Silvestr

Tak jsme se konečně dočkali! Poslední den roku 2009 už klepe na dveře. Pro někoho to byl rok úspěšný, jiný se už zas nemůže dočkat toho příštího s nadějí, že si snad polepší.

Každopádně se zítra většina z nás oddá bezuzdnému veselí. A že alkohol poteče proudem, je nasnadě.

A jaké následky nás čekají, když to s jeho konzumací přeženeme? Každý to jistě zná. Hlava jako střep. Žaludek na vodě. Kocovina...

Kocovina je označení pro vedlejší účinky hojného popíjení alkoholu. Ty se projevují urputnou bolestí hlavy, pocitem žízně, zvýšenou citlivostí na světlo i hluk, nevolností a celkovým oslabením.

kocovina

Alkoholová kocovina je způsobena především dehydratací organismu, kterou má na svědomí vypitý alkohol, ale která se naplno projeví až po odeznění jeho tlumivých účinků.

Jedinou skutečně spolehlivou metodou, jak kocovině předcházet, je omezit množství požívaného alkoholu. Před jeho konzumací se doporučuje dobře se najíst a v průběhu pití nemíchat různé druhy alkoholických nápojů.

Jako první pomoc při už nastupující kocovině je třeba především dodat tělu vodu. Proti žaludeční nevolnosti pak cukry nebo běžně dostupný lék anacid.

Kde se vzala kocovina?

♦ Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kdy se tímto slovem označovaly výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848.

♦ Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina pod vlivem německého výrazu Kater, které označuje kocoura i stav po alkoholovém opojení, nabývat dnešního významu. Dříve se také říkalo Katzenjammer (kočičí nářek).

♦ Z němčiny čerpala obdobným způsobem také polština: kac, kacenjamer, kociokwik (česky kočičí kvik).

Existuje několik způsobů, jak se proti nepříjemnostem rána po bujaré oslavě pojistit.

kocovina

Desatero rad, jak se poprat s kocovinou

  • Nikdy nepijte nalačno. Například dva krajíčky celozrnného chleba pomohou vázat alkohol.
  • Abyste předešli dehydrataci, kterou alkohol způsobuje, vypijte alespoň půl litru čisté vody bez bublinek před ulehnutím do postele. Další dvě sklenice filtrované vody si dejte ráno po probuzení. Do vody můžete přidat čerstvě vymačkaný citrón.
  • Nepijte kávu. Kofein dále prohlubuje dehydrataci organismu.
  • Před plánovanou oslavou nebo alespoň před ulehnutím k spánku užijte 2–3 gramy vitaminu C společně s kvalitním B-komplexem. Ráno příjem vitaminů zopakujte.
  • Dobrá snídaně pomůže navázat zbytky alkoholu v krvi a doplní krevní cukr, který alkohol zničil.
  • Pozor! Známý lék na kocovinu – rozpuštěný šumivý acylpyrin – může prohloubit žaludeční nevolnost a v některých případech způsobit krvácení z žaludeční sliznice.
  • Kocovinu často zhoršují látky zvané kongenery, které vznikají fermentací. Nalezneme je především v červeném víně, v brandy a v ležáku. Na jejich „vychytání“ se doporučuje před uložením k spánku spolykat několik tablet živočišného uhlí. Také si pamatujte, že kocovina bude horší, pokud budete zároveň s pitím alkoholu i kouřit.
  • Během „dne poté“ se doporučuje pít mátový, kopřivový, heřmánkový čaj nebo čaj z řebříčku pro uklidnění jater a žlučníku. Med rozpuštěný v čaji či teplé vodě může pomoci doplnit ztrátu krevního cukru.
  • Velmi účinnou může být ranní sprcha. Začněte s teplou vodou, pak na 1–2 minuty studenou. Celý cyklus zopakujte 2–3krát. Rozproudí vám to krev a „probudí“ mozek.
  • Tělesné aktivity jako 20 minut aerobiku či rychlá chůze na čerstvém vzduchu pomohou okysličit krev a zahnat kocovinu. U těžších stavů je však lepší zůstat v teple a v klidu v posteli.
Reklama