Dnešní díl seriálu nás zavede do Anglie, kde je předporodní péče trochu jiného charakteru, něž na kterou jsou zvyklé naše maminky. Babora Aydin si tentokrát povídala s maminkou Katkou.

Můžeš se, prosím, čtenářkám trošku představit?
Bydlím deset let v Londýně. Mám dvě děti – 2,5 roku a 8 měsíců. Mám ráda přírodu, která mi v Londýně chybí, výlety, ráda si přečtu naučnou knížku.

Sourozenci

Jak probíhalo tvé těhotenství?
Obě moje těhotenství proběhla naprosto bez komplikací.

Byla jsi spokojená s péčí lékařů? Mohla bys, prosím, přiblížit, jak vypadá v zemi, kde žiješ, péče o těhotné ženy? Co se ti líbilo/nelíbilo?
Byla jsem vcelku spokojená. Pokud nejsou komplikace, návštěvy u doktora se nekonají. Pouze pravidelné schůzky s porodní asistentkou. Teoreticky by se mělo jednat o jednu osobu, ale v praxi to tak bohužel nefunguje. Pokaždé jsem byla u jiné. První schůzka po 12. týdnech, celkem jich je u prvorodiček kolem deseti, u „zkušených“ rodiček méně, plus 2x ultrazvuk.

Objektivně vzato péče nebyla špatná, vadilo mi dlouhé čekání na domluvené schůzky, asi dvakrát se mi stalo, že jsem cítila, že nestíhají a snaží se schůzku urychlit, což jsem především při prvním těhotenství dost prožívala, ale celkově byly všechny porodní asistentky velice milé a ochotné. Líbí se mi, že se těhotenství a porod bere jako naprosto přirozená věc.

Jak vypadala předporodní péče? Pořádají se nějaké kurzy? Navštěvovala jsi je? Měla jsi možnost navštívit nemocnice, na vše se zeptat, prohlédnout?
Kurzy se pořádají, při prvním těhotenství jsem na jednom byla. Vysvětlili nám záležitosti ohledně porodu jako takového (dýchání, polohy, …) a pak o možnostech porodnice, porodního centra a porodu doma. Poradili, jak si připravit porodní plán a probrali praktické věci ohledně dané nemocnice. Prohlídka porodního centra i porodnice nám byla nabídnuta, a velmi jsem to jako prvorodička ocenila.

Mají v Anglii ženy právo na mateřskou dovolenou? Jak dlouho? Dostávají nějaké peníze, jako je tomu v ČR? Co porodné?
Mateřská dovolená ve Velké Británii je 9 měsíců, a to včetně toho, co si dotyčná vybere před porodem. Celkově musí zaměstnavatel držet místo jeden rok, tedy lze si vzít další tři měsíce neplacené volno. Porodné není žádné, příspěvek na první dítě od státu je cca 20 liber týdně (13 liber na každé další), které se vyplácejí od narození do 16 let.

Miminko

Proč ses rozhodla rodit v cizině a ne v ČR?
Protože v UK žiji již delší dobu, měla jsem zde veškerou předporodní péči, partner chtěl být u porodu a samozřejmě chodí do práce, přesouvat bych se musela několik týdnů před termínem. Neviděla jsem žádný důvod rodit v ČR, kde nemám ani pojištění, ani stálého doktora.

Můžeš nám přiblížit samotný porod? Hlavně péči lékařů, prostředí nemocnice?
Péče personálu byla v obou případech výborná. Porodní asistentky velice milé a chápavé, hodně mi psychicky pomohly. U prvního už to chvilku nevypadalo nejlíp, seběhli se doktoři, ale ani o nich moc nevím, koukali do počítače a komunikovali s PA, se mnou jen velice okrajově, porodní asistentka mi pak jednoduše přetlumočila to, co jsem potřebovala vědět.

Jsou v Anglii běžné např. porody do vody?
Ano, porody do vody, různé polohy apod. jsou naprosto běžné a doporučovány. Druhý porod jsem měla do vody. Přišla jsem do porodního centra, a když mi šla porodní asistentka chystat pokoj, zeptala se, jestli chci zkusit vanu, jestli ji má napouštět. Měli ji ve většině pokojů.

Co poporodní péče, jak vypadají pokoje? Jsou miminka s maminkou od samotného začátku? Jak dlouho maminka běžně zůstává v porodnici?
První porod v porodnici – na pokoji jsme byly 4, oddělené plachtami.

Druhý porod v porodním centru – vlastní prostorný pokoj s koupelnou, lednicí, dvojitou postelí (i pro partnera)

Miminka se od maminky od narození nehnou. Kontrola probíhá buď přímo na pokoji, nebo v ordinaci, kam ale jde maminka také. Domů se odchází mezi 6-24 hodinami po porodu, pokud nebyly komplikace.

Můžeš nějak popsat, jak se liší výchova dětí v zemi, kde žiješ, od ČR? Např. jsou rodiče přísnější, benevolentnější, otcové se zapojují…
Zdá se mi, že jsou rodiče benevolentnější, ale tohle je těžko říct. Řekla bych, že anglické děti jsou hlavně ovlivněné tím, že netráví tolik času s rodinou. Spousta dětí je už od útlého věku vychovávána au-pairkami, protože maminky musí do práce. I ve školním věku děti tráví od rána do večera ve škole a po „družinách“. Samozřejmě ne všichni, ale běžná praxe je taková. Model českých hlídacích babiček v Anglii z mojí zkušenosti moc nefunguje.

Jak dlouho zhruba zůstávají maminky po porodu doma, než se znovu zapojí do pracovního procesu?
Některé maminky, které mají dobrou práci, se snaží vrátit co nejdříve, tedy ani nevyčerpají svojí mateřskou. Většina ale ano, potom ale nastává problém, protože péče o dítě je celkem nákladná a je spousta rodin, kde výdělek matky nepokryje náklady na péči.

Od kolika let fungují jesle/školky?
Jesle fungují už od 6 týdnů. Pokud ale člověk není na podpoře, neplacená školka je od 3 let věku.

Kdyby sis mohla vybrat, rodila bys znovu v cizině? Proč ano/ne?
Rodila bych tam, kde žiji. Každé zdravotnictví má svá pozitiva i negativa. Hodně lidí kritizuje anglické zdravotnictví, především prevenci, ale myslím si, že jde jen o jiný systém, na který je třeba se adaptovat. Možnosti ohledně přirozeného porodu jsou asi lepší, poporodní péče zase o dost slabší. Od šestinedělí v zásadě dítě nikdo nekontroluje. Je to ale jen o přístupu, v Anglii se nechává všemu daleko volnější průběh. Na to se dá dívat ze dvou různých stránek a my už jsme na to jednou doplatili, ale pokud člověk chce, může se kdykoliv s čímkoliv na zdravotníky obrátit. Celkově musím říct, že předporodní péče byla nesrovnatelně lepší oproti poporodní.

Čtěte také:

Reklama