Domácnost

Jak se peru s prádlem

Máme velké prádlo…budeme se radovat. A protože jsem kamarádka, tak se pokusím rozdělit o to málo, co o praní vím. Jsou to moje zkušenosti a vědomosti - pokud máte jiné, budu jen ráda…třeba se něco přiučím.

Začnu chystáním na praní: prádlo si rozdělím podle značek na visačkách…hmmm…asi ne.

Když už něco kupuju, řídím se tím, co mi říkávala babička: kuchyně a koupelna jsou dva prevíti - tam musí být čisto. Ručníky, utěrky i kapesníky musí bez výjimky jít vyvařit. Prostěradla pokud je to možné, tak taky - člověk se do nich noc co noc potí a pot vyplavuje z těla spoustu „nedobroty“. Povlečení aspoň na 60 °C a stejně tak i spodní prádlo, halenky, košile…všechno, co přijde na holé tělo. Teprve ten zbytek může být na míň. V dnešní době bych ale moc nepochodila - všechno má na sobě „pro jistotu“ označení Prát do 30 °C, i když mnohdy to bez potíží snese i 60 °C - a rozhodně je to pak čistší.

Takže to, co se má prát při stejné teplotě, budu ještě třídit dál - podle barev na „barevné“ a „bílé“ - rozumějte věci, které můžou zapustit a vyjít z pračky jako velmi zajímavě hnědé (nebo modré) a věci, které si pokud možno mají zachovat svoji původní barvu.

To se ovšem týká hlavně věcí na denní nošení - ne toho velkého prádla. Co tedy s ním? Všechno před praním prohlédnout, jestli se někde něco nepáře, nejsou povolené švy, a obrátit naruby. Naruby proto, že jinak zůstávají v rozích povlaků žmolky. A už to může do pračky! Pokud to náš prášek snese, přidáme do praní lžíci Jaru, nebo jiného odmašťovače, je ale lepší vyzkoušet si to předem na menší náplni pračky - já osobně dávám polovinu pračky pyžam, která tohle odmaštění potřebují určitě. Teprve když během praní vypěním já a nikoliv pyžama, pak experimentuji s povlečením.

Jako první peru už zmíněná prostěradla a nebo „náhradní“ povlečení - to není povlečení navíc, protože jsme čuníci, to je povlečení, které údajně má být doma jedno vyvářecí bílé, když někdo onemocní, aby ležel „ve svém čistém“. Osvědčilo se mi, když jsem měla doma nehybnou babičku a před ní pratetu - na bílém povlečení bylo hned vidět, když se zpotily nebo jim nebylo dobře. Takže první ze všeho jde vyvářka. Pokud vyváříme ručně, můžeme pro vybělení přidat do lázně kousek citrónu. Pak teprve dávám zbytek povlaků.

Obojí (nebo aspoň ty povlaky) máchám dvakrát - u mé pračky to sice musím zařídit ručně, ale nikdy bych neřekla, kolik různé nečistoty se při druhém máchání ještě vyplaví.

Sušení už je jednoduché - prostěradla můžu sušit tak, jak je vyndám, povlaky musím otočit na lícovou stranu a zapnout - ušetří mi to pak docela dost práce při žehlení. A když je pod mrakem, mám na sušení fintu: první a poslední šňůru na balkónovém sušiči mám navlečené dvojitě. Igelit provleču mezi těmi krajními šňůrami a přikolíčkuji. Neuletí ani v hodně silném větru a prádlo je pod ním dobře schované - a to i velké kusy.

Docela dobrou radu mi taky dala sousedka, když jsme sušily plínky: místo, abychom je věšely „vzorně“ rovně podél šňůry, věšely jsme je na první a poslední šňůru napříč (a zevnitř za rožky), takže ty dvě šňůry byly stažené dolů. Krajních pár plínek jsme pověsily ještě na šňůry víc uprostřed, takže ty se stáhly dolů o trošku míň. Když se pak položil igelit, vytvářel jakýsi „tunýlek“ - prostřední prázdné šňůry byly úplně nahoře, další šňůry byly pod nimi jako boky a krajní byly úplně dole coby stěny igelitového tunelu. Déšť pak stékal po igelitu dolů a plínkám nevadil.

No, zamýšlím se nad žehlením. Přesněji - teď máme saténové povlečení, předtím jsme měli krepové, takže mě žehlení nijak zvlášť nebere, ale co vím, je to, že povlečení, které bude delší dobu ležet, se nesmí žehlit! Nevím, co je na tom pravdy, ale vždycky mě učili, že zahřátá rozžehlená vlákna se v místě přeložení pomačkají a zteří. Za sebe můžu říct, že jsem podědila několik "pečlivě vyžehlených" cích a rozpadly se všechny - a všechny ve skladech. Takže prádlo pečlivě narovnám, poskládám a dám do skříně pod něco těžšího - nejlépe zase pod povlečení.

Tak a jestli za mě ještě někdo nacpe deky a polštáře do povlaků, tak se dneska možná i vyspím. :-)  

      
   
15.08.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Simba [*]

  Peru většinou program 30/30 nebo na 60°C.

  superkarma: 0 02.12.2003, 15:04:06
 2. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Já bych tak prala, kdybych měla v čem. Dneska jsme o fous zabránili pračkové katastrofě.

  superkarma: 0 22.11.2003, 20:03:05
 3. avatar
  [43] Landriel [*]

  Taky peru maximálně na 60, vyvářím jenom ručníky, utěrky a kapesníky, nebo plínky, když se mi toho sejde celá pračka. A nežehlím, s vyjímkou košil a takových těch slušných kalhot s pukama a podobně, nic.

  superkarma: 0 08.11.2003, 00:16:08
 4. [42] zindule [*]

  Taky se mi osvědčilo občas místo prádla hodit do pračky kecky, cvičky i botasky to snesou.

  superkarma: 0 20.09.2003, 18:54:38
 5. [41] zindule [*]

  Pere pračka, ale ´kdo to má potom žehlit.

  superkarma: 0 20.09.2003, 18:53:30
 6. avatar
  [32] Eva_CZ [*]

  hanka: uz jsem to tady psala - v susickach se pradlo nemacka ( v MISTNICH ) a navic - v cem chodit? Trika a sortky cely rok...
  Plavky se taky nezehli...
  Hogo fogo obleceni na sebe beru minimalne - a to resi cistirna.

  superkarma: 0 18.08.2003, 13:34:42
 7. avatar
  [29] Haninka [*]

  pajda: to je pravda, koupelna je s vetranim, ale susim nebo spis dosusuju tam jen vyjimecne... vsechno ususim na balkone na rozkladacim susaku. ono taky pro dva uz toho pradla neni tolik...asi si umim predstavit tvuj balkon.

  superkarma: 0 16.08.2003, 20:03:52
 8. avatar
  [28] pajda [*]

  Haninka: já vím, ale asi přece jen máte koupelny s větráním...ono se to oficiálně v Čechách taky nesmí, ale nikdo na to nehledí, protože v bytě se opravdu sušit nedá. Bydlím ve starém paneláku a nemáme průchozí větrací šachtu. balkón je jenom taková divná klec z tyčí a nad ním mají sousedi okno.

  superkarma: 0 16.08.2003, 19:39:47
 9. avatar
  [27] Haninka [*]

  pajda: balkon jsem mela driv i ted zastreseny, to je pravda. a kdyz byly deti male, viselo tam pradlo prakticky porad. bydlela jsem v prizemi a casto se mi stavalo, ze kolemjdouci prohodili neco o vzorne povesenem pradle a taky o tom, ze porad peru. tady ale pradlo na balkone opravdu tak jako v cechach nikdo nevesi a clovek si rychle zvykne na to, ze ty balkony zdobi jen ty kytky.

  superkarma: 0 16.08.2003, 14:33:46
 10. avatar
  [26] pajda [*]

  Haninka: je vidět, že u vás máte balkony zastřešené a koupelny s větráním, což je pro nás nepředstavitelný komfort- plínky (1 pračka) mi v koupelně schly i dva dny - a to i pří otevřených dveřích. Pokud se týká kytek, těch máme na balkóně dost a dost - v mém případě si opravdu nemusíte lámat hlavu s esetetikou...

  superkarma: 0 16.08.2003, 12:19:12
 11. avatar
  [25] kytička [*]

  s pranim se taky necrcam..peru vetsinou na 60a mene, zalezi co..a stim igelitem jsem to poprve videla u sousedek v panelaku a zirala jsem jako puk...
  ...no boze, tak zmokne..jednou tam vyselo 3 dny, protoze porad nebylo dost suche a jeste zmoklo..hlavu si z toho nedelam...
  spinavy nechodime a rozmackany taky ne...
  moje kamaradka zehli uplne vsechno, kalhotky i ponozky..

  superkarma: 0 15.08.2003, 21:50:19
 12. avatar
  [24] Haninka [*]

  mne zase prekvapil ten zpusob veseni. pleny jsem vesela stejne, ale nikdy mne nenapadlo komplikovat si to jeste nejakym igelitem. Stejne jako u prosteradel a cich. musi to byt "nadherna" ozdoba balkonu. jestli nejsou hezci kytky...

  superkarma: 0 15.08.2003, 20:52:46
 13. avatar
  [23] Jeremi [*]

  Eva_Fl: Tak Tvých kvalit jsem pravda ještě nedosáhla, ale přiznávám, že už při nákupu oblečení (lhostejno na koho z rodiny) si kladu otázku "s čím to půjde prát?". A když dojdu k závěru, že v téhle barvě nic nemáme, tak to nekoupím.
  S žehlení prodělávám přerod od stadia, kdy jsem žehlila i ponožky, do současného žehlícího embarga na všechno s výjimkou košil (obávám se, že jeho neupravenost by se záhy podepsala na výši platu).

  superkarma: 0 15.08.2003, 16:45:11
 14. avatar
  [16] emma [*]

  Eva_Fl: můj sen!

  superkarma: 0 15.08.2003, 11:54:17
 15. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Smarjapanno! Ja mam system : bily kos a zeleny kos a tim to hasne.
  Do bileho davame bile, do zeleneho vsechno ostatni, kos jen preklopim do pracky a nejak to pustim...
  Nezehlim NIC!
  P.S. Ale trvalo mi to, nez jsem k tomu dospela! Ja blbka jsem zehlivala i ponozticky!

  Uterky mam papirove, no a v pripade, ze se nekdo netrefi a k barevnemu flakne ciste bile, tak to ma dost blby!

  superkarma: 0 15.08.2003, 11:48:57
 16. avatar
  [14] emma [*]

  já teda peru všechno na 30-40°. jen pokud se mi sejdou nějaké utěrky, ručníky a miláčkovi bílé košile, občas to hodím na 60 spolus Vanishem, aby se to vybělilo. asi taky
  a prádlo by se mělo po vyžehlení skládat vychladlé, neudělají se na něm pak ty "složeniny"

  superkarma: 0 15.08.2003, 11:26:21
 17. avatar
  [13] Susina [*]

  Mersi: ježkovy zraky, to škrobení mi připomnělo moje "aupairování" ve Francii, kde jsem chtěla rodince pomoct a žehlila jsem - měli po babičce takové to povlečení z pevného plátna, navíc ručně vyšívané, takže to dělalo otlaky na obličeji , ale hlavně to bylo šílený na žehlení, protože onije ještě přiškrobilí ... no, moje poctivý žehlení dopadlo tak, že jsem si uhnala zánět šlach v ruce.. od té doby - jen ne škrobit a povlečení nejraději krepové.. a to, prosím, žehlení miluju..

  superkarma: 0 15.08.2003, 11:13:39
 18. avatar
  [12] Ladia [*]

  Ťapina: a sluníčko taky bezvadně vyžere skvrny, co se nevyperou

  superkarma: 0 15.08.2003, 11:01:31
 19. avatar
  [11] pajda [*]

  Meryl: neboj, já jsem taky jenom aby nás na srázku neugrilovaly Jinak to zase až tolik času nezabere, hlavně to nežehlení ho ušetří tčřídit poctivě všechno jsem se naučila, až když jsme zdědili po tchýni "zaručeně vyvářecí" povlečení, které už na 60°C obarvilo i samo sebe

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:59:45
 20. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Přidám jeden postřeh, nebo radu, jak chcete. Bude to znít jako od babičky, ale je to z vysokoškolských skript (i když tam se to netýkalo prádla). Jestli se bojíte, že nevyvařené prádlo nebude hygienicky čisté, tak vězte, že nejlepší desinfekce je sušení na sluníčku. To se potvorám nelíbí ještě víc, než horká voda.

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:52:49
 21. avatar
  [9] Ladia [*]

  Povlečení taky nežehlím, děsně mě štvalo, že já se s tím žehlím, pak se v tom jednom vyspíme a je to pomačkaný Dokonce jsem o tom přesvědčila i maminku a to je co říct, protože ta žehlila snad úplně všechno

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:49:50
 22. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Povlečení už nežehlím, dřív jsem ho žehlila proto, že to je v podstatě rovný kus látky a žehlí se pohodlně A vyvařuju jenom doktorské hadry a to jenom někdy, když chci aby byly pěkně bílé. I na těch 60 peru máloco

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:32:57
 23. avatar
  [7] borůvka [*]

  Mersi: Já to zkraje taky žehlila, ale když jsem viděla, jak vypadá povlečení mého druhý den po spaní, tak jsem to vzdala. Protože on spí tak, že má peřinu jako by jí vytáhl krávě z huby. Úplně sežvejkanou. A tak aspoň žehlím povlaky na polštáře, aby bylo pod hlavou sterilněji. A jak píše Pajda, když to budeš žehlit, tak se ti to dřív rozpadne. Já to hodně pečlivě věším, pak to ještě pečlivěji složím a mezi žehleným a nežehleným není tak velkej rozdíl.

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:16:49
 24. avatar
  [6] Mersi [*]

  A to potom nie je moc pokrčené. Ja to poctivo žehlím, moja mama dokonca to ešte aj škrobí.
  To by bolo fajn, keby to netrebalo žehliť, lebo to neráda.

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:07:47
 25. avatar
  [5] borůvka [*]

  Mersi: Cíchy = povlečení na peřinu a polštář. Tak tomu říkala moje babička, po ní i maminka, babičky babička asi taky...., prostě starý lidový název.

  superkarma: 0 15.08.2003, 10:03:10
 26. avatar
  [4] Mersi [*]

  čo sú to "cíchy"????????????

  superkarma: 0 15.08.2003, 09:57:05
 27. avatar
  [3] borůvka [*]

  Meryl: Jestli jsi , tak jsme dvě. Protože já to taky tak dělám. A cíchy nežehlím. A ode dneška mám dobrý důvod - aby nám dlouho vydržely. A podotýkám, že na čistý prádlo (ne jen to spodní)si potrpím.
  Pajdi: a co jinak děláš přes den a v noci? Vždť to musí zabrat hromadu času. Někdo - asi nějakej chlap - řekl:"Když ženská v noci spí, tak se jí práce kupí". Nebo tak něco v tom smyslu.

  superkarma: 0 15.08.2003, 09:44:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme