Rodina

Jak se rodí v Anglii? Druhý zážitek tak pozitivní není

Andrea si vyzkoušela první porod v Anglii a její zklamání jde z rozhovoru cítit. Čtěte další díl z našeho seriálu pod taktovkou Barbory Aydin.

Můžeš se čtenářkám trošku představit? Kde bydlíš, počet dětí, koníčky,…
Jmenuji se Andrea, bydlela jsem 7 let v Anglii, kde jsem také rodila první dítě. Zajímám se o zvířata, zahrádku a ráda sportuji.

Jak probíhalo tvé těhotenství?
Těhotenství probíhalo v pořádku, žádné komplikace. Pracovala jsem jako pečovatelka v domově důchodců až do 33tt. Poté jsem nastoupila na mateřskou dovolenou v červenci 2007.

Byla jsi spokojená s péčí lékařů? Mohla bys, prosím, přiblížit, jak vypadá v zemi, kde žiješ, péče o těhotné ženy? Co se ti líbilo/nelíbilo?
S lékařskou péčí jsem nebyla spokojena. Vše probíhalo ve stylu - jsi těhotná ne nemocná. Kontroly pouze sporadicky, změření tlaku. Glukózový test probíhal tak, že jsem si sladkou sodovku koupila sama v potravinách. Ultrazvuk jen ve 12 tt… Druhý ultrazvuk ve 20tt v nemocnici ve městě, kde jsem žila. Kontroly jinak probíhaly u porodní asistentky, poslech srdíčka dítěte kontrolovala přes „trychtýř“, jak za středověku.

miminko

Pořádají se v Anglii nějaké kurzy? Měla jsi možnost navštívit nemocnice, na vše se zeptat, prohlédnout?
Kurz jsem navštívila, jednalo se o krátkou přednášku a prohlídku nemocnice.

Mají v zemi, kde žiješ, ženy právo na mateřskou dovolenou? Jak dlouho? Dostávají nějaké peníze, jako je tomu v ČR? Co porodné?
Placená mateřská dovolená je v Anglii 9 měsíců, poté může žena zůstat doma, ale žádné peníze již nedostane.

Proč ses rozhodla rodit v cizině a ne v ČR?
Protože jsem zde žila a chtěla jsem si to zde vyzkoušet, druhé dítě jsem už rodila v České republice, takže mám možnost srovnání.

Můžeš nám přiblížit samotný porod? Hlavně péči lékařů, prostředí nemocnice?
Nastoupila jsem na vyvolávání ve čtvrtek, pořád se nic nedělo, v pátek večer teprve začaly bolesti, převezli mě ze společné místnosti, kde bylo asi 7 postelí pouze oddělených plachtou, na pokoj soukromý, kde bylo vše připraveno, postýlka pro miminko, rodící křeslo atd. Tam mě nechali, sem tam kontrolovali, na pokoji se mnou mohl být, kdo chtěl. Měla jsem tam manžela a mé rodiče, kteří se mnou celých 12 hodin bolestí byli. Bolest mi přišla nesnesitelná a požádala jsme nejprve o rajský plyn a později i epidurál. Poté bolesti ustaly a necítila jsem nic, dokonce jsem se i chvíli prospala. Po celou dobu jsem byla napojena na monitor. Poté mě chodili co pár hodin kontrolovat, jak se otvírám a až v 6 hodin ráno jsem mohla začít tlačit. Vůbec jsem necítila bolesti, kontrakce, nic…tlačit mi proto moc nešlo, tudíž museli použít něco jako vakuovou pumpu a malému pomoci na svět.

Co poporodní péče? Jsou miminka s maminkou od samotného začátku? Jak dlouho maminka běžně zůstává v porodnici?
Malého mi po porodu dali na sebe, nekoupali, nemyli. Pouze se postarali o má poporodní zranění a odešli, nechali mě bezhybnou, což způsobil epidurál.  Ležela jsem a měla syna v náručí, nebyla jsem  schopná ho dát ani do postýlky, protože jsem se stále nemohla hýbat. Poté mě převezli opět na společný pokoj, postele zde byly odděleny pouze závěsem. Ještě tentýž den večer jsem obdržela propouštěcí zprávu a mohla odjet domů. Další asi 3 dny za námi docházela porodní asistentka, vážit malého, na odběr krve z patičky atd.

Můžeš nějak popsat, jak se liší výchova dětí v zemi, kde žiješ, od ČR? Např. jsou rodiče přísnější, benevolentnější, otcové se zapojují,…
Nedokážu posoudit. Řekla bych, že záleží na rodičích.

Kdyby sis mohla vybrat, rodila bys znovu v cizině?
Už bych rodila jen v České republice.

Čtěte také:

   
14.12.2015 - Těhotenství a porod - autor: Barbora Aydin

Komentáře:

 1. avatar
  [7] RenataMor [*]

  já jsem vděčná za péči u nás

  superkarma: 1 14.12.2015, 22:27:01
 2. [6] Boros [*]

  janavys — #2 Jako porodka nedám na "středověký trychtýř" dopustit. Ovšem je pravda, že dnešní zmlsaná generace chce dítě vidět, fotit, pořizovat 3D a4D a do toho opravdu nezapadá. matky chtějí CTG a slyšet srdce dítěte- na jednu stranu je chápu, ale na drihiou stranu, nemoci se pohnout, každá odmlka vyvolá strach...a taky mají ty přísroje určité procento chyb...což má ale lidské ucho taky. To se musí nechat. A když nejde proud, tak zlatý stetoskop

  superkarma: 0 14.12.2015, 13:52:11
 3. [5] bobani [*]

  Sml68

  superkarma: 0 14.12.2015, 13:44:44
 4. avatar
  [4] kobližka [*]

  Já se zase tak moc nedivím.Dcera tam byla asi tak 5 let jako au-pair a když bylo potřeba jít s malým dítětem k doktoru,šlo se k jakémukoliv,žádný dětský specialista.A to byla u celkem zámožné rodiny.Taky říkala,že au-pairky, pokud mohly,jezdily za gynekologem do Čech.

  superkarma: 2 14.12.2015, 09:39:31
 5. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Hmm, tak toto jsem od Anglie nečekala Sml15

  superkarma: 1 14.12.2015, 08:37:16
 6. [2] janavys [*]

  Jak píše „trychtýř“, jak za středověku, ten se používá někde i dnes. Je to prostě stará spolehlivá metoda. Jednoduchá a šetrná. Sml16

  1. na komentář reaguje Boros — #6
  superkarma: 3 14.12.2015, 06:37:15
 7. avatar
  [1] gerda [*]

  Taky si myslím, že nejlíp se rodí i marodí tam, kde jsme byli po většinu svého života.Sml22 Ať nadáváme jak chceme, zdravotní péči tu máme dobrou.

  superkarma: 1 14.12.2015, 06:19:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme