Domácnost

Jak se pudlí štěně stalo Ovcí

Je tomu už skoro šest let, co jsem se rozhodla pořídit svému psímu parťákovi štěňátko. „Budeme tři,“ řekla jsem mu se záhadným výrazem. Otevřel oči, zavrtěl ocasem a líně zívl. A jinak nic. Prostě normální chlap.

Žížalina sestra
Původně jsem měla jako matku nového přírůstku vyhlédnutou fenečku, kterou jsem znala ze cvičáku - úžasnou, zdravou, temperamentní pudlici, které se říkalo Žížala. Jenže Žížale se nelíbil její psí nápadník, a tak z celé akce nic nebylo. Poněkud zklamaná jsem se smiřovala s tím, že si ještě rok počkám. A pak se mi ozvala majitelka Žížaly, že Žížalina sestra, výstavní kráska ověnčená tituly, má štěňátka, a že se je chovatelce zatím nepovedlo udat. A že i když je ona pudlice dáma, je stejně temperamentní a sebevědomá jako Žížala. A tatínek, finský šampión s ruskou krví, je prý také suverén k pohledání a zdravý jako řípa.

Jak jsem si vybrala
Nechala jsem se přesvědčit, že se na štěňátka aspoň podívám. Do Ústí nad Labem jsme vyrazili hned příští den. Přivítala nás sympatická paní, tři dospělé pudlí slečny a spousta štěňátek - chlupaté kuličky patřily hned ke dvěma fenkám. K mání byly tři malé pudličky - čertovská očka v černé srsti, ocásky už nekupírované, všechny veselé a dovádivé. A protože jsem chtěla psíka spíše samostatného, vybrala jsem si to štěňátko, které si se mnou sice ochotně hrálo, ale brzy jsem ho přestala bavit a vydalo se jinam. To by mohla být ta správná psí slečna do naší smečky.

Slovo dalo slovo
S paní chovatelkou jsme se „prověřovaly“ vzájemně - ona zjišťovala, jestli svěří potomka své chovné stanice skutečně do těch pravých rukou, já se přesvědčovala, že nemám co do činění s nezodpovědnou množitelkou ani s fanatičkou, která pro psí krásu obětuje psí zdraví, ale že tady se dbá především na zdraví a dobré povahy pejsků. Nakonec slovo dalo slovo a dohodly jsme se, že za dva týdny si můžu pro fenku, která se jmenovala Cadence D. D. of Silver Nijaret, přijet.

Bude to Densi
„Jak jí budeš říkat? Káďa?“ zajímala se kamarádka.
„To ani náhodou! Bude to Densi. Je to taková malá tanečnice...“
Tenkrát jsem ještě nevěděla, že si fenečka brzy získá jiné jméno.

První noc
Densi jsme s přítelem přivezli domů ve čtvrtek večer. Byla z čistě domácího odchovu, nikdy nebyla ani venku, a tak ji všechno kolem mátlo, ale zvládala to s bravurou. Včetně toho, že se mi hned první noc počůrala do postele. Ale jinak spala jako špalek, ani nekníkla. A dalšího dne jsem s ní odjela na oslavu kamarádových narozenin na chatu.

Řekni bééé
Pro dvou a půl měsíční štěňátko byla akce patřičně náročná - fenka stihla několikrát spadnout ze schodů, připlést se pod nohy spoustě lidí, nechat se prohodit vzduchem mým druhým psem, protože mu vlezla do misky - zkrátka k večeru už byla naprosto uondaná, ležela na kanapi a spala. V tu chvíli si jí povšiml poněkud společensky unavený kamarád. Opatrně ji vzal do obou rukou - fenka byla tak utahaná, že mu ve dlaních, do kterých se skoro celá vešla, bezvládně visela a nadále spala - a jal se ji přesvědčovat: „Opakuj po mně - jsem ovce, jsem ovce, jsem ovce... béééé...“ Byl vytrvalý. Neustále stejný hypnotický monolog vedl nejmíň hodinu. Všichni přítomní už měli sklony říkat bééé... Jenom fenka klidně spala.

Když jsem svůj nový přírůstek představovala matce, vysvětlovala jsem jí, že nemám pejska, ale ovci. Máti se zamyslela a pak se dotázala, zdali Ovce nakonec řekla bééé.
„Ne,“ odpověděla jsem rozpačitě.
„Nemluví? Hm, tak to je autistická ovce,“ oznámila mi matka moudře. A bylo. Žádná Káďa, žádná Densi. Ovce. A autistická navíc.
A tak při obranách pokřikuju: „Ovce, drrrž! Trhej šupáka!“ a šupáci se hroutí smíchy...

Měla jste někdy doma nějaké mládě? Štěně, kotě nebo jiné?
Jaké bylo? Jak se jmenovalo? Jak jste k němu přišla?
Nebo zrovna máte nějaké mláďátka?
Jak jste se s mládětem sžívala? Co první noc?
Co loužičky, roztrhané věci, podrápaný nábytek?
Jaká mláďátka se Vám nejvíc líbí?
Chodíte se dívat na mláďátka do ZOO?

Napište nám o svých zkušenostech s mláďátky a pošlete třeba i fotky na redakce@zena-in.cz! Nejlepší příspěvek odměním!

   
15.05.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] emer [*]

  Mám doma již 5 let fenku maltezáčka, kterou jsem převzala od její paničky. Fenka byla přes dva roky stará, vážila něco přes jedno kilo, často sedávala pod stolem, kde se klepala, když jsem ji poznala. Od paničky byla udržovaná, ale její přítel se na ní podepsal. Bylo podezření na týrání. U nás se sklidnila, pravidelně dostává stravu, je zvyklá na vařené kuřecí maso, suchou stravu má jako dopolněk, hraje si s granulemi, které vyhazuje do výšky a pak se zchroupe. Ale spíše jako pamlsek, 2-3 kousky. Konzervy odmítá. Naučila se jíst maso s rýží, sýry a tvaroh, trochu pestřejší stravu. Granule nebo konzervy pro kočky musíme před ní hlídat. Velmi k nám přilnula, vloni jsme ji museli dát vykastrovat, začala často krvácet a zjistili se u ní srůsty slinivky s dělohou - následky týrání. Nyní už je veselejší, dokáže si hrát. Je to nejlepší společník a jsme rádi, že ji máme.

  superkarma: 0 15.05.2007, 16:52:03
 2. avatar
  [41] kareta [*]

  Sirikit: Pudl je prý nejinteligentnější plemeno- první kamarádčin pes byl střední pudl a lépe vycvičeného ostřejšího psa na cvičáku nebylo. Bohužel- jejich údržba je náročnější.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:59:12
 3. avatar
  [40] Sirikit [*]

  Něco o pudlech a o výcviku. Mám už druhou pudlici a musím potvrdit, že pudl patří mezi velmi inteligentní psy. To si nevymýšlím, je to pravda. Všechno se rychle naučí a dlouho si pamatuje. A patřičně sebevědomý pudl si dokáže poradit i s nezvanou návštěvou, byť váží třeba jen 5 kg. Pudla lze velmi dobře vycvičit a jestli se nepletu, takový královský pudl (kohoutková výška 65 cm) může směle nahradit NO. Máme pouze trpasličí pudličku, ale její "seřvání syčáka" je mnohdy horší než naplno znějící alarm. Ječivou fistuli nikdo nepřeslechne. A obrana? Na tu jsme ji necvičili, ale stačí křiknout POMOC ! UBLIŽUJE MI! a vrhne se na druhou osobu, která se mnou jen tak z legrace cloumá a zoubky má pěkně ostré. Majitelé(lky) pudlů mi možná dají za pravdu, že pudl je brán spíše jako gaučák a je přehlížený. Je to škoda, protože rozsah jeho dovedností je poměrně široký.

  superkarma: 0 15.05.2007, 14:52:44
 4. avatar
  [39] ivana.kuglerova [*]

  Ťapina: Přesně tak - na obranách (tedy na sportovním výcviku, ce se většinou dělá, TART je trochu jiný) se pes neučí agresi - naopak, pes i majitel se učí zvládat problematické situace v klidu a s přehledem. Pokud se obrany učí správně .

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:31:07
 5. avatar
  [38] Žábina [*]

  Ťapina: aha, tak to potom jo...aby jako někoho nepokousal...to musím říct kamarádovi, má krysaříky dva, když k nim někdo přijde jsou schovaní pod sedačkou, ani nedutají, ale jak se návštěva posadí, ze zálohy útočí právě na kotníky

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:10:25
 6. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Žábina: Kvůli tomu stejnému, proč tam chcete chodit vy Aby věděl, že se kouše do rukávu a ne do kotníku, aby věděl, kdy se nekouše, a kdo se nekouše.

  superkarma: 0 15.05.2007, 13:02:05
 7. avatar
  [36] Žábina [*]

  drizzle: já se možná zeptám hloupě a předem předesílám, že to nemyslím špatně, ale k čemu je učit krysaříka obraně??
  vždyť by ho každý násilník jednoduše zašlápl pokud by něco měl bránit

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:58:20
 8. avatar
  [35] ivana.kuglerova [*]

  ještěrka.ehp: Já naopak se svým druhým psem začala na obrany chodit, protože se bál - je to útulkáč a asi ho mlátili - a s dobrou spoluprací figuranta jsme dosáhli toho, že mám sebevědomého a klidného psa, který se nepočůrá a nerozklepe při každém prudkém pohybu nebo když na něj někdo zařve... Ale chce to figuranta, co umí i něco víc než jenom klasické služebáky...

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:56:07
 9. avatar
  [34] ještěrka.ehp [*]

  drizzle: moje pětadvacetikilová psí slečna se na obraně bála tak, že se málem uškrtila na vodítku a po poradě s cvičitelem jsme to vzdali - je na to moc labilní

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:37:01
 10. avatar
  [33] gerda [*]

  kareta: copak o to, roupy můžeš mít i bez psa!

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:22:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [32] drizzle [*]

  my dělali obranu s krysaříkem....a to byste se divili jak dokázala bejt zlá

  superkarma: 0 15.05.2007, 12:22:45
 2. avatar
  [31] Ťapina [*]

  kareta: Po odčervení jdou ze štěněte asi teprve larvičky, ty jsou menší. To je taky cílem odčervení, vypráskat je dřív, než dospějou a budou se zas množit.

  superkarma: 0 15.05.2007, 11:55:05
 3. avatar
  [30] kareta [*]

  Ťapina: já myslela, že škrkavka je větší, roupy jsem měla 2x, likvidovala jsem je Helmirazinem a v lékárně lhala, že to je pro dogu. Zlikvidovala jsem je rychleji než podruhé tím odporným lidským červeným sirupem

  superkarma: 0 15.05.2007, 11:51:48
 4. avatar
  [29] Meander [*]

  Taky jsem měla pudlici. A od té doby bych kopla do holeně každého, kdo tvrdí, že pudli jsou pitomí gaučáci.

  superkarma: 0 15.05.2007, 11:51:15
 5. avatar
  [28] ještěrka.ehp [*]

  U našich štěně a sama pak další dvě, teď už odrostlá a od jednoho z těch odrostlých štěňat už dohromady dalších 14
  Jinak sme taky chovali papoušíky škraboškový a vcelku se dařilo, takže těch jsme měli doma taky docela dost
  Papoušíky nevím, psi byli a jsou Erýšek, Sofie, Puf, Jessy, Bessy, Lina, Syd, Lex, Tomy, Max, Bella, Majda, Pajda, Hardy, Daidziro, Cora a Toby. Uf Jinak co se nenarodilo doma, tak byli jeden z tržiště, jeden z útulku a zdatnou matku od známých
  Sžili jsme se raz dva, v posteli nespali a byli moc hodný
  Jo to sem si s tou smečkou fakt užila, škody na majetku nevyčíslitelné
  Všechna mláďátka se mi líbí, teď jsme byli ve skotsku, kde byly všude stáda jehňat - to byli fakt roztomilí mazlici
  Chodím se do ZOO dívat na všechny zvířata

  superkarma: 0 15.05.2007, 11:41:47
 6. avatar
  [27] Ťapina [*]

  kareta: Škrkavky. Jsou jen dva druhy roupů, roup dětský a roup koňský. Vzhledem k velikostnímu rozdílu mezi hostiteli je zřejmé, že jsou vzájemně nepřenosné

  superkarma: 0 15.05.2007, 11:06:16
 7. avatar
  [26] kareta [*]

  Ťapina: No tak co to je- bílí červívi v hovnech, psa jsme odčervovali 2x.

  superkarma: 0 15.05.2007, 11:02:59
 8. avatar
  [25] Ťapina [*]

  kareta: To bych se vždycky obrátila naruby a proskočila zavřeným oknem, když slyším o roupech od psa

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:56:47
 9. avatar
  [24] kareta [*]

  Prvního psa v 10ti štěně NO- vše jsem musela dělat sama- nákupy, úklid, výcvik, veterimu, venčení...Pak zase NO, teď 2 měsíční SAO. Je mnohem větší kliďas, vyrovnanější než NO, ale už teď vidím, že je tvrdší a chce hodně pevnou ruku. Psy jsme měli vždy venku, domů je beru jen na návštěvu. Zahradu celkem úspěšně likviduje a jede mi i po pověšeném prádle . Odebírali jsme ho v 6,5 týdnech, chvilku kňučel, ale už si zvykl. Roste strašně rychle, do bílé srsti chytá všechny okolní klíšťata a asi od něj chytneme i roupy. Dnes jdu na přeočkování na veterinu, budeme mít prremiéru.

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:53:46
 10. avatar
  [23] Luciš [*]

  náš pes dělá mňau Cesta výtahem s dvouletým mrnětem a půlroční výchova rodičů v tahu "Néééé, pejsek nedělá mňáúúú"

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:50:15
 11. avatar
  [22] Žábina [*]

  Trinii: tys to měla úplně od začátku

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:31:05
 12. avatar
  [21] Žábina [*]

  Ťapina:
  a taky nějakej spešl rukáv, nebo spíš váleček

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:30:18
 13. avatar
  [20] Žábina [*]

  ivana.kuglerova: tak to musí být i legrace u toho
  my máme fenku rotvíka a teď s ní právě chceme na tu obranu začít chodit, tak jsem na ní zvědavá

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:29:40
 14. avatar
  [19] Trinii [*]

  měli jsme doma psí miminko, teď má rok a čtvrt
  na první noc si už nepamatuju, jenom na strach když jsem s ním poprvé usnula na gauči, že ho zalehnu, byl ještě slepý a křehký
  každé tři hodiny kojit z lahvičky už bych asi nechtěla, párkrát jsem myslela, že se v mléce utopí...nebyl nikdy destruktivní, jenom strašně divoký a to je pořád

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:28:30
 15. avatar
  [18] ivana.kuglerova [*]

  Žábina: No, majitelé ovčounů a spol. koukali ze začátku trochu divně, ale když viděli ten zákus na plnou hubu, razanci při kontra a vůbec, tak litovali, že ten pes není o pár desítek cenťáků větší a tak o třicet kil těžší . Ji to děsně baví, akorát když se figurant přestane před pouštěním hýbat, tak visí, protože nedosáhne nohama na zem . A když zařvu "pusť!" tak dopadne figurantovi na špičky nohou a sedí s pohledem upřeným na rukáv . Stačí, aby jenom naznačil přepadení a má ji na sobě znovu .

  superkarma: 0 15.05.2007, 10:13:11
 16. [17] gentiana [*]

  A co teprve takové štěně huskiho, které umí akorát běhat a spát....

  superkarma: 0 15.05.2007, 09:45:42
 17. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Žábina: No, ta čivava by asi potřebovala odrazový můstek, aby kousla šupáka tam, kam se správně kouše Ale pudl klidně, proč ne?

  superkarma: 0 15.05.2007, 09:36:48
 18. avatar
  [15] Žábina [*]

  Lucimo: s čivavou?
  tak to si už spíš umím představit toho pudlíka

  superkarma: 0 15.05.2007, 09:21:17
 19. avatar
  [14] Amálie [*]

  * V dětství andulky, křečky, myši, pulce, žabky...k velké radosti rodičovstva. Současný pes už štěně dávno není, byť tak svým sestřihem vypadá.
  * Jméno měli jen anduláci. Současná šelma byla ve štěněcím věku nazývána "prasopes", díky své lásce k odpaďáku.
  * Ne. Vlastně jo, u babči partu koťat a hříbata.
  * Nic převratného se nedělo. Spal jak špalek. A pak jsem ho nemohla najít, zalezl si mezi plyšáky a nebyl "vidět".
  * Raději nemluvit, abych i díky vzpomínkám nepracovala opět k hypertenzi!
  * Hříbě a štěně.
  * Že bych tam chodila vyloženě kvůli mláďatům se říct nedá.

  superkarma: 0 15.05.2007, 09:21:08
 20. avatar
  [13] Lucimo [*]

  Žábina: S každým psem se může chodit na obranu, i s čivavou. A pudlíci jsou navíc původně lovčtí psi, pokud se nepletu.

  superkarma: 0 15.05.2007, 09:10:58
 21. avatar
  [12] Žábina [*]

  s pudlem se fakt taky chodí na obranu?

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:58:53
 22. [11] Radka JS [*]

  No fotky jsou úúúúúžasné! Prostě miláček k pomuchlání!
  Taky máme pudlíka, jenže stříbrňáka a ten byl stejně roztomilý. Celý černý a čumáček a packy měl šedé, prostě ... Až v dospělosti se celý přebarvil... Teď je mu už 14, ale miláček je to pořád...

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:44:34
 23. avatar
  [10] Kremzina [*]

  Jo a té naší papillonce, zase nělteří říkali kočkopes

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:35:29
 24. avatar
  [9] Kremzina [*]

  Ta třetí fotka je naprosto boží
  No štěňátka jsou krásná a milá, ale než je člověk trochu vychová Jednou manžel chodil s naší papillonkou hodinu venku a nic, přišli domů a vyčůrala se hned na rohožku. Asi to chudinka celou tu hodinu zadržovala. Ale to už je dávno, to byla mimi, teď je to dáma v nejlepších letech, je jí taky 6.

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:34:09
 25. avatar
  [8] Eliza [*]

  teda, živě si to představuju a naštěstí jsem v kanclu sama, tak se můžu smát až mi tečou slzy. Díky

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:26:03
 26. [7] mindulinka [*]

  Našim jsem pořídila westíka do bytu, spí s nima od mala v posteli,ale ani jednou se tam nepočůral. Venčení mu stačí.
  A my máme doma už 14 dní štěňátko německého ovčáka - samozřejmě na zahradě. Já bych ho i do postele vzala, ale manžel ne. Ono taky, aby mi tam pak lezl 40 kg pes umolousaný po dešti.

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:24:29
 27. avatar
  [6] davies [*]

  Měla jsem doma štěnata, vlastně stále mám, kotáta taky, dvě si ponesu domu za pár dní. Jinak máme jehnata a hříbě. Naštěstí to všechno bydlí venku , takže s počuráváním a jinými věcmi problémi nemáme. Když jsme byli děti, tak jsme měli psíka doma, ale ten byl docela chápavý, takže se v případě nutnosti naučil chodit na bedýnku.

  superkarma: 0 15.05.2007, 07:36:28
 28. [5] Rikina [*]

  Nyotaimori: ten už třeba nahrazuje mladistvý elán zkušenostmi.

  superkarma: 0 15.05.2007, 02:53:24
 29. [3] Rikina [*]

  Nyotaimori: problematika mláďat je přece jen trochu jiná, než zvířecí obecně. Mláďata například způsobují daleko efektivněji infarktové stavy a škody na majetku, než se to daří dospělým zvířatům.

  superkarma: 0 15.05.2007, 01:46:35
 30. [2] Matelka [*]

  Třikrát jsme měli doma mládě psa.

  superkarma: 0 15.05.2007, 00:16:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme