech. Během předporodních kurzů nám také říkali, že nejlepší pozice pro porod je ve stoje či „na všech čtyřech“. Doporučovali nám v této pozici vytírat podlahu. :-) O půlnoci jsem se tedy rozhodla uklízet byt. Začala jsem kuchyní a jídelnou a pokračovala koupelnou. Do nemocnice jsem dorazila ve 3:15 ráno a v 6:30 byla dcera na světě. Bez jakékoli pomoci, bez nástřihu! Hned po porodu dceru otřeli, zabalili a dali mi jí. Od té doby už mě neopustila. Jakémukoli pediatrickému vyšetření jsem byla přítomna. V nemocnici mi také ukázali, jak miminko koupat. Pravda, gynekolog mě viděl až 24 hodin po porodu a pediatr přišel až těsně před propuštěním z nemocnice. Také na pokoji nás bylo 8!!! Naštěstí jsme neměly žádné problémy.

Druhý porod v Řecku probíhal v soukromé nemocnici císařským řezem. Jak už jsem se zmínila, malý se v bříšku neotočil, císařský řez byla nejlepší volba pro nás oba. Porod se dostavil o víkendu, v noci odtokem plodové vody.  Můj gynekolog byl zrovna mimo Atény. Následovala cesta do nemocnice, která okamžitě, i přes pozdní hodiny, informovala mého lékaře a ten doporučil přizvat k porodu zkušeného kolegu. Pak už jsem jen čekala na příjezd lékaře. Během této doby mě připravili na operaci a pravidelně monitorovali stav můj i miminka. Pak už šlo vše jako na drátku. Aplikovali mi epidurální anestézii, a tudíž jsem po celou dobu porodu mohla komunikovat s lékaři i personálem. Všichni byli velice milí, přívětiví. Celý porod netrval více než půl hodiny. Malého otřeli, zvážili a dali mi ho do náruče. Bohužel jen na chvíli. Pak musel projít pediatrickou prohlídkou. Než mě odvezli ze sálu, mohla jsem se na něj s manželem ještě jednou podívat, ale potom jsem já na zbytek noci putovala jinam a malý také. A to i přes mou výhradní žádost, že chci mít dítě neustále u sebe. Teprve ráno jsem byla převezena na „svůj“ pokoj. Na synka jsem si ale musela počkat až do 11:00.

V Řecku není zvykem, že by měly maminky děti u sebe na pokoji. Je to dáno i z hygienických důvodů, protože v Řecku je zvykem, že novorodičku přijdou do porodnice navštívit, poblahopřát jí a předat dárečky všichni příbuzní, přátelé i známí. Většina miminek je tedy na společném oddělení a maminkám je dovezou jenom na krmení. Já jsem si vyžádala mít miminko u sebe na pokoji, což znamenalo odmítnout veškeré návštěvy, kromě manžela. Ten jediný měl vstup volný. Na pokoji jsme první den byly dvě, následující dva dny jsem měla pokoj sama pro sebe. Přesto jsem si příliš klidu neužila. V sousedním pokoji se návštěvy zdržovaly a hlučely dlouho do noci. Teprve po jedenácté večer se zhasínalo a já si konečně mohla oddychnout. Každé ráno mi ale synka zase odebrali a zpět se mi vracel až po 2-3 hodinách. Prý musí všechna miminka prohlédnout pediatr a pak je musí vykoupat. Nebyla jsem přítomná jedinému koupání ani vyšetření. Vždy mě seznámili jen s výsledky. To se mi nelíbilo.

Skvělé bylo, že ačkoli jsem rodila císařským řezem, hned druhý den jsem mohla chodit a držet synka v náručí. Neměla jsem žádné potíže ani bolesti a již třetí den po porodu jsem mohla jít domů.

Jsou u vás běžné např. porody do vody?
Nevím o tom. Neslyšela jsem o tom. V Anglii samozřejmě ano, sama jsem o porodu do vody uvažovala, ale v Řecku to běžné není. Snad jen soukromé porodnice to mohou mít v nabídce.

Můžeš nějak popsat, jak se liší výchova dětí v zemi, kde žiješ, od ČR? Např. jsou rodiče přísnější, benevolentnější, otcové se zapojují,…
Výchova je určitě benevolentnější. Rodiče nejsou tak přísní, děti zde nemají žádný řád. Řecké děti chodí spát, až když samy usnou, často spí s rodiči v jedné posteli. Běžně je vidíte ještě o půlnoci běhat v restauraci, kam si rodiče vyšli s přáteli na večeři.

Řecké děti jsou často vychovávány prarodiči. Je to dáno tím, že matka nechce ztratit zaměstnání, jenže mateřskou dovolenou smí čerpat maximálně 6-12 měsíců. Přitom do školky přijmou dítě až od 3 let věku. Žena se tedy musí rozhodnout mezi mateřstvím nebo kariérou. To vede nejen ke snižování porodnosti, ale také ke zvyšování věku prvorodiček.

tch;ecaron;

Otcové se samozřejmě zapojují do péče a výchovy svých potomků. Často je vidíš s dětmi v parku nebo s nimi dovádějí v létě u moře. Řekové milují své děti a udělali by pro ně téměř cokoli. Rodina je u Řeků na prvním místě.

Jak dlouho zhruba zůstávají maminky po porodu doma, než se znovu zapojí do pracovního procesu?
Z ekonomických důvodů minimálně. To je většinou ty 4-6 měsíců, maximálně 1 rok. Mají-li možnost, vzdají se kvůli dětem zaměstnání a stávají se ženami v domácnosti. Proto se také zvyšuje věk prvorodiček.

Od kolika let fungují  jesle/školky?
Od 3 let věku dítěte.  

Kdyby sis mohla vybrat, rodila bys znovu v cizině? Proč ano/ne?
Ano, a to i přesto, že moje maminka je porodní asistentka! Moje zkušenosti byly vesměs pozitivní, péče lékařů byla skvělá a hlavně jsem po celou dobu těhotenství i po porodu byla se svou rodinou. To je pro mne to nejdůležitější. Kdybych se svou rodinou žila v Čechách, samozřejmě bych rodila v místě bydliště.

Čtěte také:

Reklama